Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


16. června 2021

PARDUBICKÝ KRAJ VZDAL HOLD LIDEM, NEZISKOVKÁM A FIRMÁM SE SRDCEM NA DLANI

Pardubice – 16. června 2021
Pardubický kraj a Koalice nevládek Pardubicka (KONEP) už podesáté vyznamenali dobrovolníky z řad občanů, neziskové organizace a odpovědné firmy, které v roce 2020 přispěli k rozvoji dobrovolnictví a neziskového sektoru v kraji.

15. června 2021

Knižní novinky

Hraniční porucha osobnosti ve vztazích, naučit se odpouštět, překonat myšlenkové pasti - to vše od Portálu.

15. června 2021

Organizace ŽIVOT 90 pořádá osvětovou kampaň v rámci Světového dne proti násilí na seniorech a seniorkách

Dnešní den, 15. červen, je známý jako Světový den proti násilí na seniorech a seniorkách. U této příležitosti připravila organizace ŽIVOT 90 akci, která na tuto problematiku upozorňuje. Dobrovolníky bude možné potkat dnes od 8:30 na Národní třídě, na Andělu a na I. P. Pavlova. Ti budou rozdávat informační letáky a fialové stuhy. Kromě osvěty probíhá také sbírka na platformě Darujme.cz, vybrané prostředky budou použity na služby organizace ŽIVOT 90, které pomáhají obětem násilí.

14. června 2021

Domovy pro seniory neznamenají automaticky bezpečí

Sociální pobytová zařízení, mezi které patří i domovy pro seniory a seniorky, by měly být bezpečným místem, kde se jejich obyvatelé budou cítit komfortně. V ideálním případě by měli mít dostatek sociálního kontaktu, adekvátní péči, dobré jídlo, své soukromí a především pocit bezpečí. Bohužel ne vždy se jim všeho uvedeného dostává a některá pobytová zařízení mohou být pravým opakem. Místo toho, aby se nový domov stal místem pro důstojné stáří, se v nich mohou odehrávat hrůzy, které podzim života změní v nekončící utrpení.

14. června 2021

Poslanci rozhodnou o osudu pacientských organizací. Některým z nich hrozí konec z formálních důvodů

Praha, 14. června 2021: O osudu pacientských organizací, které nejsou formálně spolkem, rozhodnou už tento týden poslanci. Pokud projde bez korekce návrh Výboru pro zdravotnictví k novele zákona o veřejném zdravotním pojištění, přestanou být pacientskými organizacemi ty, které mají právní formu obecně prospěšné organizace nebo ústavu. Své zastoupení v jednáních se státní správou nebo zdravotními pojišťovnami tak ztratí například pacientky s rakovinou vaječníků nebo prsu, pacienti s Alzheimerovou nemocí, autismem, celiakií, pacienti po úrazech popálením nebo lidé s bolestivou nemocí známou jako nemoc motýlích křídel.

2. června 2021

Počet cizinců na českých školách nadále roste. Mnoho z nich však končí mimo vzdělávací systém

Praha, 1. června 2021 – Podle posledních údajů organizace META podíl žáků s cizí státní příslušností ve věku osmnácti let, kteří stojí mimo český vzdělávací systém, dosahuje více než 53 procent. Oproti tomu u Čechů se hodnota pohybuje kolem 10 procent. Podle odborníků bude na trend nesystémové integrační podpory mladých cizinců do českého vzdělávacího systému stát postupem času doplácet a bude tak čelit velkým výzvám a sociálním problémům.

2. června 2021

Nezisková organizace Dům tří přání má novou vizuální identitu

Nezisková organizace Dům tří přání, která se zaměřuje na pomoc ohroženým dětem a jejich rodinám v náročných životních situacích, představila veřejnosti svou novou vizuální identitu. Tu navrhla a zpracovala agentura Boomerang Communication. Z více než sedmi návrhů vybíralo vedení organizace, správní rada a odborní pracovníci. Vizuální identitu organizace mění symbolicky v roce 20. výročí svého založení.

27. května 2021

Tréninkové zaměstnání funguje – 19 z 25 zaměstnanců vrátí zpět na pracovní trh

Po roce jsou připraveni na návrat do práce. Lidem, co vyrůstali v dětských domovech i dalším sociálně znevýhodněným nabízí v Restart Shopu tréninkové zaměstnávání. Studie potvrdila, že funguje

27. května 2021

Příroda v okolí Pardubic ožila díky dobrovolníkům

Pardubice 26. května 2021
Koalice nevládek Pardubicka ve spolupráci s dalšími neziskovými organizacemi připravila na letošní duben a květen u příležitosti oslav mezinárodního Dne Země kromě her a soutěžních aktivit s ekologickou tématikou také dobrovolnické akce. Do těch se v Pardubicích zapojilo přes padesát dobrovolníků!

19. května 2021

PODPOŘTE SVÝM HLASEM NEZISKOVKY Z PARDUBICKA A CHRUDIMSKA

Pardubice – 17. května 2021
Chcete podpořit projekty neziskových organizací, které jsou prospěšné svému okolí? Zapojte se do veřejného internetového hlasování na webu Burzy filantropie!

14. května 2021

Návrh zdravotního výboru poškodí tisícovky pacientů v ČR

Praha, 14. května: Pacienti s tzv. nemocí motýlích křídel, lidé s Alzeheimerem nebo onkologičtí pacienti mohou již brzy přijít o své zastoupení v jednáních s ministerstvem nebo pojišťovnami. Důvodem je návrh, který ministerstvo zdravotnictví prostřednictvím poslanecké iniciativy vložilo do projednávané novely zákona o veřejném zdravotním pojištění. Podle něj mají být pacientskou organizací výhradně spolky, vyloučeno je naopak 14 současných zavedených pacientských organizací s právní formou obecně prospěšné společnosti nebo zapsaného ústavu.

14. května 2021

Noci s nepřítelem. Když se ten, kdo má pečovat o starší lidi, stane jejich trýznitelem

Děti jsou obrovské štěstí v životě rodiče. Když se následně stanete prarodiči, můžete mít radost ještě o něco větší. To platí pro většinu případů. Někdy je to však bohužel naopak a ti, o které se staráme od malička a kterým věnujeme veškerou lásku, dokáží ublížit. Doslovně. Násilí je špatné ve všech případech, pokud je však vykonáváno blízkou osobou, je ještě o něco horší. Zejména pak, když jste sami v pokročilém věku, nemůžete se příliš bránit a nevíte, jak postupovat dál.

13. května 2021

Knižní novinky

Opět přicházíme s nabídkou knih z nakladatelství Portál.

12. května 2021

Už dvacet organizací v Česku má „značku spolehlivosti“. Tu poslední získal spolek Nové háro.

Praha, 11. 5. 2021. Rada pro hodnocení spolehlivosti udělila značku spolehlivosti spolku Nové háro, který pomáhá mladým lidem s onkologickým onemocněním. Spolek se tak v současnosti stal dvacátou organizací, která tuto značku získala. Značka spolehlivosti dokládá, že organizace je transparentní, plní své poslání a dobře zachází s finančními prostředky svých dárců.

6. května 2021

Pracovní tržiště pro osoby se zdravotním postižením

Představujeme nový projekt Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením (NFOZP) www.NFOZP.cz s názvem Pracovní tržiště www.pracovnitrziste.cz. Jedná se o pracovní portál, kde mohou osoby se zdravotním postižením (OZP) najít možnost pracovního uplatnění.

6. května 2021

PŘÍBĚH 3D OMALOVÁNEK

Díky organizaci Mary´s Meals, jsem se mohla virtuálně seznámit s mladou a sympatickou ženou - paní Marií Sikorovou. Bydlí v Ostravě s manželem a synem. Vystudovala Střední školu - obor výchovná a humanitární činnost. Má zdravotní omezení, jako jediná v ČR, ale přesto to nevzdává. Naopak je příkladem pro ostatní hendicapované.

6. května 2021

Pomáháte nebo chcete pomáhat jako dobrovolník?

Ministerstvo vnitra spustilo web dobrovolnictvi.net pro všechny dobrovolníky, nové zájemce o dobrovolnictví, dobrovolnické organizace i pro ty, kteří se chtějí jen podívat, kdo, kde a jak pomáhá těm, kteří naši pomoc potřebují.

3. května 2021

Pacientské organizace prosí premiéra Babiše o záchranu

Praha, 3. května 2021: Otevřeným dopisem s prosbou o záchranu se na premiéra Babiše obrátily pacientské organizace, které hájí zájmy tisícovek pacientů s vážným onemocněním. Důvodem je sporný pozměňovací návrh, se kterým přišlo ministerstvo zdravotnictví k aktuálně projednávané novele zákona o veřejném zdravotním pojištění a podle kterého mají být do budoucna za pacientské organizace považovány výhradně spolky. Pokud by návrh prošel sněmovnou beze změn, ztratí své postavení pacientské organizace pracující pod hlavičkou obecně prospěšné společnosti nebo tzv. zapsaného ústavu. Tisícovky pacientů s onkologickým onemocněním, Alzheimerem, tzv. nemocí motýlích křídel, popáleninami a další by tak ztratily své zastání.

30. dubna 2021

Český systém má nedostatky v oblasti neformální péče o blízké a potřebné

Poslední rok si každý z nás musel zvyknout na celou řadu změn. Poznáváme situace, o kterých jsme do nedávna nemuseli ani přemýšlet, a musíme hledat nová řešení ve chvílích, o nichž jsme si mysleli, že je máme organizačně zvládnuté. Takovým příkladem může být péče o naše blízké, zejména seniory a seniorky, kteří patří mezi nejohroženější skupiny. Právě neformální pečovatelé, tedy ti, kteří převzali péči o své blízké a zároveň nejsou vázáni zákonem o sociálních službách, musí v některých případech řešit například odmítání péče ze strany potřebného, a to zejména kvůli strachu z nákazy.

30. dubna 2021

Pražská registrační očkovací linka končí. Dále bude fungovat už jen jako informační. Od svého spuštění v lednu odbavila téměř 6 000 volajících.

Praha, 30. dubna 2021 – Telefonní linka 800 160 166, přes kterou bylo možné se zaregistrovat k očkování proti onemocnění covid-19, bude od dnešních 16 hodin už jen informační. Stále bude možné se s operátory Magistrátu hlavního města Prahy ohledně očkování poradit, ale nebudou již přítomní dobrovolníci organizace ŽIVOT 90, kteří pomáhali s registrací.