Pražská registrační očkovací linka končí. Dále bude fungovat už jen jako informační. Od svého spuštění v lednu odbavila téměř 6 000 volajících.

  • 30. 04. 2021
Pražská registrační očkovací linka končí. Dále bude fungovat už jen jako informační. Od svého spuštění v lednu odbavila téměř 6 000 volajících.

Praha, 30. dubna 2021 – Telefonní linka 800 160 166, přes kterou bylo možné se zaregistrovat k očkování proti onemocnění covid-19, bude od dnešních 16 hodin už jen informační. Stále bude možné se s operátory Magistrátu hlavního města Prahy ohledně očkování poradit, ale nebudou již přítomní dobrovolníci organizace ŽIVOT 90, kteří pomáhali s registrací.

V lednu tohoto roku se z informační linky 800 160 160 částečně stala linka očkovací, přes kterou se senioři a seniorky mohli zaregistrovat k očkování. „V současnosti, kdy se registrace otevírají i lidem mladším šedesáti let, kteří už si lehce poradí s technologiemi a internetem, jsme se rozhodli registrace uzavřít,“ uvádí koordinátorka linky Tran Hong Van. Linka bude nadále fungovat už jen pro podávání veškerých souvisejících informací.

Registrace měla na starosti organizace ŽIVOT 90, přes níž se mezi operátory během jejího fungování přihlásilo 33 dobrovolníků. Ti od ledna k očkování zaregistrovali zhruba 5 000 volajících. Celkově operátoři ŽIVOTa 90 a MHMP zaznamenali přes 18 tisíc hovorů.

Velký nápor zaznamenala linka důvěry Senior telefon ŽIVOTa 90, na kterou telefonují starší lidé kvůli informacím, někdy i mylně kvůli registracím a z důvodu stížností. „Tito lidé jsou často registrovaní k praktickým lékařům, kteří ale nemají vakcíny. A tak jsou stále neočkovaní 80letí lidé, zatímco v očkovacích centrech se očkují už šedesátníci,“ říká vedoucí linky důvěry Senior telefon František Horák. Linka důvěry Senior telefon bude poskytovat informace k očkování pouze v době, kdy není v provozu linka magistrátní. Dále funguje samozřejmě jako běžná linka důvěry pro seniory a seniorky.