Tak jsme dojeli! Světluška a Radiožurnál zakončily v Plzni letní roadshow na trojkole. Světluška spustí sportovní granty pro nevidomé

  • 31. 08. 2015
Tak jsme dojeli! Světluška a Radiožurnál zakončily v Plzni letní roadshow na trojkole. Světluška spustí sportovní granty pro nevidomé
Cykloprojekt Jedeme pro Světlušku na podporu sportovců se zrakovým handicapem završil 29. srpna dvouměsíční putování po deseti krajích ČR poslední vyjížďkou kolem Plzně. Trojkolo s nevidomým cyklistou nacestovalo přes 1100 kilometrů. K veřejným cyklojízdám se připojily stovky lidí včetně známých osobností. Z výtěžku akce podpoří Světluška sportovní aktivity osob se zrakovým postižením.

 

31. 8. 2015

 

Tak jsme dojeli! Světluška a Radiožurnál zakončily v Plzni letní roadshow na trojkole. Světluška spustí sportovní granty pro nevidomé

Cykloprojekt Jedeme pro Světlušku na podporu sportovců se zrakovým handicapem završil 29. srpna dvouměsíční putování po deseti krajích ČR poslední vyjížďkou kolem Plzně. Trojkolo s nevidomým cyklistou nacestovalo přes 1100 kilometrů. K veřejným cyklojízdám se připojily stovky lidí včetně známých osobností. Z výtěžku akce podpoří Světluška sportovní aktivity osob se zrakovým postižením.

 

Posluchači Radiožurnálu se po dva měsíce prostřednictvím pravidelných reportáží dozvídali zajímavosti z každodenního života nevidomých. Moc nás potěšilo, že se do jednotlivých etap hojně zapojovali na tandemových kolech i jezdci se zrakovým postižením. Účastníci cyklovýletů tak často zjistili, že v jejich blízkém okolí, žije nevidomý, který nehledě na svůj handicap rád sportuje,“ řekl Jan Pokorný, šéfredaktor Českého rozhlasu Radiožurnál, který ve spolupráci se sbírkovým projektem Světluška Nadačního fondu Českého rozhlasu letní cyklistickou roadshow organizoval.

Na sedlo trojkola usedlo během července a srpna přes 30 různých cyklistů včetně známých osobností. Mezi nimi byli herec Marek Vašut, zpěvák Xindl X, olympijská medailistka Květa Pecková, hokejista Jiří Hrdina, běžkař Martin Koukal, Jindra Polák ze skupiny Jelen a další známé tváře.

 

Světluška přispěje nevidomým na sport

Cyklovýjezdy se Světluškou byly pro veřejnost zdarma. Přesto příznivci Světlušky přispívali do sbírky nákupem odznaků se Světluškou na kole, anebo poukázáním daru na sbírkové konto „deset devítek“ 99999 99999/0100. Světluška z výtěžku podpoří sportování lidí s těžkým zrakovým handicapem. „Například u lidí, kteří ztratili zrak během života, je sportovní aktivita často prvním momentem, kdy se znovu odváží vrátit a zapojit se do světa vidících. Trénink a s ním spojené překonávání bariér, dodá sebevědomí i pro další oblasti života,“ doplnil za Světlušku Přemysl Filip, ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu. Světluška začne přijímat žádosti o sportovní granty zaměřené na nákup cyklistického či jiného sportovního vybavení nebo akce se zaměřením na sport. Žádat o grant mohou do 21. září neziskové organizace pracující s nevidomými ze všech regionů ČR. Výše podpory u jednotlivých projektů se bude pohybovat v rozmezí 5 až 30 tisíc Kč.

 

Projekt Jedeme pro Světlušku měl po celou dobu velkou oporu v regionálních stanicích Českého rozhlasu, které kromě zpravodajských vstupů zajistily i moderaci cyklovýletů s veřejností a organizační zázemí.

 

 

Projekt Jedeme pro Světlušku - data a fakta o cestě černého trojkola Českou republikou

- Světluščí trojkolo urazilo za dva měsíce 1129,9 km

- Trojkolo navštívilo 43 měst

- V sedle trojkola strávili jezdci celkem 89.18 hodin

 

Podrobnosti o sportovních grantech pro nevidomé na www.svetluska.net

Deník z cest černého trojkola najdete na webu www.jedemeprosvetlusku.cz.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------Kontakt: Barbora Mocová
PR manažerka Světluška | Nadační fond Českého rozhlasu
mobil: 731 114 838 | tel.: 221 551 219
barbora.mocova@rozhlas.cz | www.svetluska.net

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Poděkování partnerům Jedeme pro Světlušku:

 

Projekt Jedeme pro Světlušku by se nemohl uskutečnit bez obrovského nasazení stanice Český rozhlas Radiožurnál a všech regionálních studií Českého rozhlasu. Vážíme si podpory společností Esatrade, Czechtourism a Matum. Poděkování patří i ČSOB, generálnímu partnerovi Světlušky, a to nejen za finanční vstup, ale i aktivní zapojení zaměstnanců společnosti do projektu.

 

Světluška děkuje také společnosti HERBADENT, hlavnímu partnerovi Světlušky a Nadaci Vodafone, která je partnerem pro technologie. Velký dík náleží Českému rozhlasu, který nadační fond před 13 lety založil a je jeho velkou podporou.