Nadačník se rozběhl naostro. Dokáže propojovat lidi v nouzi, nadace i státní instituce.

  • 23. 09. 2016
Nadačník se rozběhl naostro. Dokáže propojovat lidi v nouzi, nadace i státní instituce.
PRAHA, 23. září 2016 – Ve čtvrtek 22. září 2016 proběhlo v pražském Impact Hubu tiskové setkání u příležitosti spuštění nového projektu Nadačník. Řeč zdaleka nebyla jen o samotné organizaci a jejím působení, ale i o tématech, která se Nadačník snaží popularizovat a k jejichž fungování chce svou činností přispět: Stavu sociální politiky v České republice, fungování neziskových a humanitárních organizací nebo příbězích lidí, kteří se rozhodli pomáhat druhým nebo kteří se sami ocitli v těžké životní situaci.

 

PRAHA, 23. září 2016 – Ve čtvrtek 22. září 2016 proběhlo v pražském Impact Hubu tiskové setkání u příležitosti spuštění nového projektu Nadačník. Řeč zdaleka nebyla jen o samotné organizaci a jejím působení, ale i o tématech, která se Nadačník snaží popularizovat a k jejichž fungování chce svou činností přispět: Stavu sociální politiky v České republice, fungování neziskových a humanitárních organizací nebo příbězích lidí, kteří se rozhodli pomáhat druhým nebo kteří se sami ocitli v těžké životní situaci.

Nadačník má za sebou pilotní projekt, během kterého pomohl více než 120 lidem zorientovat se v možnostech pomoci pro jejich konkrétní situaci a získal pro ně z nejrůznějších nadací a fondů přes pět milionů korun. Právě nedostatek prostředků, díky kterým se člověk může vypořádat s těžkou životní situací, je totiž jedním z hlavních problémů, které organizace pomáhá zájemcům řešit.

Projekt disponuje rozsáhlým registrem nadací, které aktuálně nabízejí příspěvky pro konkrétní typ problému nebo konkrétní skupinu osob: zdravotně postižené, rodiče-samoživitele, děti v pěstounské péči, studenty, umělce, sportovce a další. Díky službám Nadačníku je pro zájemce mnohem snadnější najít relevantní nadace či fondy, kontaktovat je, formulovat své představy a úspěšně podat žádost o konkrétní formu podpory. Systém Nadačníku zároveň funguje jako moderní portály či sociální sítě – pamatuje si údaje zájemce, které tak při případném podání další žádosti není třeba znovu zdlouhavě vyplňovat.

Pomoc existuje, informace ale chybí. Proto vznikl Nadačník

Jak organizace Nadačník vznikla? „Na úplném počátku stál můj první kontakt s klienty ve chvíli, kdy jsem začala působit jako sociální pracovnice v diakonii. Řešili jsme jejich zdroje a to, kde a jak mohou získat prostředky na mnohdy zcela základní věci. Poznala jsem, jak je náročné získat jakoukoli – nejen finanční – podporu nebo třeba jen informace o tom, kdo a jak může v konkrétní situaci pomoci. Zároveň jsme zjistili, že dosud neexistuje organizace, která by zpracovávala informace o nadačních výzvách pro fyzické osoby. Když se na nás s prosbou o radu začalo obracet stále více lidí, vznikla idea portálu, který by vše sjednotil a se vším pomohl,“ vysvětluje zakladatelka Nadačníku Kateřina Pelcová.

Kromě Kateřiny Pelcové vystoupil na tiskové konferenci také teolog Jan Bárta, který se zamyslel nad současným fungováním české sociální politiky. Jan Bárta devět let vedl humanitární a rozvojovou organizaci ADRA ČR a nyní působí v organizací Letní dům, která pomáhá dětem a mladým lidem vyrůstajícím v náhradní výchovné péči či bez fungujícího rodinného zázemí. Svůj osobní příběh přidal i Martin Zach – vítěz soutěže Muž roku 2009 – který ochrnul po zranění během exhibičních skoků do vody a svůj život zasvětil mimo jiné pomoci lidem s podobným osudem.

Lidé mají na podporu nárok, často se ale bojí zeptat

Blanka Nováková – matka osmiletého těžce postiženého Matýska, která sama trpí těžkou chorobou – popsala během setkání složitosti, se kterými se v současnosti potkává člověk hledající finanční pomoc, podporu nebo jen informace o možnostech, kterých ve své situaci může využít.

„Blanka je obrovská bojovnice, která i v neuvěřitelně těžkém období dokázala napnout všechny síly k pomoci svému synovi. Na začátku ale byla v podobné pozici, v jaké je dnes řada dalších lidí. Ti si totiž nedokážou o pomoc říci, i když na ni mají nárok a i když by jim velmi ulehčila jejich životy. Buď se ve své situaci stydí, nebo jednoduše neví, kde by vhodnou podporu našli. Právě pro ně je tu Nadačník, který jim nejen dokáže usnadnit hledání a vyřizování, ale také s nimi mluví běžnou a srozumitelnou, zkrátka lidskou řečí,“ doplňuje Kateřina Pelcová.

Organizace má ve svém registru aktuálně zpracováno přibližně 40 % z celkem 2 000 aktivních nadací, které v Česku eviduje ministerstvo vnitra. Jejich činnost a nabídku dokáže podle představ klienta okamžitě prohledat a doporučit zejména ty, u kterých je vhodné podat žádost. Z aktuálního portfolia celkem 191 nadací a fondů poskytuje pomoc fyzickým osobám a dohromady nabízí 219 nadačních příspěvků.

O Nadačníku

Cílem organizace Nadačník je pomáhat lidem hledajícím cestu ze složitých životních situací. Propojuje čtyři hlavní subjekty: člověka, sociální politiku (služby či dávky), komerční služby a nadace. Jejím hlavním úkolem je poskytovat přehledy a poradenství týkající se sociálních dávek, nejrůznějších typů příspěvků či zdravotních pojišťoven a zprostředkovat kontakt s relevantními nadacemi nebo nadačními fondy. Zájemcům dokáže přehledně zobrazit možnosti nadačních příspěvků pro konkrétní situace a pomáhá s úspěšným vyplněním a odesláním žádostí. Během svého pilotního provozu dokázal Nadačník pomoci celkem 127 lidem s různým omezením získat z nadací a fondů příspěvek v celkové výši 5 328 532 Kč.

Více zde: nadacnik.cz/