Nové ocenění „Maják“ má být poděkováním koordinátorům dobrovolníků

  • 28. 11. 2023
Nové ocenění „Maják“ má být poděkováním koordinátorům dobrovolníků

Ostrava, 27. 11. 2023 - Již tento pátek bude Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje předávat ocenění koordinátorům dobrovolníků – Maják 2023. Cílem je upozornit na obětavou práci koordinátorů, kteří stojí často skryti za prací dobrovolníků, dávají do své práce srdce a bez jejichž nasazení by pro mnohé dobrovolníky dobrovolnictví nebylo tím čím je.

Podobné ocenění vzniklo loni v plzeňském kraji v Regionálním dobrovolnickém centru Plzeňského kraje a díky úzké spolupráce obou regionálních center je letos i v Moravskoslezském kraji: „Jsme moc rádi, že jsme mohli převzít a navázat na tuto krásnou myšlenku ocenění Maják. Práce dobrovolníků by totiž nikdy nebyla tak efektivní, kdyby neexistovala profese koordinátorů“, vysvětluje vedoucí Regionálního dobrovolnického centra Dagmar Hoferková a dodává: „A proč zrovna Maják? Protože koordinátor dobrovolníků je skutečným majákem při zapojení dobrovolníků, tím, kdo osvětluje cestu těch, kteří pomoc nabízí k těm, kteří pomoc potřebují.“
A je to přesně tak, koordinátor je dobrovolníkovi mentorem a rádcem ve chvílích, kdy nastane problém, se kterým si dobrovolník neumí sám poradit. Když se dobrovolník dostane během své cesty do těžké situace, je to právě koordinátor dobrovolníků, na kterého se může obrátit. Ten dobrovolníka nejen provází celou jeho dobrovolnickou cestou, ale je mu i lidskou oporou.
Ocenění je určené odborné veřejnosti, která mohla své favority nominovat ve čtyřech kategoriích: Akční koordinátor, Dlouhodobý koordinátor, Kontaktní osoba pro dobrovolníky a Organizace pracující s dobrovolníky. A že je o nové ocenění zájem dokazuje, že se nominace sešly z celého kraje. Kdo bude vítězem se dozvíme v pátek 1. 12. 2023 v Komunitním centru Archa, které je partnerem ocenění Maják 2023.
Regionální dobrovolnické centrum Moravskoslezského kraje je provozované organizací ADRA, o. p. s. a zaštiťuje ho Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava. Vzniklo v roce 2019 s cílem propagovat a podporovat dobrovolnictví v kraji.