Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


15. května 2023

Sluchově postižení si snadněji pořídí doklady ve zkrácené lhůtě. Na vnitru nově funguje tlumočnická linka

Tisková zpráva: Praha 15. května 2023
Bezbariérovost, lidský přístup a otevřenost. S tím se mohou setkat lidé, kteří si přijdou na Ministerstvo vnitra vyřídit doklady ve zrychlené lhůtě.  Pro občany se sluchovým a kombinovaným postižením zde navíc nově funguje i tlumočnická linka, díky které si pořídí doklad výrazně snadněji.

9. května 2023

Pozvánka na webinář: Proč chtít asistenčního psa?

Přemýšleli jste někdy o tom, že by vám mohl pes pomáhat a zpestřit vám život? Nemáte dostatečně jasno, co by to obnášelo? Nebo si dokonce myslíte, že asistenční pes není nic pro vás? Ještě jste se neodhodlali se o asistenčních psech zjistit více? Tak přesně pro vás pořádáme tento webinář, kde vám zodpovíme základní otázky a budete mít možnost klást dotazy přímo online.

 

 

6. května 2023

Staň se leaderem v Tamjdemu, proškolíme tě!

Pokud tě baví organizování akcí a vedení týmu, lákají tě výzvy a posouvání vlastních hranic, pak jsi na správném místě. Jdeš do toho s námi a chceš propojovat dobrovolníky a svět českých neziskovek? Čti dál!

3. května 2023

Knihy, které mají duši

Nabídka knih z nakladatelství Portál.

28. dubna 2023

Mám rakovinu, k čemu mi je sociální pracovník nebo psycholog?

Praha 27. 4. 2023 Onkologické onemocnění je diagnostikováno v nemocnici a tam je také léčeno. Lékař a léčba jsou velmi správně první v řadě pomoci, ale nejsou jedinými pomocníky. Psycholog a sociální pracovník mohou výrazně podpořit zvládání změn, které onemocnění přináší do života nemocného i jeho rodiny. To, aby měl člověk dost informací a zvládl bez větších škobrtnutí náhlou a dlouhou řadu změn, je velmi náročné a stojí za to, si říci o pomoc.

28. dubna 2023

INSPO 2023: třiadvacátý ročník konference proběhne v sobotu 25. listopadu

Konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami se uskuteční v sobotu 25. listopadu 2023 v Kongresovém centru Praha. Na registraci účastníků je ještě brzy, ale organizátoři již uvítají nabídky přednášek a předběžné potvrzení účasti od vystavovatelů.

26. dubna 2023

Již brzy odstartuje jarní výzva Pohybem pro Paraple. Dodá motivaci k pohybu a pomůže vozíčkářům

Třetí ročník celorepublikové akce Pohybem pro Paraple proběhne od 1. 5. do 25. 5. 2023. Lidé budou moci během, chůzí, či jízdou na kole nebo bruslích podpořit činnost Centra Paraple. Výtěžek ze startovného organizace použije na zajištění služeb lidem, kteří se po nemoci či úrazu ocitli na vozíku. Registrace pro širokou veřejnost je již spuštěna. K výzvě se připojí i známé tváře.

24. dubna 2023

AOOV USPOŘÁDALA V POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ SEMINÁŘ KE SNÍŽENÍ VĚZEŇSKÉ POPULACE

Praha, 24. dubna 2023: Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) uspořádala odborný seminář v Poslanecké sněmovně pod záštitou Marka Bendy (ODS) za účasti předních expertů trestní justice a poslanců. Cílem semináře bylo prezentovat návrhy legislativních změn ke snížení trestní represe. Pět návrhů, které jsou realizovatelné v horizontu dvou let a mají potenciál snížit míru uvěznění v ČR, přednesl Jakub Drápal z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. O návrzích již jednala vládní koalice a seminář nastínil další kroky k potřebným legislativním změnám.

19. dubna 2023

Dny dobrovolnictví nabídnou pestrou paletu dobrovolnických akcí

Ostrava, 18. 4. 2023 - V Moravskoslezském kraji se 26. - 29. dubna uskuteční Dny dobrovolnictví. Během nich si lidé mohou vyzkoušet různé formy dobrovolnictví. Akce proběhne v 11 městech napříč krajem a zájemci mají na výběr z více jak 60 dobrovolnických aktivit. Akci pořádá Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje.

19. dubna 2023

Stanovisko AOOV k návrhu zákona o registrovaném sociálním podniku

Praha, 19. dubna 2023: Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) vítá návrh zákona o registrovaném sociálním podniku a o změně souvisejících zákonů, který připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí. Návrh zavádí pojem registrovaný sociální podnik (RSP) a zakotvuje prostředky k podpoře sociálního podnikání. AOOV připravila několik připomínek, zejména navrhuje začlenit do zákona osoby ve výkonu trestu odnětí svobody s cílem usnadnit jim návrat na pracovní trh.

13. dubna 2023

Knihy, které mají duši

Nabídka knih z nakladatelství Portál.

12. dubna 2023

Zážitky, adrenalin, unikátní výhry i aktivní pomoc neziskovým organizacím v Česku. To je první dobročinná aukční platforma DOBROBOT

Praha, 11. dubna 2023 – DOBROBOT, první dobročinná aukční platforma v Česku, kterou spravuje Nadační fond Dobrobot, pomáhá neziskovým organizacím financovat náklady na jejich činnost a rozvoj. Prostřednictvím produktů a služeb mohou přispět firmy, ale i jednotlivci nebo samotné organizace. Těm DOBROBOT nabízí nástroj na zvýšení příjmů a podporuje tak jejich fungování. Do prvních dobročinných aukcí věnovaly předměty známé osobnosti i slavní sportovci.

31. března 2023

JEDEN SVĚT 2023 ZNÁ VÍTĚZE: HLAVNÍ CENU V MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽI ZÍSKAL FILM APOLONIA, APOLONIA. CENU ZA REŽII ZÍSKALA ALISA KOVALENKO ZA FILM NEVYHASNEME. V ČESKÉ SOUTĚŽI BODOVALA VERONIKA LIŠKOVÁ A FILM NÁVŠTĚVNÍCI. U DIVÁKU VYHRÁL SNÍMEK KUCIAK: VRAŽDA

Praha, 30. března 2023
Divačky a diváci v uplynulém týdnu v rámci festivalu Jeden svět obsadili nejen kinosály v Praze, ale i v dalších 27 městech po celém Česku. O nejlepších filmech jubilejního 25. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět nerozhodovali pouze porotkyně a porotci, ale v samostatných kategoriích i publikum. Vyhlášením oceněných filmů, které proběhlo večer 30. března v kině Lucerna, festival završil svou pražskou část. Ve vybraných regionech festival potrvá až do 2. dubna. Vybrané dokumenty z letošního ročníku budou od 2. do 16. dubna ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online.
 

30. března 2023

Nová expertní skupina pro přijímání dětí k základnímu vzdělávání diskutovala otázky zápisové turistiky a nezákonných podmínek pro přijetí do základní školy

Praha, 30. března 2023 - Spolu, z. s. organizace, která se zabývá začleňováním dětí s potřebou vzdělávací podpory do škol, vytvořila expertní skupinu, jejímž cílem je odborná diskuze nad podmínkami a překážkami přijímání znevýhodněných dětí ke vzdělávání. Záměrem neziskové organizace Spolu, z. s. je zjednodušení a zpřehlednění řízení o přijetí dětí k základnímu vzdělávání, a to jak do školy spádové, tak školy nespádové.
 

29. března 2023

ADRA hledá nové „dobrovolníky pro zdravý životní styl“

Ostrava, 29. 3. 2023 – V české populaci enormně narůstá počet dětí, které trpí obezitou. Dětští obezitologové bijí na poplach a zdůrazňují, že ve společnosti je důležité na tento trend upozorňovat nejenom dospělé, ale i samotné děti. A právě z tohoto důvodu spojilo své síly dětské oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice a Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava. Za podpory Ministerstva zemědělství tak vznikl unikátní pilotní projekt, kdy budou „dobrovolníci pro zdravý životní styl“ pomáhat dětem, kterým obezita hrozí nebo se s ní potýkají.

28. března 2023

Tulipánový měsíc již po jedenácté přinesl radost a naději na onkologická oddělení

Praha 28. 3. 2023 Březen, patřící již tradičně Tulipánovému měsíci, opět propojil zdravé i nemocné. Nemocným zprostředkoval vzkaz, že nejsou sami, že na ně někdo venku myslí. Tulipánový měsíc 2023 dorazil do 23 nemocnic, na více než 40 onkologických oddělení a ambulancí, kde změnil prostor výtvarnými dílky, která zaslalo více než 5 tisíc lidí. Zapojilo se i několik desítek dobrovolníků a spolupracujících institucí a proběhlo mnoho akcí ve veřejném prostoru i v nemocnicích. Ale to není vše.

28. března 2023

Nová sezóna Tamjdemu je tady!

Jaro je tady a s ním i nová sezóna! Pojď si po zimní pauze protáhnout svaly a zažít zase trochu toho DOBRA. Vybrat si můžeš hned z několika krásných míst po celé republice. Chystáme se vrátit do neziskovek, kam jezdíme už léta a navštívíme jich i několik zcela nových! Tak co, kde přiložíš ruku k dílu?

24. března 2023

Dobrovolník je především člověk, to je jeho odbornost

Dobrovolníkem může být každý a pravděpodobně, i každý někdy dobrovolníkem byl. Dobrovolníci totiž věnují svůj čas něčemu, co jim dává smysl a dělají to bezplatně. Většina dobrovolnictví se děje neřízeně, jen tak, ale část je organizovaná a naplňuje vyšší cíle – třeba pomoc onkologicky nemocným, jako je tomu v Amelii, z.s. Ta má akreditovaný dobrovolnický program, který jí jako neziskové organizaci pomáhá naplňovat její vize. Část dobrovolníků se podílí na chodu organizace, pomáhá při akcích, roznáší letáky, přednáší nebo pomáhá jinak ve své odbornosti. Část pomáhá přímo onkologicky nemocným ať už tím, že dochází do nemocnic na onkologické ambulance nebo lůžka anebo vedou dílny či jiné aktivity pro nemocné v Centrech Amelie.

23. března 2023

Prezident Pavel, nobelistka z Ukrajiny Romancovova a cena pro venezuelského aktivistu Tarazonu. Festival Jeden svět byl oficiálně zahájen

V podvečer 22. března proběhlo v Pražské křižovatce slavnostní zahájení jubilejního dvacátého pátého ročníku festivalu Jeden svět. To bylo tradičně spojeno s předáním ceny Homo Homini, jejímž letošním laureátem je venezuelský aktivista Javier Tarazona. Z rukou prezidenta České republiky Petra Pavla ocenění převzala Clara Ramírez, ředitelka nadace FundaRedes, kterou Tarazona založil. Na večeru promluvila také výkonná ředitelka ukrajinského Centra pro občanské svobody Oleksandra Romancovova, které je jednou z trojice organizací oceněných v roce 2022 Nobelovou cenou míru. Festival, který pořádá organizace Člověk v tísni, proběhne v 28 městech po celé České republice. Letošní program nabídne 75 celovečerních dokumentů, 10 snímků ve virtuální realitě a debatní program s hosty a hostkami z celého světa i filmy pro děti. Kompletní program najdete na www.jedensvet.cz/program.

17. března 2023

Knihy, které mají duši

Novinky z nakladatelství Portál.