Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


7. prosince 2021

Knižní novinky

Novinky z nakladatelství Portál.

2. prosince 2021

Tip na novoroční předsevzetí? Být dobrovolník!

Pardubice 1. 12. 2021

Každý rok 5. prosince rozdává štědrou nadílku Mikuláš. Málokdo ale ví, že na toto datum je zároveň vyhlášený Mezinárodní den dobrovolníků, jenž připomíná jejich obrovský přínos pro společnost.

30. listopadu 2021

Změňme pohled na onkologickou nemoc

Praha 1.12.2021 Amelie, z.s. startuje kampaň, která má za cíl otevírat prostor pro to, aby rakovina byla vnímána "jen" jako součást života. Rakovina není výjimečná, dotýká se každé rodiny a každého z nás. Změna pohledu na ni pomůže statisícům Čechů. Zapojit do změny se můžete i vy!

30. listopadu 2021

SÁM DOMA… A V BEZPEČÍ. To není název nového filmu, ale sbírka dobročinné organizace ŽIVOT 90

Praha, 30. listopadu – Organizace ŽIVOT 90 spustila sbírku, v rámci které mohou lidé podpořit službu Tísňové péče ŽIVOTa 90, která umožňuje seniorům i v pokročilém věku žít v domácím prostředí bez zbytečného rizika, a to díky náramku s SOS tlačítkem.

30. listopadu 2021

Ostravská ADRA spustila kampaň na podporu zdravotníků v nemocnicích PEČEME S VÁMI!

Ostrava, 30. 11. 2021 – Od pondělí pečou dobrovolníci ADRA zdravotníkům v přetížených nemocnicích v Ostravě a okolí. Kampaň PEČEME S VÁMI!, však směřuje i k široké veřejnosti. ADRA vyzývá občany Ostravy, ať upečou vánoční cukroví, sladký či slaný koláč, dort, roládu, tyčinky nebo cokoliv jiného, co dodá těžce zkoušeným zdravotníkům energii do dalších dnů.

30. listopadu 2021

Adventní dary na dobročinnost lze „odečíst“ z daní. V letošním roce až trojnásobně!

Praha, 29. listopadu 2021: Lidé, kteří se během adventu rozhodnou přispět na charitu, si budou moci za letošní rok uplatnit dvojnásobný daňový benefit oproti letům minulým. Firmy i zaměstnanci si budou moci snížit daňový základ o hodnotu daru až do výše 30 procent daňového základu namísto standardních 10, respektive 15 procent. Na legislativní novinku, která pro roky 2020 a 2021 výrazně zvýhodnila soukromé dárcovství, upozornil prezident Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR) Marek Šedivý v předvečer zítřejšího celosvětového svátku darování Giving Tuesday.

19. listopadu 2021

Informace o produkci Portálu

19. listopadu 2021

Nešťastné dětství, pocit nízkého sebevědomí v dospělosti vyměnila za tvůrčí psaní, které naplňuje její život

Jiřina Novotná se narodila jako čtvrté dítě do prosté rodiny, žijící v podhůří Orlických hor. Od dětství v sobě měla velkou nejistotu a pocit, že je někde něco špatně. Nerozuměla tomu, ale nešlo před tím někam utéct. Vnímala časté napětí. Z dětství si pamatuje hlavně pláč - spoustu pláče. Byla vychovávána slovy: “Dokud bydlíš u nás, budeš poslouchat!“ Na její otázky Proč je to tak? Dostávala odpověď: „Protože jsem to tak řekla.“ Měla velmi dominantní maminku a mlčícího tatínka. Vyrůstala bez názoru, s velmi nízkým sebevědomím a nedostatkem sociálních kontaktů. První pocit úzkosti a deprese začala mít ve 12 letech. Vše zlé je k něčemu dobré. Letos v září si udělala kurz Peer konzultanta a pod jménem Jiřinka Jirkova se aktivně věnuje psaní.

16. listopadu 2021

„Život je krátký na to, abychom nenáviděli své děti“ je hlavním poselstvím online osvětové kampaně

Udělal jsem hroznou věc – to je název, který nese kampaň, za kterou stojí organizace ARA ART. Ta dlouhodobě poukazuje na problematiku vícečetné diskriminace nejen romské LGBT+ menšiny. Smyslem kampaně je právě téma vícečetné diskriminace, která není v české legislativě ošetřena, dostat do širšího povědomí. Zároveň cílí i dovnitř romské komunity, pro kterou je téma homosexuality ještě stále tabu. Kampaň poukazuje na reálné životní osudy, z nichž jeden představuje dramatický videospot. Organizace nabízí poradenství pro romské LGBT+ i jejich rodiče ŘEKNU.TO.

15. listopadu 2021

Bubnovačka 2021 - ticho děti před násilím neochrání!

Praha, Nitra, Bratislava, 15. listopad 2021
Na Světový den prevence týrání a zneužívání dětí, 19. listopadu 2021, se mezi 10-11 hodinou v České republice rozezní bubny. Akce s názvem "Bubnovačka" má symbolicky upozornit na důležitost ochrany dětí před násilím a otevřít ve společnosti téma včasné prevence. Tato aktivita vznikla na Slovensku, kde se letos pod záštitou prezidentky Zuzany Čaputové koná už poosmé! V České republice Bubnovačku poprvé pořádá a zaštiťuje Centrum LOCIKA, které již od roku 2015 pomáhá dětem a jejich rodinám žít život bez násilí. K akci se kromě jednotlivců, škol, firem a nejrůznějších platforem přidá i Policie České republiky.

13. listopadu 2021

Emoce, sdílení a informace, i takto se lze učit

12.11.2021 v Praze: Včera se sešli odborníci i laici, které spojuje téma onkologického onemocnění. V rámci konference „I slova léčí V.“ sdíleli informace, zkušenosti a dobrou praxi. Velmi zajímavou byla i osobní zpráva ze života neléčitelně onkologicky nemocného. Zasáhla svou upřímností a emocionalitou, ale také ukázala sílu člověka.

12. listopadu 2021

Darování na dobročinnost se v roce 2021 vyplatí. Lidé si budou moci snížit daňový základ výrazněji než v jiných letech

Praha, 12. listopadu 2021: Konferencí s názvem „30 procent pro dárce a co dál?“ v pražském Kongresovém centru odstartovala několikaměsíční kampaň, jejímž cílem je upozornit dárce na možnost zvýšeného daňového odpisu za dary poskytnuté v roce 2021. S možností snížit si daňový základ výrazněji než v jiných letech počítá novela zákona o daních z příjmu, kterou poslanci v reakci na pandemii covidu a úbytek dárců z řad firem i jednotlivců schválili začátkem tohoto roku. Předkladatelé si od novely slibují zvýšenou motivaci pro dárce zachovat svou přízeň veřejně prospěšným organizacím i v ekonomicky obtížné době.

8. listopadu 2021

Knižní novinky

Novinky z nakladatelství Portál.

28. října 2021

Zkušenost kněze s psychicky nemocnými lidmi

Dokážu si představit kněze, za kterým přijde muž nebo žena trpící schizofrenií nebo něčím jiným, a ten kněz řekne: „Rozumím Vám. Důvěrně to znám.“ 

18. října 2021

Konference INSPO dokumentovala výrazný rozvoj asistivních technologií, od příštího ročníku má nového organizátora

Praha 18.10.2021 - Po roční přestávce, kdy kvůli covidové pandemii proběhla konference INSPO jen online, se 21. ročník konference o technologiích pro osoby se specifickými potřebami uskutečnil v neděli 17. října 2021 opět v Kongresovém centru Praha. Návštěvníci živě reagovali na přednášky dokumentující velký pokrok v oblasti asistivních technologií a ocenili možnost na místě se seznámit s nabídkou kompenzačních pomůcek, programů a aplikací 35 vystavovatelů. Od příštího ročníku se organizace INSPO ujme Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity, dosavadní mnohaletý technologický partner konference.

15. října 2021

Nedělní konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami bude přístupná i online

Praha, 15. října 2021 – V neděli 17. října 2021 uvítá Kongresové centrum Praha více než 400 účastníků konference INSPO. Hodně přihlášených kvůli covidové situaci svoji registraci zrušilo a další zájemci se ani nepřihlásili. Organizátoři proto průběh dopoledního jednání zpřístupní online. Odkaz na živé vysílání je na https://www.inspo.cz/videa.

14. října 2021

Mobilní aplikace pomůže s překladem znakového jazyka. Neslyšící ji mohou otestovat zdarma

Praha, 14. října 2021 - Spojit se s tlumočníkem do znakového jazyka kdykoliv a odkudkoliv, vytočit linku 155 skrze aplikaci Záchranka jen povelem hlasu nebo rehabilitovat pomocí virtuální reality. Tyto a další inovace podporované Nadací Vodafone představí 21. ročník konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami už tuto neděli 17. října v Kongresovém centru Praha.

11. října 2021

Nový informační portál E-kos bude mít premiéru na konferenci INSPO

Praha, 11. října 2021 - Portál e-kos.cz je místem aktuálních, přehledně podávaných a praktických informací z oblasti služeb elektronické komunikace osob se sluchovým handicapem. Jeho prostřednictvím lze telefonovat s využitím simultánního přepisu řeči volaného v reálném čase hovoru. Podrobněji se s ním seznámí 17. října v Kongresovém centru Praha účastníci konference INSPO v sekci věnované technologiím pro osoby se sluchovým postižením.

10. října 2021

Donátoři podpořili sedmnáct neziskovek na Orlickoústecku

Burza filantropie v Ústí nad Orlicí se proměnila v plejádu dobročinných skutků. Podporu od donátorů z řad podnikatelů, firem i veřejného sektoru se podařilo získat celkem sedmnácti neziskovým organizacím. Neziskovky tak budou moci realizovat mnoho projektů ve prospěch obyvatel Orlickoústecka.

8. října 2021

Konference INSPO představí různé přístupy k zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Praha, 8. října 2021 - Na konferenci INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami se 17. října v Kongresovém centru Praha představí také dvě velké společnosti zaměstnávající pracovníky se zdravotním postižením. Na přístupu McDonald’s je velmi zajímavé využití virtuální reality při tréninku zaměstnanců. A u ExxonMobilu zaujme projekt, který vytváří férové pracovní podmínky pro zaměstnance s jakýmkoliv znevýhodněním.