Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


31. března 2023

JEDEN SVĚT 2023 ZNÁ VÍTĚZE: HLAVNÍ CENU V MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽI ZÍSKAL FILM APOLONIA, APOLONIA. CENU ZA REŽII ZÍSKALA ALISA KOVALENKO ZA FILM NEVYHASNEME. V ČESKÉ SOUTĚŽI BODOVALA VERONIKA LIŠKOVÁ A FILM NÁVŠTĚVNÍCI. U DIVÁKU VYHRÁL SNÍMEK KUCIAK: VRAŽDA

Praha, 30. března 2023
Divačky a diváci v uplynulém týdnu v rámci festivalu Jeden svět obsadili nejen kinosály v Praze, ale i v dalších 27 městech po celém Česku. O nejlepších filmech jubilejního 25. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět nerozhodovali pouze porotkyně a porotci, ale v samostatných kategoriích i publikum. Vyhlášením oceněných filmů, které proběhlo večer 30. března v kině Lucerna, festival završil svou pražskou část. Ve vybraných regionech festival potrvá až do 2. dubna. Vybrané dokumenty z letošního ročníku budou od 2. do 16. dubna ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online.
 

30. března 2023

Nová expertní skupina pro přijímání dětí k základnímu vzdělávání diskutovala otázky zápisové turistiky a nezákonných podmínek pro přijetí do základní školy

Praha, 30. března 2023 - Spolu, z. s. organizace, která se zabývá začleňováním dětí s potřebou vzdělávací podpory do škol, vytvořila expertní skupinu, jejímž cílem je odborná diskuze nad podmínkami a překážkami přijímání znevýhodněných dětí ke vzdělávání. Záměrem neziskové organizace Spolu, z. s. je zjednodušení a zpřehlednění řízení o přijetí dětí k základnímu vzdělávání, a to jak do školy spádové, tak školy nespádové.
 

29. března 2023

ADRA hledá nové „dobrovolníky pro zdravý životní styl“

Ostrava, 29. 3. 2023 – V české populaci enormně narůstá počet dětí, které trpí obezitou. Dětští obezitologové bijí na poplach a zdůrazňují, že ve společnosti je důležité na tento trend upozorňovat nejenom dospělé, ale i samotné děti. A právě z tohoto důvodu spojilo své síly dětské oddělení Nemocnice AGEL Ostrava-Vítkovice a Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava. Za podpory Ministerstva zemědělství tak vznikl unikátní pilotní projekt, kdy budou „dobrovolníci pro zdravý životní styl“ pomáhat dětem, kterým obezita hrozí nebo se s ní potýkají.

28. března 2023

Tulipánový měsíc již po jedenácté přinesl radost a naději na onkologická oddělení

Praha 28. 3. 2023 Březen, patřící již tradičně Tulipánovému měsíci, opět propojil zdravé i nemocné. Nemocným zprostředkoval vzkaz, že nejsou sami, že na ně někdo venku myslí. Tulipánový měsíc 2023 dorazil do 23 nemocnic, na více než 40 onkologických oddělení a ambulancí, kde změnil prostor výtvarnými dílky, která zaslalo více než 5 tisíc lidí. Zapojilo se i několik desítek dobrovolníků a spolupracujících institucí a proběhlo mnoho akcí ve veřejném prostoru i v nemocnicích. Ale to není vše.

28. března 2023

Nová sezóna Tamjdemu je tady!

Jaro je tady a s ním i nová sezóna! Pojď si po zimní pauze protáhnout svaly a zažít zase trochu toho DOBRA. Vybrat si můžeš hned z několika krásných míst po celé republice. Chystáme se vrátit do neziskovek, kam jezdíme už léta a navštívíme jich i několik zcela nových! Tak co, kde přiložíš ruku k dílu?

24. března 2023

Dobrovolník je především člověk, to je jeho odbornost

Dobrovolníkem může být každý a pravděpodobně, i každý někdy dobrovolníkem byl. Dobrovolníci totiž věnují svůj čas něčemu, co jim dává smysl a dělají to bezplatně. Většina dobrovolnictví se děje neřízeně, jen tak, ale část je organizovaná a naplňuje vyšší cíle – třeba pomoc onkologicky nemocným, jako je tomu v Amelii, z.s. Ta má akreditovaný dobrovolnický program, který jí jako neziskové organizaci pomáhá naplňovat její vize. Část dobrovolníků se podílí na chodu organizace, pomáhá při akcích, roznáší letáky, přednáší nebo pomáhá jinak ve své odbornosti. Část pomáhá přímo onkologicky nemocným ať už tím, že dochází do nemocnic na onkologické ambulance nebo lůžka anebo vedou dílny či jiné aktivity pro nemocné v Centrech Amelie.

23. března 2023

Prezident Pavel, nobelistka z Ukrajiny Romancovova a cena pro venezuelského aktivistu Tarazonu. Festival Jeden svět byl oficiálně zahájen

V podvečer 22. března proběhlo v Pražské křižovatce slavnostní zahájení jubilejního dvacátého pátého ročníku festivalu Jeden svět. To bylo tradičně spojeno s předáním ceny Homo Homini, jejímž letošním laureátem je venezuelský aktivista Javier Tarazona. Z rukou prezidenta České republiky Petra Pavla ocenění převzala Clara Ramírez, ředitelka nadace FundaRedes, kterou Tarazona založil. Na večeru promluvila také výkonná ředitelka ukrajinského Centra pro občanské svobody Oleksandra Romancovova, které je jednou z trojice organizací oceněných v roce 2022 Nobelovou cenou míru. Festival, který pořádá organizace Člověk v tísni, proběhne v 28 městech po celé České republice. Letošní program nabídne 75 celovečerních dokumentů, 10 snímků ve virtuální realitě a debatní program s hosty a hostkami z celého světa i filmy pro děti. Kompletní program najdete na www.jedensvet.cz/program.

17. března 2023

Knihy, které mají duši

Novinky z nakladatelství Portál.

22. února 2023

Radost a podpora dětí i dospělých už zaplavují onkologická oddělení

Praha 23. 2. 2022 Březen patří již tradičně Tulipánovému měsíci, který přináší s jarem i naději. Letos, je to již po jedenácté, co se veřejnost zapojuje do sdílení a podpory onkologicky nemocných i jejich blízkých. Ukazuje tak, že zdraví lidé myslí na ty nemocné a že zapojit se může každý. Tulipánový měsíc 2023 oficiálně zahajuje v Liberci 27. 2. koncertem, výzdoby se rozbíhají už teď a lavina dalších akcí na březen je již téměř připravena.

22. února 2023

Rok po vypuknutí války na Ukrajině pomáhají v ostravské organizaci ADRA i ukrajinské dobrovolnice

Ostrava, 20. 2. 2023 – Dobrovolnické centrum ADRA v Ostravě zapojilo v minulém roce přes tisíc dobrovolníků, kteří se podíleli na zvládání uprchlické krize. Dnes v této organizaci pomáhají i dvě Ukrajinky, které se rozhodly alespoň částečně oplatit české společnosti to, že je přijala v těch nejtěžších chvílích novodobé historie jejich země. Za tuto pomoc jsou nesmírně vděčné. Když ony přijely do naší země, tak jim pomáhali dobrovolníci ADRA. Dnes jsou ony samy součástí této organizace a nezištně pomáhají potřebným v Ostravě.

8. února 2023

Knihy, které mají duši

Nabídka knih z nakladatelství Portál.

26. ledna 2023

AOOV A DALŠÍ NEZISKOVÉ ORGANIZACE VE SPOLUPRÁCI S POLITIKY VYJEDNALY ČÁSTEČNÉ ZVÝŠENÍ NEZABAVITELNÉ ČÁSTKY V ROCE 2023

Praha, 26. ledna 2023: Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) ve spolupráci s Charitou ČR, Institutem prevence a řešení předlužení a vládními politiky domluvila kompromis, který zvyšuje alespoň částečně nezabavitelnou částku v roce 2023 a pomůže tak mnoha lidem vyrovnat se s rostoucími náklady a zároveň splácet své dluhy.

26. ledna 2023

Staň se leadrem s Tamjdemem!

Baví tě organizování akcí a vedení týmu? Lákají tě výzvy a posouvání vlastních hranic? Chceš s námi propojovat dobrovolníky a svět českých neziskovek?

19. ledna 2023

Ostravští dobrovolníci ADRA strávili v loňském roce s potřebnými rekordní počet hodin

Ostrava, 19. 1. 2023 – Dobrovolníci ostravského centra ADRA darovali v loňském roce 21 757 hodin svého volného času potřebným. To je vůbec nejvyšší číslo, které ADRA v Ostravě ve své čtrnáctileté historii zaznamenala. Přispěl k tomu i válečný konflikt na Ukrajině, který v únoru loňského roku vyburcoval Ostravany k nebývalé solidaritě. V rámci pomoci lidem prchajícím z Ukrajiny právě do Ostravy dobrovolníci ADRA odsloužili 11 090 hodin. Další pak věnovali dlouhodobé dobrovolnické činnosti.

5. ledna 2023

KDYŽ SCHÁZÍ NADĚJE, VII. ODBORNÁ KONFERENCE NA TÉMA SEBEVRAŽDY A SEBEPOŠKOZOVÁNÍ U DĚTÍ A MLADISTVÝCH

Praha, 3. Ledna 2023 – Podle údajů Světové zdravotnické organizace si vezme život v průměru 800 000 lidí ročně. To je jeden ukončený život každých 40 sekund. V České republice zemře podle dat Národního ústavu duševního zdraví každý rok vlastní rukou průměrně 1 300 lidí. Počet pokusů je však odhadován až na dvacetinásobek. Velkým tématem v poslední době jsou také sebevraždy a sebepoškozování u dětí a mladistvých. Podle Českého statistického úřadu si ročně v České republice vezme život 60 děti a mladých dospělých. V posledních měsících dle odborníků závažnost tohoto tématu stoupá. Možným příčinám i prevenci tohoto jevu se věnuje Centrum LOCIKA ve své online konferenci s názvem “Když schází naděje” . Příspěvky předních českých psychologů, terapeutů a psychiatrů jsou dostupné na youtube kanále Centra LOCIKA zcela zdarma.

16. prosince 2022

AOOV PROSAZUJE DŮSTOJNÉ PODMÍNKY PRO ODSOUZENÉ

Praha, 15. prosince 2022: Asociace organizací v oblasti vězeňství (AOOV) připomínkuje novelu zákona o výkonu trestu odnětí svobody (VTOS) a novelu nařízení vlády o nezabavitelných částkách. Změny v novele se týkají především hospodaření s finančními prostředky odsouzených: příjmu peněz, jejich vedení a provádění srážek, což se týká nejen osob ve VTOS, ale také lidí ve vazbě a zabezpečovací detenci. Podle Asociace novela negarantuje základní důstojné podmínky pro lidi ve výkonu trestu.

15. prosince 2022

Pomocí programování se učí logice i kreativitě, chválí si školy. Šestého ročníku Meet & Code se zúčastnilo přes 1 tisíc dětí z celé ČR

Praha, 14. 12. 2022 - Roboty, drony, chytré hodinky nebo PC hry. To vše v rámci 43 workshopů po celém Česku mělo možnost na 1143 dětí a mladých dospívajících vyzkoušet naprogramovat. Ačkoli se s robotikou nebo internetem věcí žáci setkávají ve výuce informačních technologií častěji než v minulosti, podle organizátorů Meet and Code je potřeba nejen školy, ale i knihovny nebo neziskové organizace v rozvoji digitálních kompetencí u dětí a mladých intenzivně podporovat. Letošní ročník mj. potvrdil rostoucí zájem dívek o IT a programování.

14. prosince 2022

České příběhy koronasolidarity zaujaly v Bulharsku

V době koronakrize se ukázala síla solidární občanské společnosti napříč Evropou.

Mezinárodní konference v bulharském Plevenu zhodnotila dopad společného projektu osmi evropských zemí. Ten v rámci programu Evropa pro občany mapoval příběhy pomoci, péče a solidarity v dobách koronakrize, které zaznamenaly prospěšné organizace v Bulharsku, Česku, Litvě, Německu, Polsku, Řecku, Srbsku a Španělsku. Českou republiku reprezentovaly zástupkyně organizace Spiralis.

9. prosince 2022

Vánoční ozdoby a dekorace na podporu onkologicky nemocných a jejich blízkých v Liberci

Ve dnech 9. - 15. prosince probíhá v obchodním centru FORUM v Liberci již čtvrtý ročník benefičního prodeje vánočních ozdob a dekorací na podporu onkologicky nemocných a jejich blízkých

9. prosince 2022

UNICEF bude spolupracovat s Ministerstvem vnitra na podpoře uprchlíků z Ukrajiny

Dnešním dnem započala unikátní spolupráce mezi Ministerstvem vnitra a Dětským fondem OSN (UNICEF) v Praze. Na úspěšné zvládnutí příchodu velkého množství Ukrajinců přispěje UNICEF částkou bezmála 357 mil. Kč.