Jak se žije mimo domov

  • 29. 11. 2015
Jak se žije mimo domov
Mít domov je pro většinu z nás samozřejmostí, avšak pro mnohé lidi je to nesplnitelný sen. Nejedná se pouze o lidi, kteří přišli z nejrůznějších důvodů o střechu nad hlavou. Mimo domov žijí také děti z dětských domovů.

Mít domov je pro většinu z nás samozřejmostí, avšak pro mnohé lidi je to nesplnitelný sen. Nejedná se pouze o lidi, kteří přišli z nejrůznějších důvodů o střechu nad hlavou. Mimo domov žijí také děti z dětských domovů. Tyto děti mají sice střechu nad hlavou, chybí jim však teplo domova. Jednou z organizací, která pomáhá těmto dětem, je organizace Mimo domov, pořadatel benefičního festivalu s názvem „Jak se žije mimo domov“. Benefiční festival se konal 22. listopadu 2015 v prostorách pražské Kavárny Lucerna.

Na co se mohli návštěvníci festivalu těšit

Návštěvníci festivalu si mohli posedět u kávy, pochutnat si na zdravých sladkých i slaných dobrůtkách a přispět na dobrou věc. Mohli si také vybírat z pestré nabídky různých ručně vyrobených zápisníků, polštářů, bižuterie a dalších krásných výrobků. Výtěžek ze všech výrobků, dobrůtek i obrazů, namalovaných dětmi z dětského domova byl určen těmto dětem. Nechyběla ani hudba různých kapel i žánrů – jazz, ethno, soudobá hudba, chanson, improvizace a další.

Představení organizace Mimo domov


Organizace Mimo domov pomáhá dětem z dětských domovů žít běžným životem. Nemohla jsem si nechat ujít příležitost seznámit se blíže s touto organizací. Zastavila jsem se u jednoho stánku s ručně dělanými výrobky a zeptala se jedné z dobrovolnic na činnost této organizace. „Naše organizace pomáhá dětem z dětských domovů. Objíždíme dětské domovy, hovoříme s dětmi a obdarováváme je. Peníze získáváme od našich sponzorů a také pořádáním festivalu Out of Home. Festival „Jak se žije mimo domov“ je první ročník festivalu, který je pro veřejnost. Cílem tohoto festivalu je získat peníze pro děti z dětských domovů. Na tyto děti přispěje každý koupí některého z výrobků a ochutnávkou domácích dobrůtek.“

Chtěla jsem se dozvědět více informací o organizaci Mimo domov. „Jsme skupina nadšenců, ve skutečnosti jsme všichni dobrovolníky. Každý z nás má své zaměstnání a ve volném čase pomáhá dětem z dětských domovů.“ Zajímalo mě, proč tato skupina lidí, kteří rádi pomáhají druhým, si vybrala děti z dětských domovů. „Většina z nás má zaměstnání, kde pracuje s dětmi a proto jsme se rozhodli, že budeme pomáhat dětem z dětských domovů.“
Prohlížela jsem si krásné, ručně dělané výrobky a napadla mě otázka: „Pocházejí tyto výrobky z rukou dětí z dětských domovů?“. V případě, že ano, v dětských domovech vyrůstá spousta talentovaných umělců. „Tyto výrobky nejsou dílem dětí z dětských domovů. Ve volném čase je vyrábíme my a naše kamarádky.“


Festival Out of Home


Dozvěděla jsem se také, že každoročně pořádaný festival s názvem „Out of Home“ není již sportovně zaměřen. „Děti z dětských domovů více ocení festival zaměřený na to, jak žít v běžném prostředí, na které nejsou vůbec připraveni.“
V duchu jsem si představila mladého člověka, který vyjde po dovršení 18 ti let z dětského domova s batohem na ulici, bezradně bloudí a neví, kam má jít. Existují organizace, které těmto mladým lidem pomáhají, avšak jak se o nich tito lidé dozvědí? Řeknou jim o těchto organizacích v dětském domově? „V dětském domově jim o tom neřeknou, ale řekneme jim o tom my a dáme jim kontakty na tyto organizace. Na festivalu učíme dospívající mládež jak a kde hledat práci, ubytování, jak napsat životopis, motivační dopis, jak uspět na pohovoru. Nejedná se pouze o teorii, tyto dovednosti si dospívající také zkoušejí.
Pro děti ze základní školy jsou připraveny hry na povolání. Cílem je zjistit, na co mají děti talent a čemu by se měly věnovat, než dovrší 18 let věku a opustí dětský domov. Chceme, aby děti byly po opuštění dětského domova co nejlépe připraveny pro život, který je čeká. K tomu patří také uplatnění na trhu práce.“ Hlavou mi bleskla myšlenka, že to nelze za jeden den stihnout. „Samozřejmě, že to není možné za jeden den stihnout. I to je důvod, proč navštěvujeme dětské domovy.“

Další informace o činnosti organizace Mimo domov je možné najít na webových stránkách http://2015.mimodomov.cz/.


Tip na zdravé mlsání z benefičního festivalu „Jak se žije mimo domov“


Návštěvníci festivalu se mohli přesvědčit, že existují zdravé sladké i slané pochoutky. Mohly ochutnat různé nepečené dobrůtky, pečený puding a další chuťovky a dokonce i domácí hořkou čokoládu s oříšky. Nejenže jsem si pochutnala na výborné hořké čokoládě, ale zeptala jsem se také na technologický postup této zdravé pochoutky.
Výroba domácí hořké čokolády je velice snadná, stačí stejné množství kakaa, stejné množství kakaového másla a dle chuti agávový sirup, oříšky, mandle, sušené ovoce. Kakao, kakaové máslo i agávový sirup jsou k dostání v prodejnách zdravé výživy. Ve vodní lázni rozpustíme za stálého míchání kakaové máslo, potom k němu přidáme kakao a promícháme. Přidáme agávový sirup a opět promícháme. Pokud chceme mít čokoládu s vysokým leskem a pevnou krystalickou strukturou, přichází na řadu temperování. Čokoládu zahřejeme na teplotu alespoň 42 °Celsia, následně ji zchladíme a potom opět zahřejeme na nižší teplotu, než byla původní. Nakonec přidáme oříšky, mandle, ovoce dle chuti. Hotovou čokoládu nalijeme do formiček a necháme ztuhnout v mrazáku 15 až 20 minut. Potom si již můžete pochutnávat na pravé čokoládě.


Autorka: Evžena Janovská