Nadšení ze sportu využívejte dál a zařaďte do diáře zajímavé akce

  • 24. 02. 2015
Nadšení ze sportu využívejte dál a zařaďte do diáře zajímavé akce
Startovné do závodu, které si koupíte přímo od charitativní organizace. Fundraising. Běžecký doprovod nevidomých. Přečtěte si, kolik možností máte, když chcete jako běžec přispět na dobrou věc.

Startovné do závodu, které si koupíte přímo od charitativní organizace. Fundraising. Běžecký doprovod nevidomých. Přečtěte si, kolik možností máte, když chcete jako běžec přispět na dobrou věc.

 

Jsem dobrák od kosti. Kupuju si Nový prostor, o Vánocích pravidelně pohostím bezdomovce klobásou a jednou za čas pořádám s kamarády charitativní aukci domácích zbytností. Už se nám tak podařilo zaplatit operaci srdce jednomu Srílančanovi a dvakrát nakoupit roční příděl rýže pro vybraný madagaskarský sirotčinec. Takže je jasné, že pokud najdu běh s charitativním podtextem, nehoním se za časem, ale za podporou dobré věci. Jaké možnosti má běžec polykající kilometry při ovlivňování světového míru? 

 

V zahraničí je to praxe tak běžná, že si v chumlu na londýnském maratonu budete bez trička nějaké charity připadat jako nazí. Obecně máte dvě možnosti, jak díky účasti v běžeckém závodě přispět na dobrou věc. Buď si vyberete závod, jehož organizátoři věnují větší nebo menší část peněz z vámi zaplaceného startovného rovnou na dobročinné účely, nebo si tento účel najdete sami a sami si také svůj projekt zpropagujete a peníze vyberete. 

První způsob je jednoduchý – najdete v termínovce, zaplatíte, přijdete, užijete si. Vybrat si můžete od velkých závodů typu Pražského maratonu, Běhu pro Paraple a AVON Night Run až po malé lokální závody, jako je například „Od nevidim do nevidim“, při kterém nevidomý horolezec Honza Říha vybírá peníze pro dětský domov. Osobně už jsem běžela na podporu goril nížinných, nevidomých lidí i dětí v dětských domovech a start v alespoň třech takových závodech je standardní součástí mé každoroční termínovky. Charitativní běhy bývají specifické svojí pohodovou atmosférou a rozhodně vás tam duševně nerozhodí přítomnost chrtů trhajících závodkami asfalt, zatímco vy uvažujete nad tím, za kterým rohem budete muset potupně přejít z běhu do ufuněného indiána. Takže kromě toho, že dostanete krásné tričko nebo gumovou masku gorily, ve které můžete během závodu efektně děsit kolemjdoucí, umí být účast v charitativním závodě skvělou příležitostí, jak začít běhat nebo jak si troufnout na svůj první běžecký závod.

Druhou možností a vloženým benefitem závodů seriálu RunCzech je možnost zvolení vlastního charitativního projektu, kdy si jako fundraiser sami definujete bohulibý úkol, za spolupráce kamarádů a  rodiny vyberete potřebný obnos a pak závod odběhnete s proklamací účelu na své hrdé hrudi. V rámci finanční sbírky můžete třeba prodávat vlastnoručně vyráběné drobnosti, uspořádat doma párty a díky profilu na oficiálních stránkách PIM vám mohou ostatní lidé přidat menší finanční hotovost přímo pro váš projekt pomocí systému PayPal. Ideální příležitost pro nezávislé vyznavače dobročinnosti! 

Anonymně a hravě

Pokud jste samorosti a při představě organizovaného závodění vám ze sociální fóbie naskakuje kopřivka, můžete si běhání na charitu užít jinak a hravě. Například uzavřít spojenectví s nadací a za každý uběhnutý kilometr, zhubnuté kilo či vylezenou pískovcovou věž jim na účet poslat korunu. Protože si myslím, že svobodu sportu a pohybu by si měl člověk užívat i v případě, že tak úplně samostatný není, je přesně tenhle systém mojí osobní volbou. 

Peníze posílám na účet Sportovního klubu vozíčkářů, který za ně nakupuje speciální sportovní pomůcky a zajišťuje přepravu svých sportovců na akce a závody. Pokud byste dali přednost pomoci hospicu sv. Anežky v Červeném Kostelci, můžete se v roce 2015 přidat k výzvě v aplikaci Endomondo. Běžecky si to rozdejte s dalšími filantropy a za každý kilometr věnujte jednu korunu na účet této organizace. 

A ještě jeden tip pro parádnice. Nebo partnery parádnic. Firma adidas přišla v letošní jarní kolekci s krásnou mikinou a tílkem korálové barvy, jejichž nákupem přispějete určitou, výrobcem bohužel nespecifikovanou částkou, na celosvětový boj proti rakovině. Ostatně, většina mamutích sportovních značek má své vlastní nadace, kterými aspoň trochu mírní dopady našeho spotřebního způsobu života. Moc mě například potěšilo zjištění, že nákupem barevných hadříků od Nike přispívám na vzdělávací programy pro dívky z Etiopie nebo Nigérie.  

Trasérem nevidomých

Mám osobní zkušenost i s přímou účastí na pomoci. Pokud z nějakého důvodu nechcete nebo nemůžete darovat peníze, můžete darovat svůj čas a pomoc vlastních rukou a nohou. Jako běžec můžete ideálně pomoci tak, že budete dělat traséra nevidomým. Sehnat si svého šampiona můžete na internetu. Já jsem to udělala a jednoho dne jsem coby vůdčí pes stanula na konci krátkého špagátku, jehož druhý konec svíral v ruce Honza. Ze začátku vedl spíš on mě. Koneckonců, bylo to moje poprvé a chvíli trvalo, než se rytmus našich těl sladil a já si zvykla na jeho nečekaně rychlé tempo. 

Už při přechodu na stadion mi vysvětlil věci, které mě jako vidící nikdy nenapadly. Například proč je opravdu životně důležité, aby sanitka houkala i v zástavbě a tramvaj cinkala před přechodem, protože jinak jí nic netušící slepec skončí přilepený na předním skle. Sladili jsme dorozumívací taktiku, při které vám dojde, proč musí být trasér o tolik lepší běžec než jeho svěřenec. Pořád totiž mluvíte. A nejen při popisu okolí se zvláštním přihlédnutím k vyskytujícím se hezkým slečnám. Hlásíte každou nerovnost, chodník, díru, změnu povrchu. 

Směr běhu jsem korigovala jemným tlakem špagátku, což trochu připomínalo nejistý valčík v prvních tanečních. Být odpovědnýma očima čtyř nohou a dvou těl je opravdu obohacující zkušenost. Měli byste však být alespoň průměrně dobrý běžec a mít čas běhat se svým partnerem pravidelně. Uvidíte svět jinýma očima a zjistíte, co opravdu myslel Nick Carter svým mottem „vždy ve střehu“.

A nakonec, pokud jste osamělý vlk bojující proti světovým nespravedlnostem na vlastní pěst i podrážky, můžete vyjádřit své myšlenky už jen tím, v čem běžíte závod a pro koho. Jako náš kamarád a kolega Pavel Oddfish, běhající ze zásady s tibetskou vlajkou vlající za zády.

Autor:

Více zde: rungo.idnes.cz/beh-a-charita-pachejte-dobro-nabehanymi-kilometry-f70-/behani.aspx