Půl milionu osob se sluchovým postižením chybí informace o koronaviru. Nová televize to mění k lepšímu

  • 19. 03. 2020
Půl milionu osob se sluchovým postižením chybí informace o koronaviru. Nová televize to mění k lepšímu

19. 3. 2020 – Lidé se sluchovým postižením mohou využívat nový zdroj aktuálních informací díky titulkované Televizi Beey. Běží zdarma na internetu, vysílání ve spolupráci s Českou unií neslyšících zajišťuje společnost NEWTON Technologies. Najdete ji na adrese https://tv.beey.io.

Půl milionu osob se sluchovým postižením má stále nedostatek informací o koronavirové epidemii. Komerční televize zpravodajství netitulkují. Česká televize některé mimořádné zprávy a živé přenosy tiskových konferencí vysílá bez titulků a jen je tlumočí do znakového jazyka, ten ale neumí všichni lidé se sluchovým postižením. I mnoho seniorů má problém se sluchem.  Nedostupné pro ně je i rozhlasové vysílání, podcasty nebo internetové videopořady. Pomoci se snaží titulkovaná Televize Beey a zapojují se i sami autoři.
Všechna videa s titulky
Na stránkách televize jsou k dispozici desítky zpravodajských relací z televizí, důležitá mimořádná vysílání, ale i videa populárních osobností. Všechna videa jsou opatřená titulky. Sluchově postižení tak mohou sledovat i zdroje, které jsou pro ně bez titulků nepoužitelné.
„Na titulkování videí jsme nasadili náš systém pro automatický převod řeči do textu. Pokud je video kvalitní, vše probíhá automaticky a byli bychom schopni titulkovat stovky pořadů denně, ale u nekvalitních nahrávek musí naši editoři automatický text opravovat, a to nás zatím limituje,“ popisuje zázemí nové služby ředitel NEWTON Technologies Ing. Petr Herian.
Přístup zdarma pro všechny
Aby měli lidé se sluchovým postižením dostatečné množství informací, rozhodla se firma poskytnout přístup k automatickému titulkování dočasně zdarma pro všechny, kdo vytvářejí videa. Díky tomu jsou takto k dispozici videa internetové televize DVTV a dalších médií. Titulky už u svých videí používají například konzultant a spisovatel Petr Ludwig (https://youtu.be/K5xy2n941jM) nebo popularizátor nových technologií Petr Mára (https://youtu.be/BoV9h83CVqI).
„Konečně se mohou sluchově postižení seznámit i s obsahem, který nám byl až do teď nepřístupný. Titulkování opravdu pomáhá. Budeme rádi, když se zapojí i další média. Prosím, titulkujte!“ dodává k tomu Mgr. Věra Strnadová, která má v Asociaci organizací neslyšících a nedoslýchavých titulky na starosti.
O NEWTON Technologies, a.s. (www.newtontech.net)
Nabízíme řešení pro počítačové rozpoznávání především slovanských jazyků. Ve střední a jihovýchodní Evropě poskytujeme našim klientům inovativní řešení pro diktování a automatický převod nahrávek do textové podoby. Spolupracujeme s Technickou univerzitou v Liberci (https://www.ite.tul.cz/speechlab/).