Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


16. březen 2020

Internetová televize pro diváky se sluchovým postižením – na jednom místě nejdůležitější TV pořady a videa o koronaviru i s titulky

Praha, 16. března 2020 – NEWTON Technologies spouští internetovou televizi pro diváky se sluchovým postižením (tv.beey.io) s nejdůležitějšími TV pořady a videi o koronavirové pandemii. Na jednom místě jsou zdarma dostupné videozáznamy nejdůležitějších pořadů opatřené titulky.

12. březen 2020

Informace o produkci Portálu

Nabídka novinek z nakladatelství Portál.

10. březen 2020

Post(n)i se a přispěj na školku v Libanonu

Praha, 10. března 2020
Jarní období vybízí k detoxu těla a duše. Pokud jste se například rozhodli začít vařit o něco zdravěji nebo sladit svůj osobní a pracovní život, můžete tak učinit za pomoci odborníků a ještě přispět na dobrou věc!

10. březen 2020

Destigmatizace a jeho iniciativa NA ROVINU - o projektu s Lenkou Czereovou

Již několik let probíhá v České republice reforma psychiatrie. Jednou z důležitých součástí reformy je i projekt Destigmatizace a jeho iniciativa NA ROVINU. Regionální specialistkou za Zlínský kraj je také paní Lenka Czereová. Jejím hlavním cílem je zmírnit bariéry mezi lidmi se zkušeností s duševním onemocněním a mezi lidmi bez této zkušenosti. Důležitou změnou v Reformě psychiatrie je přesun z psychyatrických léčeben do komunitní péče i do tzv. CDZ (Center duševního zdraví). Paní Czereová vystudovala speciální pedagogiku se zaměřením na dramaterapii a poté začala studovat psychologii. Pracovala jako vedoucí sociální rehabilitace ve Vyškově v neziskové organizaci Piafa. Tam získala hodně zkušeností a také osobních příběhů lidí s duševním onemocněním. Tato oblast ji baví a naplňuje. Má ráda cyklistiku, brusle i jiné sportovní aktivity. Také si ráda zahraje divadlo. Šest let pracovala jako dobrovolník v Psychiatrické nemocnici v Kroměříži. Jelikož jsem se chtěla dozvědět o něco více, rozhodla jsem ji požádat o tento rozhovor.

6. březen 2020

Konference INSPO upozorní na kritický nedostatek skrytých titulků pro diváky se sluchovým postižením i nabídne částečné řešení

Praha, 5. března 2020 - Neslyšící a nedoslýchaví lidé sledují televizi pouze tehdy, když má pořad skryté titulky. Je to srovnatelné se situací, kdy by slyšící lidé sledovali televizi jen tehdy, když je v pořadu zapnutý zvuk. Dívat se na televizi bez titulků (pro slyšící bez zvuku) je pro neslyšící diváky bezvýznamné.

5. březen 2020

Začíná festival Jeden svět. Představí filmy zaměřené především, ale nejen, na projevy klimatické krize

Praha, 5. 3. 2020 – Dnes večer začíná v Praze 22. ročník Mezinárodního festivalu o lidských právech Jeden svět. Letošní motto „Až naprší a uschne“ vystihuje jednu z podstat klimatické změny – krajina v důsledku narůstajících teplot a špatného hospodaření neudrží vodu. „Filmy (nejen) o klimatické krizi chceme ukázat globální rozměr celého problému, a především se zaměřit na jeho dopady na lokální úrovni. Naším cílem je nejen upozornit, ale i inspirovat k akci,“ vysvětluje ředitel festivalu Ondřej Kamenický. Jeden svět promítne 133 dokumentů ze 60 zemí a přiveze více než 130 filmových hostů.

2. březen 2020

Kola se točí dál

Projekt Kola pro Afriku v České Republice už běží od roku 2012. Tento projekt spojuje nejen lidi dobré vůle, ale dělá se dobrá věc pro africké děti, které to mají daleko do školy. Do tohoto projektu je zapojeno už 45 gambijských škol. Naložilo se více než 25 000 kol a 18 plných kontejnerů, která byla převezena do Gambie, do různých částí této maličké země v Africe.

29. únor 2020

Převratné novinky v očním ovládání ICT v premiéře na konferenci INSPO

Praha, 28. února 2020 – Světově unikátní oční ovládání tabletu iPad Pro předvede tuzemským uživatelům v premiéře 28. března v Kongresovém centru Praha na konferenci INSPO olomoucká společnost PETIT. Současně s touto oční navigací Skyle zahájila včera prodej také nejlevnějšího očního ovládání počítače Tobii.

28. únor 2020

Tulipánový měsíc zve do akce a k podpoře, zapojte se také!

Praha, 26. 2. 2020 – I v letošním březnu vyzývá Amelie, z.s. k podpoře a zapojení se ve prospěch onkologicky nemocných i jejich blízkých. Osmý ročník Tulipánového měsíce informuje a vybízí k akci nejen v Praze, Olomouci, Liberci a Středočeském kraji, ale i napříč celou ČR. Každý si může vybrat, jak se zapojí. Připojíte se a pomůžete přivolat s jarem i naději?

28. únor 2020

Klavír, hudba a cestování - to je moje radost

Pan Honza Jareš vystudoval státní Pražskou konzervatoř Na Rejdišti - obor populární zpěv a klavír, a to i přes jeho hendikep. Je totiž nevidomý, ale velmi nadaný a spoustu toho dokáže. Posuďte sami.

24. únor 2020

Konference INSPO představí nejjednodušší mobilní telefon pro nevidomé

Praha, 24. února 2020 - Projekt BlindShell vzniklý na základě diplomové práce a podpořený Nadací Vodafone představili na konferenci INSPO 2014 Petr Svobodník z ČVUT a Michal Jelínek ze Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých. Šlo o uživatelské rozhraní, které zpřístupnilo zrakově postiženým uživatelům prostředí mobilního operačního systému Android. Rozvoje projektu se poté ujala společnost Matapo, která další vývojové stupně představila na několika následujících ročnících konference INSPO ve výstavní části. Letos zde předvede nový telefon BlindShell Classic Lite, bez nadsázky nejjednodušší mobilní telefon pro nevidomé.

13. únor 2020

Nové knihy

Přinášíme informace o nových titulech nakladatelství Portál.

10. únor 2020

O Cenu ČSOB Internet a můj handicap se mohou autoři ucházet už jen do 16. února

Praha, 10. února 2020 – V uplynulých 15 ročnících literární soutěže Internet a můj handicap zvítězili šestkrát vozíčkáři, čtyřikrát nevidomí, třikrát neslyšící a po jednom vítězství získali autoři s roztroušenou sklerózou a koktavostí. Kdo zvítězí v 16. ročníku, který probíhá podle nových pravidel? Uzávěrka přihlášek do soutěže o Cenu ČSOB Internet a můj handicap je 16. února 2020.

6. únor 2020

Bionické ruce mění lidem životy. Konference INSPO ukáže nejnovější technologie pro osoby se specifickými potřebami

Praha, 6. února 2020 – Bionické myoprotézy rukou jsou ukázkou pokroku, který udělaly za posledních dvacet let technologie pro lidi se zdravotním postižením. Dnešní protézy, které fungují na principu snímání svalových vzorců, umožňují uživatelům operovat s křehkými předměty či provádět úkony složité na kooperaci různých částí těla – ať už jde o hru na hudební nástroje, zavazování tkaniček, nebo třeba pití ze skleničky. Na 20. ročníku konference INSPO se budou zájemci moci naživo seznámit nejen s takzvanou myorukou, ale rovněž s jedním z jejích uživatelů.

4. únor 2020

Unikátní mapa Ohrožené dítě pomáhá dětem a rodinám v krizové životní situaci

Nezisková organizace Dům tří přání spustila online mapu s názvem Ohrožené dítě, jejíž cílem je pomoci dětem a rodinám v náročné životní situaci vyhledat adekvátní odbornou pomoc. Mapa Ohroženého dítěte vznikala více než dva roky a nabízí rodinám komplexní, a přitom snadno dostupnou cestu k nalezení nejbližší odborné organizace. Do projektu se zapojily organizace pro rodiny a děti z celé České republiky a uživatelé najdou na portálu 999 míst, která mohou v obtížné situaci kontaktovat. Vizuál k Mapě Ohroženého dítěte vytvořila ilustrátorka Kateřina Kynclová. Mapu Ohroženého dítěte najdete na www.ohrozenedite.cz.

4. únor 2020

Konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami je inspirativní i pro vystavovatele

Praha, 4. února 2020 - Stejně jak postupně stále roste počet účastníků konference INSPO, přibývá také vystavovatelů. Vše nasvědčuje tomu, že jubilejní 20. ročník, který se uskuteční 28. března v Kongresovém centru Praha, překoná loňský rekord 38 organizací, které předvedly širokou škálu pomůcek, aplikací, programů a služeb pro uživatele s různým zdravotním postižením. Nebude mezi nimi chybět ani olomoucká společnost PETIT, jejíž představitel Jiří Menšík tvrdí, že INSPO je nejlepší možnost, jak se seznámit se současnými trendy ICT pro lidi s postižením.

4. únor 2020

Charitativní snídaně pro energetiky v JE Dukovany jsou tradiční akcí kavárny Pohodička

Teplá káva a koláčky zahřály poslední mrazivé lednové ráno dukovanské pracovníky, ale také novináře na novoročním setkání s vedením elektrárny. Tradiční poslední čtvrtek v měsíci patří ráno v dukovanské elektrárně dobročinným snídaním. Od podzimu loňského roku se zde střídají kavárenské provozy z třebíčska - kavárna Vrátka, Barevný svět a kavárna Pohodička.
 

31. leden 2020

Konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami už jen dva týdny za zvýhodněnou cenu

Praha, 30. ledna 2020 - Virtuální realita v medicíně, myoelektrické protézy, ovládání počítače mozkem, premiéra několika aplikací pro uživatele se zrakovým a sluchovým postižením, projekty využívající umělou inteligenci ke zlepšení života lidí s různým zdravotním postižením. To jsou některá z témat, která představí jubilejní 20. ročník konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami 28. března 2020 v Kongresovém centru Praha. Do 15. února se účastníci mohou ještě zaregistrovat za zvýhodněnou cenu.

29. leden 2020

Knižní novinky

Přinášíme informace o knižních novinkách nakladatelství Portál.

29. leden 2020

Příjemná duše v každém věku

Blanka Ammann je jednou ze zakladatelek neziskové organizace Iskérka, o.p.s. Od léta 2019 přijala pozici konzultanta / garanta za sociální oblast ve Zlínském kraji v projektu Deinstitucionalizace probíhající reformy péče o duševní zdraví organizované Ministerstvem zdravotnictví. Ráda by přispěla podpoře rozvoje sociálních služeb směrem k lidem se zkušeností s duševní nemocí. Také podpoře hnutí lidí s touto zkušeností.