Benefiční ADRAběh proti samotě vyvrcholí 8. 10. v Ostravě

  • 26. 09. 2022
Benefiční ADRAběh proti samotě vyvrcholí 8. 10. v Ostravě

Ostrava, 26. 9. 2022 - Na podporu dobrovolnických aktivit organizace ADRA se od 28. září do 9. října 2022 uskuteční charitativní běh s podtitulem „Běžím proti samotě“. Část běhu proběhne virtuálně, ale Ostravané se mohou 8. 10. těšit i na společný živý výběh. Startovat se bude v 10 hodin od Dobrovolnického centra ADRA v Ostravě-Třebovicích.

A proč se poběží právě proti samotě? „Růžné výzkumy ukazují, že v rámci Evropy se Česká republika řadí mezi země s nejvyšším podílem osamělých seniorek a seniorů. V samostatných jednočlenných domácnostech žije kolem 750 tisíc starších lidí. Každý 5. senior se většinu času cítí osaměle, nemá se komu svěřit a sdílet věci, které jej těší či naopak trápí. A právě pro tyto seniory jsou tady naši dobrovolníci,“ uvádí vedoucí dobrovolnického centra ADRA Ostrava, Dagmar Hoferková.

V domovech pro seniory v Ostravě a okolí, ale i v domácnostech, žijí desítky osamělých seniorek a seniorů, kteří ocení zájem, blízkost a pozornost dobrovolníků ADRA. Leckdy jsou jedinou blízkou osobou, kterou daný senior či seniorka má. Letošní výtěžek ze startovného poputuje právě na podporu činnosti těchto dobrovolníků.

Do ADRAběhu se mohou zapojit jednotlivci, ale i rodiny a týmy. Část běhu proběhne virtuálně, kdy může každý sbírat naběhané či nachozené kilometry prakticky kdekoliv a odkudkoliv. Po dvouleté „nucené kovidové přestávce“ se však 8. 10. uskuteční i společný živý výběh od Dobrovolnického centra ADRA v Ostravě. Organizátoři připravili tři atraktivní trasy v okolí řeky Opavy v Ostravě-Třebovicích. Nejkratší z nich má 3 km a je vhodná spíše pro rodiny s dětmi a vozíčkáře. Další dvě mají 5 a 8 km a jsou určeny pro běžce, ale i pěší.

Charitativní ADRAběh proběhne ve spolupráci s partnerem Rozběháme Česko a zájemci se mohou registrovat na stránkách www.adrabeh.cz. Základní cena startovného je 250 Kč, ale dobrovolnické aktivity ADRA v Ostravě může veřejnost podpořit i vyšší částkou. Soutěžit se bude hned v několika kategoriích - ženy, muži, dvojice, junioři do 17 let a zdravotně postižení.

Běžet se může individuálně, ale v rámci „Běhu proti samotě“ chce ADRA vyzvat veřejnost, ať jej symbolicky využije i k setkání se svými blízkými. Na trasu mohou lidé společně vyběhnout, nebo se jenom projít, s rodinou, kolegy z práce či kamarády a známými.

Ostravská ADRA v tuto chvíli hledá nové dobrovolníky, a to nejenom k osamělým seniorům, ale i k dětem, nemocným lidem či lidem s postižením. Zájemci mohou zavolat na číslo 733 485 548 nebo vyplnit formulář na www.adraostrava.cz.

O organizaci ADRA v Ostravě

Dobrovolnické centrum ADRA koordinuje dobrovolnické aktivity v Ostravě a okolí už od roku 2008. Po celou dobu tato organizace propojuje svět lidí, kteří chtějí pomáhat, se světem těch, kteří pomoc potřebují. Ostravská ADRA je součástí mezinárodní humanitární organizace ADRA, která pomáhá lidem v nouzi po celém světě. Dobrovolníci a dobrovolnice ADRA přinášejí radost do života seniorům, dětem, nemocným či lidem se zdravotním postižením. Kromě koordinace dobrovolnictví ADRA provozuje v Ostravě tři charitativní obchody a věnuje se i firemnímu dobrovolnictví. Více informací o organizaci naleznete na www.adraostrava.cz nebo na sociálních sítích Facebook (Dobrovolnické centrum ADRA Ostrava) a Instagram (adra_ostrava).