Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


17. srpna 2021

Být dobrovolník se nosí

Pardubice 16. srpna 2021
Pomáhají dětem, osobám se zdravotním postižením, sociálně znevýhodněným, seniorům, v nemocnicích či přírodě – to vše je práce dobrovolníků. A že je nejen užitečná, ale i zábavná se mohli přesvědčit návštěvníci Dnů dobrovolnictví Pardubického kraje.

16. srpna 2021

Noc s hvězdami

23. ročník benefičního koncertu „Noc s hvězdami“ na zámku Zahrádky u České Lípy rozezněla opět hudba.  Výtěžek letos dosáhl na částku 20 tisíc korun a je věnován na obnovu této vyhořelé památky.

26. července 2021

Užijte si dobrovolnické léto v polabské přírodě

Pardubice 26. července 2021
Po uplynulých dlouhých měsících strávených převážně doma mají dobrovolníci možnost konečně vyrazit ven a zpestřit si letošní léto pomocí v přírodě! Ruku k dílu mohou přiložit jednotlivci, skupiny kamarádů i zaměstnanecké kolektivy. Odměnou jim budou cenné zkušenosti, nová přátelství a dobrý pocit z odvedené práce tam, kde to má smysl.

26. července 2021

Co nám dává přátelství?

Žijeme zaneprázdněné životy. Chvátáme, odkládáme, nestíháme. Horko těžko zvládáme práci, rodinu a domácí povinnosti. Kde vzít čas na sebe, své zájmy a přátele? Přesto je i to poslední velmi důležité, pocitově to velmi dobře víme. 30.7. je vyhlášeno Mezinárodním dnem přátelství. Proč je vlastně tak důležité?

15. července 2021

Lidé si své dary na pomoc postiženým tornádem mohou „odepsat z daní“

Praha, 15. července 2021: Lidé, kteří se rozhodli přispět na pomoc lidem postiženým tornádem, mohou stejně jako ostatní soukromí dárci využít daňový bonus od státu a snížit si daňový základ o hodnotu svých darů. Upozorňují na to zástupci AVPO ČR, která dlouhodobě prosazuje opatření na podporu soukromého dárcovství. Snížení daňového základu umožňuje zákon o dani z příjmu, který byl navíc před několika měsíci novelizován v reakci na pandemii Covid-19. Zatímco podle dřívějšího zákona bylo toto snížení do výše 10 a 15 procent daňového základu u fyzických a právnických osob, pro loňský a letošní rok se tento limit navýšil u obou skupin dárců na 30 procent.

9. července 2021

Seniorům v tornádem zasažených oblastech může pomoci i správně předané telefonní číslo

Rodiny zasažené řáděním tornáda čeká ještě dlouhé zotavování. Organizace Elpida myslí nejen na všechny, které přírodní katastrofa zasáhla, ale také na ty, kteří jim pomáhají. Krizoví pracovníci z bezplatné Linky seniorů jsou všem potřebným k dispozici na telefonu, seniory ale většinou nenapadne podobnou službu vyhledat, pokud jim o ní někdo neřekne.

26. června 2021

NEZISKOVKY Z PARDUBICKA A CHRUDIMSKA DOSTALY PŘES 1 MILION KORUN

Pardubice, Hlinsko – 24. června 2021
Neziskové organizace z Pardubicka a Chrudimska po roce opět prezentovaly své veřejně prospěšné záměry v rámci desátého ročníku Burzy filantropie. Jedná se o unikátní dobročinný projekt, kde se setkává neziskový, firemní a veřejný sektor.

16. června 2021

PARDUBICKÝ KRAJ VZDAL HOLD LIDEM, NEZISKOVKÁM A FIRMÁM SE SRDCEM NA DLANI

Pardubice – 16. června 2021
Pardubický kraj a Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) už podesáté vyznamenali dobrovolníky z řad občanů, neziskové organizace a odpovědné firmy, které v roce 2020 přispěli k rozvoji dobrovolnictví a neziskového sektoru v kraji.

15. června 2021

Knižní novinky

Hraniční porucha osobnosti ve vztazích, naučit se odpouštět, překonat myšlenkové pasti - to vše od Portálu.

15. června 2021

Organizace ŽIVOT 90 pořádá osvětovou kampaň v rámci Světového dne proti násilí na seniorech a seniorkách

Dnešní den, 15. červen, je známý jako Světový den proti násilí na seniorech a seniorkách. U této příležitosti připravila organizace ŽIVOT 90 akci, která na tuto problematiku upozorňuje. Dobrovolníky bude možné potkat dnes od 8:30 na Národní třídě, na Andělu a na I. P. Pavlova. Ti budou rozdávat informační letáky a fialové stuhy. Kromě osvěty probíhá také sbírka na platformě Darujme.cz, vybrané prostředky budou použity na služby organizace ŽIVOT 90, které pomáhají obětem násilí.

14. června 2021

Domovy pro seniory neznamenají automaticky bezpečí

Sociální pobytová zařízení, mezi které patří i domovy pro seniory a seniorky, by měly být bezpečným místem, kde se jejich obyvatelé budou cítit komfortně. V ideálním případě by měli mít dostatek sociálního kontaktu, adekvátní péči, dobré jídlo, své soukromí a především pocit bezpečí. Bohužel ne vždy se jim všeho uvedeného dostává a některá pobytová zařízení mohou být pravým opakem. Místo toho, aby se nový domov stal místem pro důstojné stáří, se v nich mohou odehrávat hrůzy, které podzim života změní v nekončící utrpení.

14. června 2021

Poslanci rozhodnou o osudu pacientských organizací. Některým z nich hrozí konec z formálních důvodů

Praha, 14. června 2021: O osudu pacientských organizací, které nejsou formálně spolkem, rozhodnou už tento týden poslanci. Pokud projde bez korekce návrh Výboru pro zdravotnictví k novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, přestanou být pacientskými organizacemi ty, které mají právní formu obecně prospěšné organizace nebo ústavu. Své zastoupení v jednáních se státní správou nebo zdravotními pojišťovnami tak ztratí například pacientky s rakovinou vaječníků nebo prsu, pacienti s Alzheimerovou nemocí, autismem, celiakií, pacienti po úrazech popálením nebo lidé s bolestivou nemocí známou jako nemoc motýlích křídel.

2. června 2021

Počet cizinců na českých školách nadále roste. Mnoho z nich však končí mimo vzdělávací systém

Praha, 1. června 2021 – Podle posledních údajů organizace META podíl žáků s cizí státní příslušností ve věku osmnácti let, kteří stojí mimo český vzdělávací systém, dosahuje více než 53 procent. Oproti tomu u Čechů se hodnota pohybuje kolem 10 procent. Podle odborníků bude na trend nesystémové integrační podpory mladých cizinců do českého vzdělávacího systému stát postupem času doplácet a bude tak čelit velkým výzvám a sociálním problémům.

2. června 2021

Nezisková organizace Dům tří přání má novou vizuální identitu

Nezisková organizace Dům tří přání, která se zaměřuje na pomoc ohroženým dětem a jejich rodinám v náročných životních situacích, představila veřejnosti svou novou vizuální identitu. Tu navrhla a zpracovala agentura Boomerang Communication. Z více než sedmi návrhů vybíralo vedení organizace, správní rada a odborní pracovníci. Vizuální identitu organizace mění symbolicky v roce 20. výročí svého založení.

27. května 2021

Tréninkové zaměstnání funguje – 19 z 25 zaměstnanců vrátí zpět na pracovní trh

Po roce jsou připraveni na návrat do práce. Lidem, co vyrůstali v dětských domovech i dalším sociálně znevýhodněným nabízí v Restart Shopu tréninkové zaměstnávání. Studie potvrdila, že funguje

27. května 2021

Příroda v okolí Pardubic ožila díky dobrovolníkům

Pardubice 26. května 2021
Koalice nevládek Pardubicka ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi připravila na letošní duben a květen u příležitosti oslav mezinárodního Dne Země kromě her a soutěžních aktivit s ekologickou tématikou také dobrovolnické akce. Do těch se v Pardubicích zapojilo přes padesát dobrovolníků!

19. května 2021

PODPOŘTE SVÝM HLASEM NEZISKOVKY Z PARDUBICKA A CHRUDIMSKA

Pardubice – 17. května 2021
Chcete podpořit projekty neziskových organizací, které jsou prospěšné svému okolí? Zapojte se do veřejného internetového hlasování na webu Burzy filantropie!

14. května 2021

Návrh zdravotního výboru poškodí tisícovky pacientů v ČR

Praha, 14. května: Pacienti s tzv. nemocí motýlích křídel, lidé s Alzeheimerem nebo onkologičtí pacienti mohou již brzy přijít o své zastoupení v jednáních s ministerstvem nebo pojišťovnami. Důvodem je návrh, který ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím poslanecké iniciativy vložilo do projednávané novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Podle něj mají být pacientskou organizací výhradně spolky, vyloučeno je naopak 14 současných zavedených pacientských organizací s právní formou obecně prospěšné společnosti nebo zapsaného ústavu.

14. května 2021

Noci s nepřítelem. Když se ten, kdo má pečovat o starší lidi, stane jejich trýznitelem

Děti jsou obrovské štěstí v životě rodiče. Když se následně stanete prarodiči, můžete mít radost ještě o něco větší. To platí pro většinu případů. Někdy je to však bohužel naopak a ti, o které se staráme od malička a kterým věnujeme veškerou lásku, dokáží ublížit. Doslovně. Násilí je špatné ve všech případech, pokud je však vykonáváno blízkou osobou, je ještě o něco horší. Zejména pak, když jste sami v pokročilém věku, nemůžete se příliš bránit a nevíte, jak postupovat dál.

13. května 2021

Knižní novinky

Opět přicházíme s nabídkou knih z nakladatelství Portál.