Účastníci konference INSPO si budou moci vyzkoušet handbike trenažér a trenažér na ruční řízení osobního automobilu

  • 11. 03. 2019
Účastníci konference INSPO si budou moci vyzkoušet handbike trenažér a trenažér na ruční řízení osobního automobilu

Praha, 7.3. 2019 – Handbike trenažér s rozšířenou realitou je unikátní český vynález. Jeho jedinečnou vlastností je promítání reálné odezvy jezdce na tříkolce s ručním pohonem na skutečné trati. Vyzkoušet si jej budou moci účastníci konference INSPO 30. března v Kongresovém centru Praha. Představí jej zde v relaxační zóně Nadace Vodafone nezisková organizace Cesta za snem, trenažér na ruční ovládání i reálné auto s přestavbou přiveze společnost Přerost a Švorc Auto.

Trenažér vyvinuli Heřman Volf z neziskové organizace Cesta za snem spolu s vývojáři společnosti MBtech Bohemia. Stroj má elektromagnetický brzdný systém, který je bezdrátově přes BlueTooth spojen s řídící jednotkou. Ta nejenže zobrazuje reálnou trasu přes video, ale také díky aplikaci dokáže přizpůsobovat odpor kola podle sklonu terénu. Když tedy jedete do kopce, pořádně to bolí, zatímco z kopce si odpočinete.

Aby se dostaly trenažéry do spinálních jednotek a rehabilitačních ústavů, uspořádala Cesta za snem na crowdfundingovém portálu hithit.com kampaň, během níž vybrala přes 651 tisíc korun.

„Trenažéry se začaly vyrábět během roku 2018 a za minulý rok jich bylo vyrobeno třicet. Pro letošní rok už máme další objednávky pro jednotlivce i firmy,“ říká Pavel Šprynar, který má v Cestě za snem trenažéry na starosti.

V současné době jsou trenažéry na všech čtyřech spinálních jednotkách - ve FN Motol Praha, Krajské nemocnici Liberec, FN Brno, FN Ostrava -   v rehabilitačních centrech (Kladruby, Košumberk, Paraple, Fénix Brno, Hrabyně). Trenažér má několik variant a každý si může vybrat podle vlastních potřeb a možností. Podle toho se i mění cena.

Pražská společnost Přerost a Švorc Auto je partnerem projektu ŠKODA HANDY. Oba trenažéry nabízí jako doplněk ke svým hlavním službám, které jsou shrnuty na www.prerost-svorc.cz/skoda-handy.

„Na konferenci INSPO budeme prezentovat služby, které jsou určeny nejen vozíčkářům. Těm nabízíme mimo jiné náhradní vůz s ručním ovládáním, případně vyzvednutí vozu v místě bydliště zákazníka a po provedeném servisu opět vrátíme vůz zákazníkovi na jeho adresu. Samozřejmostí je poradenství při výběru a financování nového, případně ojetého vozu,“ říká Dagmar Čámská.

Trenažér bude v expozici společnosti Přerost a Švorc Auto předvádět Pavel Šprynar, společně se zástupci dealera budou informovat i o dalších aktivitách projektu ŠKODA HANDY.

„Cesta za snem realizuje celý vývoj, výrobu, propojení partnerů, fundrasing pro získání prostředků na konkrétní trenažér pro konkrétního klienta, až po dodání trenažéru klientovi domů. Celý vývoj, výroba a softwarová platforma probíhá v Česku,“ vysvětluje a dodává:   

„V současné době vyrábíme další z řady trenažérů a to multifunkční, které procvičí další partie lidského těla.  Jedná se o trenažér na běžky, pádlování a veslování. Již je opět zdarma rozvážíme po celé republice.  To umožnila  Vánoční sbírka Kaufland, díky které rozvezeme po celé republice do poloviny roku celkem 48 trenažerů. Opět budou na spinálních jednotkách, v rehabilitačních ústavech, ale i u hendikepovaných jednotlivců přímo doma, kde budou pomáhat pří jejich domácí rehabilitaci.“

Program konference INSPO na www.inspo.cz/inspo-2019 uvádí více přednášek, které jsou tematicky zaměřeny na uživatele s tělesným postižením. A přednášky doplní širokou nabídkou pomůcek a služeb řada vystavovatelů. Zájemci o konferenci se ještě mohou zaregistrovat na www.inspo.cz/registrace.

Generálním partnerem konference INSPO je Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje využívání technologií pro lidi se speciálními potřebami. Partnery jsou Autocont, CZ.NIC, ČSOB, Microsoft, Skupina ČEZ a Teiresiás, mediálními partnery ČTK Protext a portál Helpnet. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Konferenci pořádá BMI sdružení.