S Tamjdemem je vaše práce vidět! Ohlédnutí za rokem 2015

  • 23. 12. 2015
S Tamjdemem je vaše práce vidět! Ohlédnutí za rokem 2015
Celkem 16 českých neziskových organizací a 235 dobrovolníků, Čechů i cizinců, bylo v tomto roce zapojeno do 14 Víkendovek, 6 workcampů v ČR a desítek workcampů po celém světě.

 

Neziskové organizace různého druhu jako je např. barokní památka, komunitní dům pro lidi s handicapem, bylinková zahrada, biofarma, ekocentrum a další... nemají na první pohled nic společného. Ale jenom na první pohled. Totiž tato a mnohá další místa se v roce 2015 zapojila do činnosti Tamjdem, o.p.s. a umožnila mezinárodní skupině dobrovolníků stát se na chvíli součástí života organizace a intenzivně se vlastní fyzickou prací zapojit do její činnosti. Během našich letošních víkendových až dvoutýdenních projektů se dobrovolníci seznámili s tím, jak vybrané neziskovky fungují a vyzbrojeni pracovními rukavicemi, holinami a pracovním náčiním od sekery po kolmahu za sebou v organizacích zanechali velké změny.

Celkem 16 českých neziskových organizací a 235 dobrovolníků, Čechů i cizinců, bylo v tomto roce zapojeno do 14 Víkendovek, 6 workcampů v ČR a desítek workcampů po celém světě.

S Tamjdemem chci lidem ukázat, že práce s lopatou je zábava.“ A 14 víkendových expedic pro 129 dobrovolníků opravdu zábava byla. Vedle samotných oprav, staveb, skládání dříví, úklidů, demontování, údržby, malování, natírání, nahazování hliněné omítky, stavby pece, hrabání v hlíně, moštování a dalších zajímavých až vzláštních úkolů jsme se dozvěděli, jak to v neziskovkách chodí, jaké mají za sebou úspěchy a plány do budoucna. Zanechali jsme za sebou kus odvedené práce a s sebou jsme si odvezli skvělý pocit být součástí něčeho smyslulného, nová přátelství, hlavu plnou nápadů a inspirací a sem tam i nějakou třísku nebo modřinu.

Dobrovolníci letos českým nevládkám darovali svůj čas a energii a k jejich rozvoji přispěli 1298 hodinami práce.

Do barokní památky Valdštejnské Lodžie v Jičíně, na táborovou základnu TOM Dumánků na Lužnici, pivovaru Propolis u Plzně, komunitního domu Benediktus v Železných horách, na Bio Statek Valeč na Karlovarsku a do dalších neziskovek se hodláme v roce 2016 vrátit. Na články a fotografie ze všech letošních Víkendovek se můžete podívat zde.

Poznáte nové super lidi, ze svého sousedství, ale i z druhého konce světa!“ Na 6 českých workcampech, kterých se zúčastnilo 39 dobrovolníků se opravdu setkávali lidé z celého světa. Tito dobrovolníci pomohli tisíci hodinami práce např. na dětském jazykovém táboře základní školy v Olešnici, v ZOOParku v Zájezdu u Prahy, v Buddhistické kulturní společnosti u Českých Budějovic a dalších. Na podobné projekty jsme do zahraničí vyslali 67 českých zájemců. O českých workcampech se dozvíte více zde.

Víkendovky ani workcampy by nebylo možné realizovat bez pomoci celkem 21 vedoucích dobrovolnických skupin, tzv. organizátorů a campleaderů, pro které jsme v roce 2015 uspořádali jarní přípravné školení a podzimní hodnotící setkání. Celý rok jsme zakončili fotografickou soutěží „Práce zadarmo není nadarmo“ a oslavili jsme jej během večerního inspirativního setkání.

Přiložte i vy v roce 2016 ruku k dílu tam, kde je to třeba. Přihlašování na Víkendovky a workcampy do zahraničí bude možné opět od února.

Těšíme se na setkání s vámi,Za Tamjdem, o.p.s. Markéta Votavová 

Jsme nezisková organizace Tamjdem, o.p.s. V rámci našich dobrovolnických projektů pomáháme českým neziskovým organizacím v růstu a naplňování jejich vizí. Nabízíme vám příležitost poznat zajímavé neziskovky v ČR a ve světě a na chvíli se vlastní fyzickou prací zapojit do jejich činnosti. Věříme, že dobrovolnictví přináší vyjímečné možnosti získat cenné životní zkušenosti, dovednosti i nové přátele. V České republice organizujeme tzv. Víkendovky - víkendové výjezdy na pomoc neziskovým organizacím a jiným veřejně prospěšným projektům; a workcampy - až dvoutýdenní projekty pro mezinárodní skupinu dobrovolníků. Do zahraničí na workcampy vysíláme ty, kterým je doma těsno.