NEZISKOVKY ZE SVITAVSKA USPĚLY NA BURZE FILANTROPIE

  • 17. 10. 2014
NEZISKOVKY ZE SVITAVSKA USPĚLY NA BURZE FILANTROPIE
V Litomyšli proběhla poslední letošní Burza filantropie, šanci o získání podpory pro své projekty na ni tentokrát měly neziskové organizace z okresu Svitavy. A ve svém snažení uspěly. Donátoři z řad soukromého i veřejného sektoru podpořili všechny prezentující projekty i další přihlášené neziskovky.

Tisková zpráva

KOALICE NEVLÁDEK PARDUBICKA, o. s.

Kontakt: Bc. Jana Machová, ředitelka KONEP, 774 412 876, machova@konep.cz

 
 
NEZISKOVKY ZE SVITAVSKA USPĚLY NA BURZE FILANTROPIE
 
Litomyšl – 16. 10. 2014
 

V Litomyšli proběhla poslední letošní Burza filantropie, šanci o získání podpory pro své projekty na ni tentokrát měly neziskové organizace z okresu Svitavy. A ve svém snažení uspěly. Donátoři z řad soukromého i veřejného sektoru podpořili všechny prezentující projekty i další přihlášené neziskovky.

 

Výjimečný projekt Burza filantropie, který spojuje cesty neziskového, soukromého a veřejného sektoru pořádala tradičně Koalice nevládek Pardubicka díky spolupráci s Pardubickým krajem a Krajskou hospodářskou komorou. Litomyšlské setkání potvrdilo známou pravdu – každá burza je naprosto unikátní, s ojedinělou atmosférou. "Letošní Burza filantropie v Litomyšli se nesla v naprosto uvolněné atmosféře. Nálada byla výborná, donátoři i obecenstvo často propukli v salvy smíchu. Neziskovky a donátoři si k sobě již vybudovali přátelský vztah. To vše se promítlo i do konečné výše podpory, kdy neziskové organizace získaly celkem 328 000 korun na své projekty, což je rekord této burzy!", říká s radostí Jana Machová, ředitelka pořádající Koalice nevládek Pardubicka.

 

A jaké projekty tedy budou v okrese Svitavy realizovány? Díky podpoře donátorů bude u Litomyšle fungovat lesní školka Brlenka, kterou zřizuje občanské sdružení Lidé v lese. "Pec pro dobrou věc" postaví Oblastní charita Moravská Třebová, její klienti tak budou moci péct chléb v rámci své sociálně-terapeutické dílny. Podobně se do pracovního procesu zapojí i handicapované osoby z Komuniké, o. p. s., kdy budou připravovat "svačiny s radostí" pro školáky v Litomyšli. Farní charita Litomyšl udrží a rozšíří za přispění donátorů své služby, určené dětem i seniorům. K tomu všemu jim napomůže především osvětová kampaň pro nábor nových dobrovolníků, bez nichž by se jejich aktivity neobešly. A v neposlední řadě přichází s výjimečnou myšlenkou Mateřské a rodinné centrum Krůček Svitavy. Jejich projekt "Učíme se navzájem" v sobě snoubí mezigenerační solidaritu i předávání poznatků. Děti tak například budou učit seniory ovládat moderní přístroje jako počítače, tablety a chytré telefony. Senioři jim na oplátku předají své zkušenosti a dovednosti z rukodělných činností jako pletení, vyšívání nebo vyrábění předmětů ze dřeva. Drobnou finanční, materiální nebo jinou pomoc poté získalo i několik dalších projektů neziskovek, které se na burze přímo nepředstavily.

 

Rekordní vybranou částkou i pozitivní náladou zůstane letošní burza nadlouho v paměti všem účastníkům. Jedním z filantropů byl i pravidelný účastník burz Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor. „Chci poděkovat všem donátorům, kteří již patří mezi stálice Burzy filantropie, bez jejich nadšení a podpory bychom se zde dnes vůbec nesešli. Je úžasné, že kromě finanční částky poskytli i přímou materiální podporu nebo nabídli i další spolupráci a pomoc nad rámec dnešního setkání. Smyslem burzy je totiž najít řešení k tomu, aby se prospěšný projekt vůbec narodil a přitom nemusel stát tolik prostředků,“ uzavírá radní Pardubického kraje Pavel Šotola. Na burze byla přítomna i zástupkyně Krajského hospodářské komory Pardubického kraje Lenka Báčová, i na ni udělal celý den velký dojem: „Na Burze filantropie jsem byla poprvé a odnáším si mnoho příjemných zážitků. Projekty na mě udělaly veliký dojem. Budeme proto i nadále rádi nápomocni při vyhledávání donátorů na příští burzy.“

 

Cyklus čtyř okresních burz filantropie v Pardubickém kraji se nám pro tento rok uzavřel. Na společná setkání v dobročinném duchu se však můžeme všichni těšit i příští rok. Připravme se proto opět na unikátní atmosféru a mnoho nových prospěšných a potřebných projektů, které by bez Burzy filantropie a jejích donátorů nemohly vzniknout.