Inspirujte se

  • 05. 06. 2018
Inspirujte se

Kurzy, přednášky a workshopy. Úklid, praní prádla nebo catering. Nejen to neziskovky nabízejí. Zapojit se můžete s firmou i rodinou třeba prostřednictvím Dobrokar.

Možná bude nejlepší, když se nejprve s nějakou neziskovkou seznámíte. To můžete prostřednictvím videoprezentace, reportáže anebo jen projít zde zaregistrované neziskovky. Pokud se chcete seznamovat osobně, nejjednodušším začátkem je návštěva nějaké akce, kterou pořádá nezisková organizace. Mnoho z nich je prezentačních, takže neplatíte ani žádné vstupné a můžete si promluvit s jejími zástupci a zeptat se na vše, co Vás zajímá. Můžete navštívit veletrh neziskovek ve Vašem městě (např. NGO Market v Praze), stánky neziskovek také můžete potkat v rámci veletrhů sociálních služeb, na adventních či velikonočních trzích. Na místě můžete zjistit i to, čím je možné danou neziskovou organizaci podpořit. Samozřejmě můžete navštívit i benefiční koncert či divadelní představení. Nevíme o všem, ale docela obsáhlý přehled aktuálních akcí naleznete zde. Pokud rádi sportujete, inspiraci můžete načerpat i zde.

Je řada neziskovek, které pořádají různé kurzy, přednášky a workshopy. S nimi se můžete vzdělávat nebo se naučit třeba vázat květiny. Od jiných neziskovek si můžete objednat služby jako je úklid, praní prádla nebo catering. Ve vaší firmě můžete uspořádat charitativní sbírku nepotřebných věcí, poskytnout praxi dětem z dětských domovů nebo umožnit nějaké chráněné dílně prodej výrobků. Jiné neziskovky vám poskytnou podporu při zaměstnávání osob se znevýhodněním. Pár tipů:

Kurzy a rekvalifikace - OZP Akademie

Kurzy vitráží - Jedna bedna

Exkurze a výtvarné workshopy - Lemniskáta

Květinové workshopy - Aranžérie

Různé kurzy pro seniory - Život 90

Vzdělávání, programy pro seniory a poradenství - Remedium Praha

Zahradnické služby - Fokus Praha

Prádelna - Společnost Duha, Fokus Praha

Výuka znakového jazyka - Pevnost

Catering - Pohoda, Tichá kavárna, Jako doma, Portus

Úklid - Tamtamy

Podpora zaměstnávání osob se zdravotním postižením - NFOZP, poskytnutí pracovní asistence - Fosa

Ve svém okolí určitě najdete další neziskovky, které vám poskytnou kvalitní služby. Budeme rádi, když nám o nich napíšete, rádi o nich budeme informovat.

Častým důvodem, proč lidé hledají komu pomoci, bývá lítost nad vyhozením věcí, které by mohly ještě někomu dobře posloužit – hračky, knihy, oblečení, kuchyňské nebo sportovní potřeby… Ze zkušenosti víme, že darování věcí někomu, kdo je využije, udělá oboustrannou radost. Kam tedy s nimi? Oblečení můžete odnést třeba do azylového domu (mapa umístění azylových domů), případně Českému červenému křížiDiakonii Broumov, Naději, Charitě, Armádě spásy. Můžete využít i kontejnery Diakonie. O knihy by mohl mít zájem třeba Domov pro seniory, hračky přivítá dětský domov nebo nezisková organizace, jejímiž klienty jsou děti. Některé neziskové organizace také provozují dobročinné obchůdky, kam můžete dovézt téměř cokoliv - oblečení, módní doplňky, bižuterii, knihy, hračky, sportovní potřeby… Anebo vše můžete předat neziskové organizaci, která zrovna bude pořádat dobročinný bazar. Informace o některých bazarech naleznete v akcích. Máte-li zbytky látek, výtvarné potřeby, určitě se budou hodit chráněné dílně. Anebo neziskovce, která provozuje denní stacionář, týdenní stacionář, sociálně terapeutickou dílnu, výtvarný ateliér apod. Pomáhají i tonery z tiskáren. I nevyužité kolo, mobil, či staré brýle najdou uplatnění. Sbírku nepotřebných věcí můžete uspořádat i ve vaší firmě. Sbíráte-li víčka od PET lahví a nevíte, kam s nimi, podívejte se sem. Vždy je třeba dopředu kontaktovat potencionálního příjemce a dohodnout se, zda a co potřebují. Nechce se vám hledat? Pak se jednoduše zaregistrujte a zveřejněte inzerát na Burze pomoci.

Možná by se Vám líbilo zapojit se do činnosti nějaké neziskové organizace. Můžete věnovat svůj čas a dovednosti. Můžete svého koníčka provozovat ve prospěch neziskovky. Nejžádanějšími činnostmi jsou grafické práce, tvorba webu, focení, natáčení. Ve prospěch neziskovky můžete uspořádat kurz, přednášku, výstavu, koncert. Můžete se postarat o účetnictví, úklid nebo mytí oken, postavit plot, vymalovat. Tím, že nějakou činnost uděláte pro neziskovku zdarma, ušetří finanční prostředky na další aktivity ve prospěch klientů. Více o dobrovolnictví naleznete na portálu Dobrovolník.cz, případně hledejte pro vás nejbližší Dobrovolnické centrum. Anebo nabídněte svoji pomoc prostřednictvím Burzy pomoci nebo konkrétní neziskovce ve vašem okolí. Důležité je „chtít“. „Jak“ se vždycky vyřeší.

Když jdete na kafe, tak do kavárny provozované neziskovou organizací. Navštivte benefiční koncert či divadelní představení, jděte si zatančit na benefiční ples (viz akce). Nakupte od chráněné dílny nebo v charitativním obchodě. Nákupy na běžném e-shopu se dají realizovat prostřednictvím GIVT. Je to internetový projekt, který umožňuje přímou podporu neziskových organizací. Vy nakupujete a provozovatel z vašeho nákupu zasílá vámi zvolené organizaci část peněz z vaší útraty. Obdobně fungují portály Givenio či Dobromat. A pokud sportujete, řada sportovních aktivit je také pořádána na podporu neziskovek. Je možné je podpořit i prostřednictvím Pomáhej pohybem nebo Každý krok pomáhá.

PODPOŘIT MŮŽETE I PROJEKT BuduPomahat.cz
Chcete-li podpořit projekt BuduPomahat.cz, tak O NĚM MLUVTE, DOPORUČUJTE. Nebo nám napište o své podpoře neziskovek, o Vašich zkušenostech. Rádi zveřejníme článek na našem webu. Svým příběhem můžete inspirovat někoho dalšího. Protože POMÁHAT JE RADOST. 

Informace o registrovaných sociálních službách a další inspiraci naleznete zde.