Organizace ŽIVOT 90 pořádá osvětovou kampaň v rámci Světového dne proti násilí na seniorech a seniorkách

  • 15. 06. 2021
Organizace ŽIVOT 90 pořádá osvětovou kampaň v rámci Světového dne proti násilí na seniorech a seniorkách

Dnešní den, 15. červen, je známý jako Světový den proti násilí na seniorech a seniorkách. U této příležitosti připravila organizace ŽIVOT 90 akci, která na tuto problematiku upozorňuje. Dobrovolníky bude možné potkat dnes od 8:30 na Národní třídě, na Andělu a na I. P. Pavlova. Ti budou rozdávat informační letáky a fialové stuhy. Kromě osvěty probíhá také sbírka na platformě Darujme.cz, vybrané prostředky budou použity na služby organizace ŽIVOT 90, které pomáhají obětem násilí.

„Podle statistik Světové zdravotnické organizace zažil asi 1 ze 6 seniorů a seniorek v průběhu minulého roku některou z forem zneužívání. Řadí se sem jak fyzické násilí, tak i psychické a sexuální. Ještě vyšší míra zneužívání seniorů a seniorek je v institucích, jako jsou domy s pečovatelskou službou a zařízení dlouhodobé péče. Zde jsou data opravdu alarmující, dva ze tří zaměstnanců uvedli, že se v uplynulém roce dopustili zneužívání,“ popisuje problematiku Aneta Šebková z organizace ŽIVOT 90.

Skrze stužky fialové barvy, které jsou symbolem boje proti násilí na seniorech, bude kampaň upozorňovat na celou komplexní a závažnou problematiku. Spuštěna je také online sbírka, lidé si zároveň budou moci přidat speciální rámeček ke své profilové fotografii na Facebooku. Finance touto cestou vybrané podpoří linku důvěry Senior telefon a poradenské centrum, které obětem násilného chování pomáhají.

„Starší lidé mají obecně strach se s tímto problémem svěřit. Jednak mohou trpět nedostatkem důvěry, zároveň však jsou agresoři a útočníci často z jejich blízkého okolí, a tak nechtějí dostat do problémů sebe ani své známé,“ vysvětluje František Horák, vedoucí Senior telefonu. Násilné chování přitom probíhá opakovaně a většinou se jeho intenzita stupňuje, odborná pomoc je proto nevyhnutelná.

„Setkáváme se například s příběhy, kdy seniorka bydlí se svým vnukem, který na ni křičí a fyzicky ji napadá. Naposledy dokonce skončila v nemocnici, svého vnuka však nechce nahlásit, jelikož ho má ráda. Celá dlouhodobá situace ji nicméně tak vyčerpávala, že se dokonce pokusila o sebevraždu. Náš konzultant seniorce poradil, aby využila institut vykázání, který je možné aplikovat jako preventivní ochranné opatření v případě trvalého bydliště agresora u oběti. Konzultant také nastínil další řešení v případě, že se situace bude opakovat,“ popisuje Horák způsob, jakým pomoc pro seniory a seniorky probíhá.

„Je nutné si uvědomit, že každý z nás si zaslouží žít v bezpečí beze strachu, s respektem a úctou. O to se snažíme po celý rok, 15. červen je jen vrcholem, který bychom rádi využili pro lepší informování veřejnosti o této problematice,“ uzavírá Aneta Šebková.