Benefice Nadačního fondu IMPULS na roztroušenou sklerózu vynesla více než 481 tisíc korun

  • 21. 04. 2015
Benefice Nadačního fondu IMPULS na roztroušenou sklerózu vynesla více než 481 tisíc korun
Praha 21. 4. 2014 – Více než 481 tisíc korun se podařilo vybrat v divadle La Fabrika při benefici taneční inscenace Korekce. Uspořádal ji Nadační fond IMPULS a věnoval lidem s roztroušenou sklerózou. Výtěžek poputuje na registr pacientů ReMuS a s ním spojený medicínský výzkum.

 

Praha 21. 4. 2014 – Více než 481 tisíc korun se podařilo vybrat v divadle La Fabrika při benefici taneční inscenace Korekce. Uspořádal ji Nadační fond IMPULS a věnoval lidem s roztroušenou sklerózou. Výtěžek poputuje na registr pacientů ReMuS a s ním spojený medicínský výzkum.

Benefiční koncerty pořádáme každoročně, ale letošní benefice je mimořádná,“ řekla předsedkyně správní rady Nadačního fondu IMPULS Kateřina Bémová. „Je to téměř na den přesně, kdy byl před 15 lety Nadační fond IMPULS pro roztroušenou sklerózu založen,“ vysvětlila. Na pódiu pak poděkovala umělcům, partnerům a všem lidem v zaplněném divadelním sále, kteří přišli dobrou věc osobně podpořit.

Vysoce ceněnou taneční inscenaci Korekce (2014) v podání souboru VerTeDance a hudebníků Clarinet Factory si nenechaly ujít přes dvě stovky diváků, kterých se závažná diagnóza jakkoliv týká. Představení totiž pracuje s motivem nesvobody a nemožnosti pohybu, tématem blízkým právě lidem trpícím roztroušenou sklerózou. „Je to nemoc mnoha tváří, má mnohé projevy, které mohou být u každého pacienta jiné. Částečná či celková imobilita bohužel patří mezi ně,“ vysvětlila vedoucí lékařka RS centra Neurologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze prof. Eva Havrdová k agresivní autoimunitní chorobě, která se projevuje také například únavou, depresemi, poruchami zraku, citlivosti, stability či bolestivými spasmy.

Úspěšná byla benefice i po finanční stránce. Výtěžek z darů a dobrovolného vstupného se vyšplhal na 481 251 korun. Ty nadační fond věnuje na financování registru ReMuS, který od roku 2013 celorepublikově monitoruje léčbu roztroušené sklerózy. „Dlouhodobý centrální monitoring je velmi důležitý, a to jak pro medicínský výzkum, tak i pro zlepšení přístupu pacientů k nejmodernější léčbě“, uvedla profesorka Havrdová.

Tematice roztroušené sklerózy se dlouhodobě benefičně věnují i hudebníci multižánrového kvarteta Clarinet Factory. Zcela bez nároku na honorář vystoupili pro Nadační fond IMPULS letos již podesáté. Pořadatelé si pro ně připravili symbolický dárek – poukaz na půl dne nahrávání ve studiu SONO Records. „To jsme opravdu nečekali,“ poznamenal mile překvapený klarinetista Jindřich Pavliš s tím, že poukaz rádi využijí k natáčení nového, v pořadí již šestého sólového alba.

Za 15 let své existence rozdělil Nadační fond IMPULS jen na příspěvcích téměř 19 miliónů korun. Dalšími prostředky kontinuálně financuje osvětové, vzdělávací a rehabilitační projekty týkající se roztroušené sklerózy jako je například registr ReMuS, rehabilitační a terapeutické programy či zdravotnické vybavení v RS centrech. Jedním ze zdrojů jsou i výtěžky z benefičních akcí a příspěvky od partnerů. Tím je i dlouholetý generální partner společnost Unimex Group, jenž během večera předal zástupcům fondu šek na 350 tisíc korun.

Více na www.nfimpuls.cz

 

 

O benefičních koncertech pro IMPULS

Projekt benefičních koncertů „Pro IMPULS“ začal v roce 2005 v Divadle Archa. Každoroční hudební setkání s klarinetovým kvartetem Clarinet Factory se stalo symbolickým poděkováním příznivcům Nadačního fondu IMPULS a zároveň úspěšnou dobročinnou akcí. Z vybraných peněz nadační fond v minulosti financoval například nákup vybavení nebo rehabilitační programy pro pacienty ve specializovaných RS centrech.

Nadační fond IMPULS vznikl v roce 2000 s cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou. Přispívá i na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Více na www.nfimpuls.cz.

O roztroušené skleróze

Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká.

Na celém světě je 2,5 miliónů nemocných, v České republice zhruba 17 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice EB virus, kouření a nedostatek vitaminu D. Podle epidemiologických průzkumů se v ČR nejvíce vyskytuje RS na severu Čech. Lékaři to přisuzují zhoršenému životnímu prostředím v této oblasti.

Kontakt pro média:

Mgr. Stanislava Beyerová, tel. +420 603 269 015, beyerova@multiplesclerosis.cz