Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


19. března 2021

Knižní novinky

Inspirující pohled na štěstí a smysl života, výtvarně výrazná kniha pro děti od 4 let, jak z nevýhody udělat přednost, trénink paměti a pozornosti.

17. března 2021

Pomocník pro očkovací centra dobroočko.cz je na světě!

Portál chcipomoct.cz propojuje dobrovolníky s provozovateli očkovacích center po celé České republice. Dobrovolníci si nově sami mohou vybrat očkovací centrum a směnu, která jim vyhovuje na webu dobroočko.cz.

16. března 2021

„Chci mluvit s někým, kdo pěstounství opravdu žije!“

Stát se pěstounem je velké rozhodnutí. Nejprve Vás to láká a zajímá, pak si začnete zjišťovat podrobnější informace a postupně se vydáváte na cestu k pěstounství. Ta bývá pro každého různá a také různě dlouhá. V jednom je ale stejná. Všichni se shodují, že setkat se s pěstounem je na této cestě to nejpřínosnější.

16. března 2021

Další české neziskovky získaly status prověřené organizace

Praha, 16. března 2021: Rada pro hodnocení spolehlivosti veřejně prospěšných organizací udělila značku spolehlivosti Nadačnímu fondu pomoci. Fond založený Karlem Janečkem pomáhá organizacím i jednotlivým lidem, kteří se nečekaně dostali do těžké životní situace, a současně podporuje odpovědné dárcovství v ČR. Na další tři roky rada udělila značku spolehlivosti dalším čtyřem subjektům: obecně prospěšné společnosti Dejme dětem šanci, zapsanému spolku Děti patří domů, Nadaci J&T a zapsanému ústavu Tři.

14. března 2021

Rok bez naděje? zMůžeš víc

Společná iniciativa tří organizací chce upozornit na psychické dopady covidového provizoria a povzbudit veřejnost k péči o sebe sama a své okolí.

10. března 2021

Asociace upozorňuje vládu: z povinného testování v sociálních službách opět vypadli lidé v terénu

Praha, 10. března 2021: Na díru v pravidlech pro povinné testování na Covid-19 v sociálních službách upozornila dnes Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR). Podobně jako u očkování ministerstvo zdravotnictví zapomnělo na pracovníky, kteří za svými klienty dochází do domácího prostředí nebo se pohybují na ulici. Zástupci AVPO ČR proto žádají vládu a ministerstvo zdravotnictví, aby pravidla povinného testování zpřesnili a doplnili o zbývající zaměstnance pracující ve všech typech sociálních služeb.

10. března 2021

VELKÝ BOJOVNÍK - PŘÍBĚH, KTERÝ MĚ CHYTIL ZA NITRO MÉHO SRDCE

Pan Václav Uher je mladý muž, který žil normálním životem, jako téměř každý z Vás. Bydlí v Praze. Po dokončení základní školy začal studovat Lesnické učiliště v Křivoklátě. Život plynul jako voda a ejhle, den ze dne mu změnil život o sto osmdesát stupňů. Ptáte se - co se stalo? V roce 2001 spadl ze stromu. Dosti nešťastně, protože si zlomil krční páteř. Nakonec skončil na ÁRU v pražském Motole. Následovaly rehabilitace a skončil na vozíčku.Po úraze vystudoval Obchodní akademii Olgy Havlové v Janských lázních. V současnosti pracuje pro CENTRUM PARAPLE A PRO NEZISKOVOU ORGANIZACI LENOX

8. března 2021

Pracovníci terénních a ambulantních služeb si mají na očkování počkat. Organizace kvůli tomu burcují vládu

Praha, 8. března 2021: Desetitisíce pracovníků v sociálních službách, kteří docházejí za klienty do domácností, nemohou být v současnosti očkovány proti Covid-19. Důvodem je vládní systém, který sice část sociálních pracovníků zejména z pobytových služeb do prioritní skupiny určené k očkování zařadil, zcela ale pominul lidi, kteří se pohybují v terénu nebo poskytují ambulantní služby. Asociace veřejně prospěšných organizací ČR nyní burcuje vládu, aby seznam co nejdříve upravila. Jinak podle ní hrozí kvůli vysoké nemocnosti těchto pracovníků výpadek ve službách, bez kterých se klienti závislí na jejich pomoci neobejdou. Právě tito klienti patří současně do skupiny nejvíce ohrožené onemocněním Covid-19.

1. března 2021

Startuje kampaň „30 procent pro dárce“

Praha, 1. března 2021: Kampaní nazvanou „30 procent pro dárce“ zahájila Asociace veřejně prospěšných organizací ČR aktivní komunikaci s neziskovými organizacemi i dárci, kteří přispívají na veřejně prospěšné aktivity v sociální oblasti, kultuře i sportu. V průběhu celého příštího roku chce AVPO ČR upozorňovat na dočasnou možnost zvýšeného daňového odpisu za dary poskytnuté v roce 2021, v případě firem oproti jiným rokům až dvojnásobného. Daňovou motivaci pro soukromé dárce zakotvila v reakci na dopady pandemie koronaviru poslanecká novela zákona o daních z příjmu schválená v lednu letošního roku. Zatímco doposud si mohly firmy snížit daňový základ do výše darů odpovídajících maximálně 15 procentům daňového základu, za letošní dary to bude až 30 procent.

1. března 2021

Startuje druhá vlna očkování. Registrovat se v ní můžou senioři a seniorky nad 70 let

Praha, 1. března 2021 - Do další fáze očkování se budou moct ode dneška zapojit i lidé starší 70ti let. Dle domluvy s krajskými koordinátory budou nyní očkovat také praktičtí lékaři. Stále je nutná registrace, v případě potřeby s ní pomůžou operátoři organizace ŽIVOT 90 na krizové lince, kterou zřídil magistrát hlavního města Prahy. S dotazy ohledně očkování mohou lidé volat také na linku důvěry Senior telefon.

26. února 2021

Intimní vztahy mezi seniory a seniorkami jsou normální

Sexualita seniorů a seniorek je velké téma, které však donedávna nedostávalo velký prostor ve společenské debatě. Přitom senioři i seniorky mají své intimní a sexuální touhy – potvrzují to i mnohé domácí či zahraniční výzkumy. Jak o takovém tématu začít hovořit a co vše se k němu váže? Proč jsou LGBTI+ senioři a seniorky neviditelnou menšinou? Osvětu ohledně neheterosexuality seniorů a seniorek se snaží rozptýlit organizace ŽIVOT 90.

26. února 2021

Venku přituhuje, ale tulipány už vyrážejí

Praha 26.2.2020 Přesně v duchu Tulipánového měsíce a tak, jak tulipány fungují. Prvního března začne měsíční maraton aktivit pro onkologicky nemocné a jejich blízké a na jejich podporu. Zapojit se může kdokoli a to fyzicky, online a nebo zprostředkovaně. 1. března začínáme – připojte se!

19. února 2021

S odvahou k porozumění – nová podcastová série z oblasti sociálních služeb

17. 2. 2021 – Do prostředí českých podcastů přichází nový diskusní pořad ČAS od ČASU. Jde o cyklus debat s osobnostmi, mezi jinými socioložkou Jiřinou Šiklovou, v Knihovně Václava Havla nejen o tom, proč Češi tak snadno podléhají stereotypům o sociální problematice. Cílem nové podcastové série je prostřednictvím hostů přiblížit veřejnosti jinak vzdálená a předsudky opředená témata nízkoprahových a terénních sociálních služeb a jejich klientů. Premiérový díl se uskuteční 17. února v 18:30.

19. února 2021

Knižní novinky

Nové knihy z nakladatelství Portál.

16. února 2021

Prohlášení k zákazu poskytování smluvních sociálních služeb během nouzového stavu

V reakci na vládní nařízení ze dne 15. února 2021 s účinností od 16. února od 00:00 hodin o zabezpečení a organizaci poskytování sociálních služeb po dobu trvání nouzového stavu Asociace veřejně prospěšných organizací ČR:

15. února 2021

O možnosti využití (nejen) Logoterapie a Existenciální analýzy v psychosociální práci v Caminu Vsetín

Pana Miroslava Kadlubiece znám už od roku 2007, kdy ještě pracoval v sociální rehabilitaci o.s. Iskérka v Rožnově pod Radhoštěm. Byl mým klíčovým pracovníkem a velmi mně pomohl svými promyšlenými názory a pohledem na nemoc a na život. Je to charismatická osobnost, které si velmi vážím. Oceňuji i to, že vystudoval v době, kdy mu to situace po roce 1989 dovolila. To, jak na sobě zapracoval je neuvěřitelné. Jsem šťastná, že mi rád odpověděl na dotazy, které jsem si na něj připravila.

15. února 2021

Čeští specialisté z EDY vyvinuli novou aplikaci pro trénink zraku u dětí s postižením

Praha 15.2. 2021 - Rodiče i pedagogové mohou pro rozvoj dovedností dětí s postižením využívat novou aplikaci pro tablety EDA PLAY TOM. Vývojáři z EDY a Studia Sugar and Ketchup ji připravili na míru dětem se zrakovými vadami a kombinovaným postižením, ale mohou ji využívat i zdravé předškolní děti pro rozvoj komunikace. Hra je už pátou aplikací od organizace EDA cz, z. ú., která se věnuje rané péči, stimulaci zraku a rozvoji dovedností dětí zejména do 7 let věku.

4. února 2021

Dárcovská novela byla zveřejněna ve Sbírce zákonů

V Praze: 4. 2. 2021: Daňová novela, která soukromým dárcům umožní za uplynulý a letošní rok zvýhodněný daňový odpis, byla zveřejněna ve Sbírce zákonů. Novelu iniciovala Asociace veřejně prospěšných organizací ČR, která dlouhodobě považuje podporu soukromého dárcovství ze strany státu za předpoklad trvalého rozvoje neziskového sektoru a sociálních služeb.

4. února 2021

FESTIVAL JEDEN SVĚT BUDE JEN JEDEN. LETOS PROBĚHNE CELÝ V KVĚTNU

Praha, 2. února 2021 - Jako pro řadu dalších festivalů a kulturních akcí, i pro festival Jeden svět je rok 2021 a přetrvávající pandemie výzvou. K té se však organizátoři postavili čelem a nyní představují změny a novinky, kterými reagují na nepříznivou situaci. Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech se uskuteční od 10. do 28. května. Netradičně odstartuje nejdříve v regionech a promění se na událost, která se v průběhu necelého měsíce odehraje souběžně na mnoha místech po celé České republice. Pražský festival, který doposud celou dokumentární přehlídku zahajoval, se přesune na závěr a bude probíhat paralelně jako další z regionálních festivalů 23. ročníku Jednoho světa. Diváci se na něj mohou těšit od 20. do 28. května. Jeho součástí bude tradiční udílení lidskoprávní ceny Homo Homini a slavnostní zakončení s vyhlášením vítězů soutěžních kategorií.

4. února 2021

Boj proti rakovině nebo s ní?

4. února je již tradičně připsán světovému dni boje proti rakovině. Rakovina je velkou zátěží nejen pro nemocného, kterého ohrožuje na životě a omezuje v běžném životě, ale také pro rodiny a celkově i společnost. Světově se tomuto tématu věnují odborníci a i politici, pracuje se na strategiích boje s rakovinou. V tuto chvíli se připravuje revize Národního onkologického programu ČR a provázání se strategií Zdraví 2030, pak přijde na řadu akční plán. Rakovina se počítá na čas, lidské životy, kapacity, peníze, ale i poznání.