FESTIVAL JEDEN SVĚT BYL ZAHÁJEN: OCENĚNÍ HOMO HOMINI OBDRŽELA ÁZERBÁJDŽÁNSKÁ REDAKCE ABZAS MEDIA. CENU PŘEDALA REŽISÉRKA AGNIESZKA HOLLAND

  • 20. 03. 2024
FESTIVAL JEDEN SVĚT BYL ZAHÁJEN: OCENĚNÍ HOMO HOMINI OBDRŽELA ÁZERBÁJDŽÁNSKÁ REDAKCE ABZAS MEDIA. CENU PŘEDALA REŽISÉRKA AGNIESZKA HOLLAND

Tisková zpráva
19. března 2024
V podvečer 19. března proběhlo v Pražské křižovatce slavnostní zahájení 26. ročníku festivalu Jeden svět. Jeho součástí bylo tradičně i předávání lidskoprávního ocenění Homo Homini, jehož letošním laureátem je ázerbájdžánský protikorupční server Abzas Media. Cenu za novináře a novinářky, které tamní režim uvěznil, převzala z rukou režisérky Agnieszky Holland nová šéfredaktorka Leyla Mustafayeva. Festival, který pořádá organizace Člověk v tísni, letos proběhne v rekordních 48 městech po celé České republice od 20. března do 21. dubna 2024. Nabídne desítky filmů o lidských právech, debatní program s hosty a hostkami z celého světa i krátké filmy pro děti. V Praze se Jeden svět uskuteční od 20. března do 28. března 2024. Kompletní program je dostupný na www.jedensvet.cz/program

Na úvod slavnostního večera promluvila režisérka Agnieszka Holland, která ve svém projevu hovořila mimo jiné o stavu lidských práv ve světě kolem nás. „Na jedné straně kolébka svobody a solidarity, demokracie a lidských práv. Na druhé straně těch nejhorších zločinů proti lidstvu. Festivaly jako Jeden svět plní ohromnou roli. Jsou důležitou platformou poznání a empatie,“ pronesla režisérka.

Z rukou Agnieszky Holland cenu Homo Homini převzala šéfredaktorka Leyla Mustafayeva. Po jejím projevu věnovaném stavu svobody médií v Ázerbájdžánu i činnosti redakce Abzas Media moderátorka Linda Bartošová přečetla dopis, který z vězení napsal jeden ze zatčených členů redakce, Ulvi Hasanli, své malé dceři.

Ázerbájdžánský server Abzas Media ocenění Homo Homini obdržel za investigativní zpravodajství zaměřené na rozkrývání korupce. Mustafayeva cenu převzala za novináře a novinářky, včetně spoluzakladatele redakce Ulviho Hasanliho nebo šéfredaktorky Sevinj Vagifgizi, které režim uvěznil.

Cenu Homo Homini uděluje Člověk v tísni už od roku 1994 lidem a skupinám, které se významně zasloužily o obranu lidských práv, demokracii a nenásilné řešení politických konfliktů.

Po předávání následovalo vystoupení ázerbájdžánského rappera Jamala Aliho a promítání filmu Pozemské verše režisérské dvojice Ali Asgari a Alireza Khatami.

Zahajovací projekce pro veřejnost proběhne ve středu 20. března v pražském kině Lucerna. Divačky a diváci budou moci zhlédnout oscarový dokument 20 dní v Mariupolu režiséra Mstyslava Černova, který ukáže nejen zákulisí válečné žurnalistiky, ale i osudy obyčejných lidí ve válce. Po projekci proběhne debata s očitou svědkyní válečných hrůz z Mariupolu. Pozvání do diskuze přijala také ředitelka Centra pro lidská práva a demokracii Nadiia Ivanova. Moderuje René Kočík.

Festival Jeden svět kromě Prahy nyní odstartuje i v dalších městech po celém Česku. Divačky a diváci se mohou těšit na tradiční soutěžní sekce (Mezinárodní soutěž, Česká soutěž, Máte právo vědět nebo Soutěž imerzních filmů) a nabídne i 7 nesoutěžních kategorií, které filmy podle tématu sdruží do sekcí Identity, Vrstvy moci, Blízký východ, Ekosystémy, Hledání svobody, Hrany dospívání a Komunity. Nově se v nich objeví i hrané filmy s lidskoprávní tematikou.

O ocenění porot budou usilovat zahraniční i české snímky. Z tuzemských filmařů a filmařek na festivalu představí svůj film například režisérka Dagmar Smržová (Tělo v mé hlavě), Apolena Rychlíková (Hranice Evropy) nebo režisér Robert Kirchhoff (Všichni lidé budou bratři). Na festival filmy tradičně doprovodí i mnoho zahraničních hostů a hostek. Bude mezi nimi například režisérka filmu Šamanův příběh, v němž se jakutský šaman vydal na osm tisíc kilometrů dlouhou cestu do Moskvy, aby sesadil Vladimíra Putina, nebo režisér Ibráhím Naš'at, který na festivalu představí svůj dokument Základna Hollywoodgate, který natáčel v nitru Tálibánu.

V rámci doprovodného programu Jeden svět kromě debat s hosty a hostkami z celého světa nabídne například masterclass Agnieszky Holland, která proběhne 20. 3. v 18:00 v Městské knihovně.

PRAKTICKÉ INFORMACE

● Předprodej vstupenek probíhá v síti GoOut. V infostánku v Lucerně si je diváci a divačky mohou koupit od 19. března, na pokladnách kin pak od 20. března. Jednotná cena vstupenek je 130 Kč.

● Držitelé průkazů ZTP, ZTP/P a diváci nad 65 let mají zlevněné vstupné na veškeré projekce o 50 %.

● U držitelů průkazu ZTP/P má jejich doprovod vstup zdarma.

● Presscentrum, kde budeme vydávat novinářské akreditace během festivalu, najdete v 1. patře Centra Člověka v tísni – Langhans (Vodičkova 37, Praha). Otevřeno bude od 20. do 28. března od 10.00 do 20.00.

● Během celého festivalu budou otevřeny tři infostánky – jeden v pasáži Lucerna, druhý ve foyer Městské knihovny v Praze a třetí na pokladně Kina Pilotů. Zde získáte veškeré potřebné informace o festivalu. Můžete zde také zakoupit festivalový merch. Ten bude dostupný i v e-shopu Jednoho světa.

● I letos nabízíme přímý prodej lístků v infostáncích. Divák si zde může koupit vstupenky do jakéhokoli kina na jakékoli představení. Následně vstupenky dostane vytištěné.

● I letos bude možné zakoupit v síti GoOut balíčky vstupenek. V nabídce jsou tři typy balíčků. První obsahuje 3 vstupenky a stojí 350 Kč, další 5 vstupenek za 550 Kč nebo balíček 10 vstupenek + 2 filmů na Jednom světě online za 1100 Kč.

● Informace o přístupnosti kin i festivalového programu jsou dostupné na www.jedensvet.cz/pristupnost. Na webu festivalu v sekci Program je také možné vyhledávat v nabídce projekcí podle jejich přístupnosti.

Podrobnosti o festivalu a materiály ke stažení najdete na webu www.jedensvet.cz