V Barevných domcích Hajnice proběhla tisková konference o autismu

  • 03. 12. 2013
V Barevných domcích Hajnice proběhla tisková konference o autismu
Ve čtvrtek 28. 11. 2013 se v areálu Barevné domky Hajnice u Trutnova konala tisková konference věnovaná tématu agresivního autismu a bezpečného dárcovství. Na patnáct novinářů z Královéhradeckého kraje a Prahy mělo možnost prohlídky této příspěvkové organizace, která poskytuje sociální a pobytové služby lidem s mentálním postižením.

Ve čtvrtek 28. 11. 2013 se v areálu Barevné domky Hajnice u Trutnova konala tisková konference věnovaná tématu agresivního autismu a bezpečného dárcovství. Na patnáct novinářů z Královéhradeckého kraje a Prahy mělo možnost prohlídky této příspěvkové organizace, která poskytuje sociální a pobytové služby lidem s mentálním postižením.

Průvodkyní celou akcí byla ředitelka Domků Lenka Škarková, která zúčastněným přiblížila problematiku agresivní formy autismu, jež v ČR trpí několik desítek dětí a dospělých. Součástí konference byla i prezentace konkrétního projektu Bílý domek, jenž se realizoval za unikátní podpory Královohradeckého kraje.

O konkrétních případech dvou těžkých autistů, kteří v tomto domku bydlí, promluvil manažer kvality sociálních služeb Josef Kříž, který v závěru okomentoval i současnou situaci s umisťováním agresivních autistů v celé ČR, která není zrovna přívětivá.

Na závěr Hajničtí představili i další aktivity Barevných domků a to především formy transparentního dárcovství ve formě charitativního e-shopu a dalších projektů, které organizace nabízí široké veřejnosti.

 
Co je projekt Bílý domek a proč je tak výjimečný … 

Pobytová sociální služba (celoroční) formou domova pro osoby se zdravotním postižením

Prozatím pro dva klienty s mentální retardací, autismem a souběžným problémovým a agresivním chování (Martina a Honzu)

Bydlení zajištěno v Bílém domku areál Hajnice

Asistence zajištěna 5 asistenty s důrazem na vzdělávání v oblasti autismu a problémového chování

 

V ČR ojedinělý projekt, protože se svoji podstatou zaměřuje na lidi s mentálním postižením souběžně s autismem a podstatné je, že souběžně s problémovým agresivním chováním

Lidem s autismem a souběžně s problémovým agresivním chováním se většina poskytovatelů sociálních služeb cíleně „vyhýbá „

Důvodem je většinou buď skutečnost, že si svoji práci nechtějí komplikovat nebo neumějí takto specifickou službu zajistit