PŘIVOLEJME S JAREM NADĚJI – I PRO NEMOCNÉ RAKOVINOU

  • 28. 02. 2019
PŘIVOLEJME S JAREM NADĚJI – I PRO NEMOCNÉ RAKOVINOU

Praha 28. února 2019 – Březen bude již posedmé patřit Tulipánovému měsíci, který pravidelně pořádá nezisková organizace Amelie, z. s. Uskuteční se řada akcí v nemocnicích, školách, obchodních centrech, na ulicích, v kavárnách i v samotných centrech Amelie. Akce má široké veřejnosti připomenout, že lidé s onkologickým onemocněním čelí mnoha výzvám. Potřebují nejen léčbu, ale i odbornou psychosociální podporu. A laskavý přístup.

„Podle Národního onkologického programu, Světové zdravotnické organizace i doporučení EU je psychosociální podpora integrální součástí péče o lidi, kterým byla diagnostikována rakovina, a přispívá k větší účinnosti léčby,“ vysvětluje ředitelka Amelie, z. s., Michaela Čadková Svejkovská. Tulipánový měsíc potřebu komplexní péče zviditelňuje a dává nemocným najevo, že nejsou sami, ale že jsou kolem nich lidé a organizace, které jim mohou účinně pomoci. V praxi se tak naplňuje motto „Přivolejme s jarem i naději“.

Benefiční kytice tulipánů je možné po celý březen objednávat v internetovém květinářství Florea na www.amelie-zs.cz/benefice, které je již tradičním partnerem Tulipánového měsíce a které věnuje na konto Amelie 30 % z prodeje. Letos akci podpoří ještě sazenicemi tulipánů, které si budou moci zájemci koupit a zasadit v pražských nákupních centrech Chodov, Krakov nebo v Galerii Butovice.
 „Vloni se vybralo 38 tisíc korun a věřím, že letos bude částka ještě vyšší,“ říká majitelka květinářství Florea Kateřina Hemerle, která současně připojuje pozvánku do Karolina, kde se od pátku 15. 3. do neděle 17. 3. 2019 uskuteční velkolepá výstava růží a tulipánů.

Během Tulipánového měsíce vyzdobí dobrovolníci Amelie živými i namalovanými tulipány onkologické ambulance i lůžková oddělení nemocnic. „Tulipány a jiné květiny malují nebo vyrábějí různými technikami zejména děti ze základních i mateřských škol. Zapojují se ale i různá zájmová sdružení. V loňském roce například jeden místní klub dobrovolných hasičů. Mnohé výtvory jsou téměř skutečnými uměleckými díly,“ říká arteterapeutka a ředitelka Amelie Michaela Čadková Svejkovská.

Tulipánový měsíc bude slavnostně zahájen v pondělí 4. 3. 2019 v 18 h v Café AdAstra. V úterý 5. 3.
o něm budou zástupci Amelie hovořit na ČT1 v pořadu Sama doma. Na programu je i mnoho dalších aktivit. Různé kurzy, semináře nebo společenská setkání se budou odehrávat v Centrech Amelie v Praze, Liberci, Olomouci a Rakovníku, ale řada z nich i ve veřejném prostoru. Například 25. 3. 2019 mohou zájemci přijít do Městské knihovny v Praze na promítání dokumentárního filmu Rakovina je šok, kde o své nemoci mluví pět veřejně známých žen. Na projekci naváže debata s bývalou pacientkou a onkoložkou Alexandrou Aschermannovou.

Tulipánový měsíc v číslech:
•    Bylo vytištěno více než 8 260 letáků, plakátů a vizitek.
•    Od 1. 3. se objeví 50 plakátů v pražském metru.
•    Byla zahájena výzdoba 23 oddělení ve 14 nemocnicích.

***
Více informací a program Tulipánového měsíce najdete na www.amelie-zs.cz