Burza filantorpie v Ústí n. O. trhala rekordy

  • 25. 10. 2019
Burza filantorpie v Ústí n. O. trhala rekordy

Burza filantropie v letošním roce pro okres Ústí n. Orlicí proběhla ve středu 23. října. Donátoři podpořili projekty neziskových organizací rekordní částkou ze všech okresů ve výši 655 tis. korun.

Tisková zpráva
KOALICE NEVLÁDEK PARDUBICKA, z. s.
Kontakt: Bc. Jana Machová, ředitelka KONEP, 777 837 950, machova@konep.cz
BURZA FILANTROPIE V ÚSTÍ NAD ORLICÍ TRHALA REKORDY
Pardubice – 25. října 2019


Osmý ročník dobročinného projektu „Burza filantropie“ zakončil své putování po Pardubickém kraji ve středu 23. října v Ústí nad Orlicí. Na poslední podzimní burze donátoři z řad veřejné správy a firem přispěli na prospěšné projekty neziskových organizací rekordní částkou 655 tisíc korun.

Dějištěm v pořadí již 40. Burzy filantropie se stal opět Hotel UNO. Burza v Ústí nad Orlicí byla rekordní nejen nejvyšší získanou finanční podporou ze všech okresů, ale také počtem zúčastněných donátorů a prezentovaných projektů. „Pro orlickoústeckou burzu se nám podařilo získat několik nových firem. Celkem jsme přivítali 12 donátorů,“ vysvětlila ředitelka pořádající Koalice nevládek Pardubicka Jana Machová a pokračovala: „Proto jsme se rozhodli k šesti postupujícím projektům přidat ještě pět dalších, které ale měly na prezentaci zkrácený čas.“ V roce 2019 se díky donátorům podařilo podpořit 44 projektových záměrů neziskových organizací v celkové výši 1 670 000 korun.

Písničkou začala prezentace prvního z jedenácti projektů s názvem „Společně v kuchyni, společně v lese“ Lesního klubu Březinka, kde by rádi zrekonstruovali stávající kuchyň. Druhé v pořadí se prezentovalo Rodinné centrum Dětský svět s projektem „Ať se potkáváme“. Upravením veřejného prostoru před vstupem do rodinného centra, které má zázemí v penzionu pro seniory, by chtěli vytvořit místo pro setkávání tří generací – dětí, rodičů a seniorů. Oblastní charita Ústí nad Orlicí představila projekt „Terénní automobil pro domácí hospic Alfa-Omega“ Díky finanční podpoře, která se vyšplhala na 127 tisíc korun, bude moci charita brzy pořídit nové terénní auto. Tím bude poskytnut bezpečný a včasný dojezd hospicového týmu do domovů pacientů, kteří mnohdy žijí ve špatně dostupných místech na území Orlickoústecka.

Cílem projektu s názvem „Chodím… tedy jsem“ organizace Naděje z Vysokého Mýta bylo získat finance na nákup elektrického polohovatelného chodítka, které jejich klientům s omezenou pohyblivostí výrazně zjednoduší a zpříjemní změnu polohy vsedě do pozice ve stoje. Svůj záměr vytvořit publikaci s autentickým vyprávěním lidí, kteří mají osobní zkušenost s psychickým onemocněním, představili zástupci CEDRu. Cílem projektu „(Ne)mocná síla příběhu“ je také snížit stigmatizaci, negativní „nálepkování“ nemocných a jejich blízkých. Sdružení Neratov s projektem „Posaďte se u nás“ bylo posledním z šestice prezentujících, kteří měli na prezentaci 8 minut. Díky podpoře donátorů budou moci vytvořit prostor k posezení ve dvou provozech sociálního podniku pro osoby se sníženou schopností pohybu. Zbylých 5 neziskových organizací prezentovalo své projektové záměry ve zkráceném čase. Byly jimi Rodinné centrum Srdíčko, Škola pro mě, Rytmus východní Čechy, Amalthea a Péče o duševní zdraví.

„Škoda, že se takových akcí, jako je Burza filantropie, neprezentuje více mezi širokou veřejností. Kolem nás je tolik negativních zpráv a přitom se děje mnoho pěkných věcí. Burza je toho důkazem,“ popsala své dojmy jedna z nových donátorek Marie Zimmerová, zástupkyně firmy KUDOS.

„Burzu filantropie pořádá Pardubický kraj společně s Koalicí nevládek Pardubicka od roku 2012. Za celou dobu svého působení v Pardubickém kraji bylo podpořeno 318 prospěšných projektů částkou 10 816 640 korun,“ shrnul na závěr Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální péči a neziskový sektor a dodal: „Děkuji všem donátorům, kteří podporují neziskový sektor a stali se součástí osmileté historie konání burz.“