Stovky lidí podpoří nemocné cvičením

  • 03. 03. 2015
Stovky lidí podpoří nemocné cvičením
Startuje maraton pro pacienty s roztroušenou sklerózou. Účastníky přijedou podpořit i známé osobnosti – Tereza Brodská, Jan Čenský, Radim Fiala či Ivana Jirešová.

Startuje maraton pro pacienty s roztroušenou sklerózou
Praha, 3. března 2015 – Celý den a noc nepřetržitého cvičení – tento výkon předvedou o víkendu pacienti s diagnózou roztroušená skleróza (RS). Startuje 24hodinový Maraton s roztroušenou sklerózou – MaRS 2015. K Průhonicím u Prahy se postupně připojí dalších jedenáct měst, nově i týmy ze Slovenska a Švýcarska. Pacienti, jejich příbuzní a lékaři budou cvičit v kruhovém tréninku za asistence fyzioterapeutů.
Letos předběžně přislíbilo účast přes 700 lidí.  Sportovně dobročinná akce se koná již po čtvrté a hlavním organizátorem je Nadační fond IMPULS. „Maraton MaRS je organizován jako skládačka, složená ze vzájemně propojených sportovišť po celé republice, města spolu komunikují pomocí telemostů,“ uvedla Ing. Aurin Nedbalová, ředitelka Nadačního fondu IMPULS, který spravuje celostátní Registr pacientů s roztroušenou sklerózou - ReMuS.
„Dříve lékaři pohybovou aktivitu pacientům zakazovali, aby se jim ještě více nezhoršila únava - jeden z nejčastějších a nejvíce limitujících příznaků. Dnes už víme, že pravidelná péče o fyzickou i psychickou kondici je naprosto zásadní a že při dlouhodobé změně životního stylu lze tyto příznaky zmírnit. Důležité je ušít pacientům program na míru a motivovat, aby je cvičení bavilo,“ uvedla fyzioterapeutka Lucie Suchá, která iniciovala vznik MaRSu.
Maraton odstartuje v Sokolovně v Průhonicích v pátek 6. března v 17 hodin a skončí v sobotu odpoledne. Účastníci se tak během 24 hodin střídají na různých stanovištích – posilovacích strojích, rotopedu, veslařském trenažéru, chodících pásech, balanční pomůcce bosu, nebo míčích. Letos poprvé si budou moci maratonci vyzkoušet v rámci doprovodného programu i kognitivní rehabilitaci pomocí softwaru HAPPYneuron BrainJogging. Cvičení pomocí počítače trénuje paměť, logické myšlení, koncentraci a mnohé další a každý tým i jednotlivec se bude moci zapojit do utkání o nejaktivnějšího hráče. K pražským Průhonicím se postupně, vždy na několik hodin, připojí lidé z Brna, Českých Budějovic, Hradce Králové, Jihlavy, Kyjova, Liberce, Ostravy, Poděbrad a z Ústí nad Orlicí, ze zahraničí budou cvičit týmy ze slovenských Piešťan a švýcarského Valens.
Vznik maratonu se datuje do roku 2012, autorem nápadu jsou sami pacienti. „Jednou takhle šlapu na rotopedu a myslím na nedávné vítězství žokeje Váni ve Velké pardubické. Hlavou mi bleskne, že bychom s pacienty mohli také uspořádat nějaký „závod“. Při společném cvičení jsme si všichni povídali o tom, jak Váňu obdivujeme, že ve svých letech ještě tohle dokáže. Tak jsem navrhl, abychom uspořádali maraton,“ vzpomíná autor první myšlenky na uspořádání MaRSu - MVDr. Roman Kvapil.
Zatímco prvního ročníku se zúčastnilo 84 lidí, loni jich už cvičilo 630. „První rok byl z mého pohledu trochu živelný, ale zábavný. Cvičili jsme, ženy napekly občerstvení a moc jsme si to užili. Třetí ročník byl už celorepublikový a letošní čtvrtý je dokonce mezinárodní,“ popsal Roman Kvapil, který s diagnózou roztroušené sklerózy žije už 13 let. Účastníky přijedou podpořit i známé osobnosti – v Praze zavítá do Průhonic například tým basketbalistek z USK Praha, basketbalový reprezentant Pavel Miloš, hráči amerického fotbalu Prague Black Panthers, herci Tereza Brodská, Jan Čenský, Radim Fiala či Ivana Jirešová.
„Podat vrcholový výkon však není to hlavní, o co při této akci jde. Cílem maratonu je nejenom motivovat pacienty k tomu, aby se naučili pravidelně cvičit, a navíc nám MaRS také pomůže vybrat peníze na rehabilitační pomůcky, které zdravotní pojišťovna nehradí. Například v Praze se již podařilo získat více než 144 tisíc korun, které spolu s výtěžkem z letošního cvičení přispějí k pořízení závěsného systému k nácviku chůze a na úhradu rehabilitace pacientů MS centra ve Všeobecné fakultní nemocnici,“ podotkla Aurin Nedbalová.
MaRS veřejnosti také ukazuje, že pokud se lidé s diagnózou RS začnou včas a správně léčit, udrží se déle aktivní. Z posledních dat z celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou – ReMuS jasně vyplývá, že více než 60 % pacientů, dlouhodobě léčených pomocí biologické léčby, může stále pracovat. „Potvrzuje tak naši argumentaci vůči pojišťovnám, že včasné zavedení biologické léčby spolu s intenzivní rehabilitací a pravidelným pohybem pacientům s roztroušenou sklerózou zásadně oddálí vzplanutí nemoci. Zároveň prodlouží dobu, po kterou mohou pacienti bez problémů žít a pracovat o několik let déle,“ řekla prof. MUDr. Eva Havrdová, CSc., vedoucí MS Centra Neurologické kliniky 1. LF UK a VFN v Praze. V současnosti má biologickou léčbu nasazenou přibližně osm tisíc pacientů, podle prof. Havrdové by ji mohli podstoupit další dva tisíce lidí s RS. Celkem v ČR trpí roztroušenou sklerózou přibližně 17 tisíc lidí.

O maratonu MaRS
MaRS - 24hodinový Maraton s roztroušenou sklerózou, vznikl v roce 2012 z podnětu pacientů a odborníků pražského MS centra Všeobecné fakultní nemocnice Praha pod patronací Nadačního fondu IMPULS. Díky zapojení pacientských organizací Unie Roska, Občanského sdružení SMS a MS center pro léčbu RS se z původně lokální sportovně dobročinné akce stala událost přesahující hranice republiky. Více na www.nfimpuls.cz.
O roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známá. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká. V současné době v tuzemsku podstupuje biologickou léčbu přibližně 8 000 nemocných s RS. 
Na celém světě RS trpí 2,5 miliónů nemocných. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D. Podle epidemiologických průzkumů se v ČR nejvíce vyskytuje RS na severu Čech. Lékaři to přisuzují zhoršenému životnímu prostředím v této oblasti. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt na portále www.rskompas.cz.
O Nadačním fondu IMPULS
Nadační fond IMPULS vznikl roku 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá i na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS), jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů. Letos slaví výročí 15 let od svého vzniku. Více informací na www.nfimpuls.cz.
O BrainJogging
BrainJogging je trénink mozku pomocí počítače, jenž je dostupný na CD či přes online tréninkový portál. Byl vyvinut týmem francouzských neurologů a psychologů. Využít se může individuálně nebo ve skupině. Nemá věkové omezení - mohou ho používat všichni od dětí až po seniory. Vychází z nejnovějších trendů spojení neuropsychologie a informačních technologií. Umožňuje udržovat mozek člověka ve formě odpovídající podstatně nižšímu věku. Více informací na www.brainjogging.cz.

Kontakt pro média

Mgr. Markéta Pudilová, e-mail: marketa.pudilova@mhw.cz, mob: 00420 736 487 837