Děkujeme, pokračujeme - 20 let Asistence

  • 11. 06. 2015
Děkujeme, pokračujeme - 20 let Asistence
Život lidí s postižením není lehký. Lidé s postižením jsou nuceni se potýkat s vnějšími i vnitřními bariérami, což jim značně ztrpčuje život. Aby měli možnost žít běžný život bez bariér, potřebují podat pomocnou ruku. Tou podanou pomocnou rukou je organizace Asistence o. p. s., která rozpouští vnější i vnitřní bariéry a pomáhá lidem s postižením žít kvalitní, plnohodnotný život. V úterý 2. června 2015 oslavila Asistence o. p. s. 20. výročí svého založení. Oslava s názvem Děkujeme, pokračujeme, se konala na Střeleckém ostrově v Praze 1.

Život lidí s postižením není lehký. Lidé s postižením jsou nuceni se potýkat s vnějšími i vnitřními bariérami, což jim značně ztrpčuje život. Aby měli možnost žít běžný život bez bariér, potřebují podat pomocnou ruku. Tou podanou pomocnou rukou je organizace Asistence o. p. s., která rozpouští vnější i vnitřní bariéry a pomáhá lidem s postižením žít kvalitní, plnohodnotný život. V úterý 2. června 2015 oslavila Asistence o. p. s. 20. výročí svého založení. Oslava s názvem Děkujeme, pokračujeme, se konala na Střeleckém ostrově v Praze 1.

Průběh oslav
Oslavy začaly představením divadelního souboru „Ještě chvilku“, jehož členy jsou lidé s postižením i ti, kteří jim pomáhají. Po skvělém výkonu se na pódiu vystřídalo několik kapel a interpretů, jako je Tomáš Pastrňák, Jarda Svoboda, Vrtule 1 a další, kteří se postarali o jedinečnou atmosféru. Průběhem oslav provázela herečka Simona Babčáková. Na pódiu se také vystřídali gratulanti, mezi nimi byl mimo jiné Daniel Adamka, generálmí ředitel společnosti Arriva Transport, RNDr. Petr Zapletal, MBA, předseda představenstva Flexi životní pojištění, České spořitelny, Mgr. Petr Hrubý, ředitel Jedličkova ústavu, Ing. et Mgr. Irena Ropková, radní hl. m. Prahy, Mgr. Vlasta Stupková, zakladatelka organizace Asistence. Na pódiu se objevil také současný ředitel Asistence o. p. s. Mgr. Erik Čipera, který stručně Asistenci představil.
Součástí oslav byl slavnostní dort a dar od Flexi životní pojištění České spořitelny, jednoho z hlavních partnerů akce. Jednalo se o šek ve výši 500.000,- Kč. Asistence o. p. s. děkuje všem dobrovolníkům, asistentům i všem svým dalším příznivcům, kteří přišli na úterní oslavy. Celkový výtěžek z akce činil 69.881 Kč. Výtěžek putoval na činnost Asistence o. p. s. Návštěvníci si mohli také koupit benefiční předměty Asistence o. p. s. a tím přispět na její činnost, mohli si vybrat v bazarech knihu či oblečení. Měli také možnost si prohlédnout výstavu fotografky Kristýny Svobodové a přečíst si příběhy z Asistence. Návštěvníci měli také jedinečnou možnost koupit si výrobky dílny“ Já na tom dělám“, jednalo se o výrobky z věcí, které se běžně vyhazují, jako jsou např. staré magnetofonové kazety či ořezky z pneumatik. Oslavy vyvrcholily vystoupením kapely Vypsaná fixa.

 



Jak pomáhá Asistence lidem s postižením
U stánku Asistence o. p. s. mi jedna z ergoterapeutek této organizace řekla, jak pomáhá Asistence o. p. s. lidem s postižením. „Pracuji v Asistenci jako ergoterapeutka, což znamená, že provádím s klienty nácvik sebeobsluhy a také s nimi procvičuji jemnou motoriku. V Asistenci pomáháme lidem s postižením najít práci. Nenabízíme jim konkrétní pracovní místa, ale podporujeme je v hledání práce. Podpora spočívá v pomoci s napsáním životopisu, motivačního dopisu, nácviku pohovoru a pomoci v hledání pracovních míst. Pokud má klient obavy, že ve své práci nebude dostatečně zručný, pomáhám mu s nácvikem potřebných dovedností.“
„Pro lidi s postižením je klíčový výběr vhodné kompenzační pomůcky. Já jako ergoterapeutka radím klientům při výběru kompenzačních pomůcek a pomáhám jim s jejich výběrem.“ Ergoterapeutka mě také seznámila s metodou Američanky Dr. Theresse Willkomm „Jak si pomoci v minutě“ (Assistive technology – Solution in Minutes), kterou sama používá. Jedná se o kompenzační pomůcky, vyrobené během několika minut z levných a dostupných materiálů. Metoda Dr. Willkomm se řídí známými rčeními „ Někde se začít musí“, „Nikdy neuvěříš, pokud to nevyzkoušíš“, „Je lepší zkusit něco než nedělat nic“. Pro použití této jedinečné metody stačí mít kreativního ducha a manuální zručnost. Většinu materiálů pro výrobu kompenzačních pomůcek je možné koupit ve specializovaných prodejnách či obchodních domech pro kutily.
Lepicí pásku je možné využít k upevnění, přidržení mnoha věci, rozšíření úchopu, výrobě držadel, apod. Existují i pásky, které lepí oboustranně, které se dají několikrát použít, které udrží velkou hmotnost a nahradí i hřebík. Plexisklo je možné použít k výrobě různých tabulek, držáků, nástavců, obalů na spínače, apod. Z polystyrénu je možné vyrobit různé podložky a podstavce, epoxy tmel je možné využít na výrobu a zvětšení držadel, ovladačů a regulátorů. Rychleschnoucí modelovací hmota se obvykle používá pro zvětšení úchopu tužek a jiných předmětů, protiskluzové podložky je možné využít v koupelně, pod talíř, pod klávesnici, apod., tepelnou izolaci trubek je možné použít na zvětšení úchopu tužek, příborů a dalších předmětů.

Příklady lidí, kterým pomohla najít Asistence práci
Lidí se zdravotním postižením, kteří získali díky Asistenci o. p. s. práci, je mnoho. Jednou z nich je paní Lucie, které byl přiznán III. stupeň invalidního důchodu. Jelikož je díky svému zdravotnímu stavu stále doma, bylo pro ni velmi těžké sehnat práci. Usilovně hledala na internetu nabídky práce z domova, ve všech případech se však jednalo o podvodné nabídky. Asistence o. p. s. jí pomohla najít práci v prodejně oděvů. Paní Lucie pracuje doma, její náplň práce spočívá v zadávání a popisování zboží do internetového obchodu. Zácvik práce proběhl na pobočce Asistence o. p. s., kde jí její zaměstnavatel vše potřebné vysvětlil a názorně ukázal. Paní Lucie je velmi spokojená, práce ji baví, přináší ji výdělek i naplnění. Další klientkou, které Asistence pomohla sehnat práci, je paní Petra, která pracuje jako prodejní asistentka ve společnosti Hračkotéka. Asistence o. p. s. pomohla najít práci také zdravotně postiženému panu Martinovi, který pracuje jako prodejce instalatérského sortimentu.

Příběhy z Asistence
Práce asistenta, stejně jako mnoho dalších profesí v sociálních službách bývá náročná. Jste při ní často v roli ošetřovatele, psychologa, naslouchatele stesků a určitě byste našli i mnoho dalších prvků. Především je to ale přímý, často velmi osobní kontakt s člvoěkem. S člověkem, který si tuto službu objednává, aby mohl žít jako vy. Štěpán Freiberg
Působila jsem v podporovaném zaměstnávání a zjišťovala, že tato neziskovka umožňuje všem vzájemně se obohacovat, měnit se, růst. Lidsky i profesionálně přizpůsobovat služby potřebám lidí, pro něž je poskytujeme a revidovat vlastní životní hodnoty. Pavlina Techlová
Zjistil jsem, že i já se svým postižením mohu být prospěšný druhým, což mě naplnilo obrovskou životní silou. Asistence je nenahraditelná v tom, že skutečně nachází cesty, jak zkvalitňovat život lidem s postižením. Oproti jiným poskytovatelům sociálních služeb dělá mnoho věcí nad rámec. Celé to začíná lidmi, kteří se kolem Asistence sdružují. Od těchto lidí vychází neuvěřtelná energie, která mění klima ve společnosti, a tím se pak mění věci k lepšímu. Není zde jiná instituce, která vyvolala tak silnou celospolečenskou debatu o bariérách. Myslím, že je to tím, jak Asistence jasně popisuje problémy a prezentuje je ostatním lidem. Michal Prager
S Asistencí jsem se rozhodla spolupracovat, protože mi mohla pomoci najít práci i s mým handicapem. Milada Kocábková
Předtím než jsem začala s Asistencí spolupracovat, byla jsem zvyklá na péči rodičů, vychovatelů a učitelů, kteří na mě působili hodně z pozice autority. Potom jsem poznala osobní asistentky a zjistila jsem, že svět můžu vidět jinýma očima, že můžu dělat to, co chci já, být svobodná. A člověk, kteý mi pomáhá, může být pro mě partnerem. Linda Riegrová
V Asistenci jsem před lety dostal prostor dělat věci, které jsou někomu k užitku, dostal jsem volnost, abych mohl využít, co jsem se jinde naučil a co najednou získalo svůj smysl. Procházejí tudy stovky lidí, kteří mají velkou příležitost pracovat na věcech, které je skutečně potřebné udělat. Že můžu tomuto prostoru přispívat svým dílem, to pro sebe vnímám jako velkou hodnotu. Erik Čipera


Asistence o. p. s. pomáhá lidem s postižením odstraňovat vnější i vnitřní bariéry, pomáhá jim žít. Díky pomoci Asistence o. p. s. mohou zdravotně postižení lidé pracovat, studovat, jít na nákup, vyřídit si potřebné věci, chodit na výlety, navštěvovat různé kulturní a společenské akce, zkrátka žít, nikoli pouze přežívat. Asistence o. p. s. umožňuje lidem se zdravotním postižením žít život podle svých představ. Více informací o Asistenci o. p. s. a její činnosti je možné najít na webových stránkách www.asistence.org.


Autorka: Evžena Janovská