Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


23. leden 2014

Vysokoškolská profesorka s rozvinutým sociálním cítěním

Ráda bych Vám představila vysokoškolskou profesorku Doc. PhDr. Janu Kutnohorskou, CSc., se kterou jsem spolupracovala na mezinárodním projektu a společně jsme se účastnili mezinárodní stáže v nizozemském Eindhovenu v organizaci Stichting De Boei. Tato žena mě, ale i mé kolegy a kolegyně, naučila různým věcem. Hlavně práci na narativním výzkumu. Jsem jí za to hodně vděčná. Tato žena se věnuje pedagogické práci několik desítek let. Je to povolání, které ji baví. Do školy chodí ráda. Vůbec si nedovede představit, že jednou přijde den, kdy do školy nepřijde. Pedagogika není jen o vědomostech. Je to také výchova ke slušnému chování, k morálce a k poskytování dobra. Je to celková kultivace člověka. Jejím pedagogickým krédem je, že spíše omluví neznalost než neslušnost. Ve své odborné práci se dlouhodobě věnuje vzdělávání a rovným příležitostem hendikepovaných. Mezi její koníčky patří četba, turistika a její byt.

18. leden 2014

Patroni pomáhají klukům z dětských domovů v začleňování do společnosti. Hledají se další

Liga otevřených mužů a o.s. Múzy dětem svým projektem Patron podporují schopnost kluků ze zařízení náhradní výchovy začlenit se do společnosti. „Mladé muže provázejí vyškolení a odborně koučovaní dobrovolníci, kteří jim jsou vzorem a pomáhají jim tak s nástrahami života. Máme za sebou úspěšný patronský rok a nyní hledáme další patrony,“ říká Lukáš Talpa z Ligy otevřených mužů. Zapojit do podpory se mohou muži, ale i ženy či firemní týmy.

15. leden 2014

České děti zachraňují malé syrské uprchlíky před mrazem

České „stonožkové“ děti sebraly skoro 20 tun oblečení pro uprchlé syrské děti postižené válečným konfliktem v jejich zemi.

15. leden 2014

Začala registrace na konferenci INSPO 2014

Informační a komunikační technologie usnadňující život lidem osobám se specifickými potřebami jsou tématem konference INSPO 2014, která se uskuteční v sobotu 15. března v Kongresovém centru Praha. Bude na ní představeno množství novinek určených pro lidi s tělesným, zrakovým, sluchovým či kombinovaným postižením, pro dyslektiky nebo osoby po mozkové mrtvici.

15. leden 2014

Konference INSPO 2014

Čtrnáctý ročník konference pořádá BMI sdružení. Generálním partnerem je Nadace Vodafone, partnerem AutoCont CZ a odborným partnerem Teiresiás, středisko Masarykovy univertizy pro pomoc studentům se specifickými nároky. Konference se uskuteční v sobotu 15. března 2014 v Kongresovém centru Praha. Očekává se opět na tři sta účastníků.

12. leden 2014

Internet a můj handicap – literární soutěž

Již desátým rokem se mohou autoři se zdravotním postižením zúčastnit literární soutěže Internet a můj handicap pořádané v rámci konference INSPO. Inspirujte se vítězným dílem minulého ročníku.

10. leden 2014

Tomáš Mošnička – šéfredaktor a sportovec i přes svůj handicap

Ráda bych Vám představila velmi zajímavou osobnost, která i přes svůj handicap dělá spoustu užitečné práce. Jedná se o pana Tomáše Mošničku, který je šéfredaktorem portálu www.zijushandicapem.cz , ale mimo to, je také velmi aktivním sportovcem a dosahuje skvělých sportovních úspěchů. Je příkladem pro další vozíčkáře, kteří chtějí dělat něco užitečného. Tento sedmačtyřicetiletý muž je ženatý a od roku 1995 je upoután na invalidní vozík. Důvodem byl úraz při motocyklových závodech. Aktivní život však nevzdal. Naopak, dělá spoustu zajímavých činností a je dobrým příkladem pro ostatní.

3. leden 2014

Jaký byl rok 2013

Spustili jsme nový web a společně s televizí NOE jsme vytvořili další prostor pro prezentaci neziskového sektoru. To jsou dvě nejzásadnější události roku 2013.

3. leden 2014

Web BuduPomahat.cz

Jste neziskovka? Zaregistrujte se, zveřejňujte články, pozvěte nás na vaši akci, v burze pomoci inzerujte svou aktuální potřebu nefinanční pomoci. Chcete pomáhat? Zapojte se.

30. prosinec 2013

Amelie, o.s. - Psychosociální pomoc onkologicky nemocným a jeich blízkým

Centrum Amelie Praha zve od ledna 2014 širokou veřejnost na program "Tematicke měsíce" - přednášky a workshopy zaměřené na informace k jednotlivým onkologockým diagnózám a možnostem prevence konkrétních onkologockých onemocnění.

28. prosinec 2013

Vánoční dobročinný bazar v Mokré čtvrti

etos již po desáté proběhl v pražském Divadle DISK v Karlově ulici Vánoční dobročinný bazar v Mokré čtvrti. V pátek 13.12 2013 bylo možné přinášet věci k prodeji, bylo možné přinést vše, oblečení, bižuterii, dekorační předměty, domácí potřeby, aj. V sobotu a neděli 14.12 a 15.12 2013 bylo možné si vybrat z velké nabídky širokého sortimentu zboží k prodeji a tak přispět na dobrou věc. Bylo též možné využít služby vlasového poradenství, čínské medicíny, shlédnout ukázku tanců občanského sdružení Amicia nebo se občerstvit skleničkou vína, kávou a dobrým jídlem.

23. prosinec 2013

Mýty a pravda o lidech bez přístřeší

Lidé bez přístřeší – lidé žijící na okraji společnosti - bezdomovci. Široká veřejnost těmito lidmi pohrdá, v jejím povědomí je představa bezdomovce synonymem člověka středního věku se základním vzděláním, případně vyučením, s problematickým, agresivním chováním a s problémy s alkoholem nebo drogami a odpuzujícím vzhledem. Názor široké veřejnosti na tyto lidi vyloučené ze společnosti a žijícími na jejím okraji je: „můžou si za to sami.“ Opravdu si tito lidé mohou za to sami, že se stali bezdomovci? Je třeba jim pomáhat nebo ne?

18. prosinec 2013

FAIR TRADE – nejen férový obchod, ale i pomoc potřebným

Bio nejsou jen potraviny. Bio je také např. oblečení. Žádný z výrobků FAIR TRADE neobsahuje chemické látky, např. oblečení je z přírodních materiálů, např. 100% bavlna, žádný silon a další umělé látky. Stejně tak všechny rukodělné výrobky jsou vyrobeny z přírodních materiálů, např. ze dřeva, kovu, apod., je dovoleno používat pouze přírodní barviva. Pro potraviny je samozřejmostí, že jsou pěstovány tradičním způsobem, tj. bez použití chemických prostředků, např. hnojiv. Ani při výrobě se nesmí do výrobků přidávat žádné uměle vyrobené chemické látky.

18. prosinec 2013

Dobročinná akce Luftování skříní

Luftování skříní je název dobročinné akce, která se koná každým rokem v prosinci a také název skupiny nadšenců, která tuto akci organizuje. Letošní čtvrtý ročník dobročinného Luftování skříní se konal 7. a 8. prosince v pražské Literární kavárně ve Vyšehradské ulici.

16. prosinec 2013

Boj sám se sebou, který nekončí...

"Ať se děje cokoli, tak nevěšte hlavu, nevzdávejte, bojujte a Žijte! MÁ TO SMYSL!!!", říká Tomáš Salák, který nevzdává boj s hendikepem zvaným Dětská mozková obrna. „Handicap není překážka. Je to výzva a inspirace.“ Tak zní Tomovo životní motto.

13. prosinec 2013

„PO DLOUHÉ DOBĚ SE ZASE CÍTÍM SKVĚLE!“

Skončil první běh pracovně-vzdělávacího programu Návrat do zaměstnání po onkologcké nemoci občanského sdružení Amelie. Pro absolventy odstartoval nové pracovní šance.

12. prosinec 2013

Petr Bazala - akordeon a klavír pomáhá nejen mně, ale také dětem v jejich růstu

Měla jsem možnost osobně se setkat s velmi talentovaným mladým učitelem hudby Petrem Bazalou. I když má od svého narození oční vadu - zelený zákal, přesto se přes svůj hendikep nevzdal. Naopak, pomáhá druhým. Obdržel talent v hudbě, které se věnuje nejen ve svém životě, ale zkušenosti předává především dětem, kteří se chtějí učit při hře na klavír nebo akordeon. Petr Bazala totiž vyučuje své žáky na základní umělecké škole Alfréda Radoka ve Valašském Meziříčí. Rovněž doprovází balet a věnuje se kompozici hudby. Vloni se zúčastnil mezinárodní soutěže v Americe - Los Angeles Hollywood kde získal 1. místo. Dohodli jsme si spolu osobní schůzku v jedné čajovně a povídali jsme si nejen o jeho životě, hendikepu, ale i jeho úspěších. V rozhovoru se o něm dozvíte daleko více. Stačí se pouze začíst do následujících slov.

12. prosinec 2013

Nizozemští experti předávali ve Vsetíně své zkušenosti ze sociální rehabilitace v Caminu

V pátek 29. listopadu v odpoledních hodinách zavítali do služby sociální rehabilitace Camino vedené Charitou Vsetín nizozemští experti z města Eindhoven v rámci mezinárodního projektu „S uživateli sociálních služeb a nizozemskou expertízou k systémovým změnám“.

10. prosinec 2013

Kateřina Lachmanová - Dávat lidem možnost růst v lásce

"Má smysl i to, jestli si občas musí nechat posloužit od jiných, aspoň dávají lidem možnost růst v lásce. A nic důležitějšího v životě stejně neexistuje," vzkazuje Kateřina Lachmanová

9. prosinec 2013

SMArt Gospel – benefiční gospelový koncert

SMA (Spinal Muscular Atrophy) je vzácné genetické onemocnění, při kterém atrofuje příčně pruhovaná svalovina. Odtud pochází název benefičního koncertu SMArt Gospel.