Nejlepším filmem Jednoho světa 2020 je rumunský dokument Kolektiv

  • 06. 04. 2020
Nejlepším filmem Jednoho světa 2020 je rumunský dokument Kolektiv

Praha, 2. dubna — Za 5 minut dvanáct. Přesně tak stihli porotci rozhodnout o letošních vítězích festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Poté se totiž festival musel přerušit. Ceny tak své majitelé i přes nařízená omezení najdou. Festivaloví organizátoři se totiž rozhodli uspořádat ceremoniál on-line ve spolupráci s Mall TV. Vítězové byli vyhlášeni v čtvrtek 2. dubna, záznam přenosu je ke zhlédnutí na těchto webových stránkách. Festival ale nekončí. „Pražskou část jsme museli přerušit a regionální festivaly se v původním termínu neuskuteční vůbec. Pokud nám to situace dovolí, pokusíme se zorganizovat regionální festivaly na podzim,” říká ředitel festivalu Ondřej Kamenický.

Ačkoliv se pražská část nemohla uskutečnit s úplným programem, Během prvních 5 dnů navštívilo odpolední a večerní projekce 14 199 diváků a divaček. Školní projekce zhlédlo 7119 žáků a jejich vyučujících. Festival promítnul celkem 104 filmů a uvedl 14 projektů virtuální reality. Projekce doprovodilo 98 pofilmových debat a 3 speciální debaty uspořádané již třetím rokem v rámci programu Mluvící kino. Po přerušení festivalu se část dokumentů přesunula do on-line prostředí. Ve spolupráci s platformou DAFilms.cz jsme uvedli 15 snímků které vidělo více než 4 000 lidí. Celoročně také běží platforma Promítej i ty!, díky které je možné promítat festivalové filmy širokému publiku. 


Porota mezinárodní soutěže 

Mezinárodní porota udělila Cenu za nejlepší film a Cenu za nejlepší režii. Vybírala z celkem 13 snímků, které vynikají svým autorským rukopisem a přinášejí svědectví o stavu lidských práv.

V porotě mezinárodní soutěže zasedla producentka Amy Shepherd z britské společnosti Think-Film Impact Production, která upozorňuje na sociální a politická témata, slovenská režisérka, filmová teoretička a nastupující děkanka FAMU Andrea Slováková a Truls Lie, novinář a šéfredaktor norského měsíčníku Ny Tid a anglického on-line časopisu Modern Times Review.


Cenu za nejlepší film získává rumunský snímek Kolektiv (Colective | Rumunsko, Lucembursko | 2019 | 109 min.), režiséra Alexendra Nanaua. Ten poukazuje na rozsáhlou korupci v rumunském zdravotnictví, kvůli které po požáru v klubu Kolektiv zemřou desítky mladých lidí. „Jedná se o unikátní pohled na vytrvalou a odvážnou práci investigativních novinářů z malého vydavatelství a její reálné dopady. Příběh nového ministra, který se pokouší napravit narušený systém zevnitř, upozorňuje na důležitost boje proti zkorumpovaným vládám a strukturální nespravedlnosti,” vysvětluje své rozhodnutí porota. Snímek je po přerušení festivalu dostupný na platformě HBO GO. 

Cenu za nejlepší režii porota udělila Thomasi Balmèsovi, režisérovi snímku Zazpívej mi (Sing me a song | Francie, Německo, Švýcarsko | 2019 | 95 min.). Tento příběh ukazuje snahu mladého mnicha z Bhútánu udržovat blízké osobní vztahy ve věku, kdy moderní technologie zasahují do všech koutů světa. Porota zdůvodňuje rozhodnutí „Režisérovi se podařilo natočit intimní snímek zachycující protagonisty i v těch nejzranitelnějších chvílích, za což mu patří náš obdiv,”.
 

Porota Václava Havla 

Porota Václava Havla vybírala z dokumentů uváděných v kategorii Máte právo vědět a oceňuje film, který výjimečným způsobem přispívá k ochraně lidských práv. 
V porotě se sešli ázerbájdžánská novinářka Arzu Geybulla, která se zaměřuje na digitální autoritářství a jeho dopady na lidská práva a svobodu tisku v Ázerbájdžánu, Heba Al-Shibani, libyjská novinářka, fotografka a dokumentární filmařka a Amon YIU Yeuk-wa, členem skupiny mladých hongkongských aktivistů Demosisto. Amon na letošním festivalu také vystoupil s přednáškou v rámci Mluvícího kina. 
 
Vítězem kategorie Máte právo vědět se stal dokument Vítejte v Čečensku (Welcome to Chechnya | David France | USA | 2020 | 107 min.). Být homosexuálem znamená ostudu pro celou rodinu — situace, kterou si v Česku umíme těžko představit. Snímek zachycuje příběhy homosexuálů, kteří ze země museli uprchnout. Čečenské bezpečností složky totiž proti nim zavedly nekompromisní krvavou politiku. zatýkání a fyzické trasty jsou tak na denním pořádku. „Od snímku si slibujeme, že upozorní na naléhavost situace a snad i s naší pomocí přispěje k tomu, aby se jeho protagonistům dostalo potřebné podpory,” vysvětluje porota. Zvláštní cenu poroty Václava Havla si virtuálně odnáší režiséři Jonas Schreijäg a Nadia Kailouli a dokument Loď Sea-Watch 3 (Sea-Watch 3 | Německo, Itálie | 2019 | 112 min.). Hlavní hrdinka a kapitánka lodi Carola zachránila před utonutím více než 40 uprchlíků. Na lodi ale museli strávit několik týdnů, protože žádná evropská země jim nedovolila zakotvit v přístavu. „Další snímek, který je v dnešním politickém klimatu hodný pozornosti, se zabývá celosvětovým přehlížením obtíží, s nimiž se potýkají migranti,” doplňuje porota.
 
 
Česká soutěž

K tradičním kategoriím patří také Česká soutěž. O nejlepším českém dokumentu rozhoduje porota složená ze zástupců mezinárodních festivalů. Jejími členy byli lidskoprávní aktivista, ředitel festilu Karama Beirut a producent Haytham Chamass, dramaturgyně mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Hot Docs v Torontu Myrocia Watamaniuk a Darko Nabakov, který působí na festivalu Makedox — avantgardním festivalu autorských dokumentárních filmů.

Cenu Poroty České soutěže letos získal dokument V síti (Caught in the Net | Česká republika | 2020 | 100 min.) režisérů Barbory Chalupové a Víta Klusáka. Porota ocenila především téma, kterým se dokument zabývá „Vůči chování predátorů není imunní nikdo z nás a snímek, který detailně ukazuje, jak hluboce jsou tyto mechanismy zakořeněné v naší společnosti, je prvním krokem k tomu, abychom si uvědomili svou zranitelnost,”. 

Zvláštní cena poroty pak patří filmu Provinční městečko E (Town of Glory | Rusko, Česká republika, Německo | 2019 | 82 min.) za jeho odvážnou kritiku politické propagandy i za výmluvnost, s níž tuto skutečnost zobrazuje prostřednictvím fascinujících protagonistů a nadaného režiséra Dmitrije Bogoljubova. Dokument vznikl v koprodukci české společnosti Hypermarket Film. 
 
Cena regionální poroty
 
Regionální porota se skládá ze tří zástupců regionálních festivalů. Porotcem nesmí být nikdo z organizačního týmu, ale někdo, kdo je Jednomu světu nakloněn a podporuje jej. Vítězný film je zařazen do výběru dokumentů v programu Promítej i ty! 


V porotě společně zasedli: Jana Dvořáková, učitelka češtiny a dějepisu z Českého Krumlova, Zdeněk Frehlich, který se zabývá ochranou přírody na Opavsku a Kristýna Voříšková z plzeňského Svazu neslyšících a nedoslýchavých osob. Podílí se také na projektu Znakovka do škol. 

Na porotu nejvíc zapůsobil dokument Autoportrét (The Self Portrait | Norsko | 2020 | 80 min.) režisérského tria Espen Wallin, Margreth Olin a Katja Hogseth. Snímek představuje fotografku Lene, která více než dvacet let bojuje s mentální anorexií. Nemoc se u ní projevila už v deseti letech, kdy přestala jíst. Radost objevila právě ve fotografování, život s poruchou příjmu potravy ale není jednoduchý. 
 

Studentská porota 
 
Studentská porota vybírá nejlepší film z kolekce snímků pro studenty a studentky. Tvoří ji středoškoláci a středoškolačky z řad organizátorů a organizátorek Studentských filmových klubů Jeden svět na školách. Letos v ní zasedli Anděla Kahounová, Ondřej Němec, student gymnázia v Tišnově, kde se snaží obnovit studentský parlament a Adéla Černá, která v Českých Budějovicích vede dobrovolnický projekt Z5NA1, kde středoškolští studenti doučují děti ze sociálně slabších rodin. 

Cenu studentské poroty získal film Mai Khoi & The Dissidents (Joe Piscatella | USA |2019 | 70 min.), o vietnamské disidentce Mai Khoi. Ta se díky vlastenecké písničce stala v zemi hudební hvězdou. Poté co se setkala s cenzurou, rozhodla se režim nadále nepodporovat, což se vládě přestalo líbit. „Zaujal nás silný příběh odvážné ženy a přiblížení ne moc známého tématu omezování svobody projevu ve Vietnamu,” zdůvodňuje porota. 


East Doc Platform 

Devátý ročník East Doc Platform, organizovaný Institutem dokumentárního filmu, přivítal od 7. do 13. března 2020 řadu filmových profesionálů z celého světa a nabídl také program otevřený pro veřejnost. Většina programu se uskutečnila v pražském Institutu Cervantes, některé části proběhly online, zatímco další byly kvůli aktuální COVID-19 situaci zrušeny.

Cenu East Doc Platform za podpory Current Time TV přiřkla mezinárodní porota připravovanému filmu s pracovním názvem Roma ukrajinské režisérky Olhy Žurby. Kromě této hlavní ceny pro nejlepší projekt ve vývoji získala filmařka další tři ocenění. Uspěly také chystané filmy s českou účastí Pohodlné století režiséra Jaroslava Kratochvíla či Ako som sa stala partizánkou režisérky Very Lackové.
Informace o oceněných filmech a porotách na www.jedensvet.cz