Novinky z nakladatelství Portál

  • 30. 05. 2016
Novinky z nakladatelství Portál
„Už ani nevím, kde a kdy se objevil nápad napsat knížku o psychologii určenou dětem. Vyplynulo to asi nějak přirozeně ze situace - z pocitu, že takových věcí moc není, nebo vlastně na trhu úplně chybí.“ Tak odpovídá Petra Štarková, autorka knihy na otázku, kde se vzal nápad na knihu psychologie pro děti. Vědí totiž hodně o oceánech, vesmíru, ale málo o vlastních emocích a náladách.

Ramachandran, Vilayanur S.
Krátký výlet po lidském vědomí
Od psího dvojníka k purpurovým číslům
Překlad: Vojtěch Pišl
Kniha vznikla na základě tzv. Reithových přednášek, k nimž je již přes 60 let každý rok vyzván jeden významný světový vědec. V souladu se záměrem lorda Reitha se slavný neurolog Vilayanur Ramachandran snaží své vědecké znalosti učinit přístupnými pro odborné i laické zájemce. Na základě zajímavých neurologických poruch, s nimiž pracoval (fantomové končetiny, Capgrasův syndrom, synestézie, neglekt), vysvětluje, jak funguje lidský mozek a snaží se odpovědět na otázky typu „Jak konstruujeme své tělové schéma?“, „Co je neuroestetika?“, „Co je metafora?“, „Proč někteří lidé vnímají noty barevně?“.
Vilayanur S. Ramachandran je neurovědec, který proslul svými výzkumy v oblasti behaviorální neurologie a vizuální psychofyziky bez užití složitých technologií. Je profesorem psychologie a neurovědy na Kalifornské univerzitě a nositelem mnoha ocenění. V roce 1997 byl časopisem Newsweek zařazen mezi sto nejvýraznějších lidí 21. století, podobně v roce 2011 ho magazín Time označil jako jednoho ze sta nejvlivnějších lidí na světě. V češtině vyšla jeho kniha Mozek a jeho tajemství (2013).
brož., 192 s., 329 Kč
Ukázka z knihy
K tématu doporučujeme také tituly Mozek a vnitřní svět, Trénink obou polovin mozku a Trénujte si mozek 1.

Štarková, Petra
Jak to chodí v lidské hlavě
Psychologie pro děti
Ilustrace: Libor Drobný
Cílem knihy je zprostředkovat dětem co nejpřitažlivější formou základní povědomí o psychologii, a to tak, aby byly informace co nejsnáze pochopitelné i pro nejmladší čtenáře. Jednotlivé kapitoly se věnují například našemu vnímání, citům a pocitům, pozornosti, paměti, učení apod. Celým textem se prolíná příběh kluka Filipa, který tematicky a zábavnou formou doplňuje příslušné odborné informace. Čtenáře při četbě provází mozek Filipa – hlavního hrdiny. Kniha je určená především dětem školního věku, ale ocení ji i jejich rodiče a pedagogové.
váz., 96 s., 299 Kč
Ukázka z knihy
K tématu doporučujeme také tituly Rébusy pro rozvoj myšlení, Žárlivost - a co s ní? a Hněv - a co s ním?

 

Tisková zpráva Praha, 26. května 2016 
Jak funguje naše hlava vysvětlí dětem mozek kluka Filipa  
„Už ani nevím, kde a kdy se objevil nápad napsat knížku o psychologii určenou dětem. Vyplynulo to asi nějak přirozeně ze situace - z pocitu, že takových věcí moc není, nebo vlastně na trhu úplně chybí.“  Tak odpovídá Petra Štarková, autorka knihy na otázku, kde se vzal nápad na knihu psychologie pro děti. Vědí totiž hodně o oceánech, vesmíru, ale málo o vlastních emocích a náladách. 
„Pro děti je přirozeně snazší uchopit konkrétní věci a pojmy, k abstraktním pojmům jako je vědomí, pozornost a podobně je pro ně náročnější najít si cestu. Obecně se, nejen v oblasti psychologie, často setkávám s tím, že děti vědí hodně o věcech, které jsou nám vzdálené - třeba o oceánech, o vesmíru - a mají tyto znalosti právě z encyklopedií a podobných populárně naučných knížek. O tom, co se jich týká často bezprostředně a každý den, jako třeba nálady, emoce, vlastnosti, právě moc knížek není.“ 
Kniha Jak to chodí v lidské hlavě, určená především dětem školního věku, propojuje příběh kluka Filipa, který je v nemocnici, s vyprávěním jeho mozku a základními informacemi a pojmy z psychologie. Titul zaujme nejen tématem, ale také grafickým zpracováním. Příběh Filipa, vyprávění jeho mozku a vysvětlení pojmů jsou názorně graficky odděleny barevnými rámečky. Čtenář může číst postupně nebo v textu přecházet podle barvy rámečků na informace, které ho nejvíce zajímají. A tak se děti dozvědí o myšlení, inteligenci, vůli, potřebách, spánku, fantazii, citech, strachu, smutku, sebevědomí, … , najdou i složitější informace pro zkušenější a zároveň mohou prožívat příběh zraněného kluka, který si v nemocnici najde kamarády a společně pátrají po tajemstvích.