Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


30. listopadu 2021

Adventní dary na dobročinnost lze „odečíst“ z daní. V letošním roce až trojnásobně!

Praha, 29. listopadu 2021: Lidé, kteří se během adventu rozhodnou přispět na charitu, si budou moci za letošní rok uplatnit dvojnásobný daňový benefit oproti letům minulým. Firmy i zaměstnanci si budou moci snížit daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 procent daňového základu namísto standardních 10, respektive 15 procent. Na legislativní novinku, která pro roky 2020 a 2021 výrazně zvýhodnila soukromé dárcovství, upozornil prezident Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) Marek Šedivý v předvečer zítřejšího celosvětového svátku darování Giving Tuesday.

19. listopadu 2021

Informace o produkci Portálu

19. listopadu 2021

Nešťastné dětství, pocit nízkého sebevědomí v dospělosti vyměnila za tvůrčí psaní, které naplňuje její život

Jiřina Novotná se narodila jako čtvrté dítě do prosté rodiny, žijící v podhůří Orlických hor. Od dětství v sobě měla velkou nejistotu a pocit, že je někde něco špatně. Nerozuměla tomu, ale nešlo před tím někam utéct. Vnímala časté napětí. Z dětství si pamatuje hlavně pláč - spoustu pláče. Byla vychovávána slovy: “Dokud bydlíš u nás, budeš poslouchat!“ Na její otázky Proč je to tak? Dostávala odpověď: „Protože jsem to tak řekla.“ Měla velmi dominantní maminku a mlčícího tatínka. Vyrůstala bez názoru, s velmi nízkým sebevědomím a nedostatkem sociálních kontaktů. První pocit úzkosti a deprese začala mít ve 12 letech. Vše zlé je k něčemu dobré. Letos v září si udělala kurz Peer konzultanta a pod jménem Jiřinka Jirkova se aktivně věnuje psaní.

16. listopadu 2021

„Život je krátký na to, abychom nenáviděli své děti“ je hlavním poselstvím online osvětové kampaně

Udělal jsem hroznou věc – to je název, který nese kampaň, za kterou stojí organizace ARA ART. Ta dlouhodobě poukazuje na problematiku vícečetné diskriminace nejen romské LGBT+ menšiny. Smyslem kampaně je právě téma vícečetné diskriminace, která není v české legislativě ošetřena, dostat do širšího povědomí. Zároveň cílí i dovnitř romské komunity, pro kterou je téma homosexuality ještě stále tabu. Kampaň poukazuje na reálné životní osudy, z nichž jeden představuje dramatický videospot. Organizace nabízí poradenství pro romské LGBT+ i jejich rodiče ŘEKNU.TO.

15. listopadu 2021

Bubnovačka 2021 - ticho děti před násilím neochrání!

Praha, Nitra, Bratislava, 15. listopad 2021
Na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí, 19. listopadu 2021, se mezi 10-11 hodinou v České republice rozezní bubny. Akce s názvem "Bubnovačka" má symbolicky upozornit na důležitost ochrany dětí před násilím a otevřít ve společnosti téma včasné prevence. Tato aktivita vznikla na Slovensku, kde se letos pod záštitou prezidentky Zuzany Čaputové koná už poosmé! V České republice Bubnovačku poprvé pořádá a zaštiťuje Centrum LOCIKA, které již od roku 2015 pomáhá dětem a jejich rodinám žít život bez násilí. K akci se kromě jednotlivců, škol, firem a nejrůznějších platforem přidá i Policie České republiky.

13. listopadu 2021

Emoce, sdílení a informace, i takto se lze učit

12.11.2021 v Praze: Včera se sešli odborníci i laici, které spojuje téma onkologického onemocnění. V rámci konference „I slova léčí V.“ sdíleli informace, zkušenosti a dobrou praxi. Velmi zajímavou byla i osobní zpráva ze života neléčitelně onkologicky nemocného. Zasáhla svou upřímností a emocionalitou, ale také ukázala sílu člověka.

12. listopadu 2021

Darování na dobročinnost se v roce 2021 vyplatí. Lidé si budou moci snížit daňový základ výrazněji než v jiných letech

Praha, 12. listopadu 2021: Konferencí s názvem „30 procent pro dárce a co dál?“ v pražském Kongresovém centru odstartovala několikaměsíční kampaň, jejímž cílem je upozornit dárce na možnost zvýšeného daňového odpisu za dary poskytnuté v roce 2021. S možností snížit si daňový základ výrazněji než v jiných letech počítá novela zákona o daních z příjmu, kterou poslanci v reakci na pandemii covidu a úbytek dárců z řad firem i jednotlivců schválili začátkem tohoto roku. Předkladatelé si od novely slibují zvýšenou motivaci pro dárce zachovat svou přízeň veřejně prospěšným organizacím i v ekonomicky obtížné době.

8. listopadu 2021

Knižní novinky

Novinky z nakladatelství Portál.

28. října 2021

Zkušenost kněze s psychicky nemocnými lidmi

Dokážu si představit kněze, za kterým přijde muž nebo žena trpící schizofrenií nebo něčím jiným, a ten kněz řekne: „Rozumím Vám. Důvěrně to znám.“ 

18. října 2021

Konference INSPO dokumentovala výrazný rozvoj asistivních technologií, od příštího ročníku má nového organizátora

Praha 18.10.2021 - Po roční přestávce, kdy kvůli covidové pandemii proběhla konference INSPO jen online, se 21. ročník konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami uskutečnil v neděli 17. října 2021 opět v Kongresovém centru Praha. Návštěvníci živě reagovali na přednášky dokumentující velký pokrok v oblasti asistivních technologií a ocenili možnost na místě se seznámit s nabídkou kompenzačních pomůcek, programů a aplikací 35 vystavovatelů. Od příštího ročníku se organizace INSPO ujme Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity, dosavadní mnohaletý technologický partner konference.

15. října 2021

Nedělní konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami bude přístupná i online

Praha, 15. října 2021 – V neděli 17. října 2021 uvítá Kongresové centrum Praha více než 400 účastníků konference INSPO. Hodně přihlášených kvůli covidové situaci svoji registraci zrušilo a další zájemci se ani nepřihlásili. Organizátoři proto průběh dopoledního jednání zpřístupní online. Odkaz na živé vysílání je na https://www.inspo.cz/videa.

14. října 2021

Mobilní aplikace pomůže s překladem znakového jazyka. Neslyšící ji mohou otestovat zdarma

Praha, 14. října 2021 - Spojit se s tlumočníkem do znakového jazyka kdykoliv a odkudkoliv, vytočit linku 155 skrze aplikaci Záchranka jen povelem hlasu nebo rehabilitovat pomocí virtuální reality. Tyto a další inovace podporované Nadací Vodafone představí 21. ročník konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami už tuto neděli 17. října v Kongresovém centru Praha.

11. října 2021

Nový informační portál E-kos bude mít premiéru na konferenci INSPO

Praha, 11. října 2021 - Portál e-kos.cz je místem aktuálních, přehledně podávaných a praktických informací z oblasti služeb elektronické komunikace osob se sluchovým handicapem. Jeho prostřednictvím lze telefonovat s využitím simultánního přepisu řeči volaného v reálném čase hovoru. Podrobněji se s ním seznámí 17. října v Kongresovém centru Praha účastníci konference INSPO v sekci věnované technologiím pro osoby se sluchovým postižením.

10. října 2021

Donátoři podpořili sedmnáct neziskovek na Orlickoústecku

Burza filantropie v Ústí nad Orlicí se proměnila v plejádu dobročinných skutků. Podporu od donátorů z řad podnikatelů, firem i veřejného sektoru se podařilo získat celkem sedmnácti neziskovým organizacím. Neziskovky tak budou moci realizovat mnoho projektů ve prospěch obyvatel Orlickoústecka.

8. října 2021

Konference INSPO představí různé přístupy k zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Praha, 8. října 2021 - Na konferenci INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami se 17. října v Kongresovém centru Praha představí také dvě velké společnosti zaměstnávající pracovníky se zdravotním postižením. Na přístupu McDonald’s je velmi zajímavé využití virtuální reality při tréninku zaměstnanců. A u ExxonMobilu zaujme projekt, který vytváří férové pracovní podmínky pro zaměstnance s jakýmkoliv znevýhodněním.

6. října 2021

Knižní novinky

Jak se zbavit viny? Co to znamená být Kristovým učedníkem? Jak zklidnit svou mysl? Jak zahájit rozhovor? Odpovědi najdete v knihách nakladatelství Portál.

5. října 2021

Jak si budou čeští senioři žít po volbách? O tom dnes debatovali zástupci kandidujících stran a koalic. Konkrétní plány a kroky k podpoře seniorů ale nezazněly

Praha, 5. října 2021 – Pětice zástupců politických stran přijala pozvání na předvolební diskusi pořádanou organizací ŽIVOT 90. Ta chtěla ještě před volbami veřejně otevřít témata zaměřená na potřeby a kvalitu života českých seniorů, kteří tvoří značnou část volební populace. Mezi tématy dominovala problematika sociálního bydlení a zajištění důstojného stáří. Akci moderoval politický komentátor David Klimeš.

5. října 2021

Sbírka vánočních ozdob a dekorací na podporu onkologicky nemocných

Liberec, 30. 9. 2021 Od 1. října do 30. listopadu probíhá již 3. ročník sbírky vánočních ozdob a dekorací na podporu onkologicky nemocných a jejich rodin v libereckém regionu. Zapojit se může každý – kdo daruje či nakoupí. Pomoc může i potěšit.

4. října 2021

Od začátků na konferenci INSPO pronikli už do mnoha zemí světa

Praha, 4. října 2021 - BlindShell je česká společnost, která vyvíjí mobilní telefony pro nevidomé a zrakově postižené seniory a úspěšně je prodává už do 23 zemí světa. Společnost Newton Technologies vyvinula ve spolupráci s Technickou univerzitou Liberec technologii Beey, která dokáže automaticky přepisovat mluvenou řeč do textové podoby, A to nejen v češtině, ale už v 16 jazycích. Obě firmy mají společné to, že pravidelní návštěvníci konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami mohli sledovat jejich rozvoj od samotných začátků. Co předvedou na konferenci INSPO 2021 v Kongresovém centru Praha v neděli 17. října?

29. září 2021

Stáří jako v karanténě

Minimální osobní kontakt, žádná kultura, žádný pohyb a každý den stejný. Po odchodu do důchodu starší lidé často zažívají podobný pocit jako v lockdownu. Osamělost seniorů roste, nezisková organizace Elpida se to ale snaží změnit. Aktuálně Elpida buduje největší moderní a vzdělávací kulturní centrum pro seniory v České republice na pražském Smíchově, nechybí ani online program pro seniory z celé země.