Velké firmy chtějí více zaměstnávat lidi se zdravotním postižením. Konference INSPO pomůže bořit bariéry

  • 26. 03. 2019
Velké firmy chtějí více zaměstnávat lidi se zdravotním postižením. Konference INSPO pomůže bořit bariéry

Praha, 25. března 2019 – V České republice žije více než milion lidí se zdravotním postižením a mnohým se stále nedaří najít zaměstnání. Řada z nich má potřebnou kvalifikaci i zkušenosti, jenže ačkoli OZP tvoří 16 % lidí registrovaných na úřadu práce, jen 4 procenta nabízených pracovních pozic jsou pro ně vhodná. Situaci se dnes snaží zlepšovat řada velkých společností a zaměstnancům se zdravotním postižením nabízí podmínky upravené na míru jejich potřebám. Tento trend se snaží podporovat i konference INSPO, která letos jako novinku představí zaměstnavatelskou zónu.
 

Velcí zaměstnavatelé stále častěji hledají zaměstnance mezi osobami se zdravotním postižením. Získat pracovní místo, které odpovídá jejich vzdělání, praxi a dovednostem, je přitom pro lidi se specifickými potřebami jedním z nejdůležitějších životních kroků. Jenže pro některé lidi může být složité o práci u velké či nadnárodní společnosti požádat. Často se bojí, že zaměstnavatel nevyjde vstříc jejich potřebám a nenabídne jim dostatečnou flexibilitu či třeba částečný úvazek. Právě těm chce zaměstnavatelská zóna pomoci.

„Ve skutečnosti není důvod se práce u velké společnosti obávat, pro lidi se specifickými potřebami naopak představuje velkou příležitost. V zaměstnavatelské zóně, která je novinkou letošní konference INSPO, chceme ukázat, že bariéra mezi velkými zaměstnavateli a osobami s různými druhy omezení je pouze zdánlivá. Máme s nimi spoustu pozitivních zkušeností, které zde představíme,“ prozrazuje Adriana Dergam, místopředsedkyně správní rady Nadace Vodafone, která je generálním partnerem konference INSPO. Právě Nadace Vodafone také s myšlenkou zaměstnavatelské zóny přišla. Kromě konkrétních pracovních nabídek zde řada společností představí též workshopy a přednášky, které mají za cíl ukázat, že se lidé nemusí velkých firem bát.

Běh na dlouhou trať
V Česku má podle dostupných statistik zaměstnání jen 23 % OZP v pracovním věku, navíc jejich zastoupení na úřadu práce se v posledních letech zvyšuje. Naopak poměr volných míst vhodných pro lidi se zdravotním postižením k celkovému počtu pracovních nabídek klesl za posledních pět let o více než polovinu. Počet osob se zdravotním postižením připadajících na jedno pracovní místo se sice rovněž dlouhodobě snižuje, může za to ale spíše strach lidí se speciálními potřebami přihlásit se o práci, než zvýšení počtu pracovních příležitostí.

Stát se snaží situaci zlepšit a do podpory zaměstnanosti osob se speciálními potřebami investuje, jen za rok 2018 to bylo 6,77 miliardy korun. Podle Národního kontrolního úřadu však chybí systémová podpora i jasně stanovené cíle. Zákon sice nařizuje, že osoby se zdravotním postižením musí tvořit alespoň 4 % zaměstnanců všech společností s více než 25 pracovníky, mnohé podniky ale místo toho raději využívají náhradní plnění. Někteří velcí zaměstnavatelé se však snaží tento trend obrátit a otevírají se možnosti zaměstnat osoby se speciálními potřebami.

Konference INSPO a Nadace Vodafone udávají správný směr
Ukázkou toho, jak může taková spolupráce fungovat a že je výhodná pro obě strany, je příběh Karolíny Perské. Ta je po úraze na invalidním vozíku a ve Vodafonu pracuje v oddělení financí. Po mateřské dovolené jí původní zaměstnavatel nevyhověl se žádostí o zkrácený úvazek. Dozvěděla se ovšem o nabídce ve Vodafonu, poslala životopis a pozici získala. „Ve Vodafonu se mi moc líbí. Kanceláře ve Stodůlkách jsou bezbariérové a je tam k dispozici vše, co potřebuji,“ říká Karolína Perská. „Hlavně ale oceňuji flexibilitu, kterou ve Vodafonu mám. Povaha mé práce mi umožňuje pracovat většinou z domova a rozložit si práci během dne tak, jak potřebuji. Zvládám se tak věnovat i dcerce a domácnosti.“

Že moderní technologie dnes umožňují přizpůsobit pracovní podmínky podle potřeb konkrétních zaměstnanců, potvrzuje i Vít Skála z marketingové společnosti PTL, jež je jednou z jednou z těch, které budou v zaměstnavatelské zóně nabízet i konkrétní pracovní pozice. „Na INSPO budu prezentovat, jak v naší firmě se 6 zdravotně handicapovanými zaměstnanci využíváme Office 365 pro efektivní práci z domova. Nabízíme možnost práce z domova na zkrácený úvazek, což je poměrně atraktivní,“ vysvětluje Skála.

Konference INSPO nabídne rovněž přednášky zaměřené na využití informačních a komunikačních technologií při vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením. V příspěvku nazvaném „Nebojte se velkých zaměstnavatelů“ představí pozitivní přístup k zaměstnancům se speciálními potřebami společně Vodafone a Komerční banka, která zaměstnává na 150 osob se zdravotním postižením. „Vnímáme, že klíčová je flexibilita. Snažíme se vyjít vstříc například zkrácenou pracovní dobou nebo možností částečně pracovat z domova. Pokud má kolega či kolegyně specifické potřeby z důvodu hlubšího zdravotního hendikepu, hledáme možnosti, jak vhodně upravit pracovní prostředí," uvádí Petra Krátká, HR specialistka Komerční Banky.

Zaměstnavatelská zóna nabídne i konkrétní rady pro lidi, kteří hledají pracovní pozici, která odpovídá jejich kvalifikaci. „Na stánku Nadace Vodafone návštěvníkům nabídneme dva krátké, ale velmi užitečné workshopy,“ vysvětluje Adriana Dergam. „Budou se týkat pracovního pohovoru a zpracování životopisu, což jsou podle personalistů klíčové faktory úspěšného přijímacího řízení. Půjde o praktickou ukázku toho, jak správně postupovat a na co se zaměřit, ale také toho, že není z čeho mít strach."

Pokud se zájemci dosud nepřihlásili na konferenci INSPO, mohou využít registrační formulář na www.inspo.cz/registrace. Program konference i seznam vystavovatelů najdou na www.inspo.cz/inspo-2019. Generálním partnerem konference INSPO je Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje využívání technologií pro lidi se speciálními potřebami. Partnery jsou Autocont, CZ.NIC, ČSOB, Microsoft, Skupina ČEZ a Teiresiás, mediálními partnery ČTK Protext a portál Helpnet. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Konferenci INSPO pořádá BMI sdružení.