S tužkou a humorem přes překážky

  • 11. 09. 2018
S tužkou a humorem přes překážky

Výstava dívky s těžkým zrakovým postižením v kavárně Bílá vrána


Praha 11. září 2018 – Ani těžké zrakové postižení neznamená nepřekonatelnou překážku, má-li člověk humor, talent a houževnatost: o tom svědčí výstava patnáctileté ilustrátorky Marie Jansové, která byla 10. září zahájena v kavárně Bílá vrána. Bílá Vrána je sociální podnik Ve Smečkách 5 na Praze 1, kde pracují lidé s mentálním postižením. Výstava je součástí projektu Momentální scéna, který podporuje právě zaměstnávání lidí s postižením. Výstava bude v kavárně k vidění do konce října zcela zdarma.

Nad akcí převzal záštitu poslanec Parlamentu ČR Patrik Nacher, člen parlamentního Podvýboru pro sociální služby a osoby zdravotně postižené, který se podpoře handicapovaných osob věnuje dlouhodobě.

„Je obdivuhodné, co všechno Maruška i přes svůj zdravotní handicap dokáže. Všiml jsem si jí díky soutěži Zlatý oříšek a její příběh mě hned zaujal – stejně jako její kresby a smysl pro humor. Požádal jsem jí o vytvoření ilustrací pro svou knihu Šílenosti doby korektní. Maruška vytvořila více než 50 trefných ilustrací, které knížku úžasně oživily. Myslím, že její komiksy a karikatury by si zasloužily větší pozornost, proto jsem se rozhodl iniciovat výstavu,“ vysvětluje Patrik Nacher.

Organizace se následně ujal Nadační fond Galerie Smečky, který výstavu zrealizoval ve spolupráci s organizací Pohoda, o.p.s v prostorách její kavárny Bílá vrána. Symbolicky tak byl zvolen podnik, který se systematicky věnuje práci s lidmi s postižením. O doprovodný kulturní program se na vernisáži postarala mladá herečka a písničkářka Sára Friedlaenderová.
„Poněvadž lidi s handicapem je třeba podporovat nejen morálně, ale také materiálně, výstava ponese oba tyto rozměry. Bude prodejní a výtěžek z aukce vybraných kreseb i z prodeje vystavených obrázků nebo nového kalendáře s Maruščinými ilustracemi půjde na podporu jejího dalšího vzdělávání, případně na podporu dalších osob s postižením,“ uzavírá Patrik Nacher.


Kdo je Marie Jansová
Marie se narodila 12. srpna 2003 a žije s rodinou v Roztokách u Prahy, kde také navštěvuje devátý ročník základní školy. Od narození má vážné problémy se zrakem. Navzdory tomu se v pouhých 4 letech chopila tužky… a už ji nepustila. Od té doby rozvíjí svůj talent směrem k tvorbě komiksů a karikatur. K jejím největším dosavadním úspěchům patří dvojnásobné ocenění poroty na Zlín Film Festivalu a vítězství v soutěži Zlatý oříšek. Právě díky Zlatému oříšku si nadějné kreslířky všiml poslanec Patrik Nacher a požádal ji o spolupráci na ilustracích ke své knize Šílenosti doby korektní.


Co je to POHODA?
POHODA o.p.s. je nezisková organizace, která poskytováním sociálních služeb podporuje normální, důstojný život lidí s postižením. POHODA je zřizovatelem sociálního podniku kavárna Bílá Vrána, Ve Smečkách 5, Praha 1 – www.kavarnabilavrana.cz, která zaměstnává lidi s mentálním postižením. Mezi další služby POHODA o.p.s. patří chráněné bydlení, denní stacionář a osobní asistence.