Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


25. května 2020

Dobročinná aukce ve prospěch obětí domácího násilí

Dvě advokátní kanceláře, zaměřené na rodinné právo, AK Hrdá a AK Andršová, se rozhodly spojit síly a uspořádaly dobročinnou aukci ve prospěch obětí domácího násilí. Díky této aukci je možné zažít dobrý pocit z pomoci druhým a zároveň udělat radost sobě či svým blízkým.

22. května 2020

„V době koronavirové krize se po neziskovkách slehla zem“ – Co my na to?

Asociace veřejně prospěšných organizací ČR vyvrací mýty o nezisku. Jeden aktuální z doby koronavirové je tu!

21. května 2020

To jsem z toho bazén!

Člověk může přijít o schopnosti se rozhodovat: nemocí, úrazem, psychickým onemocněním, stářím. Někteří lidé potřebují pomoc při rozhodování z důvodu svého postižení v duševní oblasti. V minulosti byli v takové situaci svéprávnosti zbavováni, bylo to poměrně jednoduché, a opanovalo to praxi. Dnes nelze lidi svéprávnosti zbavit, lze je ale omezit. A to často tak invazivně, že to prakticky znamená zbavení. Klíčová je role soudů a veřejné objednávky, kterou mají od společnosti. Člověk pak může být vydaný všanc opatrovníkovi, či už veřejnému, tj. obci, nebo soukromé osobě. Příklady ze života jsou nezřídka znepokojující.

11. května 2020

Návrat k běžnému fungování v době koronaviru? Jak na to pro ohrožené.

Praha, 11. 5. 2020 – Rozvolňování restriktivních opatření je očekáváno ze všech stran. Není to ale čekání na „uvolnění“, je to spíše přestup do ještě nepřehlednější éry života s viry. Týká se to nás všech, ale zejména těch, kdo jsou zahrnováni do rizikové skupiny, omezené svým zdravotním stavem – bez ohledu na věk a důvod. Mezi ty patří i lidé s onkologickou nemocí, nejen tou, která probíhá, ale i tou, která zanechala deficity v imunitě, fungování plic nebo srdce. Takže jak na to?

28. dubna 2020

Informační linky k onemocnění COVID-19 mohou použít díky online přepisu hovoru i neslyšící

Praha, 28.4.2020 – Službu online doslovného přepisu ke speciálním telefonickým informačním linkám k onemocnění COVID-19 nabízí již řada krajských hygienických stanic, zdravotních pojišťoven, krajských úřadů, Ministerstvo zdravotnictví, Státní zdravotní ústav, Úřad práce. Zjišťuje ji sociální podnik Transkript online a je určena lidem neslyšícím, nedoslýchavým, nebo také těm, kteří preferují psanou formu projevu. Nejčastěji ji využívají klienti Úřadu práce.

27. dubna 2020

Česko se vrací do “normálu”, sociální služby pro děti a mladistvé i rodiny zůstávají ale stále zavřené. Podle odborníků je to absurdní

Praha, 27. dubna 2020 - Ode dnešního dne otevírá pro své zákazníky provoz řada podniků po celém Česku. Vláda ovšem stále drží zavřené služby pro děti a mladistvé i rodiny s dětmi. Ty sice mohou v rámci rozvolňování opatření v sociálních službách dnešním dnem pomoc poskytovat distančně, podle České asociace streetwork sdružující nízkoprahové a terénní programy v Česku je to ale ab-surdní v době, kdy už je povolené sdružování do 10 osob.

21. dubna 2020

O reformě psychiatrické péče s Danou Chrtkovou

"Já osobně bych tak vyzvedla skutečnost, že smyslem NAPDZ je zvýšit kvalitu života lidí s duševním onemocněním nebo lidem, kteří jsou v ohrožení duševního onemocnění. Jsem přesvědčena, že samotní lidé s duševním onemocněním budou hrát nezastupitelnou roli. Proto považuji za velice důležité, že zapojování lidí s duševním onemocněním do rozhodovacích procesů v oblasti duševního zdraví je dnes považováno za samozřejmost. Bez nás to totiž skutečně nepůjde a zapojování lidí s duševním onemocněním do reformy bude v budoucnu jistě ještě v mnohem větší míře, než je tomu dnes"

20. dubna 2020

Nabídka partnerství: Poskytnutí prostor pro akce neziskových organizací 2020

Kongresové centrum Praha a.s. v rámci svého programu společenské odpovědnosti nabízí neziskovým organizacím podporu formou poskytnutí prostor s 80% slevou pro účely uspořádání akcí typu konference, koncertu nebo divadelního představení. Výzva prodloužena do konce května, vyhodnocení 15. června.

17. dubna 2020

Škoda Auto daruje 100 osobních vozidel do sociálních a zdravotních služeb

Tisková zpráva Asociace veřejně prospěšných organizací ČR
Praha, 17. dubna 2020: Stovku automobilů ŠKODA Octavia věnuje jejich výrobce Škoda Auto organizacím, které v terénu zajišťují zdravotní a sociální péči. Organizace využijí nové vozy k převozu svých klientů či pacientů, případně k dopravě svých pracovníků za klienty v domácím prostředí. Automobilka svým aktuálním programem navazuje na již dříve uskutečněnou pomoc. V jejím rámci zapůjčila na dobu nouzového stavu více než 200 automobilů organizacím, které bezprostředně po vypuknutí epidemie onemocnění COVID začaly pomáhat nejohroženějším skupinám obyvatel.
 

17. dubna 2020

Mladí IT advokáti vyvinuli aplikaci na pomoc podnikatelům

Takřka každý den vydávají orgány veřejné správy různé podpůrné dokumenty a tiskové zprávy, které pojednávají o dotačních programech či různých úlevách v souvislosti s aktuální pandemií koronaviru. Nicméně ne vždy je jednoduché se v dané informační smršti zorientovat a ne každý člověk, který stojí na hranici krachu, si může dovolit zaplatit právníka, aby mu s tím pomohl. Tuto situaci se rozhodla vyřešit parta mladých advokátů, kteří spustili pracovní verzi chytré poradní aplikace na stránkách www.otevrenepravo.cz, která pokládá tazateli prostřednictvím chatu otázky a na základě odpovědí vyhodnotí, na jakou podporu má tazatel právo.

13. dubna 2020

Portál chcipomoct.cz spustil na Velikonoce nový cyklus videí pro všechny seniory, kteří mají v této nelehké době strach

Tisková zpráva, 12. 4 .2020: Cyklem videí reagujeme na dnešní složitou dobu. Rádi bychom seniorům uzavřeným doma, v domově pro seniory nebo v obdobném zařízení dodali pohledem do minulosti sílu bojovat proti dnešnímu všudypřítomnému strachu. Videem nás klidným hlasem provází Milan Klapetek.   
 

9. dubna 2020

Knižní novinky

Informace o novinkách z nakladatelství Portál.

7. dubna 2020

Onkologická péče a onkologicky nemocní v době koronaviru

Tisková zpráva
Praha, 7. 4. 2020 – Současná situace je nepřehledná pro mnoho profesionálů natož pro laiky. Onkologicky nemocní, kteří nyní podstupují léčbu nebo se nacházejí v některém zlomovém období léčby a života s rakovinou, se mohou ocitat v situacích, kdy neví na koho, jak a kdy se obracet. V orientaci pomohou některé stránky, ale hlavně vlastní, dobře uvážená iniciativa. „Nebuďte na nemoc sami, hledejte ověřené informace, ptejte se a včas jednejte,“ vzkazují pracovníci Amelie, z.s. onkologicky nemocným i jejich blízkým. Léčba rakoviny i život s ní totiž stále pokračuje – i v době koronaviru.
 

6. dubna 2020

Nejlepším filmem Jednoho světa 2020 je rumunský dokument Kolektiv

Praha, 2. dubna — Za 5 minut dvanáct. Přesně tak stihli porotci rozhodnout o letošních vítězích festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Poté se totiž festival musel přerušit. Ceny tak své majitelé i přes nařízená omezení najdou. Festivaloví organizátoři se totiž rozhodli uspořádat ceremoniál on-line ve spolupráci s Mall TV. Vítězové byli vyhlášeni v čtvrtek 2. dubna, záznam přenosu je ke zhlédnutí na těchto webových stránkách. Festival ale nekončí. „Pražskou část jsme museli přerušit a regionální festivaly se v původním termínu neuskuteční vůbec. Pokud nám to situace dovolí, pokusíme se zorganizovat regionální festivaly na podzim,” říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

30. března 2020

V NOUZI POMÁHÁ, KDO MŮŽE

Šití roušek, rozvoz obědů, krizové poradenství. Když jde do tuhého, lidé se umí semknout a podat pomocnou ruku. Ani v Pardubickém kraji se nezahálí – jedinci, neziskové organizace, firmy či veřejná správa, všichni přiložili ruku k dílu.

27. března 2020

Knižní novinky

Přinášíme informace o novinkách z nakladatelství Portál.

26. března 2020

Jak se vyznat v nabídkách pomoci: Diakonie nabízí celostátní informační linku a mapu všech nabídek

Praha, 26. 3. 2020: Diakonie, jeden z nevýznamnějších poskytovatelů sociálních služeb v ČR, v aktuální situaci nabízí veřejnosti:

24. března 2020

Připojte se na webinář Žiješ srdcem a #prsakoule

Přihlašte se na dva webináře neziskové organizace Loono. První, který poběží již dnes od 18:00 se bude zaměřovat na samovyšetřování prsou a varlat, aby si každý mohl odhalit případnou rakovinu včas. Druhý workshop, který se bude konat ve čtvrtek 26.3. též od 18:00 zase bude o kardiovaskulárních onemocněních, jak jim předcházet a jak reagovat když se s nimi setká někdo ve vašem okolí.

22. března 2020

Záchranný balíček pro podnikatele by měl zahrnout také sociální podniky. Žádá Asociace veřejně prospěšných organizací ČR

Praha, 22. března 2020: S žádostí o podporu sociálních podniků, které mají právní formu neziskové organizace, se o víkendu na vládu obrátili zástupci Asociace veřejně prospěšných organizací (AVPO ČR). Ta zastřešuje téměř stovku veřejně prospěšných organizací a mezi nimi i veřejně prospěšné sociální podniky, které provozují například kavárny nebo pekárny, poskytují úklidové a jiné pomocné práce nebo dodávají na trh produkty vyráběné handicapovanými klienty. Podle prezidenta AVPO ČR Marka Šedivého by měla vláda při přípravě záchranných programů pro podnikatele myslet i na tyto veřejně prospěšné podniky s právní formou neziskových organizací (obecně prospěšné společnosti, ústavy, spolky, nadační fondy a církevní právnické organizace) a zahrnout je mezi příjemce chystané pomoci státu.

21. března 2020

Nový portál chcipomoct.cz pomáhá koordinovat dobrovolníky

Tisková zpráva
17. 3 .2020