Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


28. února 2024

Lidé se záznamem v rejstříku trestů se jako zaměstnanci zdravotnických zařízení osvědčili. Návrh, aby mohli pracovat i v sociálních zařízeních, poslanci ANO, SPD a KDU-ČSL zamítli

Inovativní návrh organizace MILA a Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV), který by umožnil v sociálních službách pracovat vybraným lidem se záznamem v rejstříku trestů, byl zamítnut poslanci ANO, SPD a KDU-ČSL. Pracovníků v sociálních službách je přitom alarmující nedostatek. Ve zdravotnictví přitom praxe zaměstnávání lidí se záznamem v rejstříku trestů úspěšně funguje.

27. února 2024

Tulipánový měsíc 2024 ve znamení akce a podpory – přidáte se také?

Praha 26. 2. 2024 Pojďme svou akcí podpořit lidi, kteří se dostávají do izolace, způsobené nemocí, nepochopením či obavami. Můžeme jako protilék nabídnout zájem, chuť vyjít ze stereotypu, něco se dozvědět, naučit nebo vyzkoušet. Využít k tomu můžeme po celý březen pestré nabídky aktivit Center Amelie. Pojďme spolu přivolat s jarem i naději pro onkologicky nemocné a jejich blízké.

26. února 2024

Ostravská ADRA slaví 15 let od svého založení

Ostrava, 5. 2. 2024 – Humanitární organizace ADRA se věnuje dobrovolnickým aktivitám v České republice již 20 let. Jedno z prvních dobrovolnických center vzniklo v roce 2009 v Ostravě. Za svou patnáctiletou historii ušla ostravská ADRA obrovský kus cesty, na které propojuje dobrovolníky s potřebnými. ADRA se za tuto dobu stala respektovanou dobrovolnickou organizací, která za celou dobu svého působení zapojila v Ostravě neuvěřitelných 8 926 dobrovolníků.

16. února 2024

Stanovisko Asociace organizací v oblasti vězeňství k nedostatku probačních programů pro mladistvé i dospělé

Praha, 15. února 2024: Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) varuje před významným snížením kapacit probačních programů v České republice, což by mohlo negativně ovlivnit efektivitu trestní spravedlnosti a snahy o snižování počtu vězňů a recidivy. Od roku 2019 se alokace pro programy pro dospělé i mladistvé snížila u každého o zhruba 650 000 Kč (pro rok 2024 bylo snížení u každého programu o 200 000 Kč, celková alokace se snížila pro tento rok o 400 tisíc Kč). Podmínky se zhoršily natolik, že pro řadu organizací jsou neúnosné a budou muset snižovat počty klientů nebo úplně programy zavřít.

7. února 2024

JEDEN SVĚT PŘEDSTAVUJE PRVNÍ FILMY. NESOUTĚŽNÍ DOKUMENTY NOVĚ DOPLNÍ FIKCE

Tisková zpráva, Praha, 6. února 2024
Festival Jeden svět každoročně upozorňuje na důležitá témata, která hýbou společností. Ať už se promítané filmy týkají svobody slova, nezávislosti soudů, identity či vztahů, nebo nás zavedou do nenápadných uliček nebo válečných zón, vždy svými myšlenkami přesahují hranice kinosálů. Aby festival ještě více podtrhl důležitost témat, která snímky otevírají, obohatí nově program o fikce s lidskoprávní tematikou. Hrané filmy se tak budou prolínat s nesoutěžními dokumenty a doplňovat je. Dvacátý šestý ročník Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech Jeden svět se uskuteční od 20. března do 21. dubna 2024 ve 48 městech po celém Česku. V Praze festival proběhne od 20. do 28. března 2024, kde bude následně od 2. do 21. dubna pokračovat ozvěnami v dalších městských částech Prahy.

25. ledna 2024

Knihy, které mají duši

Novinky z nakladatelství Portál.

25. ledna 2024

V Praze působí 68 000 dobrovolníků, říká souhrnná zpráva o dobrovolnictví za rok 2023

Praha, 25. 1. 2024 – Každý dvacátý Pražan má v současné době osobní zkušenost s dobrovolnictvím. Zpráva o dobrovolnictví na území hlavního města Prahy za rok 2023 uvádí, že ochotu zapojit se do dobrovolnické činnosti má až 14 % celkové populace. V případě, že by měli dobrovolníci v Praze vhodné podmínky, mohl by se jejich počet až ztrojnásobit.

10. ledna 2024

Nová pravidla i snížení administrativy pro pořadatele veřejných sbírek

Tisková zpráva: Praha 10. ledna 2024

Zabránit zneužívání veřejných sbírek při prodejích předmětů nebo možnost stanovit vyhláškou místa, kde nebude možné tyto sbírky pořádat. To jsou hlavní cíle novely zákona o veřejných sbírkách, kterou připravilo Ministerstvo vnitra.

17. prosince 2023

I blízcí onkologicky nemocných si zaslouží podporu

Praha 15. 12. 2023 Právě v těchto dnech přichází na desítky míst v ČR vytištěné brožury, které si kladou za cíl podpořit blízké onkologicky nemocných. Jde o další z řady brožur Amelie, z.s., které podporují lidi, kterým do života vstoupila rakovina.

8. prosince 2023

Kouzelná vstupenka bude pomáhat potřebným

7. 12. 2023, Ostrava – Divadlo loutek Ostrava a ostravská pobočka neziskové organizace ADRA spouští od prosince dlouhodobý projekt s názvem Kouzelná vstupenka. Díky Kouzelné vstupence se do divadla dostanou i děti ze sociálně slabších rodin, které by si jinak návštěvu nemohly dovolit.

7. prosince 2023

FESTIVAL JEDEN SVĚT MÁ NOVOU PODOBU. UVEDE FIKČNÍ FILMY, ZMĚNÍ SVŮJ NÁZEV I VIZUÁL

Tisková zpráva
Praha, 6. prosince 2023
Jeden svět za čtvrtstoletí své existence ukázal, že zážitkem v kině cesta za poznáním okolního světa často jen začíná. Festival každoročně uvádí desítky dokumentárních filmů o lidských právech a jejich porušování, přináší autentické příběhy i nové úhly pohledu. Pro nadcházející ročník chystá hned několik novinek. Divákům a divačkám Jeden svět nově představí nadčasovou vizuální identitu a do programu zařadí i fikční snímky s lidskoprávní tematikou. V návaznosti na to také změní název, který bude mít nově znění Mezinárodní filmový festival o lidských právech Jeden svět. Dvacátý šestý ročník festivalu proběhne od 20. 3. do 21. 4. 2024 ve více než 40 městech po celém Česku.

29. listopadu 2023

Michaela Musilová z jihlavského Centra humanitární pomoci se stala první držitelkou národní Ceny za DOBROvolnictví

Ministerstvo vnitra (MV) udělilo novou Cenu za DOBROvolnictví. V kategorii dobrovolník cenu získala Michaela Musilová za pomoc ukrajinským uprchlíkům i českým občanům v hmotné nouzi. V kategorii organizace MV ocenilo Dobrovolnické centrum ADRA České Budějovice.

28. listopadu 2023

Nové ocenění „Maják“ má být poděkováním koordinátorům dobrovolníků

Ostrava, 27. 11. 2023 - Již tento pátek bude Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje předávat ocenění koordinátorům dobrovolníků – Maják 2023. Cílem je upozornit na obětavou práci koordinátorů, kteří stojí často skryti za prací dobrovolníků, dávají do své práce srdce a bez jejichž nasazení by pro mnohé dobrovolníky dobrovolnictví nebylo tím čím je.

27. listopadu 2023

Knižní novinky

Novinky z nakladatelství Portál

19. listopadu 2023

INSPO 2023: Prodlužujeme registraci a výstavní část otevíráme pro veřejnost zdarma

Organizátoři konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami, která se uskuteční v sobotu 25. listopadu 2023 v Kongresovém centru Praha, rozhodli o dvou novinkách. “Možnost zaregistrovat se na konferenci a zúčastnit se odborného programu posouváme z neděle 19.11. na čtvrtek 23. listopadu,” upřesňuje Jaroslav Winter, zakladatel a dlouholetý hlavní organizátor konference.

9. listopadu 2023

Knižní novinky

Témata: Terapie systémů vnitřní rodiny, jak zvládnout život s poruchou pozornosti, pro děti a dospívající s psychickými obtížemi.

27. října 2023

Knihy, které mají duši

Rádce pro teenagery se sebepoškozujícím chováním, psychoterapie do kapsy či pohybem k sebeuvědomění. To jsou témata nových knih nakladatelství Portál.

16. října 2023

Za deset let Tamjdem pomohl devadesáti pěti neziskovým organizacím

Rok 2023 je pro Tamjdem, o.p.s. rokem jubilejním. Má za sebou dekádu obrovského kusu práce na poli rozvoje dobrovolnictví a neziskových organizací s různorodým posláním po celém Česku. Je čas se s radostí ohlédnout a přečíst si více o tom jak, komu a kde s dobrovolníky za 10 let existence pomohl.

15. října 2023

Zapište se do „Chodníku slávy“, zapište se do života lidí s handicapem

Nový projekt „Chodník slávy“ představuje v rámci celostátní benefiční sbírkové a osvětové kampaně AKCE CIHLA nezisková organizace Portus Praha z.ú. Jednotlivcům, skupinám i firmám dává tato iniciativa možnost pomoci lidem s mentálním znevýhodněním zakoupením exkluzivní cihly, která bude s gravírovaným jménem dárce vložena do chodníku v blízkosti objektu Chráněného bydlení Na Vyhlídce v obci Slapy.

15. října 2023

Knihy, které mají duši

Konec normálních časů? Hlubinněpsychologický výklad snů či návod na zvládání emocí. Témata nových knih z nakladatelství Portál.