Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


12. května 2021

Už dvacet organizací v Česku má „značku spolehlivosti“. Tu poslední získal spolek Nové háro.

Praha, 11. 5. 2021. Rada pro hodnocení spolehlivosti udělila značku spolehlivosti spolku Nové háro, který pomáhá mladým lidem s onkologickým onemocněním. Spolek se tak v současnosti stal dvacátou organizací, která tuto značku získala. Značka spolehlivosti dokládá, že organizace je transparentní, plní své poslání a dobře zachází s finančními prostředky svých dárců.

6. května 2021

Pracovní tržiště pro osoby se zdravotním postižením

Představujeme nový projekt Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) www.NFOZP.cz s názvem Pracovní tržiště www.pracovnitrziste.cz. Jedná se o pracovní portál, kde mohou osoby se zdravotním postižením (OZP) najít možnost pracovního uplatnění.

6. května 2021

PŘÍBĚH 3D OMALOVÁNEK

Díky organizaci Mary´s Meals, jsem se mohla virtuálně seznámit s mladou a sympatickou ženou - paní Marií Sikorovou. Bydlí v Ostravě s manželem a synem. Vystudovala Střední školu - obor výchovná a humanitární činnost. Má zdravotní omezení, jako jediná v ČR, ale přesto to nevzdává. Naopak je příkladem pro ostatní hendicapované.

6. května 2021

Pomáháte nebo chcete pomáhat jako dobrovolník?

Ministerstvo vnitra spustilo web dobrovolnictvi.net pro všechny dobrovolníky, nové zájemce o dobrovolnictví, dobrovolnické organizace i pro ty, kteří se chtějí jen podívat, kdo, kde a jak pomáhá těm, kteří naši pomoc potřebují.

3. května 2021

Pacientské organizace prosí premiéra Babiše o záchranu

Praha, 3. května 2021: Otevřeným dopisem s prosbou o záchranu se na premiéra Babiše obrátily pacientské organizace, které hájí zájmy tisícovek pacientů s vážným onemocněním. Důvodem je sporný pozměňovací návrh, se kterým přišlo ministerstvo zdravotnictví k aktuálně projednávané novele zákona o veřejném zdravotním pojištění a podle kterého mají být do budoucna za pacientské organizace považovány výhradně spolky. Pokud by návrh prošel sněmovnou beze změn, ztratí své postavení pacientské organizace pracující pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti nebo tzv. zapsaného ústavu. Tisícovky pacientů s onkologickým onemocněním, Alzheimerem, tzv. nemocí motýlích křídel, popáleninami a další by tak ztratily své zastání.

30. dubna 2021

Český systém má nedostatky v oblasti neformální péče o blízké a potřebné

Poslední rok si každý z nás musel zvyknout na celou řadu změn. Poznáváme situace, o kterých jsme do nedávna nemuseli ani přemýšlet, a musíme hledat nová řešení ve chvílích, o nichž jsme si mysleli, že je máme organizačně zvládnuté. Takovým příkladem může být péče o naše blízké, zejména seniory a seniorky, kteří patří mezi nejohroženější skupiny. Právě neformální pečovatelé, tedy ti, kteří převzali péči o své blízké a zároveň nejsou vázáni zákonem o sociálních službách, musí v některých případech řešit například odmítání péče ze strany potřebného, a to zejména kvůli strachu z nákazy.

30. dubna 2021

Pražská registrační očkovací linka končí. Dále bude fungovat už jen jako informační. Od svého spuštění v lednu odbavila téměř 6 000 volajících.

Praha, 30. dubna 2021 – Telefonní linka 800 160 166, přes kterou bylo možné se zaregistrovat k očkování proti onemocnění covid-19, bude od dnešních 16 hodin už jen informační. Stále bude možné se s operátory Magistrátu hlavního města Prahy ohledně očkování poradit, ale nebudou již přítomní dobrovolníci organizace ŽIVOT 90, kteří pomáhali s registrací.

27. dubna 2021

Onkologicky nemocní v době pandemie

Praha 26.4.2021 Asi všichni se shodneme na tom, že ačkoli se očkuje a rozvolňuje, současná situace je pro všechny složitá. I tak se ale mohou přidávat životní situace, které by samy o sobě byly hodnoceny jako velmi těžké – třeba onkologické onemocnění. Otázkou je, zda se tyto dvě situace a jejich dopady do života lidí sčítají, anebo jsou i oblasti, kde se jejich součet vyruší. Jak jsou na tom onkologicky nemocní v covidové době? Co se změnilo? Na to jsme se zeptali tří odborníků – sociálních pracovnic a psycholožky.

27. dubna 2021

Knižní novinky

Toužíte po dokonalém životě celebrit ze sociálních sítí? Máte potíže s usínáním? Stává se vám, že si za žádnou cenu nedokážete vybavit nějaké slovo, jméno nebo údaj? Mrkněte na novinky z Portálu.

16. dubna 2021

Dnes startuje běžecká výzva Českem pro ŽIVOT. Jejím cílem je zajistit bezpečnější život seniorů a seniorek

Praha, 16. dubna – Dnešním dnem startuje běžecká výzva Českem pro ŽIVOT, která bude pokračovat celé léto až do listopadu. Běžecké trasy v celkové délce 1 000 kilometrů vedoucí od Třince do Aše jsou rozplánované do 10 etap a cílem výzvy je podpořit organizaci ŽIVOT 90, a tedy pomoci zajistit bezpečný a důstojný život seniorům a seniorkám. Na první etapu dlouhou 88,5 kilometrů se autor výzvy, Marek Mencl, vydává dnes o půlnoci. Přidat se k němu mohou i další nadšenci s chutí pomáhat.

16. dubna 2021

Knižní novinky

Autismus, mandaly, psychoterapie - další zajímavé knížky od nakladatelství Portál.

15. dubna 2021

VYPADÁVÁŠ – FESTIVAL JEDEN SVĚT PŘEDSTAVUJE TÉMA LETOŠNÍHO ROČNÍKU A JEHO NOVOU PODOBU

Internetové připojení, zapnuté webkamery, neustálé klikání myší a snaha alespoň na chvilku vidět ty, kteří jsou na druhé straně obrazovky. „Vypadáváš“ se stalo jedním z nejčastějších slov, která provázejí setkání lidí zprostředkovávaná technickými možnostmi internetu. Je to upozornění na slabé připojení, na technické obtíže, které negativně vstoupily do komunikace umožněné technologiemi. Zároveň označuje i situaci, ve které se spousta lidí po začátku pandemie ocitla. Kdo vypadává pouze z videokonferencí a kdo z běžného života? Jaké výzvy s sebou přinesl přechod do online prostředí a jaké je naše místo v nové realitě? Tím se bude zabývat dvacátý třetí ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět, který proběhne z důvodů současné pandemické situace od 10. května do 6. června online po celém Česku. Jeden svět tak bude letos opravdu jen jeden.

15. dubna 2021

Černobyl na kolečkách aneb revitalizující se příroda

Pan Honza Dušek bydlí ve Dvoře Králové nad Labem v Domově  s pečovatelskou službou. Do roku 2003 byl zcela zdráv. A jak to už někdy na světě chodí, v témže roce zjistil, že má roztroušenou sklerózu. Už asi 10. rokem sedí na vozíku. Svůj boj s nemocí však nevzdává. V roce 2017 se vydal na vozíku se svými známými a kameramanem i režisérkou na dlouhou, 640 km vzdálenou pouť do Santiaga de Compostela, které navštěvují miliony věřících. I pan Honza je věřící a víra mu neustále a denně pomáhá.  Je příkladem pro ostatní, kteří s touto nemocí stále zápasí. Díky této pouti do vznikl krásný film s názvem Camino na kolečkách, který sklidil úspěchy po celé České Republice. Nejen v kinech, v televizi, ale i na přednáškách a různých výstavách. Co má letos na podzim v plánu uskutečnit? Je to akce s názvem Černobyl na kolečkách. Více se dozvíte v rozhovoru níže.

12. dubna 2021

Hrozí, že někteří pacienti přijdou o své zastoupení

Praha, 12. dubna 2021: Hájí zájmy konkrétních skupin pacientů a jsou registrované při ministerstvu zdravotnictví. Přesto již brzy nemusejí být pacientskými organizacemi. Přesně to hrozí celkem čtrnácti etablovaným pacientským organizacím v Česku, které nejsou formálně zapsaným spolkem, ale mají právní formu obecně prospěšné společnosti nebo zapsaného ústavu. S jejich vyřazením ze skupiny pacientských organizací jen kvůli jejich právní formě počítá ministerský návrh, který byl prostřednictvím poslaneckého návrhu načten ve sněmovním Výboru pro zdravotnictví k novele zákona o veřejném zdravotním pojištění. Zákonem se mají poslanci ve II. čtení zabývat již na nadcházející schůzi poslanecké sněmovny.

9. dubna 2021

Hledáme #kouskyDOBRA…objevujte je s námi!

Pardubice 8. dubna 2021
Dobrovolnické centrum Koalice nevládek Pardubicka připravilo na konci loňského roku výzvu #kouskyDOBRA, jejíž snahou bylo přinést lidem alespoň malé povzbuzení a rozptýlení negativní atmosféry v nelehké době komplikované koronavirovou pandemií. Vzkazy umístěné v parcích v centru Pardubic spolu s virtuálním adventním kalendářem směřovaly k zamyšlení se nad tím, kolik dobra je stále možné nacházet v úplně obyčejných věcech a drobnostech či v mezilidské pomoci. Ani letoškem výzva nekončí… 

7. dubna 2021

DRŽÍME SPOLU – L‘IKERAS PEHA

OSLAVY MEZINÁRODNÍHO DNE ROMŮ – PODRUHÉ ONLINE
Ve středu 7. dubna začínají již druhé online oslavy Mezinárodního dne Romů. V režii společnosti Ara Art se v Praze slaví celkově po sedmé. Třídenním programem diváky provede houslista a moderátor Vojta Lavička společně s Claudií Laburdovou.

1. dubna 2021

Pandemie urychlila vývoj a využití technologií pro lidi se zdravotním znevýhodněním

Praha, 31.3.2021 – Monitorování srdečního rytmu na dálku, online přepis Covid linky 1221 pro neslyšící a nedoslýchavé nebo počítačové hry pro nevidomé - to jsou technologie, které současná pandemie nemoci Covid-19 významně posunula kupředu. Tyto a další novinky se představí už 7. dubna – na Světový den zdraví – od 16 hodin na online konferenci INSPO NEWS.

31. března 2021

Jít na onkologii dobrovolně

Také se vám to zdá divné, že by šel někdo do nemocnice, na onkologii dobrovolně? A že tam dokonce dobrovolně a opakovaně tráví svůj volný čas? A ještě ke všemu, že mu to dává smysl a dobrý pocit? Ale je to tak. Do nemocnic na onkologie či k onkologickým lůžkům míří ročně více než stovka dobrovolníků. A většina z nich je zapojená přes Amelii, z.s. Proč to dělají?

26. března 2021

HENDBIKE, MONOSKI ČI PLAVÁNÍ ? ADRENALIN, KTERÝM TOUŽÍ ALEX USPĚT NA PARALYMPIÁDĚ V PAŘÍŽI V ROCE 2024

Mladá slečna Alex Borská bydlí nedaleko Litoměřic v Ústeckém kraji. Letos jí bude teprve 13 let. Co však zvládá, by jí mohl leckdo závidět. Velmi ráda sportuje, i když má vrozenou vadu. Nemůže chodit na levou končetinu, přičemž pravou nohu má zdravou. Chodí na krátké vzdálenosti, jinak musí použít vozík. Vyzkoušela řadu sportů. Od roku 2018 si oblíbila jízdu na HENDBIKU a také plave v REPREZENTACI V KATEGORII U15 - TEDY DO 15 LET. Oblíbila si také jízdu na lyžích pro hendikepované - tzv. MONOSKI. Na ty je pro Alex vypsaná sbírka, o které se můžete dozvědět v ROZHOVORU NÍŽE. Pokud by Vás tento příběh mladičké slečny zaujal, neváhejte ji také pomoci a podpořit. Ať už finančně, nebo modlitebně. Děkuji za jakoukoliv pomoc. Zaslouží si ji. Nemyslíte??? Sami se začtěte, jak je akční.

23. března 2021

Držíme spolu - L´ikeras peha!

Ve čtvrtek 8. dubna si opět připomeneme Mezinárodní den Romů. Jeho oslavy v režii Ara Art proběhnou již podruhé online.