Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


18. říjen 2021

Konference INSPO dokumentovala výrazný rozvoj asistivních technologií, od příštího ročníku má nového organizátora

Praha 18.10.2021 - Po roční přestávce, kdy kvůli covidové pandemii proběhla konference INSPO jen online, se 21. ročník konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami uskutečnil v neděli 17. října 2021 opět v Kongresovém centru Praha. Návštěvníci živě reagovali na přednášky dokumentující velký pokrok v oblasti asistivních technologií a ocenili možnost na místě se seznámit s nabídkou kompenzačních pomůcek, programů a aplikací 35 vystavovatelů. Od příštího ročníku se organizace INSPO ujme Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity, dosavadní mnohaletý technologický partner konference.

15. říjen 2021

Nedělní konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami bude přístupná i online

Praha, 15. října 2021 – V neděli 17. října 2021 uvítá Kongresové centrum Praha více než 400 účastníků konference INSPO. Hodně přihlášených kvůli covidové situaci svoji registraci zrušilo a další zájemci se ani nepřihlásili. Organizátoři proto průběh dopoledního jednání zpřístupní online. Odkaz na živé vysílání je na https://www.inspo.cz/videa.

14. říjen 2021

Mobilní aplikace pomůže s překladem znakového jazyka. Neslyšící ji mohou otestovat zdarma

Praha, 14. října 2021 - Spojit se s tlumočníkem do znakového jazyka kdykoliv a odkudkoliv, vytočit linku 155 skrze aplikaci Záchranka jen povelem hlasu nebo rehabilitovat pomocí virtuální reality. Tyto a další inovace podporované Nadací Vodafone představí 21. ročník konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami už tuto neděli 17. října v Kongresovém centru Praha.

11. říjen 2021

Nový informační portál E-kos bude mít premiéru na konferenci INSPO

Praha, 11. října 2021 - Portál e-kos.cz je místem aktuálních, přehledně podávaných a praktických informací z oblasti služeb elektronické komunikace osob se sluchovým handicapem. Jeho prostřednictvím lze telefonovat s využitím simultánního přepisu řeči volaného v reálném čase hovoru. Podrobněji se s ním seznámí 17. října v Kongresovém centru Praha účastníci konference INSPO v sekci věnované technologiím pro osoby se sluchovým postižením.

10. říjen 2021

Donátoři podpořili sedmnáct neziskovek na Orlickoústecku

Burza filantropie v Ústí nad Orlicí se proměnila v plejádu dobročinných skutků. Podporu od donátorů z řad podnikatelů, firem i veřejného sektoru se podařilo získat celkem sedmnácti neziskovým organizacím. Neziskovky tak budou moci realizovat mnoho projektů ve prospěch obyvatel Orlickoústecka.

8. říjen 2021

Konference INSPO představí různé přístupy k zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Praha, 8. října 2021 - Na konferenci INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami se 17. října v Kongresovém centru Praha představí také dvě velké společnosti zaměstnávající pracovníky se zdravotním postižením. Na přístupu McDonald’s je velmi zajímavé využití virtuální reality při tréninku zaměstnanců. A u ExxonMobilu zaujme projekt, který vytváří férové pracovní podmínky pro zaměstnance s jakýmkoliv znevýhodněním.

6. říjen 2021

Knižní novinky

Jak se zbavit viny? Co to znamená být Kristovým učedníkem? Jak zklidnit svou mysl? Jak zahájit rozhovor? Odpovědi najdete v knihách nakladatelství Portál.

5. říjen 2021

Jak si budou čeští senioři žít po volbách? O tom dnes debatovali zástupci kandidujících stran a koalic. Konkrétní plány a kroky k podpoře seniorů ale nezazněly

Praha, 5. října 2021 – Pětice zástupců politických stran přijala pozvání na předvolební diskusi pořádanou organizací ŽIVOT 90. Ta chtěla ještě před volbami veřejně otevřít témata zaměřená na potřeby a kvalitu života českých seniorů, kteří tvoří značnou část volební populace. Mezi tématy dominovala problematika sociálního bydlení a zajištění důstojného stáří. Akci moderoval politický komentátor David Klimeš.

5. říjen 2021

Sbírka vánočních ozdob a dekorací na podporu onkologicky nemocných

Liberec, 30. 9. 2021 Od 1. října do 30. listopadu probíhá již 3. ročník sbírky vánočních ozdob a dekorací na podporu onkologicky nemocných a jejich rodin v libereckém regionu. Zapojit se může každý – kdo daruje či nakoupí. Pomoc může i potěšit.

4. říjen 2021

Od začátků na konferenci INSPO pronikli už do mnoha zemí světa

Praha, 4. října 2021 - BlindShell je česká společnost, která vyvíjí mobilní telefony pro nevidomé a zrakově postižené seniory a úspěšně je prodává už do 23 zemí světa. Společnost Newton Technologies vyvinula ve spolupráci s Technickou univerzitou Liberec technologii Beey, která dokáže automaticky přepisovat mluvenou řeč do textové podoby, A to nejen v češtině, ale už v 16 jazycích. Obě firmy mají společné to, že pravidelní návštěvníci konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami mohli sledovat jejich rozvoj od samotných začátků. Co předvedou na konferenci INSPO 2021 v Kongresovém centru Praha v neděli 17. října?

29. září 2021

Stáří jako v karanténě

Minimální osobní kontakt, žádná kultura, žádný pohyb a každý den stejný. Po odchodu do důchodu starší lidé často zažívají podobný pocit jako v lockdownu. Osamělost seniorů roste, nezisková organizace Elpida se to ale snaží změnit. Aktuálně Elpida buduje největší moderní a vzdělávací kulturní centrum pro seniory v České republice na pražském Smíchově, nechybí ani online program pro seniory z celé země.

29. září 2021

Vítáme ujištění ministra zdravotnictví, že účast v Pacientské radě bude otevřena všem organizacím splňujícím podmínky zákona

Praha, 29. září 2021: Pacientská rada by měla být otevřená všem organizacím, které naplní podmínky zákona. Podle prezidenta AVPO ČR Marka Šedivého to vyplynulo z pondělního setkání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Setkání iniciovali zástupci AVPO ČR v reakci na zprávy, že úřednický aparát ministerstva zdravotnictví chystá extenzivní výklad čerstvě schválené definice pacientské organizace v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Pokud by k tomu došlo, z možnosti účasti na práci Pacientské rady ministra zdravotnictví by byly některé organizace vyloučeny.

29. září 2021

Výzkumníci ze Západočeské univerzity v Plzni představí na konferenci INSPO softwarový systém usnadňující rehabilitaci pacientů s poškozením mozku

Praha, 29.9.2021 – Na konferenci INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami vystoupili v její dvacetileté historii výzkumníci ze Západočeské univerzity v Plzni hlavně jako přednášející vícekrát. Tentokrát se 17. října 2021 v Kongresovém centru představí v roli vystavovatele. Návštěvníkům předvedou online softwarový systém pro neurorehabilitace, který pojmenovali BrainIn.

28. září 2021

Veřejnosti známé Sdružení NERATOV získalo značku spolehlivosti

Praha, 27. září 2021: Skupinu českých neziskových organizací s udělenou značkou spolehlivosti rozšířila v těchto dnech organizace Sdružení Neratov, která již od roku 1992 pomáhá v horské vesnici Neratov v Orlických horách lidem s postižením. Spolu s nimi obnovuje poutní místo a vrací život do kdysi vysídlené vesnice. Značku spolehlivosti sdružení udělila rada složená z nezávislých odborníků. Správcem značky je Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR).

24. září 2021

Jaké mají potřeby onkologicky nemocní a umíme na ně reagovat?

Praha 22.9.2021 Onkologická nemoc přináší do života těch, koho se osobně nebo v blízkém okolí dotýká, specifické potřeby. Co se má jak a kdy dělat, aby byl život s nemocí, co nejsnesitelnější? Jak efektivně a cíleně podpořit nemocné i blízké v aktivním přijetí nemoci a léčbě? To jsou otázky, které si kladou jak sami nemocní a jejich blízcí, tak ale i profesionálové, kteří s nimi pracují. Právě na tyto otázky reaguje připravovaná konference „I slova léčí“, jediná mezioborová akce svého druhu.

21. září 2021

Konference INSPO bude maximálně přístupná i pro účastníky se zrakovým a sluchovým postižením

Praha, 20.9.2021 – Lidé s těžkým zrakovým a sluchovým postižením tvoří na konferenci INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami tradičně početné skupiny účastníků. Je to i díky tomu, že organizátorům se daří zajistit, aby dění na konferenci pro ně bylo maximálně přístupné. Bude tomu tak i 17. října 2021, kdy se v Kongresovém centru Praha uskuteční už 21. ročník konference INSPO.

20. září 2021

Křídla motýlí

V jihomoravských Horních Věstonicích se opět potkali zpěváci se srdcem na správném místě, aby podpořili pacienty s nemocí motýlích křídel na koncertu „Křídla motýlí“ 2021.

20. září 2021

Autentický pohled do světa dnešního teenagera. Týden nízkoprahových klubů letos přichází s novinkami

Praha, 20. 9. 2021 – V Česku je poslední týden v září tradičně věnován kampani Týden nízkoprahových klubů pořádané Českou asociací streetwork. Nízkoprahové kluby pro děti a mládež se otevírají široké veřejnosti a zvou ji k nahlédnutí do svého fungování. V rámci letošního ročníku s podtitulem Škola, jak ji (ne)známe proběhne streamovaná debata s odborníky o duševním zdraví dětí a dospívajících a zároveň experimentální program Na den teenagerem.

15. září 2021

Knižní novinky

Informace o nových knihách z nakladatelství Portál.

15. září 2021

Dlužím státu, co s tím? Pomoc občanům nabízí vylepšená webová aplikace Nedlužím státu 2.0

Praha, 14. 9. 2021 – V Česku neexistuje jednotná evidence dluhů a exekucí vůči státu ani centrální bod, kde by občané získali potřebné informace. Češi přitom dluží státu podle posledních odhadů příslušných ministerstev až několik desítek miliard korun. Lidé často o dluhu neví, dokud nepřeroste v exekuci, upozorňují odborníci. Ti přišli s vylepšenou webovou aplikací Nedlužím státu. Oproti původní verzi, kterou představili autoři projektu vloni, umožňuje verze 2.0 nejen ověřit dluh, ale přímo jej řešit např. zažádáním o splátkový kalendář.