Na Václaváku se povedl světový unikát: „7 statečných“

  • 11. 04. 2018
Na Václaváku se povedl světový unikát: „7 statečných“

7. a 8. dubna byl ve spodní části Václavského náměstí vybudován čtyř set metrový bruslařský ovál. Ve dvě odpoledne do něj vstoupilo 7 statečných. Sedm dvojic. Vozíčkář a bruslař. Dostali 24 hodin a jediný úkol, najet během této doby co nejvíce kilometrů.
 

Jelo se non-stop. Od dvou hodin v sobotu do dvou hodin v neděli. Cílem projektu „7 statečných“ organizace Cesta za snem bylo poukázat na to, že lidé s handicapem i zdraví jsou si rovni a mohou tvořit fungující tým. Rozhodli se to prezentovat v rámci extrémního závodu, prvního svého druhu na světě. Pokud to bude fungovat tady, musí to přeci fungovat venku na ulici!

 

Projekt „7 statečných,“ odkazující se na legendární film o síle a vzdoru, má na svědomí předseda organizace Cesta za snem, vozíčkář Heřman Volf. Ten před 12 lety po úrazu na lyžích ochrnul, ale nehodlal se vzdát aktivního života. Dnes patří mezi největší propagátory sportu pro všechny bez rozdílů a na jeho akcích se dnes jezdí na kole, řídí auta, plave, střílí, jachtí nebo lítá. „Před dvěma roky jsem seděl na vozíku a sledoval, jak mé dvě dcery jezdí na bruslích. Nechtěl jsem je zdržovat na vozíku. Pak mě to napadlo. Vzal jsem si dvě hole na běžky a vyrazil s nimi. Bylo to úžasné. Na vozíku s hůlkami se dá jet v pohodě 25 km za hodinu, jste s rodinou nebo přáteli, a náklady jsou minimální,“ vysvětluje Heřman a dodává: „Pohyb je pro lidi na vozíku mnohem důležitější než pro zdravé. Bez pohybu nám ochabují svaly, nemůžeme se pak dostat do auta, tloustneme, až zůstaneme odkázáni na druhé. Tohle je skvělé řešení pro každého.“

Aby jízdu na vozíku s hůlkami zpropagoval, umístili organizátoři dráhu na nejrušnější místo v Česku, kde denně proteče desetitisíce lidí. Sedm dvojic během 24 hodin dokázalo dohromady najet 2928 km! Ta vítězná, Tým Flexira ve složení Miloš Bauer a Libor Štěpán, dokázala utrhnout 539 km. Nejvíce ze všech vozíčkářů dokázal najet autor projektu Heřman Volf, celých 242 km. „Na vozíku a rukama, je to neskutečný výkon. Je to zřejmě světový rekord,“ řekl hlavní produkční projektu Tomáš Pchálek.

Generálním partnerem projektu se stalo vlastně samo Česko. Projekt byl podpořen skrze agenturu CzechTourism, která má za úkol propagovat Česko doma i v zahraničí. Celá dráha tam byla obehnaná bannery s fotkami těch nejkrásnějších míst z každého kraje. „Projekt „7 statečných“ je mezi těmi, jež si připomínáme a oslavujeme 100 let od založení republiky,“ uvedla Renata Kasalová, tisková mluvčí CzechTourism, která se sama postavila na start ve dvojici s handicapovaným.

Projekt také nasbíral peníze. Přes aplikace EPP pomáhej pohybem Nadace ČEZ sportovci vyjeli čtyřicet tisíc korun pro Světlušku. Průjezdy pod bránou Nezastavitelní, která za každé podjetí připisuje 5 korun, se sesbíralo přes padesát tisíc na nákup sportovních pomůcek pro handicapované.

„Chtěli jsme ukázat, že jsme si rovni, že sport je pro všechny a není potřeba dělat rozdíly. Že i v extrémních podmínkách můžeme fungovat jako tým! A to se povedlo. Postavili jsme se na nejrušnější místo v Česku, lidem do cesty. Na místo, kde by nás nikdo nikdy nečekal. Tak, aby nás nemohli přehlédnout. Trvalo to měsíce, připravit tyto dva dny, ale dokázali jsme to. Ti, kdo se stali 7 statečnými, položili základní kámen velkému projektu, velké myšlence. Díky moc všem, kdo nám pomohli,“ uzavírá Heřman Volf.  

Více zde: www.cestazasnem.cz/