Začíná festival Jeden svět. Představí filmy zaměřené především, ale nejen, na projevy klimatické krize

  • 05. 03. 2020
Začíná festival Jeden svět. Představí filmy zaměřené především, ale nejen, na projevy klimatické krize

Praha, 5. 3. 2020 – Dnes večer začíná v Praze 22. ročník Mezinárodního festivalu o lidských právech Jeden svět. Letošní motto „Až naprší a uschne“ vystihuje jednu z podstat klimatické změny – krajina v důsledku narůstajících teplot a špatného hospodaření neudrží vodu. „Filmy (nejen) o klimatické krizi chceme ukázat globální rozměr celého problému, a především se zaměřit na jeho dopady na lokální úrovni. Naším cílem je nejen upozornit, ale i inspirovat k akci,“ vysvětluje ředitel festivalu Ondřej Kamenický. Jeden svět promítne 133 dokumentů ze 60 zemí a přiveze více než 130 filmových hostů.

Zahajovacím snímkem, který bude promítán dnes večer v pražském kině Lucerna, je Země medu. Mezinárodně oceňovaný dokument, který byl jako první dokument nominován na Oscara i v kategorii Nejlepší cizojazyčný film, zachycuje život tradiční včelařky Atidže Muratové. Snímek nabízí pohled nejen na mizející řemeslo v dechberoucích scenériích hornaté oblasti Severní Makedonie, ale je i silným podobenstvím o stavu naší civilizace.

 

Od 6. do 14. března pak festival obsadí celkem osm pražských kin a již podruhé i Centrum současného umění DOX v pražských Holešovicích. Zde budou probíhat prohlídky projektů ve virtuální realitě, jejichž program je celý zaměřen na ekologii a přírodu. Diváci se tak z galerie mohou přenést do lesa, na poušť, na vrcholy ledovce, nebo nahlédnout do živoucí halucinace oživlé přírody, která vzniká po pozření halucinogenní drogy Ayahuasca. Celkovou atmosféru bude dokreslovat speciální přírodní instalace od studia Green Decor.

 

Jeden svět se věnuje ekologickým tématům takřka od svého založení, poslední tři roky mají filmy s touto tematikou své místo v kategorii Zemětaje. Právě ta se letos stala hlavní tematickou kategorií. Mimo tu festival obsáhne i každoroční tři soutěžní kategorie (Česká soutěž, Mezinárodní soutěž a Máte právo vědět) a dalších třináct tematických kategorií. Filmy z jednotlivých kategorií je možné vybírat na webových stránkách festivalu, kde lze program procházet také podle data a času promítání, nebo podle jednotlivých kin.

 

V exkluzivní premiéře uvede letos festival celkem 27 filmů (21 ve světové a mezinárodní premiéře, 6 v evropské). O nejlepší dokument v  České soutěži bude usilovat celkem jedenáct filmů, z toho pět ve světové premiéře. Mezi ně patří snímek Apoleny Rychlíkové Češi jsou výborní houbaři, který okem mimozemské sondy sleduje klimatické změny v Česku. Klimatickou změnou a emocemi, které vyvolává převážně u žen, se zabývá v dokumentu Žal žen režisérka Andrea Culková. Portrét musherky Jany, která se vydává se psím spřežením na nejdelší závod v Evropě Finnmarksløpet představí film Lindy Kallistové Jablonské Psí láska. Hlavní město Mongolska obývá v současnosti jeden a půl milionu lidí, polovina populace celé země. Jestli se padesátiletému Tumurbaatorovi, který sem přijíždí, splní sen o lepším životě uvidí diváci ve filmu Anji Sauvé Clubb Nomád ve městě. Jak využívá Putinovská garnitura odkazu Velké vlastenecké války, aby získala podporu obyvatel, sleduje režisér Dmitry Bogolyubov ve filmu Provinční městečko E.

 

Mimo to se na Jeden svět potřetí vrátí také program speciálních debat nazvaný Mluvící kino. Ten přiveze do Prahy odborníky z různých oblastí, kteří přednáškou doprovodí projekce vybraných filmů. O celosvětovém problému nedostupného bydlení bude diskutovat zvláštní zpravodajka OSN Leilani Farha. Klimatickou změnou se bude zabývat světoznámý oceánograf a profesor Stefan Rahmstorf. A bývalá ministryně zahraničí Švédska Margot Wallström pak promluví o tom, jaká je a jaká by měla být role žen v politice. Všechny debaty se konají v Kině 35 a budou simultánně tlumočeny z angličtiny do češtiny, tři z nich také do českého znakového jazyka.

Mezi hosty festivalu jsou nejen významní režiséři, jako například Feras Fayyad, který zasedne v Mezinárodní poradě a na festivalu představí i na Oscara nominovaný film Jeskyně, ale i protagonisté. Pofilmových debat se bude účastnit izraelská právnička bránící práva Palestinců Lea Tsemel, známý umělec Badiucao, který skrze svou tvorbu kritizuje totalitní režim Číny nebo dánský válečný fotograf Jan Grarup. Ten během festivalu zahájí v diváckém centru Tibet Open House svou výstavu.

 

Přístupnost festivalu pro diváky s postižením se za poslední tři roky stala naprostou samozřejmostí. Proto mají všechny dokumenty české titulky pro neslyšící a nedoslýchavé a to včetně dokumentů v českém znění. Festival promítne i 4 snímky s audiopopisem a připraví 3 relaxované projekce, jejichž uvolněnější aranžmá může vyhovovat zejména divákům s mentálním postižením nebo s obtížemi v soustředění. V neposlední řadě v maximální možné míře posílí přístupnost svých míst pro diváky na vozíku či jiným omezením pohybu.

 

Nejmenší diváci a jejich rodiče mohou také využít dětský koutek pro děti od tří let, který bude připraven v Městské knihovně na Praze 1. Otevřen bude každý všední den od 14:00 do 20:00, o víkendu už od 12:00. Vždy od pátku do neděle budou v dětském koutku probíhat filmové workshopy pro děti s lektory z organizace Free Cinema.