Převratné novinky v očním ovládání ICT v premiéře na konferenci INSPO

  • 29. 02. 2020
Převratné novinky v očním ovládání ICT v premiéře na konferenci INSPO

Praha, 28. února 2020 – Světově unikátní oční ovládání tabletu iPad Pro předvede tuzemským uživatelům v premiéře 28. března v Kongresovém centru Praha na konferenci INSPO olomoucká společnost PETIT. Současně s touto oční navigací Skyle zahájila včera prodej také nejlevnějšího očního ovládání počítače Tobii.

„Skyle je první zařízení pro oční ovládání iPadu na světě. Je dalším řešením pro nezávislý přístup k ICT. Nabízí ideální řešení pro lidi s postiženími jako je dětská mozková obrna, ALS, Rettův syndrom nebo poranění míchy. Hlavní částí zařízení Skyle je kryt, do kterého uživatel zasune svůj iPad Pro. Kryt je vybaven kamerou, která sleduje oči uživatele a dokáže velmi přesně sledovat směr pohledu uživatele,“ vysvětluje Jiří Menšík.

V App Store najdou uživatelé speciální aplikaci Skyle (lze ji stáhnout jen pro iPad Pro), která poskytuje propojení mezi tabletem a krytem s integrovanou kamerou pro oční navigaci. Tento kryt je napájen přímo z baterie tabletu, takže nepotřebuje další zdroj energie. V případě potřeby může uživatel vedle systému sledování očí využívat i další polohovací zařízení (například myš).

Ke krytu lze také připojit externí spínač, který umožní uživatelům simulovat operace kliknutí, poklepání nebo přetažení, které se standardně provádějí dotykem na displej. Lze také využít systém Dwell Click (automatické klikání), anebo funkce asistovaného přístupu (Assistive Touch Accessibility) dostupné v Nastavení iOS.

Zařízení Skyle stojí 69 900 Kč, v kompletu s iPad Pro 3. generace a aplikacemi pro alternativní komunikaci 98 900 Kč. Je ale možné požádat o příspěvek státu na jeho pořízení.

Návštěvníci konference si budou moci vyzkoušet také nejlevnější oční ovládání Tobii, které přijde včetně počítače jen na 19 990 korun. I na jeho zakoupení je možné získat příspěvek od státu.

„Handicapovaní uživatelé mohou s tímto ovládáním pracovat s počítačem zcela stejně jako kdokoli jiný – mohou pracovat v prostředí Windows, vyhledávat na internetu, komunikovat přes e-mail či sociální média jako Facebook, Twitter, YouTube, hrát hry a podobně,“ uvádí Ondřej Menšík, který od svého otce postupně přebírá kormidlo Petitu a spolupracuje také na vytváření nových webových stránek s e-shopem na www.petit-os.cz.

Jubilejní 20. ročník konference INSPO nezůstane nic dlužen svému poslání – opět předvede nejnovější technologie usnadňující život lidem s různým zdravotním postižením. A vše nasvědčuje tomu, že překoná rekordní čísla loňského ročníku – 521 účastníků a 38 vystavovatelů. Již nyní se přihlásilo o 136 účastníků více než loni ve stejnou dobu a účast potvrdilo 39 vystavovatelů a zbývá ještě volný prostor pro další zájemce.

Vystavovatelé se mohou informovat o podmínkách na mailu info@helpnet.cz, registrace účastníků probíhá na www.inspo.cz/registrace. Program najdou zájemci na www.inspo.cz/inspo-2020.
 
 
Generálním partnerem konference INSPO je již sedmým rokem Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje využívání technologií pro lidi se speciálními potřebami. Partnery jubilejního 20. ročníku INSPO jsou Autocont, ČSOB, Microsoft, McDonald’s, Skupina ČEZ, Teiresiás a Vojenská zdravotní pojišťovna, mediálními partnery ČTK Protext, portál Helpnet a Inspirante.cz. Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Konferenci pořádá BMI sdružení s pomocí spolku Křižovatka.cz.
Záštitu konferenci poskytli ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, Ministerstvo práce a sociálních věcí a primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.