Výroční cenu streetworkerů v kategorii Osobnost roku ovládla Martina Horníčková z Nízkoprahového klub Wellmez. Spoluzaložila nízkoprahový klub v Arménii a na Žďársku zpropagovala nízkoprahová zařízení pro děti a mládež

  • 17. 12. 2020
Výroční cenu streetworkerů v kategorii Osobnost roku ovládla Martina Horníčková z Nízkoprahového klub Wellmez. Spoluzaložila nízkoprahový klub v Arménii a na Žďársku zpropagovala nízkoprahová zařízení pro děti a mládež

Praha / Žďár nad Sázavou, 14. 12. 2020 – Předávání 20. ročníku ČASované boty, ceny České asociace streetwork, se uskutečnilo historicky poprvé on-line, a to v sobotu 12. prosince. Cenu v podobě boty, která je symbolem streetworku, letos vítězům v kategoriích osobnost a tým roku virtuálně předal Justin Svoboda, herec a moderátor. Spolu s Botou všechny nominované navštívil v rámci krátké tour. Ocenění získala Martina Horníčková z NZDM Wellmez ve Žďáru nad Sázavou a tým NZDM Modrý pomeranč z Hradce Králové.

Martina Horníčková ze Žďáru nad Sázavou pomáhá dětem doma i v zahraničí. V nízkoprahovém klubu Wellmez pracuje od roku 2014. Od té doby měla jen jednu roční „pauzu“, kdy se v roce 2018 vydala na Kavkaz „rozjet“ úplně první nízkoprahové zařízení pro děti a mládež v Arménii. Tento úkol se jí povedl, zařízení úspěšně funguje a je tak vzorem pro další nově vznikající centra. Vedle ceny v podobě boty vítězové získávají i finanční odměnu. Vedoucí sociální pracovnice a vedoucí nízkoprahového zařízení pro děti a mládež ve Velkém Meziříčí se rozhodla odměnu ve výši 10 tisíc korun věnovat nízkoprahovému klubu v Arménii. “Ocenění od kolegů a kolegyň mi udělalo velkou radost,” uvedla krátce po vyhlášení Martina Horníčková.
“Během svého působení v NZDM Wellmez se Martina zasloužila o zviditelnění nízkoprahových služeb a síťování služeb pro děti a mládež, stála u zrodu prvního streetworku ve městě Velká Bíteš a i nadále se velice aktivně podílí na mezinárodních projektech zaměřených na práci s mládeží,” odhaluje důvody poroty pro ocenění sociální pracovnice z Valašského Meziříčí ředitelka Česká asociace streetwork Martina Zikmundová. A dodává: “To že má zkušenost s prací v mezinárodním prostředí, v bývalém Sovětském Svazu, ocenili všichni členové poroty, a zejména ti, co pracovali na podobných místech, například vítězka loňského ročníku Svitlana Golubyeva.”
Streetworkerka Martina se rozhodla vydat směrem k sociální práci už v adolescentním věku, zejména k práci s mladými lidmi, jelikož v ní dodnes, jak sama říká, „vidí potenciál a smysl“. „Martina je pro mě významnou osobou nejen díky svým bohatým zkušenostem v práci s mladými lidmi, ale především svou lidskostí, obětavostí a schopností ke každému člověku přistupovat individuálně. Mezi klienty NZDM je velmi oblíbená, jelikož dokáže v jakékoliv situaci zachovat chladnou hlavu, člověka vyslechnout, pochopit a svým smyslem pro humor i v nelehké situaci rozveselit,“ charakterizuje svoji kolegyni autorka nominace Veronika Melicharová.
Týmem roku se stal tým NZDM Modrý pomeranč z organizace Salinger z Hradce Králové. Porota jej ocenila za dlouhodobě kvalitní práci s klienty, za příkladnost spolupráce a síťování v regionu a také za vynikající personální politiku, práci s praktikanty, dobrovolníky a péči o zaměstnance.
“Výroční cena – ČASovaná bota – je především vyjádřením uznání lidem, kteří obětavě a vzdor překážkám pracují v první linii. Jde o ocenění za dobrou práci a dosažené výsledky v oblasti nízkoprahových sociálních služeb,” vysvětluje Zikmundová. Cena je udělována ve dvou kategoriích: osobnost roku a tým roku. ČASovaná bota letos slaví dvacáté výročí. V rámci jeho oslav Asociace uveřejnila na svém webu streetwork.cz/#casovanabota medailonky všech významných osobností posledních dvou desetiletí v oboru.
***
Česká asociace streetwork je střešní organizací poskytovatelů nízkoprahových sociálních služeb. Ty jsou snadno dostupné lidem a zcela zdarma. Pracují s dětmi a mládeží, s lidmi bez domova, s uživateli návykových látek a dalšími osobami v nepříznivé sociální situaci. Mimo to ČAS vzdělává a vede mnoho vlastních projektů. Před sedmi lety spustila projekt Streetwork online, v rámci něhož vznikl portál jdidoklubu.cz. Práci streetworkera tak asociace přenesla i do online prostředí. ČAS v České republice funguje od roku 1997. Více na streetwork.cz nebo www.pracenaulici.cz.