Články

Víte o něčem zajímavém z oblasti neziskového sektoru? Napište nám o tom. Jste-li nezisková organizace, můžete se zaregistrovat a zveřejňovat kromě článků i pozvánky na akce nebo inzeráty v burze pomoci.


29. září 2021

Vítáme ujištění ministra zdravotnictví, že účast v Pacientské radě bude otevřena všem organizacím splňujícím podmínky zákona

Praha, 29. září 2021: Pacientská rada by měla být otevřená všem organizacím, které naplní podmínky zákona. Podle prezidenta AVPO ČR Marka Šedivého to vyplynulo z pondělního setkání s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem. Setkání iniciovali zástupci AVPO ČR v reakci na zprávy, že úřednický aparát ministerstva zdravotnictví chystá extenzivní výklad čerstvě schválené definice pacientské organizace v zákoně o veřejném zdravotním pojištění. Pokud by k tomu došlo, z možnosti účasti na práci Pacientské rady ministra zdravotnictví by byly některé organizace vyloučeny.

29. září 2021

Výzkumníci ze Západočeské univerzity v Plzni představí na konferenci INSPO softwarový systém usnadňující rehabilitaci pacientů s poškozením mozku

Praha, 29.9.2021 – Na konferenci INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami vystoupili v její dvacetileté historii výzkumníci ze Západočeské univerzity v Plzni hlavně jako přednášející vícekrát. Tentokrát se 17. října 2021 v Kongresovém centru představí v roli vystavovatele. Návštěvníkům předvedou online softwarový systém pro neurorehabilitace, který pojmenovali BrainIn.

28. září 2021

Veřejnosti známé Sdružení NERATOV získalo značku spolehlivosti

Praha, 27. září 2021: Skupinu českých neziskových organizací s udělenou značkou spolehlivosti rozšířila v těchto dnech organizace Sdružení Neratov, která již od roku 1992 pomáhá v horské vesnici Neratov v Orlických horách lidem s postižením. Spolu s nimi obnovuje poutní místo a vrací život do kdysi vysídlené vesnice. Značku spolehlivosti sdružení udělila rada složená z nezávislých odborníků. Správcem značky je Asociace veřejně prospěšných organizací ČR (AVPO ČR).

24. září 2021

Jaké mají potřeby onkologicky nemocní a umíme na ně reagovat?

Praha 22.9.2021 Onkologická nemoc přináší do života těch, koho se osobně nebo v blízkém okolí dotýká, specifické potřeby. Co se má jak a kdy dělat, aby byl život s nemocí, co nejsnesitelnější? Jak efektivně a cíleně podpořit nemocné i blízké v aktivním přijetí nemoci a léčbě? To jsou otázky, které si kladou jak sami nemocní a jejich blízcí, tak ale i profesionálové, kteří s nimi pracují. Právě na tyto otázky reaguje připravovaná konference „I slova léčí“, jediná mezioborová akce svého druhu.

21. září 2021

Konference INSPO bude maximálně přístupná i pro účastníky se zrakovým a sluchovým postižením

Praha, 20.9.2021 – Lidé s těžkým zrakovým a sluchovým postižením tvoří na konferenci INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami tradičně početné skupiny účastníků. Je to i díky tomu, že organizátorům se daří zajistit, aby dění na konferenci pro ně bylo maximálně přístupné. Bude tomu tak i 17. října 2021, kdy se v Kongresovém centru Praha uskuteční už 21. ročník konference INSPO.

20. září 2021

Křídla motýlí

V jihomoravských Horních Věstonicích se opět potkali zpěváci se srdcem na správném místě, aby podpořili pacienty s nemocí motýlích křídel na koncertu „Křídla motýlí“ 2021.

20. září 2021

Autentický pohled do světa dnešního teenagera. Týden nízkoprahových klubů letos přichází s novinkami

Praha, 20. 9. 2021 – V Česku je poslední týden v září tradičně věnován kampani Týden nízkoprahových klubů pořádané Českou asociací streetwork. Nízkoprahové kluby pro děti a mládež se otevírají široké veřejnosti a zvou ji k nahlédnutí do svého fungování. V rámci letošního ročníku s podtitulem Škola, jak ji (ne)známe proběhne streamovaná debata s odborníky o duševním zdraví dětí a dospívajících a zároveň experimentální program Na den teenagerem.

15. září 2021

Knižní novinky

Informace o nových knihách z nakladatelství Portál.

15. září 2021

Dlužím státu, co s tím? Pomoc občanům nabízí vylepšená webová aplikace Nedlužím státu 2.0

Praha, 14. 9. 2021 – V Česku neexistuje jednotná evidence dluhů a exekucí vůči státu ani centrální bod, kde by občané získali potřebné informace. Češi přitom dluží státu podle posledních odhadů příslušných ministerstev až několik desítek miliard korun. Lidé často o dluhu neví, dokud nepřeroste v exekuci, upozorňují odborníci. Ti přišli s vylepšenou webovou aplikací Nedlužím státu. Oproti původní verzi, kterou představili autoři projektu vloni, umožňuje verze 2.0 nejen ověřit dluh, ale přímo jej řešit např. zažádáním o splátkový kalendář.

10. září 2021

Sestra v akci se představí na konferenci INSPO v Kongresovém centru Praha

Praha, 10.9.2021 - Projekt „Psoriáza/lupénka Sestra v akci“ je určen pro všechny pacienty s lupénkou (psoriázou), ale také pro jejich rodinné příslušníky či veřejnost. Na telefonní lince v době, kdy již nejsou ambulantní hodiny na odborných centrech, odpovídá na dotazy odborná sestra, která o psoriáze přednáší a s lupénkou má rodinnou zkušenost. Výjimečně se budou moci zájemci ptát sestry v akci osobně, a to na konferenci INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami, která se uskuteční v neděli 17. října 2021 v Kongresovém centru Praha.

 

7. září 2021

Jihočeskými Novými Hrady zněly písně od Báry Štěpánové, Martina France, Šárky Vaňkové nebo Tomáše Savky

Již po jedenácté se potkaly známé osobnosti, aby podpořily Dětský den a benefiční koncert „Kdo má rád…“ v Nových Hradech v jižních Čechách. Od 11.00 probíhal dětský den pro všechny děti zdarma a pokud prošly všemi zastávkami, čekal na ně nejen diplom, ale i hračky a sladkosti v podobě pravého pardubického perníku speciálně upečeného pro tuto akci.

5. září 2021

Nespravedlivé jednání státu nebo úřadu? I na ně je lék.

Tisková zpráva
Praha 26.8.2021 Stále stejné chyby v postupech, nespravedlnost systému, která ochuzuje onkologicky nemocné a jejich blízké, nevstřícné nastavení úřadů a úředníků. To je něco, s čím se sociální pracovníci potkávají pravidelně. Někteří se ale rozhodnou pro akci – ne u jednoho člověka, ale za všechny. Napíší na ministerstvo nebo úřad, diskutují, spolupracují s dalšími organizacemi a vytváří tlak na žádoucí změnu. Jsou to odborníci s vytrvalostí a nasazením. Mnohdy neuspějí, ale nedají se. To je hájení práv a zájmů. Pomalé, z venku neviditelné, málo ceněné, ale velmi potřebné a hlavně, pro nás.

31. srpna 2021

Konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami proběhne 17. října 2021

Praha, 30.8,2021 - Již 21. ročník konference o technologiích o informačních a komunikačních technologiích pro osoby se specifickými potřebami se uskuteční v neděli 17. října 2021. Po roční přestávce, kdy kvůli pandemii proběhla konference online, se budou moci účastníci setkat opět fyzicky v Kongresovém centru Praha. Čeká je 23 přednášek a čtyři desítky vystavovatelů s řadou novinek k vyzkoušení, například virtuální rehabilitace. Registraci účastníků dnes spustilo pořádající BMI sdružení.

20. srpna 2021

Streetwork ve Varech. Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech letos podpoří sociální práci s dětmi a mládeží

Praha/Karlovy Vary, 20. 8. 2021 – Po dobu deseti festivalových dní nízkoprahové kluby pro děti a mládež z různých koutů republiky představí návštěvníkům MFF Karlovy Vary streetwork. Ve volném překladu „práce na ulici“ není jen o výměně jehel, Česká asociace streetwork ve spolupráci s Nadací Sirius festivalové veřejnosti v rámci tematické sekce Lidé odvedle přiblíží svět sociální práce s dětmi a teenagery. Streetworkery najdete ve stanu naproti hotelu Thermal.

18. srpna 2021

Knižní novinky

V knize Motivace a osobnost představuje Maslow systematickou teorii a aplikaci motivace a osobnosti, Tajemství ve vaší hlavě nabízí nejrůznější způsoby, jak porozumět svému nevědomí, vliv chutí a vůní na náš život a naše chování představí kniha Tajemství vůní a chutí, Psychická odolnost předškoláků pomůže, aby dítě neupadlo do naučené bezmocnosti.

17. srpna 2021

Být dobrovolník se nosí

Pardubice 16. srpna 2021
Pomáhají dětem, osobám se zdravotním postižením, sociálně znevýhodněným, seniorům, v nemocnicích či přírodě – to vše je práce dobrovolníků. A že je nejen užitečná, ale i zábavná se mohli přesvědčit návštěvníci Dnů dobrovolnictví Pardubického kraje.

16. srpna 2021

Noc s hvězdami

23. ročník benefičního koncertu „Noc s hvězdami“ na zámku Zahrádky u České Lípy rozezněla opět hudba.  Výtěžek letos dosáhl na částku 20 tisíc korun a je věnován na obnovu této vyhořelé památky.

26. července 2021

Užijte si dobrovolnické léto v polabské přírodě

Pardubice 26. července 2021
Po uplynulých dlouhých měsících strávených převážně doma mají dobrovolníci možnost konečně vyrazit ven a zpestřit si letošní léto pomocí v přírodě! Ruku k dílu mohou přiložit jednotlivci, skupiny kamarádů i zaměstnanecké kolektivy. Odměnou jim budou cenné zkušenosti, nová přátelství a dobrý pocit z odvedené práce tam, kde to má smysl.

26. července 2021

Co nám dává přátelství?

Žijeme zaneprázdněné životy. Chvátáme, odkládáme, nestíháme. Horko těžko zvládáme práci, rodinu a domácí povinnosti. Kde vzít čas na sebe, své zájmy a přátele? Přesto je i to poslední velmi důležité, pocitově to velmi dobře víme. 30.7. je vyhlášeno Mezinárodním dnem přátelství. Proč je vlastně tak důležité?

15. července 2021

Lidé si své dary na pomoc postiženým tornádem mohou „odepsat z daní“

Praha, 15. července 2021: Lidé, kteří se rozhodli přispět na pomoc lidem postiženým tornádem, mohou stejně jako ostatní soukromí dárci využít daňový bonus od státu a snížit si daňový základ o hodnotu svých darů. Upozorňují na to zástupci AVPO ČR, která dlouhodobě prosazuje opatření na podporu soukromého dárcovství. Snížení daňového základu umožňuje zákon o dani z příjmu, který byl navíc před několika měsíci novelizován v reakci na pandemii Covid-19. Zatímco podle dřívějšího zákona bylo toto snížení do výše 10 a 15 procent daňového základu u fyzických a právnických osob, pro loňský a letošní rok se tento limit navýšil u obou skupin dárců na 30 procent.