Poprvé v Česku spolu létali lidé napříč handicapy

  • 04. 05. 2015
Poprvé v Česku spolu létali lidé napříč handicapy
Na konci března se v jediném simulátoru volného pádu v České republice Hurricane Factory Praha, uskutečnil unikátní projekt na podporu integrace a aktivního života s handicapem „Lítáme v tom všichni.“ Simulovaný volný pád s rychlostí větru odpovídající hurikánu, si společně vyzkoušeli lidé se zrakovým a sluchovým postižením, vozíčkáři a amputáři, ale také děti z dětských domovů nebo s onkologickým onemocněním, senioři a profesionální sportovci.

Tisková zpráva

Praha, 4. května 2015

Na konci března se v jediném simulátoru volného pádu v České republice Hurricane Factory Praha, uskutečnil unikátní projekt na podporu integrace a aktivního života s handicapem „Lítáme v tom všichni.“ Simulovaný volný pád s rychlostí větru odpovídající hurikánu, si společně vyzkoušeli lidé se zrakovým a sluchovým postižením, vozíčkáři a amputáři, ale také děti z dětských domovů nebo s onkologickým onemocněním, senioři a profesionální sportovci.

„Byl to skvělý zážitek. Všechny problémy denního života, stresy a starosti jsem hodila za hlavu a prostě si jen lítala ve vzduchu a maximálně si to užívala. Vrátila jsem se jako nový člověk,“ tlumočí ze znakové řeči slova jedné ze svých svěřenkyň Eva Kastnerová, lektorka Českého centra znakového jazyka Pevnost, o.s.  Obdobné pocity zažívali také zrakově postižení účastnící projektu. „V tunelu jsem ztratil veškeré jistoty. Na ulici vím, že mám pod sebou zem, mohu se dotýkat, slyšet. Byl zvláštní pocit na pár minut o to všechno přijít, vznášet se a plně spoléhat na svého instruktora, komentuje svůj let Jaroslav Pšánský. Jeho kolega Ondřej Kodet s úsměvem dodává: „Mě pár minut nestačilo. Já bych v tunelu vydržel i celé hodiny. Uvnitř člověk nemyslí na nic jiného, než jen na to, co právě prožívá.“

Projekt „Lítáme v tom všichni“ se svým rozsahem a pojetím stal jedním z největších a nejodvážnějších svého druhu. „S myšlenkou uspořádat obdobný projekt jsem měla v plánu již delší dobu,“ říká marketingová manažerka Hurricane Factory Eva Rozkovcová, „důležité pro nás bylo setkání s Heřmanem Volfem, známým propagátorem aktivního života s handicapem. Sloučili jsme všechny naše nápady dohromady a vytvořili projekt otevřený opravdu každému.“

Během jediného dne se tak ve větrném tunelu setkali klienti Centra Paraple, nevidomí průvodci Neviditelné výstavy, hluchoněmí lektoři Českého centra znakového jazyka Pevnost, děti z dětských domovů, aktivní senioři a lidé s amputacemi. Mezi téměř čtyřmi desítkami letců nechyběli také osobnosti ze světa sportu.

Akci podpořil například nejúspěšnější para cyklista všech dob Jiří Ježek. „Adrenalin příliš nevyhledávám a volné pády už vůbec ne. V mém oboru to většinou končí těžkým zraněním. Lítání ve větrném tunelu je ale naprosto bezpečné. Před startem jsem byl nervózní a nebýt mé ženy Soni, asi bych se k lítání neodhodlal. O to víc mě překvapilo, jak jsem si to užil. Zjistil jsem, že tady nejde o adrenalinový zážitek, ale o jedinečný pocit volnosti.

Dvojnásobného paralympijského medailistu v Lukostřelbě Davida Drahonínského překvapilo, jak se během letu smazaly rozdíly mezi zdravými a handicapovanými. V současnosti nejúspěšnější Český skokan na lyžích Roman Koudelka přiznal, že indoor skydiving si zřejmě najde místo v jeho sportovní přípravě na nadcházející sezónu. Držitel Havajského Ironmana, moderátor ČT4 Sport Stanislav Bartůšek, si nejvíce užil krásnou atmosféru, která během dne panovala. „Je pro mě moc fajn setkávat se s lidmi, kteří mají na svět a život odlišný pohled než já.“

„Naším cílem je posouvat hranice, propagovat aktivní život handicapovaných a dbát na maximální soběstačnost. S tím jsme do toho s Hurricane Factory šli,“ říká jeden z organizátorů, vozíčkář Heřman Volf, předseda občanského sdružení Cesta za snem. „Opravdová integrace podle nás nespočívá v pořádání akcí pro jednu skupinu handicapovaných, ale v otevření se všem, včetně široké veřejnosti. Hodlali jsme vyzkoušet, zda létat může opravdu kdokoli a zjistili jsme, že ve vzduchu, jsou rozdíly mezi lidmi ještě méně patrné než venku na ulici.“

Více informací o projektu, fotografie a videa, naleznete na www.cestazasnem.cz nebo na facebooku Cesta za snem či Hurricane Factory Praha.

 

CESTA ZA SNEM, O.S. de facto vznikla v roce 2009, kdy se „čerstvý“ vozíčkář Heřman Volf, vydal za podpory svých přátel na vysněnou cestu pod Vítězný oblouk v Paříži. Vzdálenost přes 1350km zdolal na kole s ručním pohonem, handbike, během necelých tří týdnů. Z bláznivého nápadu se zrodil projekt čtyř velkých cest do čtyř světových stran Křížem krážem Evropou na handbiku. Projekt vzbudil velký zájem veřejnosti i médií, dělaly se sbírky, pomáhalo se konkrétním lidem s konkrétními problémy. Heřman podnikl Československou cestu na těžko, třetí rok zamířil do vatikánu za papežem Benediktem XVI. a projekt uzavřel přes dva tisíce kilometrů dlouhou výpravou do Norska pro 22 handicapovaných dětí, kterým jsme ve spolupráci s NF Cesta bezpečí splnili jejich sny.
V roce 2013 se začala psát nová etapa Cesty za snem. Využili jsme všech nasbíraných zkušeností a vydali se novým směrem. Od projektů postavených na sportovním výkonu jednoho člověka, Héři Volfa, jsme se pustili k nové koncepci, pořádání unikátních a velkých sportovních akcí pro každého.
To v čem je Cesta za snem, o.s. výjimečná, že se nezaměřuje pouze na určitou skupinu. Integrace pro nás neznamená podpora lidí s jedním druhem postižení. Integrace pro nás neznamená ani čistě jen podporu lidí s postižením. Opravdová integrace spočívá ve spojování menšiny s většinou, handicapovaných nebo jinak znevýhodněných, s většinovou společností.
www.cestazasnem.cz

HURRICANE FACTORY Prague je jediný větrný tunel v České republice. Je to místo, kde můžete létat a vznášet se a vyzkoušet si tak sílu hurikánu. V prosklené letové komoře o průměru 4,3 metrů a celkové výšce neuvěřitelných 14 m proudí vzduch rychlostí až 270 km/h, což je rychlost opravdového hurikánu. Vy však létáte v bezpečné výšce a pod neustálým dohledem zkušeného instruktora.
Létání ve větrném tunelu je určeno všem fyzicky zdravým osobám od 5 let.
HURRICANE FACTORY
Tupolevova 736
199 00 Praha 9
Letňany
www.hurricanefactory.com

EVA ROZKOVCOVÁ – marketingová manažerka Hurricane Factory Praha, vedoucí projektu Lítáme v tom všichni za HF. V roce 2007 absolvovala bakalářské studium v oboru Sociální práce. Během studií fungovala jako dobrovolnice v dětském domově Racek, kde po složení bakalářské zkoušky nastoupila na plný úvazek.
Eva je členem indoor skydivingového týmu Hurricane Factory Chicks – nejúspěšnější Český ryze ženský tým (1. Místo v kategorii začátečníci World Challenge Bedford 2014, 2. místo v nejvyšší kategorii MČR 2014, 2. místo v nejvyšší kategorii na Světovém poháru v Indoor Skydiving)

 

Kontakt pro novináře:

Tomáš Pchálek
Marketing & Média
Cesta za snem, o.s.
+ 420 737 115 396
pchalek@cestazasnem.cz