Filantropové podpořili dobročinné projekty na Orlickoústecku

  • 08. 10. 2015
Filantropové podpořili dobročinné projekty na Orlickoústecku
Středa 7. října byla „Dnem D“ pro neziskové organizace z okresu Ústí nad Orlicí. Již počtvrté do Ústí zavítalo dobročinné setkání, známé jako Burza filantropie. Donátoři z řad firemního a veřejného sektoru zde tentokrát podpořili vznik 13 veřejně prospěšných projektů neziskových organizací dary v celkové výši 349 500 Kč.

 

Tisková zpráva

KOALICE NEVLÁDEK PARDUBICKA, o. s.

Kontakt: Bc. Jana Machová, ředitelka KONEP, 774 412 876, machova@konep.cz

 

 

Filantropové podpořili dobročinné projekty na Orlickoústecku

Pardubice – 8. října 2015

 

Středa 7. října byla „Dnem D“ pro neziskové organizace z okresu Ústí nad Orlicí. Již počtvrté do Ústí zavítalo dobročinné setkání, známé jako Burza filantropie. Donátoři z řad firemního a veřejného sektoru zde tentokrát podpořili vznik 13 veřejně prospěšných projektů neziskových organizací dary v celkové výši 349 500 Kč.

 

Burzu filantropie pořádá Koalice nevládek Pardubicka společně s Pardubickým krajem. Její princip je jednoduchý. Neziskové organizace přihlásí svůj projekt, veřejnost a zapojení donátoři z nich poté vyberou ty nejzajímavější, které získají právo se prezentovat na samotné burze. „V letošním finále orlickoústecké Burzy filantropie se představilo 5 neziskových organizací a všechny byly donátory podpořeny. Navíc získaly přímou podporu bez potřeby prezentace, takzvanou divokou kartu, další 3 neziskové organizace. Předávání šeků tak bylo letos velmi radostné,“ přibližuje výsledek Jana Machová, ředitelka pořádají Koalice nevládek Pardubicka.

 

Ale ani tím není výčet darů na Burze filantropie uzavřen. Donátoři z obchodního družstva KONZUM věnovali 5 000 Kč všem organizacím, které do burzy svůj projekt přihlásily. Podobně výjimečnou odměnu za vynaložené úsilí při vymýšlení projektu si pro neziskovky přichystaly i v minulých dvou letech. Celkem se tedy dostáváme na sumu 349 500 Kč a to naprosto zaslouženou.

 

Na projektech neziskovek z Orlickoústecka je fantastické, že jsou vždy jiné, každý má svůj specifický příběh. Důležité především je, že projekty přinášejí změnu, neziskovky dobře zmapovaly, co je v regionu potřeba zlepšit a snaží se na to reagovat svými zajímavými nápady,“ ocenil aktivitu neziskovek Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor a pravidelný donátor Burzy filantropie. Pojďme se tedy podívat, kdo na Burze filantropie se svými projekty obstál a na co se můžeme na Orlickoústecku nově těšit.

 

V Letohradě bude nadále fungovat Lesní klub Strom života, jehož vznik byl podpořen na Burze filantropie 2014. Letos donátoři pomohou jeho dalšímu rozvoji – Strom života nakoupí nové výukové pomůcky pro děti, a především bude mít finance na vytápění klubu v zimních měsících. V Ústí nad Orlicí se naopak mohou všichni, kteří se chtějí naučit kouzlům řemesel, těšit na Chlapskou dílnu. Ta bude díky Rodinnému centru Srdíčko sloužit mladým mužům k zlepšování jejich manuálních dovedností tak, aby si hravě zvládli poradit s nezbytnými opravami v domácnosti. CEMA Žamberk pořídí nové herní prvky do zahrady Klubu bez klíče. Budou sloužit dětem, které v organizaci tráví volný čas a samy si zde vymyslely hru „Stop zem!“, obdoby slepé báby, při níž se po zvolání názvu hry nikdo nesmí dotýkat země – nyní tak budou moci vyskočit i na nové prolézačky.

Prezentace Rytmusu Východní Čechy se poté soustředila na konkrétní pomoc potřebným. Díky podpoře projektu „Průvodce k samostatnosti“ může organizace poskytovat pracovní asistenci klientům s mentálním handicapem, kteří mají velkou chuť do práce, potřebují ovšem podporu do začátků pracovního života. Efekt je však velký, většina z nich poté dokáže v práci fungovat takřka naprosto samostatně. O tom nás na Burze filantropie přesvědčil přípravou lahodné kávy pracovník Kafebaru. Nebyl zde náhodou, Kafebar Rytmusu Východní Čechy byl podpořen na loňské burze.

 

Pomoc pro svou činnost získalo i Rodinné centrum Dětský svět. Z ní bude moci zřídit nové webové stránky a vybavit prostory svého centra. To vše pomůže v organizování dalších volnočasových aktivit pro rodiny z Lanškrouna.

 

Zajímavostí letošní burzy je fakt, že projekty jsou rozprostřeny po celém okrese Ústí nad Orlicí – těžit z nich budou obyvatelé čtyř měst a zajisté také blízkého okolí. Díky Burze filantropie však brzy vzniknou další projekty, a to v okrese Svitavy. Dne 21. října se totiž koná finále tamní burzy, které proběhne v Litomyšli od 14:00 v Hotelu Zlatá hvězda. Přijďte se proto podívat na poslední letošní Burzu filantropie a podpořit neziskovky při jejich velkém dnu.