Fotografie Jiřího Štarhy pomáhají lidem s mentálním postižením

  • 25. 05. 2018
Fotografie Jiřího Štarhy pomáhají lidem s mentálním postižením

Výstava a kalendář Jsemvpohode.cz slavnostně pokřtěny v kavárně Bílá vrána.

TISKOVÁ ZPRÁVA

Praha 24. května 2018: Pohoda – společnost pro normální život lidí s postižením, o.p.s. slavnostně pokřtila výstavu a kalendář černobílých fotografií zachycujících průřez jejích služeb pro lidi s mentálním postižením. U příležitosti 20. výročí založení organizace se křtu ujaly Mahulena Bočanová a Klára Issová. Výstava bude k vidění v prostorách kavárny Bílá vrána (Ve Smečkách 5, Praha 1) do konce června zcela zdarma. Organizace si k výročí zároveň nadělila nový vizuální styl, kterým se chce prezentovat veřejnosti.
Fotografie zachycují klienty a služby Pohody, která se už 20 let stará o lidi s mentálním postižením. Mezi její služby patří chráněné bydlení, denní stacionář, osobní asistence a odlehčovací služba a konečně kavárna Bílá vrána, kde lidé s mentálním postižením pracují.
Pomozte lidem s mentálním postižením žít důstojný život!
Kromě výstavy se fotografie promítly také do kalendáře na rok 2019, jehož prodejem chce Pohoda podpořit zaměstnávání lidí s mentálním postižením. Kalendář je v prodeji buď přímo v kavárně Bílá vrána nebo na www.jsemvpohode.cz, kde ho lze objednat z pohodlí domova. Na této adrese navíc lidé naleznou další výrobky z Pohodové dílny, kterými mohou podpořit lidi s mentálním postižením. V rámci Pohodové dílny denního stacionáře lidé s mentálním postižením vyrábějí přípravky do koupele a spoustu dalších krásných věcí, které lze v online krámku zakoupit. „Kolegové s mentálním postižením pracují vždy v týmu s člověkem bez postižení. Střídají se obvykle po čtyřhodinových směnách, celodenní práce je pro ně velmi náročná.“ říká Lucie Mervardová, ředitelka POHODA, o.p.s, zřizovatele kavárny Bílá vrána. „Aby kavárna mohla naplňovat svůj smysl, tj. zaměstnávat lidi s mentálním postižením, musíme neustále zajišťovat zdroje, ze kterých mzdy všech pracovníků hradíme, jak s postižením, tak těch, kteří je v práci jistí. Děkujeme Jiřímu Štarhovi, který nám svými fotografiemi pomáhá tento cíl naplňovat,“ dodává.
Co je smyslem kavárny Bílá vrána?
Zaměstnanci Bílé vrány jsou lidé s mentálním postižením. Díky práci v kavárně získali stabilní zaměstnání, zkušenosti a dovednosti z reálného pracovního prostředí, kontakt s lidmi a možnost výdělku. Jejich život se tím podobá životu jejich vrstevníků. Vedle práce v kavárně spolu s kolegy zajišťují také catering pro nejrůznější akce neziskových i komerčních organizací. Kavárna Bílá vrána je sociální podnik při organizaci Pohoda – společnost pro normální život lidí s postižením, o.p.s.
Co je to POHODA?
POHODA o.p.s. je nezisková organizace, která poskytováním sociálních služeb již 20 let podporuje normální a důstojný život lidí s postižením. POHODA je též zřizovatelem sociálního podniku kavárna Bílá Vrána, Ve Smečkách 5, Praha 1 – www.kavarnabilavrana.cz, která zaměstnává lidi s mentálním postižením. Právě díky kavárně se veřejnost dozvídá o sociálních službách, které POHODA provozuje. Jsou jimi chráněné bydlení, denní stacionář, osobní asistence a terénní odlehčovací služba určené dospělý lidem s mentálním a kombinovaným postižením.