O nás

Ne každý vyrůstá ve své původní rodině. Až 500 dětí každý rok opouští porodnici bez své biologické matky a k pěstounům, adoptivním rodičům nebo do kojeneckého ústavu si nese jen propouštěcí zprávu z porodnice. Nedozví se z ní ale, jak přišlo na svět, jak vypadalo, ani kdo ho choval v náručí místo maminky.

Tato skutečnost vedla v roce 2015 ke vzniku Nadačního fondu La Vida Loca. Jedním z hlavních iniciátorů a tvůrcem myšlenky byla vrchní sestra FNKV Michaela Chmelařová, která se snažila ze své vlastní vůle schraňovat první vzpomínky dětem, které neznaly svojí biologickou matku a na svět přišly bez ochranných křídel rodiny a rodinného zázemí. Martina Opava s Ivou Říhovou myšlenka a snaha Michaely Chmelařové natolik oslovila, že projektu „vdechly život“, daly mu jméno a konkrétní podobu.

Projekt Život v kufříku postupně zapojuje porodnice z celé České republiky a spolu se zdravotníky plní dětem kufříky prvními drobnostmi, které doprovázejí každé miminko po narození. V kufříku tak nesmí chybět např. porodní náramek, fotografie, první dudlík, oblečky nebo hračka, kterou uháčkovala jedna z dobrovolnic a spoustou osobních předmětů a vzkazů od dětí, zdravotních sester a dobrovolníků.  V Životu v kufříku jsou nyní s námi lékaři a zdravotní sestry ve 44 porodnicích po celé zemi, připojili se postupně pěstouni a adoptivní rodiny, ochotní dobrovolníci a sponzoři. 

Málokdo si dovede představit, jak těžké je pro děti vyrovnat se v dospívání s tím, že je matka po porodu odložila. Cítí se nechtěné, nevědí nic o začátku svého života, nemohou srovnávat svou podobu s vlastními dětmi a prožívat pocit rodinné sounáležitosti. Život v kufříku jim dává vědět, že i tyto děti byly milovány, s láskou chovány sestřičkami, opečovávány lékaři, že jim babičky v domovech pro seniory ručně vyrobily hračky a myslely na ně. Kufřík nese jasnou zprávu:  

Všichni věříme, že každé dítě má právo znát svůj příběh!

S čím nám můžete pomoci

ŽIVOT V KUFŘÍKU hledá možnost pronájmu menší kanceláře. Hledáme samostatnou kancelář, ale budeme také rádi, když si nás někdo vezme pod svá křídla a pronajme nám i pouze místnost :o).
 
Náš projekt je závislý pouze na pomoci malých finančních sponzorů a rádi bychom se případně domluvili na přijatelné snížené částce nájmu pro obě strany, nejlépe však charitativně.