Tamjdem se jen tak nezastaví

  • 09. 08. 2022
Tamjdem se jen tak nezastaví

Více než polovina roku je už za námi a s ní už také polovina pracovní sezóny. Tamjdem letos stihl realizovat jedenáct dobrovolnických akcí pro veřejnost, do kterých se zapojilo devadesát devět dobrovolníků. Ti společně odpracovali neuvěřitelných osm set šedesát šest dobrovolnických hodin pro deset různých neziskových organizací po celém Česku! Jestli se vám tohle kouzlení s čísly líbí, čtěte dále.

Dalších sedm dobrovolnických akcí jsme realizovali pro sto padesát studentů International School of Prague, proškolili jsme osm nových leaderů skrze víkendové školení, online workshop a kurz první pomoci.

Sezóna v Tamjdemu začala slavnostně. Během večírku jsme plánovali, že ten nadcházející rok bude mnohem klidnější než ty předcházející. To jsme ale nevěděli, že omezení dané covidem budou proti válečnému konfliktu na Ukrajině zanedbatelná. Šok, který přišel koncem února jsme rozpouštěli aktivní pomocí. Nemohli jsme zůstat nečiní. Ve spolupráci s Migračním konsorciem jsme zkompletovali sto deset balíčků s materiální pomocí pro ukrajinské uprchlíky, kteří se ze dne na den objevili téměř bez ničeho v Praze.

Těšili jsme se už na jaro, až začnou první víkendovky, tedy naše dobrovolnické programy, které probíhají od pátku do neděle. První letošní víkendovka se konala v Třeboni, kde devět dobrovolníků pomohlo se stavbou voliér v Třeboňské záchranné stanici pro volně žijící živočichy.

Chladné aprílové počasí nás trochu zaskočilo ve Valdštejnské lodžii, kde jsme připravovali dřevo na otop, které se nakonec ani nevešlo do dřevníku. Mozoly nám nebránily v tom vyzkoušet si linoryt. Když v barokní lodžii padne tma, co také dělat lepšího, než tvořit. Múzy nám tam létaly kolem hlavy, protože výsledné tisky byly vážně povedené!

Do ekologického volnočasového centra Švýcárna v Moravském krase jsme se vydali v květnu. Během sobotního a nedělního dne jsme zvládli zarovnat výkop, vyčistit pěknou hromadu obkládacích kamenů, uklidili jsme zahradu, kluci složili nový kus nábytku a nařezali dříví. Také jsme ale chodili po Moravském krasu, hráli deskovky a pozorovali chráněného sokola stěhovavého. Rádi na ten krásný jarní víkend vzpomínáme.

Po třetí rok jsme dorazili do Vildova mlýna, abychom zde pokračovali v jeho obrození. Dobrovolníci pomohli vyklidit mlýnici, postavit kanál pro náhon mlýnského kola a natřít prostory budoucí kavárny. Nezastavili jsme se, ale odjížděli jsme nabiti pocitem opravdu dobře udělané práce.

Hiporehabilitační centrum Ryzáček je spjat především s pomocí dětem, které mají různé pohybové problémy. Zde bylo třeba opravit seník, natřít jízdárnu a za odměnu strávit čas s koníky, kteří jsou speciálně vycvičeni na tento typ rehabilitace.

V klášteře Porta Coeli v Tišnově jsme pečovali o nově vysázené stromky, připravovali stánek na muzejní noc a po práci si odpočinuli výletem na rozhlednu. Jestli jsme si u toho odpočinuli? No jasně, ruce nás nebolely!

Víkend v zelené oáze jsme si užili ve Farské zahradě v Moravičanech. Místní Moravičanské okrašlovaci spolek renovuje zpustlou zahradu do ráje na zemi. Plely jsme tu plevel, hrabaly seno, učily se o permakultuře a pekly chleba v hliněné peci. Ano, byly jsme zde samé ženy.

V Krkonoších jsme se zapojili do organizace a přípravy rodinného festivalu Doteky. V jedenáctičlenné skupině jsme zde připravili areál a stánky, měli jsme v merku jejich provoz a na závěr nás čekal konečný úklid. Jezdíme sem pravidelně, tu letní horskou atmosféru naplněnou dětským povykováním totiž máme neskonale rádi.

A finálem na konci první sezóny se stal psí hospic Dejte nám šanci. Bylo zde tolik práce, že víkendovky jsme tu uspořádali rovnou dvě. Staří a opuštění pejskové mají nový domov, oplocenou zahradu, vykopané záchody a mnoho jiných zlepšováků, díky nimž se jim, věříme, žije v jejich novém domově ještě lépe!

Děkujeme všem dobrovolníkům Tamjdemu za přízeň, zůstaňte s námi i v druhé půli tohoto roku. Pomoc je stále třeba a občanská společnost žije tím, jak se k ní postaví jednotlivci. Udělali jste už během tohoto roku tolik práce a připravili lepší podmínky pro provoz jednotlivých neziskových organizací, a za to vám patří obrovský dík!

Anna Nádvorníková, Tamjdem, o.p.s.