NEJLEPŠÍM FILMEM MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽE JEDNOHO SVĚTA 2022 JE DOKUMENT DŮM Z TŘÍSEK O DĚTSKÉM DOMOVĚ NA VÝCHODNÍ UKRAJIN

  • 02. 04. 2022
NEJLEPŠÍM FILMEM MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽE JEDNOHO SVĚTA 2022 JE DOKUMENT DŮM Z TŘÍSEK O DĚTSKÉM DOMOVĚ NA VÝCHODNÍ UKRAJIN

Po dvou letech se do kin navrátili nejen diváci a divačky, ale i porotkyně a porotci, kteří vybírali ty nejlepší dokumentární snímky 24. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Vyhlášení oceněných filmů proběhlo 31. března od 19:00 ve velkém sále kina Lucerny. Porotci soutěžních kategorií rokovali nad více než třiceti filmy v kategoriích Mezinárodní soutěž, Česká soutěž a Máte právo vědět. Festival čtvrtečním vyhlášením završil svou pražskou část, která nabídla více než 150 projekcí a debat s tvůrci a tvůrkyněmi a odborníky a odbornicemi. Ve vybraných regionech festival trvá až do 2. dubna. Ty nejlepší dokumenty z letošního ročníku budou od 3. do 17. dubna ke zhlédnutí na platformě Jeden svět online.

Jeden svět v Praze promítl 80 dokumentárních filmů v šesti tematických kategoriích. Pozvání přijalo přes 60 filmových tvůrců a protagonistů, lidskoprávních aktivistů a organizátorů filmových festivalů. Kromě tradičních soutěžních a tematických kategorií Jeden svět uvedl šest projektů virtuální reality. Novinkou byly kategorie Pečovat a chránit a Budoucnost volá, které se věnovaly duševnímu zdraví a výzvám budoucnosti. Motto letošního ročníku „Cesty svobody“ poukazuje na to, jak křehká je svoboda a demokracie a jak rychle se z nich mohou stát cesty nesvobody.

Pražskou část festivalu navštívilo přes 15 000 návštěvníků a návštěvnic. Školní projekce zhlédlo více jak 10 000 žáků a žaček a přes 600 jejich vyučujících.

POROTA MEZINÁRODNÍ SOUTĚŽE

Mezinárodní porota udělila Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film, Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii a Zvláštní cenu poroty Mezinárodní soutěže. Vybírala z celkem 10 snímků, které vynikají svým autorským rukopisem a přinášejí svědectví o stavu lidských práv.

V porotě mezinárodní soutěže zasedla vedoucí filmového oddělení v Doc Society Shanida Scotland, filmový kritik a kulturní publicista Pavel Sladký a běloruský režisér, jehož snímek Kuráž zahajoval loňský Jeden svět, Aliaksei Paluyan.

Cenu poroty Mezinárodní soutěže za nejlepší film získává snímek Dům z třísek režiséra Simona Lerenga Wilmonta. Působivý dokument sleduje příběhy ztělesňující úplné popření hlavních atributů dětství. Zároveň však vykresluje sílu vztahů s vychovatelkami a pouta vznikající mezi dětmi s traumatickou rodinnou zkušeností. O ocenění filmu Dům z třísek jako nejlepšího filmu rozhodla porota jednomyslně. „Prostřednictvím intimního pozorování vidíme dům plný slz, naděje, péče a především života. Rovněž chceme vyzdvihnout empatii a důvěru, kterou u svých dětských hrdinů vzbudil režisér – nikdy nemají pocit, že se rozhoduje někde daleko mimo ně. Intimní momenty velmi dobře přenesené na plátno nám umožňují stát se součástí dětského světa. Dokument ukazuje nejen to, že děti jsou někdy silnější než dospělí okolo, ale i to, že péče a láska jsou důležitou součástí života i filmového procesu,“ komentuje porota své rozhodnutí.

Cenu poroty Mezinárodní soutěže za režii získal The Myanmar Film Collective za snímek Myanmarské deníky. K ocenění porota říká: „Zakrvácené tričko, přízračná přítomnost, těhotenský test, policejní krutost, útěk a motýl – tyto obrazy deseti odvážných filmařů nám ukázaly, jak žít, když je svoboda brutálně potlačována. Jejich fantazie, sny a ambice se mísí s realitou a stávají se jedním hlasem jejich národa. Svým rozhodnutím udělit cenu režijního týmu The Myanmar Film Collective vyzdvihujeme každého z režisérů. Svoboda a kreativita zvítězí.“

Porota letos udělila i Zvláštní cenu poroty Mezinárodní soutěže. Toto ocenění získala vietnamská režisérka Diễm Hà Lệ za snímek Děti mlhy. Porotu zaujal přístup režisérky k jejím protagonistům, rodině a její čtrnáctileté dceři v odlehlé vietnamské vesnici. Porota dodává, že se tvůrkyni podařilo propojit dokumentární styl cinema vérité a osobní vztahy s rodinou a najít rovnováhu mezi přítomností v dané situaci s komplikovanými lidmi a morálními režijními rozhodnutími v tom kterém okamžiku. Děti mlhy jsou silný příběh o hmongské kultuře, který diváka vtáhne do děje a stává se skvěle propracovanou studií charakterů. Proto jsme chtěli tento film vyzdvihnout zvláštním oceněním poroty.

POROTA VÁCLAVA HAVLA

Porota Václava Havla vybírala z dokumentů uváděných v kategorii Máte právo vědět a oceňuje film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. Letošní výběr v kategorii Máte právo vědět nabídl silný pohled na roli žen v boji za lidská práva – aktivistek, novinářek, právniček, obhájkyň a zdravotnic, které bojují za práva a důstojnost svých komunit. V porotě se sešli ředitel organizace Human Rights Watch pro Evropu a Střední Asii a v současné době i její zastupující ředitel pro EU Philippe Dam, tajemnice správní rady Helsinské nadace pro lidská práva Małgorzata Szuleka a oceňovaná novinářka, dokumentaristka a odbornice na lidská práva z Moldavska Marina Shupac.

Porota Václava Havla 2022 se rozhodla ocenit dva výjimečné filmy, které režírovaly a produkovaly, stejně jako mnoho filmů v této kategorii, odvážné ženy.

Cenu Poroty Václava Havla za nejlepší film v kategorii Máte právo vědět získal dokument La a Ňo Ňo režisérky Snow Hnin Ei Hlaing, filmová studie o konfliktech, represích, vyloučení a marginalizaci, ale především pocta lidskosti i v dobách nepřízně.

Zvláštní cenu poroty Václava Havla získává film Krymský poklad režisérky Oeke Hoogendijk. Příběh se sice zaměřuje na právní bitvu o navrácení archeologické expozice, ale zároveň ukazuje, že skutečným odvezeným pokladem byly lidské vztahy.

Filmy La a Ňo Ňo a Krymské poklady připomínají, jak násilí a konflikty ničí města, země a komunity a rozdělují lidi. Zároveň nás ovšem přivádějí k závěru, že svou lidskost si uchováme jedině tehdy, až dojde k obnovení lidských práv a důstojnosti pro všechny.

ČESKÁ SOUTĚŽ

K tradičním kategoriím patří také Česká soutěž. O nejlepším českém dokumentu rozhoduje porota složená ze zástupců mezinárodních festivalů. Jejími členy byli dánský konzultant a kritik dokumentárních filmů Tue Steen Müller, koordinátorka nejznámějšího maďarského festivalu dokumentárních filmů Verzió Enikő Gyureskó a aktivistka a spolupracovnice festivalu Watch Docs Belarus Maryia Trafimava.

Cenu poroty České soutěže za nejlepší film získal film režiséra Martina Marečka Síla. Porota se shodla, že vítěznému filmu se daří na diváka zapůsobit natolik, že si zážitek z něj bude pamatovat ještě dlouho. Porota oceňuje oblouk celého vyprávění a pozornost věnovanou vývoji postav i proto, že tvůrci film trpělivě točili mnoho let. „Jsme rádi, že vzhledem k velmi kontroverzní povaze protagonisty film respektuje všechny postavy a režisér umožňuje hlubší vhled do osobnosti hlavního hrdiny,“ dodává porota.

Zvláštní cena poroty České soutěže pak patří filmu René – Vězeň svobody režisérky Heleny Třeštíkové. Ve svém vyjádření porota říká: Jaký to má všechno smysl? To se asi snažíme zjistit všichni. Takové je i téma mnoha dokumentárních filmů. Odpověď na tuto otázku chce čas, a pokud jste jako protagonista tohoto filmu, čeká vás spousta osobních komplikací.

CENA REGIONÁLNÍ POROTY

Regionální porota se skládá ze tří zástupců regionálních festivalů. Porotcem nesmí být nikdo z organizačního týmu, ale někdo, kdo je Jednomu světu nakloněn a podporuje jej. Vítězný film je zařazen do výběru dokumentů v programu Promítej i ty! V porotě zasedli: Tomáš Dostálek, chotěbořský pořadatel kulturních akcí a promítání z cyklu Promítej i ty!, Pavel Mikoláš, zakládající člen festivalu Jeden svět v Třebíči, a Petr Kuneš, dramaturg Veřejného sálu Hraničář v Ústí nad Labem.

Na porotu nejvíce zapůsobil dokument Platón z Belfastu. Porotu zaujalo nadčasové téma, které bude využitelné i v regionu. Rozhodli se tedy pro film s širokým záběrem pro široké publikum, inspirativní pro dospělé i děti, s podněty k diskusi. „Vybraný film nás zaujal i pozitivním vyzněním mezilidských vztahů a průnikem s aktuálním celosvětovým tématem,“ komentuje porota.

CENA STUDENTSKÉ POROTY

Studentská porota složená ze tří aktivních středoškoláků – Michaely Parkosové, Vojtěcha Hlavenky a Moniky Búřilové – se rozhodla ocenit snímek režiséra Phila Grabskyho Mé dětství, má země – 20 let v Afghánistánu, který nabízí časosběrný pohled do života v úplně jiných podmínkách, než jaké známe. „Oceňujeme zejména objektivní a nezaujatou pozici protagonisty, který příběh vypráví. Za vkusné provedení, údernost, srozumitelnost a komplexitu si tento film vítězství jistě zaslouží. Dotýká se totiž mnoha realit běžného života, žijícího na východě od nás, a tyto často překvapující reálie podává přirozeným a poutavým způsobem,“ zdůvodňuje porota.

DIVÁCKÁ CENA

I letos se mohli diváci a divačky zapojit do hlasování o nejlepší dokumentární film festivalu Jeden svět. Z 86 snímků, které festival uvedl, zvítězil snímek Severní proud režiséra Steffena Kronese. Ten se rozhodl sledovat trasu plastového odpadu z kontinentální Evropy až k útesům norského souostroví Lofoty.

Informace o oceněných filmech a porotách najdete na www.jedensvet.cz