Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


9. duben 2021

Hledáme #kouskyDOBRA…objevujte je s námi!

Pardubice 8. dubna 2021
Dobrovolnické centrum Koalice nevládek Pardubicka připravilo na konci loňského roku výzvu #kouskyDOBRA, jejíž snahou bylo přinést lidem alespoň malé povzbuzení a rozptýlení negativní atmosféry v nelehké době komplikované koronavirovou pandemií. Vzkazy umístěné v parcích v centru Pardubic spolu s virtuálním adventním kalendářem směřovaly k zamyšlení se nad tím, kolik dobra je stále možné nacházet v úplně obyčejných věcech a drobnostech či v mezilidské pomoci. Ani letoškem výzva nekončí… 

7. duben 2021

DRŽÍME SPOLU – L‘IKERAS PEHA

OSLAVY MEZINÁRODNÍHO DNE ROMŮ – PODRUHÉ ONLINE
Ve středu 7. dubna začínají již druhé online oslavy Mezinárodního dne Romů. V režii společnosti Ara Art se v Praze slaví celkově po sedmé. Třídenním programem diváky provede houslista a moderátor Vojta Lavička společně s Claudií Laburdovou.

1. duben 2021

Pandemie urychlila vývoj a využití technologií pro lidi se zdravotním znevýhodněním

Praha, 31.3.2021 – Monitorování srdečního rytmu na dálku, online přepis Covid linky 1221 pro neslyšící a nedoslýchavé nebo počítačové hry pro nevidomé - to jsou technologie, které současná pandemie nemoci Covid-19 významně posunula kupředu. Tyto a další novinky se představí už 7. dubna – na Světový den zdraví – od 16 hodin na online konferenci INSPO NEWS.

31. březen 2021

Jít na onkologii dobrovolně

Také se vám to zdá divné, že by šel někdo do nemocnice, na onkologii dobrovolně? A že tam dokonce dobrovolně a opakovaně tráví svůj volný čas? A ještě ke všemu, že mu to dává smysl a dobrý pocit? Ale je to tak. Do nemocnic na onkologie či k onkologickým lůžkům míří ročně více než stovka dobrovolníků. A většina z nich je zapojená přes Amelii, z.s. Proč to dělají?

26. březen 2021

HENDBIKE, MONOSKI ČI PLAVÁNÍ ? ADRENALIN, KTERÝM TOUŽÍ ALEX USPĚT NA PARALYMPIÁDĚ V PAŘÍŽI V ROCE 2024

Mladá slečna Alex Borská bydlí nedaleko Litoměřic v Ústeckém kraji. Letos jí bude teprve 13 let. Co však zvládá, by jí mohl leckdo závidět. Velmi ráda sportuje, i když má vrozenou vadu. Nemůže chodit na levou končetinu, přičemž pravou nohu má zdravou. Chodí na krátké vzdálenosti, jinak musí použít vozík. Vyzkoušela řadu sportů. Od roku 2018 si oblíbila jízdu na HENDBIKU a také plave v REPREZENTACI V KATEGORII U15 - TEDY DO 15 LET. Oblíbila si také jízdu na lyžích pro hendikepované - tzv. MONOSKI. Na ty je pro Alex vypsaná sbírka, o které se můžete dozvědět v ROZHOVORU NÍŽE. Pokud by Vás tento příběh mladičké slečny zaujal, neváhejte ji také pomoci a podpořit. Ať už finančně, nebo modlitebně. Děkuji za jakoukoliv pomoc. Zaslouží si ji. Nemyslíte??? Sami se začtěte, jak je akční.

23. březen 2021

Držíme spolu - L´ikeras peha!

Ve čtvrtek 8. dubna si opět připomeneme Mezinárodní den Romů. Jeho oslavy v režii Ara Art proběhnou již podruhé online.

19. březen 2021

Knižní novinky

Inspirující pohled na štěstí a smysl života, výtvarně výrazná kniha pro děti od 4 let, jak z nevýhody udělat přednost, trénink paměti a pozornosti.

17. březen 2021

Pomocník pro očkovací centra dobroočko.cz je na světě!

Portál chcipomoct.cz propojuje dobrovolníky s provozovateli očkovacích center po celé České republice. Dobrovolníci si nově sami mohou vybrat očkovací centrum a směnu, která jim vyhovuje na webu dobroočko.cz.

16. březen 2021

„Chci mluvit s někým, kdo pěstounství opravdu žije!“

Stát se pěstounem je velké rozhodnutí. Nejprve Vás to láká a zajímá, pak si začnete zjišťovat podrobnější informace a postupně se vydáváte na cestu k pěstounství. Ta bývá pro každého různá a také různě dlouhá. V jednom je ale stejná. Všichni se shodují, že setkat se s pěstounem je na této cestě to nejpřínosnější.

16. březen 2021

Další české neziskovky získaly status prověřené organizace

Praha, 16. března 2021: Rada pro hodnocení spolehlivosti veřejně prospěšných organizací udělila značku spolehlivosti Nadačnímu fondu pomoci. Fond založený Karlem Janečkem pomáhá organizacím i jednotlivým lidem, kteří se nečekaně dostali do těžké životní situace, a současně podporuje odpovědné dárcovství v ČR. Na další tři roky rada udělila značku spolehlivosti dalším čtyřem subjektům: obecně prospěšné společnosti Dejme dětem šanci, zapsanému spolku Děti patří domů, Nadaci J&T a zapsanému ústavu Tři.

14. březen 2021

Rok bez naděje? zMůžeš víc

Společná iniciativa tří organizací chce upozornit na psychické dopady covidového provizoria a povzbudit veřejnost k péči o sebe sama a své okolí.

10. březen 2021

Asociace upozorňuje vládu: z povinného testování v sociálních službách opět vypadli lidé v terénu

Praha, 10. března 2021: Na díru v pravidlech pro povinné testování na Covid-19 v sociálních službách upozornila dnes Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR). Podobně jako u očkování ministerstvo zdravotnictví zapomnělo na pracovníky, kteří za svými klienty dochází do domácího prostředí nebo se pohybují na ulici. Zástupci AVPO ČR proto žádají vládu a ministerstvo zdravotnictví, aby pravidla povinného testování zpřesnili a doplnili o zbývající zaměstnance pracující ve všech typech sociálních služeb.

10. březen 2021

VELKÝ BOJOVNÍK - PŘÍBĚH, KTERÝ MĚ CHYTIL ZA NITRO MÉHO SRDCE

Pan Václav Uher je mladý muž, který žil normálním životem, jako téměř každý z Vás. Bydlí v Praze. Po dokončení základní školy začal studovat Lesnické učiliště v Křivoklátě. Život plynul jako voda a ejhle, den ze dne mu změnil život o sto osmdesát stupňů. Ptáte se - co se stalo? V roce 2001 spadl ze stromu. Dosti nešťastně, protože si zlomil krční páteř. Nakonec skončil na ÁRU v pražském Motole. Následovaly rehabilitace a skončil na vozíčku.Po úraze vystudoval Obchodní akademii Olgy Havlové v Janských lázních. V současnosti pracuje pro CENTRUM PARAPLE A PRO NEZISKOVOU ORGANIZACI LENOX

8. březen 2021

Pracovníci terénních a ambulantních služeb si mají na očkování počkat. Organizace kvůli tomu burcují vládu

Praha, 8. března 2021: Desetitisíce pracovníků v sociálních službách, kteří docházejí za klienty do domácností, nemohou být v současnosti očkovány proti Covid-19. Důvodem je vládní systém, který sice část sociálních pracovníků zejména z pobytových služeb do prioritní skupiny určené k očkování zařadil, zcela ale pominul lidi, kteří se pohybují v terénu nebo poskytují ambulantní služby. Asociace veřejně prospěšných organizací ČR nyní burcuje vládu, aby seznam co nejdříve upravila. Jinak podle ní hrozí kvůli vysoké nemocnosti těchto pracovníků výpadek ve službách, bez kterých se klienti závislí na jejich pomoci neobejdou. Právě tito klienti patří současně do skupiny nejvíce ohrožené onemocněním Covid-19.

1. březen 2021

Startuje kampaň „30 procent pro dárce“

Praha, 1. března 2021: Kampaní nazvanou „30 procent pro dárce“ zahájila Asociace veřejně prospěšných organizací ČR aktivní komunikaci s neziskovými organizacemi i dárci, kteří přispívají na veřejně prospěšné aktivity v sociální oblasti, kultuře i sportu. V průběhu celého příštího roku chce AVPO ČR upozorňovat na dočasnou možnost zvýšeného daňového odpisu za dary poskytnuté v roce 2021, v případě firem oproti jiným rokům až dvojnásobného. Daňovou motivaci pro soukromé dárce zakotvila v reakci na dopady pandemie koronaviru poslanecká novela zákona o daních z příjmu schválená v lednu letošního roku. Zatímco doposud si mohly firmy snížit daňový základ do výše darů odpovídajících maximálně 15 procentům daňového základu, za letošní dary to bude až 30 procent.

1. březen 2021

Startuje druhá vlna očkování. Registrovat se v ní můžou senioři a seniorky nad 70 let

Praha, 1. března 2021 - Do další fáze očkování se budou moct ode dneška zapojit i lidé starší 70ti let. Dle domluvy s krajskými koordinátory budou nyní očkovat také praktičtí lékaři. Stále je nutná registrace, v případě potřeby s ní pomůžou operátoři organizace ŽIVOT 90 na krizové lince, kterou zřídil magistrát hlavního města Prahy. S dotazy ohledně očkování mohou lidé volat také na linku důvěry Senior telefon.

26. únor 2021

Intimní vztahy mezi seniory a seniorkami jsou normální

Sexualita seniorů a seniorek je velké téma, které však donedávna nedostávalo velký prostor ve společenské debatě. Přitom senioři i seniorky mají své intimní a sexuální touhy – potvrzují to i mnohé domácí či zahraniční výzkumy. Jak o takovém tématu začít hovořit a co vše se k němu váže? Proč jsou LGBTI+ senioři a seniorky neviditelnou menšinou? Osvětu ohledně neheterosexuality seniorů a seniorek se snaží rozptýlit organizace ŽIVOT 90.

26. únor 2021

Venku přituhuje, ale tulipány už vyrážejí

Praha 26.2.2020 Přesně v duchu Tulipánového měsíce a tak, jak tulipány fungují. Prvního března začne měsíční maraton aktivit pro onkologicky nemocné a jejich blízké a na jejich podporu. Zapojit se může kdokoli a to fyzicky, online a nebo zprostředkovaně. 1. března začínáme – připojte se!

19. únor 2021

S odvahou k porozumění – nová podcastová série z oblasti sociálních služeb

17. 2. 2021 – Do prostředí českých podcastů přichází nový diskusní pořad ČAS od ČASU. Jde o cyklus debat s osobnostmi, mezi jinými socioložkou Jiřinou Šiklovou, v Knihovně Václava Havla nejen o tom, proč Češi tak snadno podléhají stereotypům o sociální problematice. Cílem nové podcastové série je prostřednictvím hostů přiblížit veřejnosti jinak vzdálená a předsudky opředená témata nízkoprahových a terénních sociálních služeb a jejich klientů. Premiérový díl se uskuteční 17. února v 18:30.

19. únor 2021

Knižní novinky

Nové knihy z nakladatelství Portál.