Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


16. května 2022

Seznamování lidí s duševním onemocněním: Mnohdy strastiplná cesta k naplnění naprosto přirozené tužby

Obavy z odmítnutí kvůli své nemoci nebo stud ze svého duševního onemocnění. To jsou hlavní strasti lidí s psychickými problémy, kteří se chtějí seznámit. Přispívá tomu i fakt, jak je duševní onemocnění vnímáno společností. Podle některých odborníků je na něj často pohlíženo jako na stigma nebo tabu. Přitom podle odhadů Národního ústavu duševního zdraví z loňského roku téměř každý třetí dospělý člověk trpí některou formou duševního onemocnění.

16. května 2022

Informace o produkci Portálu

Nabídka knih z nakladatelství Portál.

2. května 2022

Tisková zpráva z tiskové konference - Nadační fond Sudička

Stalo se neskutečné. Nadačnímu fondu Sudička včele s jeho ředitelkou a zakladatelkou Hanou Ulmanovou se podařilo sehnat lékařský přístroj Flare meter pro pacienty s oční vadou zvanou uveitida, který pomáhá lékařům přesně monitorovat intenzitu nitroočního zánětu.

20. dubna 2022

Knižní novinky

Informace o produkci Portálu.

19. dubna 2022

KDYŽ SE STANE TOUHA POMÁHAT DRUHÝM ŽIVOTNÍM KRÉDEM

Dobrovolnice Renáta stihla za 21 let svého života udělat pro dobro jiných možná více než kdokoliv z nás za celý život. Ona sama však skromně tvrdí, že na cestě dobrovolnictví je teprve na začátku.

2. dubna 2022

NEJLEPŠÍM FILMEM MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽE JEDNOHO SVĚTA 2022 JE DOKUMENT DŮM Z TŘÍSEK O DĚTSKÉM DOMOVĚ NA VÝCHODNÍ UKRAJIN

Po dvou letech se do kin navrátili nejen diváci a divačky, ale i porotkyně a porotci, kteří vybírali ty nejlepší dokumentární snímky 24. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Vyhlášení oceněných filmů proběhlo 31. března od 19:00 ve velkém sále kina Lucerny. Porotci soutěžních kategorií rokovali nad více než třiceti filmy v kategoriích Mezinárodní soutěž, Česká soutěž a Máte právo vědět. Festival čtvrtečním vyhlášením završil svou pražskou část, která nabídla více než 150 projekcí a debat s tvůrci a tvůrkyněmi a odborníky a odbornicemi. Ve vybraných regionech festival trvá až do 2. dubna. Ty nejlepší dokumenty z letošního ročníku budou od 3. do 17. dubna ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online.

2. dubna 2022

Tulipánový měsíc přinesl jaro i naději – již po desáté

Praha 1. 4. 2022 S koncem března končil i 10. ročník Tulipánového měsíce. Ten přivolával s jarem i naději pro onkologicky nemocné a jejich blízké. Podařilo se i letos něco nového? Ano, rozkvetlo přes 34 onkologických pracovišť v 18ti nemocnicích, zapojilo se téměř 6 tisíc dětí i dospělých. Hlavně se ale změnilo něco uvnitř mnoha lidí – jejich zážitky o tom vyprávějí.

31. března 2022

Knižní novinky

Yalom, LaBerge, Jensen, Kabat-Zinn

29. března 2022

Personální obměnu vedoucí pozice protidrogové politiky vítají i odborníci z neziskového sektoru

Praha, 29.3.2022 - Česká asociace streetwork vítá návrat Jindřicha Vobořila na místo národního protidrogového koordinátora. Jeho odborným konzultantem bude bývalý vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti Viktor Mravčík, který bude o důležitých bodech české protidrogové politiky mluvit tento čtvrtek na diskuzním setkání ČAS od ČASU pořádaném v Knihovně Václava Havla.

28. března 2022

AŽ NA SEDM MÍST SE ROZŠIŘUJE PROJEKT KONTAKTNÍCH MÍST PRO ONLINE NÁVŠTĚVY ODSOUZENÝCH VĚZEŇSKÉ SLUŽBY A AOOV

NOVÁ KONTAKTNÍ MÍSTA POKRÝVAJÍ ZEJMÉNA VYLOUČENÉ LOKALITY
Praha, 28. března 2022: Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) a Vězeňská služba ČR rozšiřují společný projekt kontaktních míst pro online návštěvy odsouzených do pěti nových lokalit. Ke stávajícím kontaktním místům na Praze 8 a v Chodově u Karlových Varů nyní nově přibývají kontaktní místa v Bohumíně, Brně, Olomouci, Sokolově a Stráži pod Ralskem. Všechna kontaktní místa se nacházejí na pobočkách členských organizací AOOV. Výběru nových lokalit předcházel průzkum zájmu o tuto službu mezi lidmi s trestní minulostí a ve výkonu trestu. Cílem projektu je udržení a posílení rodinných vazeb odsouzených, což je jedním z předpokladů pro úspěšné začlenění osob po propuštění z výkonu trestu zpět do společnosti. Projekt tak přispívá ke snížení vysoké recidivy v České republice, která je dlouhodobě velmi vysoká. Až 70 % odsouzených se do věznice znovu vrací.

26. března 2022

Dobrovolníkům ADRA v Ostravě, kteří pomáhají zvládat uprchlickou vlnu, patří velký obdiv

Ostravští dobrovolníci ADRA pomáhají ukrajinským uprchlíkům od prvních dnů válečného konfliktu na Ukrajině. Těch, kteří už jsou v terénu nebo jsou připraveni pomáhat, je už více než 800!

25. března 2022

Přihlaste se do Grow with Google Academy for NGOs

Impact HUB ve spolupráci s Grow with Google i letos otevřeli přihlášky do vzdělávacího programu Grow with Google Academy for NGOs. Akademie je přístupná jak českým, tak slovenským neziskovým organizacím a proběhne online - připojit se můžete odkudkoliv.

14. března 2022

Pomoc Ukrajině

Ptáte se nás na pomoc uprchlíkům, proto přidáváme pár odkazů, kam se obrátit:

14. března 2022

Dobrovolníci ADRA v Ostravě pomáhají uprchlíkům z Ukrajiny

Ostrava, 14. 3. 2022 – Ostrava jako krajské město zaznamenává v posledních dnech příliv lidí prchajících před válečným konfliktem z Ukrajiny. Při zvládání uprchlické vlny pomáhají dobrovolníci ADRA v Ostravě všude tam, kde je to aktuálně zapotřebí, například při provozu Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) na Černé louce, ale i na Hlavním nádraží v Ostravě či na sběrném místě materiální pomoci na Wattově ulici.

14. března 2022

Zapoj se do pomoci českým neziskovkám skrze dobrovolnické víkendové akce

Tamjdem s dobrovolníky každý rok pomáhá neziskovkám po celém Česku. O pomoc s manuální prací se na nás i letos obrátilo už 15 organizací, a tak postupně plníme víkendy dobrovolnickými akcemi. Vyber si z dosud naplánovaných opravdu pestrých dobrovolnických příležitostí tu svou.

2. března 2022

ROZSUDEK NEJVYŠŠÍHO SPRÁVNÍHO A MĚSTSKÉHO SOUDU O SRÁŽKÁCH Z PŘÍCHOZÍCH PLATEB NEUMOŽŇUJE SKUPINĚ LIDÍ VE VĚZNICÍCH POKRÝT ZÁKLADNÍ POTŘEBY

SYSTÉM SRÁŽEK NENÍ SPRAVEDLIVÝ ANI UDRŽITELNÝ
Praha, 2. března 2022: Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) musí reagovat na situaci, která vznikla od 1. ledna 2022 na základě rozsudku Nejvyššího správního soudu č.j. 6 As 317/2017 a soudů nižších stupňů z loňského roku, kdy mohou být exekučně zabavovány veškeré příchozí platby odsouzených. U zadlužených lidí ve výkonu trestu tak dochází v mnoha případech k situaci, kdy je jim exekučně zabavován veškerý jejich příjem. Jde především o starobní a invalidní důchodce, kteří nejsou pracovně zařazení a dále ty, kteří jsou závislí na finanční pomoci blízkých.

2. března 2022

Nabídka knih z nakladatelství Portál

Jak předcházet vyčerpání v pomáhajících profesích, pracovní listy pro pacienty s afázií.

1. března 2022

Ministerstvo vnitra spustí web koordinující nabídky i žádosti o pomoc pro Ukrajinu

Pomoc pro občany Ukrajiny i online centrum koordinující nabídky pomoci. Díky nové internetové stránce www.nasiukrajinci.cz všichni, kteří chtějí konkrétně podpořit občany Ukrajiny, zjistí, kam mají pomoc směrovat a jaká podpora je potřeba. Stránka budu plně funkční v řádu dnů. Současně vzniká Národní asistenční centrum pomoci Ukrajině, které bude koordinovat integrační i humanitární aktivity v regionech.

1. března 2022

Tulipánový měsíc přivolává s jarem i naději už 10 let

Praha 28. 2. 2022 Již zítra startuje 10. ročník podpory onkologicky nemocných a jejich blízkých. Po celý březen Tulipánový měsíc přivolává s jarem i naději. Mění onkologie, nabízí akce, zapojení, informace a radost. Zapojit se může každý, kdo není lhostejný. Přidáte se i vy?

24. února 2022

Psychiatr, který si prošel úzkostmi, a proto umí lépe naslouchat lidem s duševním onemocněním

Michal Raszka je psychoteraupeut, psychiatr, lektor a průzkumník v oblasti psyché. Jako psychiatr pracuje od roku 2006. Vede kurzy a semináře nejen pro zdravotnický a sociální personál, psychoterapeuty a další zájemce na téma syndromu vyhoření, komunikace s lidmi s  duševním onemocněním a propojení neurobiologie a psychoterapie. Vede rovněž kurzy motivačních rozhovorů. V rámci vysoké školy v programu Erasmus rok studoval medicínu v Portugalsku a kromě jiného si tam zajistil měsíční stáž na psychiatrii. Psychiatrické centrum Praha mu umožnilo také týdenní školení v Oxfordu organizované EuropeanCollegeofNeuropsychopharmacology. V současnosti pracuje v Beskydském Centru duševního zdraví ve Frýdku Místku a ve své soukromé psychoterapeutické praxi.