Hřiště pro hořovické sviště

  • 07. 05. 2014
Hřiště pro hořovické sviště
V Hořovicích se v současné době dokončuje nové dětské hřiště. Výjimečné je tím, že se o něj zasloužili sami občané města. Finančně i vlastními silami. Na podrobnosti jsme se zeptali předsedkyně občanského sdružení Hořovické maminky Lucie Menclové.

V Hořovicích se v současné době dokončuje nové dětské hřiště. Výjimečné je tím, že se o něj zasloužili sami občané města. Finančně i vlastními silami. Na podrobnosti jsme se zeptali předsedkyně občanského sdružení Hořovické maminky Lucie Menclové:
 

V Hořovicích se právě buduje nové dětské hřiště. Kde přesně?
Hřiště se buduje na krásném místě a to v Panské zahradě, která je hned naproti zámku Hořovice.Je hřiště svým vybavením nějak výjimečné?

Výjimečné vybavení asi ne, ale svou historií vzniku určitě. Na hřiště se složili místní občané, podnikatelé, větší i menší společnosti a město Hořovice. Kdybych je měla všechny jmenovat, tak to bude dlouhý seznam, ale opravdu moc jim všem děkuji. Ať za finance či osobní pomoc a nebo materiál.
Jen pro zajímavost:
Saint-Gobain Sekurit – největší finanční partner, kterému velmi děkuji za důvěru
Město Hořovice – finanční partner, majitel pozemku a následný majitel hřiště, významná personální pomoc při výstavbě
Jana Pitínová – podnikatelka, dar kačírku na dopadové plochy hřiště
Karel Pelikán a Aleš Kunc, PK. SERVIN – projekt a stavební dozor hřiště
Nemocnice Hořovice, TTJ s.r.o, Webr mlýn, Smurfit Kappa a dalším velmi děkuji za důvěru.
Když jsem za nimi přišla s projektem Hřiště pro hořovické sviště, tak jejich rozhodnutí se do projektu přidat bylo takřka okamžité.

Kdy bude celé dokončené? Bude slavnostní otevření?

Se slavnostním otevřením počítáme 1.6. na den dětí a bude to opravdu veliké. Viz přiložený plakát akce níž.

O hřiště se výrazně zasloužilo občanské sdružení Hořovické maminky. Co všechno jste museli udělat, abyste hřiště prosadili?
Je pravda, že převážná část členů týmu projektu Hřiště pro hořovické sviště jsou současně členové občanského sdružení Hořovické maminky, ale další jsou z řad veřejnosti a za to jsem ráda. Protože tak je to pěkně vyvážené. O nové hřiště v Hořovicích bojujeme již dlouho a tak když jsme se o 200 hlasů nedostali do vybraných od místního obchodníhořetězce, řekli jsme si, že to zkusíme sami. Sešlo se nás tak 10 a začali plánovat. Jak si projekt představujeme, kdo si co vezme na starost. Jak seženeme peníze. Začali jsem se pravidelně scházet a řešit aktuální problémy a kroky. Získali jsem možnost podpory přes DMS, což už něco říká o kvalitě projektu i záměru. Uspořádali jsme kulturní akce, jejichž výtěžek šel na tento projekt, například maškarní bál, zábavné odpoledne, one man show Na stojáka. Vyrobili jsme trička a kalendář s logem projektu, a ten jsme prodávali na jarmarcích a akcích.Za půl roku se nám podařilo získat na projekt více jak 600.000,-Kč. Myslím si, že můžeme být příkladem pro ostatní města, že to jde a jde to bez dotací odkudkoliv. Můj vzkaz těm, co chtějí hřiště, je: „Nebojte se a jděte do toho!“

Můžete o.s. Hořovické maminky představit podrobnějí? Co je jeho posláním?

Hořovické maminky se snaží zlepšit kulturní, společenské a sportovní vyžití rodin v Hořovicích a okolí. Rovněž se snažíme pomoci sociálně slabým spoluobčanům prostřednictvím sbírek, či konkrétní pomoci.
 
Co všechno pro Hořovice děláte a organizujete?
Mimo projekt Hřiště pro hořovické sviště pravidelně pořádáme tématické jarmarky (Velikonoční, Vánoční, Podzimní),kulturní akce jako je Zahradní slavnost, Drakiáda. Ale akce, ze které mám velkou radost je Rodiny darujte krev. Je to akce na podporu dárců krve. Rodina včetně dětí může v daný termín přijít a my se jim o ratolesti postaráme, zatím co oni darují krev. Každá akce má svůj hrací koutek se spoustou hraček a hlídací tetu, co s dětmi kreslí, hraje si a čte jim pohádky. Vždy se nám podaří najít další prvodárce. A v Hořovické nemocnici se tak pravidelně setkává 15-18 dárců plus 8-10 dětí. Nemocnice nám vychází maximálně vstříc a vždy zajistí i dárky pro děti i dárce.Zapojují se do prospěšných aktivit obyvatelé Hořovic? Jak by se mohli zapojit víc?

Zapojují se a nejen z Hořovic. Zájem máme o nové členy sdružení, o lidi, kteří se chtějí na akcích aktivně podílet, ale i ty, co pomůžou třeba jen roznést plakáty či na akcích. Zároveň zaznamenávám menší zájem návštěvníků a to mě trápí. Naše akce jsou většinou zdarma a když trhovcům nenabídnu dostatek návštěvníků, tak příště nepřijedou a nepomůžou mi ani velmi malé poplatky za místo. Tak mé přání je jediné: více návštěvníků našich akcí.

Jaké máte další plány?
Na ty se mně poslední dobou ptají všichni ... Ještě nevím. Soustředíme se nyní na úspěšné dokončení hřiště a pak uvidíme.

Děkuji za rozhovor.

Hanka