Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


27. květen 2021

Tréninkové zaměstnání funguje – 19 z 25 zaměstnanců vrátí zpět na pracovní trh

Po roce jsou připraveni na návrat do práce. Lidem, co vyrůstali v dětských domovech i dalším sociálně znevýhodněným nabízí v Restart Shopu tréninkové zaměstnávání. Studie potvrdila, že funguje

27. květen 2021

Příroda v okolí Pardubic ožila díky dobrovolníkům

Pardubice 26. května 2021
Koalice nevládek Pardubicka ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi připravila na letošní duben a květen u příležitosti oslav mezinárodního Dne Země kromě her a soutěžních aktivit s ekologickou tématikou také dobrovolnické akce. Do těch se v Pardubicích zapojilo přes padesát dobrovolníků!

19. květen 2021

PODPOŘTE SVÝM HLASEM NEZISKOVKY Z PARDUBICKA A CHRUDIMSKA

Pardubice – 17. května 2021
Chcete podpořit projekty neziskových organizací, které jsou prospěšné svému okolí? Zapojte se do veřejného internetového hlasování na webu Burzy filantropie!

14. květen 2021

Návrh zdravotního výboru poškodí tisícovky pacientů v ČR

Praha, 14. května: Pacienti s tzv. nemocí motýlích křídel, lidé s Alzeheimerem nebo onkologičtí pacienti mohou již brzy přijít o své zastoupení v jednáních s ministerstvem nebo pojišťovnami. Důvodem je návrh, který ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím poslanecké iniciativy vložilo do projednávané novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Podle něj mají být pacientskou organizací výhradně spolky, vyloučeno je naopak 14 současných zavedených pacientských organizací s právní formou obecně prospěšné společnosti nebo zapsaného ústavu.

14. květen 2021

Noci s nepřítelem. Když se ten, kdo má pečovat o starší lidi, stane jejich trýznitelem

Děti jsou obrovské štěstí v životě rodiče. Když se následně stanete prarodiči, můžete mít radost ještě o něco větší. To platí pro většinu případů. Někdy je to však bohužel naopak a ti, o které se staráme od malička a kterým věnujeme veškerou lásku, dokáží ublížit. Doslovně. Násilí je špatné ve všech případech, pokud je však vykonáváno blízkou osobou, je ještě o něco horší. Zejména pak, když jste sami v pokročilém věku, nemůžete se příliš bránit a nevíte, jak postupovat dál.

13. květen 2021

Knižní novinky

Opět přicházíme s nabídkou knih z nakladatelství Portál.

12. květen 2021

Už dvacet organizací v Česku má „značku spolehlivosti“. Tu poslední získal spolek Nové háro.

Praha, 11. 5. 2021. Rada pro hodnocení spolehlivosti udělila značku spolehlivosti spolku Nové háro, který pomáhá mladým lidem s onkologickým onemocněním. Spolek se tak v současnosti stal dvacátou organizací, která tuto značku získala. Značka spolehlivosti dokládá, že organizace je transparentní, plní své poslání a dobře zachází s finančními prostředky svých dárců.

6. květen 2021

Pracovní tržiště pro osoby se zdravotním postižením

Představujeme nový projekt Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) www.NFOZP.cz s názvem Pracovní tržiště www.pracovnitrziste.cz. Jedná se o pracovní portál, kde mohou osoby se zdravotním postižením (OZP) najít možnost pracovního uplatnění.

6. květen 2021

PŘÍBĚH 3D OMALOVÁNEK

Díky organizaci Mary´s Meals, jsem se mohla virtuálně seznámit s mladou a sympatickou ženou - paní Marií Sikorovou. Bydlí v Ostravě s manželem a synem. Vystudovala Střední školu - obor výchovná a humanitární činnost. Má zdravotní omezení, jako jediná v ČR, ale přesto to nevzdává. Naopak je příkladem pro ostatní hendicapované.

6. květen 2021

Pomáháte nebo chcete pomáhat jako dobrovolník?

Ministerstvo vnitra spustilo web dobrovolnictvi.net pro všechny dobrovolníky, nové zájemce o dobrovolnictví, dobrovolnické organizace i pro ty, kteří se chtějí jen podívat, kdo, kde a jak pomáhá těm, kteří naši pomoc potřebují.

3. květen 2021

Pacientské organizace prosí premiéra Babiše o záchranu

Praha, 3. května 2021: Otevřeným dopisem s prosbou o záchranu se na premiéra Babiše obrátily pacientské organizace, které hájí zájmy tisícovek pacientů s vážným onemocněním. Důvodem je sporný pozměňovací návrh, se kterým přišlo ministerstvo zdravotnictví k aktuálně projednávané novele zákona o veřejném zdravotním pojištění a podle kterého mají být do budoucna za pacientské organizace považovány výhradně spolky. Pokud by návrh prošel sněmovnou beze změn, ztratí své postavení pacientské organizace pracující pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti nebo tzv. zapsaného ústavu. Tisícovky pacientů s onkologickým onemocněním, Alzheimerem, tzv. nemocí motýlích křídel, popáleninami a další by tak ztratily své zastání.

30. duben 2021

Český systém má nedostatky v oblasti neformální péče o blízké a potřebné

Poslední rok si každý z nás musel zvyknout na celou řadu změn. Poznáváme situace, o kterých jsme do nedávna nemuseli ani přemýšlet, a musíme hledat nová řešení ve chvílích, o nichž jsme si mysleli, že je máme organizačně zvládnuté. Takovým příkladem může být péče o naše blízké, zejména seniory a seniorky, kteří patří mezi nejohroženější skupiny. Právě neformální pečovatelé, tedy ti, kteří převzali péči o své blízké a zároveň nejsou vázáni zákonem o sociálních službách, musí v některých případech řešit například odmítání péče ze strany potřebného, a to zejména kvůli strachu z nákazy.

30. duben 2021

Pražská registrační očkovací linka končí. Dále bude fungovat už jen jako informační. Od svého spuštění v lednu odbavila téměř 6 000 volajících.

Praha, 30. dubna 2021 – Telefonní linka 800 160 166, přes kterou bylo možné se zaregistrovat k očkování proti onemocnění covid-19, bude od dnešních 16 hodin už jen informační. Stále bude možné se s operátory Magistrátu hlavního města Prahy ohledně očkování poradit, ale nebudou již přítomní dobrovolníci organizace ŽIVOT 90, kteří pomáhali s registrací.

27. duben 2021

Onkologicky nemocní v době pandemie

Praha 26.4.2021 Asi všichni se shodneme na tom, že ačkoli se očkuje a rozvolňuje, současná situace je pro všechny složitá. I tak se ale mohou přidávat životní situace, které by samy o sobě byly hodnoceny jako velmi těžké – třeba onkologické onemocnění. Otázkou je, zda se tyto dvě situace a jejich dopady do života lidí sčítají, anebo jsou i oblasti, kde se jejich součet vyruší. Jak jsou na tom onkologicky nemocní v covidové době? Co se změnilo? Na to jsme se zeptali tří odborníků – sociálních pracovnic a psycholožky.

27. duben 2021

Knižní novinky

Toužíte po dokonalém životě celebrit ze sociálních sítí? Máte potíže s usínáním? Stává se vám, že si za žádnou cenu nedokážete vybavit nějaké slovo, jméno nebo údaj? Mrkněte na novinky z Portálu.

16. duben 2021

Dnes startuje běžecká výzva Českem pro ŽIVOT. Jejím cílem je zajistit bezpečnější život seniorů a seniorek

Praha, 16. dubna – Dnešním dnem startuje běžecká výzva Českem pro ŽIVOT, která bude pokračovat celé léto až do listopadu. Běžecké trasy v celkové délce 1 000 kilometrů vedoucí od Třince do Aše jsou rozplánované do 10 etap a cílem výzvy je podpořit organizaci ŽIVOT 90, a tedy pomoci zajistit bezpečný a důstojný život seniorům a seniorkám. Na první etapu dlouhou 88,5 kilometrů se autor výzvy, Marek Mencl, vydává dnes o půlnoci. Přidat se k němu mohou i další nadšenci s chutí pomáhat.

16. duben 2021

Knižní novinky

Autismus, mandaly, psychoterapie - další zajímavé knížky od nakladatelství Portál.

15. duben 2021

VYPADÁVÁŠ – FESTIVAL JEDEN SVĚT PŘEDSTAVUJE TÉMA LETOŠNÍHO ROČNÍKU A JEHO NOVOU PODOBU

Internetové připojení, zapnuté webkamery, neustálé klikání myší a snaha alespoň na chvilku vidět ty, kteří jsou na druhé straně obrazovky. „Vypadáváš“ se stalo jedním z nejčastějších slov, která provázejí setkání lidí zprostředkovávaná technickými možnostmi internetu. Je to upozornění na slabé připojení, na technické obtíže, které negativně vstoupily do komunikace umožněné technologiemi. Zároveň označuje i situaci, ve které se spousta lidí po začátku pandemie ocitla. Kdo vypadává pouze z videokonferencí a kdo z běžného života? Jaké výzvy s sebou přinesl přechod do online prostředí a jaké je naše místo v nové realitě? Tím se bude zabývat dvacátý třetí ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který proběhne z důvodů současné pandemické situace od 10. května do 6. června online po celém Česku. Jeden svět tak bude letos opravdu jen jeden.

15. duben 2021

Černobyl na kolečkách aneb revitalizující se příroda

Pan Honza Dušek bydlí ve Dvoře Králové nad Labem v Domově  s pečovatelskou službou. Do roku 2003 byl zcela zdráv. A jak to už někdy na světě chodí, v témže roce zjistil, že má roztroušenou sklerózu. Už asi 10. rokem sedí na vozíku. Svůj boj s nemocí však nevzdává. V roce 2017 se vydal na vozíku se svými známými a kameramanem i režisérkou na dlouhou, 640 km vzdálenou pouť do Santiaga de Compostela, které navštěvují miliony věřících. I pan Honza je věřící a víra mu neustále a denně pomáhá.  Je příkladem pro ostatní, kteří s touto nemocí stále zápasí. Díky této pouti do vznikl krásný film s názvem Camino na kolečkách, který sklidil úspěchy po celé České Republice. Nejen v kinech, v televizi, ale i na přednáškách a různých výstavách. Co má letos na podzim v plánu uskutečnit? Je to akce s názvem Černobyl na kolečkách. Více se dozvíte v rozhovoru níže.

12. duben 2021

Hrozí, že někteří pacienti přijdou o své zastoupení

Praha, 12. dubna 2021: Hájí zájmy konkrétních skupin pacientů a jsou registrované při ministerstvu zdravotnictví. Přesto již brzy nemusejí být pacientskými organizacemi. Přesně to hrozí celkem čtrnácti etablovaným pacientským organizacím v Česku, které nejsou formálně zapsaným spolkem, ale mají právní formu obecně prospěšné společnosti nebo zapsaného ústavu. S jejich vyřazením ze skupiny pacientských organizací jen kvůli jejich právní formě počítá ministerský návrh, který byl prostřednictvím poslaneckého návrhu načten ve sněmovním Výboru pro zdravotnictví k novele zákona o veřejném zdravotním pojištění. Zákonem se mají poslanci ve II. čtení zabývat již na nadcházející schůzi poslanecké sněmovny.