Vyšla nejobsáhlejší publikace o Malostranském hřbitově

  • 03. 12. 2015
Vyšla nejobsáhlejší publikace o Malostranském hřbitově
V nakladatelství ARSCI právě vyšla doposud nejrozsáhlejší publikace o našem hřbitově: Malostranský hřbitov: historie a současnost.

V nakladatelství ARSCI právě vyšla doposud nejrozsáhlejší publikace o našem hřbitově: Malostranský hřbitov : historie a současnost. Jejími autory jsou členové našeho spolku Gabriela Kalinová a Adam Hnojil. Monografie představuje „hřbitov národního obrození“ (jak býval zjednodušeně prezentován) v historických a kunsthistorických souvislostech. Kniha obsahuje rozsáhlý seznam pohřbených osob, sestavený z historických zdrojů, potvrzených a doplněných několikaletou badatelskou prací na místě. Malostranský hřbitov je souborem hrobů s překrásnými náhrobky od předních sochařů i prostými deskami. Kniha zasvěceně popisuje jednotlivé typy náhrobků a křížů a výčet jejich zhotovitelů, například umělecký vývoj sochařské rodiny Platzerů. Umělecko-historický popis je věnován také litinovým křížům a mřížím a dokládá vysokou úroveň sléváren v Čechách na počátku 19. století. Srovnání současného stavu hřbitova se vzhledem před redukcemi jeho plochy v letech 1927 a 1950 umožňuje dobová fotodokumentace, v tomto rozsahu uveřejněná poprvé. Pomocí map si každý návštěvník hřbitova může najít medailonek zemřelého a dozvědět se, kdo jeho náhrobek vytvořil. Závěrem jsou zmíněny příklady historických hřbitovů v Rakousku a Německu a přístupy k jejich revitalizaci.
Kniha má 448 stran, obsahuje 412 černobílých a barevných fotografií. Knihu je možné zakoupit v síti knihkupectví Academia, Neoluxor (další budou postupně přibývat) nebo přímo u v nakladatelství ARSCI s 10% slevou. Kniha stojí 648 Kč, při nákupu přes e-shop ARSCI pak 598 Kč.

Více zde: http://www.malostranskyhrbitov.cz/products/vysla-nejobsahlejsi-publikace-o-malostranskem-hrbitove/