Reportáže

 Občas se s kamerou dostaneme na nějakou zajímavou a inspirativní akci. Na této stránce bychom se s Vámi chtěli o zážitky podělit. 

Eva Knappová a Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA

Ve středu 4.10. proběhlo další focení do Kalendáře pomoci na téma Daruj kus sebe. Tentokrát v režii Prof. MUDr. Milana Kvapila, CSc., MBA ... :))) A bylo to velmi veselé focení. Povídali jsme si také o Alianci žen s rakovinou prsu s její ředitelkou Evou Knappovou, o Okamžiku, Nadačním fondu Valetudo, o prevenci a o roli neziskovek ve společnosti. Děkujeme všem účastníkům :)

Marek Fichtner

První polévku na světě, která léčí mrtvici, jste mohli ochutnat na Polívkové smršti v únoru 2017. Neurolog MUDr. Ondřej Fiala z INEP určil ingredience, které fungují jako nejlepší prevence mrtvice a Marek Fichtner z Augustine Restaurant z nich poté sestavil recept a uvařil polévku. A právě Marek Fichtner je další celebritou v Kalendáři pomoci.

Míša a Roman Tomešovi

Tentokrát jsme měli Vánoce :) S Míšou a Romanem Tomešovými jsme fotili na prosinec, tak nechyběly ani koledy. A také pozvánka na benefiční koncert pro Polovinu nebe na 3. prosince 2017.

Výstava fotografií Michaela Kratochvíla POSLOUCHÁME OČIMA

Výstava černobílých dvojportrétů otevírá 6. ročník festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením. Známé osobnosti spolu s osobnostmi ze světa osob se sluchovým postižení upozorňují na variabilitu tohoto postižení a na různé komunikační prostředky. Na fotografiích tak uvidíte například Evu Josefíkovou, Luboše Veselého, Pavlu Beretovou Tomáše Kluse, Janu Plodkovou nebo Ilju Racka. K dispozici je také nástěnný kalendář. Fotografie si můžete prohlédnout v termínu od 21.9 do 12. 10.2017 ve Švandově divadle v Praze. Kalendář s názvem Posloucháme očima si můžete objednat na e-mailu: info@orbipontes.cz.

Týden komunikace osob se sluchovým postižením

TÝDEN KOMUNIKACE OSOB SE SLUCHOVÝM POSTIŽENÍM je týden plný různorodých akcí, kterými chce upoutat pozornost veřejnosti ke světu osob se sluchovým postižením. 6. ročník festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením se uskuteční v termínu 22.9.-30.9.2017 Více na http://www.orbipontes.cz/

Kdo stojí za Kalendářem pomoci?

Tentokrát se s Markem Čihákem můžete vypravit do zákulisí Kalendáře pomoci. Jak vzikla myšlenka, proč jsme se do toho pustili, jak vybíráme osobnosti ... vše se dozvíte v rozhovoru.

Martina Ptáčková

Martina je mnohonásobnou vítězkou mezinárodních závodů, dvojnásobnou stříbrnou a bronzovou medailistkou z ME, úřadující mistryní ČR. Vrcholem sportovní kariéry je vítězství Světového poháru v rakouském Innsbrucku, tři zlaté medaile z Evropského poháru ve Varšavě, 3. místo na Světovém poháru. Je čtyřnásobnou mistryní světa a trojnásobnou vícemistryní světa. Kromě toho píše knihu, navrhuje kabelky a taky pomáhá ...

Bára Hrzánová

S Bárou Hrzánovou jsme si povídali dlouho, i mimo ateliér. Inspirativní rozhovor ... Nejen o bezpřístřešnictví.

Šimon Ornest

Se Šimonem Ornestem jsme si povídali o koncertech ve věznicích, o chráněných dílnách, o kapele The Tap Tap a o partnerství. Děkujeme za rozhovor.

Lucie Vondráčková

Lucie Vondráčková zapadla do našeho týmu kolem Kalendáře pomoci hned od začátku. Líbí se jí nápad a užila si i focení samotné a my z toho máme obrovskou radost a děkujeme!!!

Bára Nesvadbová

Spisovatelka a novinářka Bára Nesvadbová je v charitativní oblasti nesmírně aktivní. Vymýšlí konkrétní projekty - Harper’s Bazaar Charity, pořádá různá čtení, vždy s konkrétní organizací, Bářina kniha pro děti Garpíškoviny se prodává pro „Helppesáky“ a s Etincelle otevřeli na Smíchově kavárnu, kde obsluhují mentálně postižení klienti. A to zdaleka není všechno ...

Denisa Pfauserová a Petr Vacek

Denisa Pfauserová a Petr Vacek v současné době podporují Letní dům, který se stará o děti z dětských domovů. Tím ale jejich pomoc nekončí. Kde a jak přiložili ruku k dílu se dozvíte v rozhovoru.

René Kujan

René Kujan byl jedním z tisíců rekreačních běžců. Pak se ale ocitl na sedadle spolujezdce v autě, které se střetlo s protijedoucím vozidlem a od lékařky si vyslechl mrazivý ortel: „Nikdy už běhat nebudete.“ Navzdory všem prognózám po devíti měsících zdolal maraton. Od té doby běhá každý den a na lidi, kteří takové štěstí jako on neměli a zůstali na vozíku, myslí pořád – věnuje se charitativním běhům v jejich prospěch.

Markéta Procházková

Pomáhat je pro herečku a zpěvačku Markétu Procházkovou přirozené. I ona je zastáncem názoru, že pomáhat může každý a sama se do dobročinných aktivit zapojuje velmi často. Jaká neziskovka je její srdeční záležitostí se dozvíte v rozhovoru.

(Ne)normální

V rámci oslav 6. narozenin v obecně prospěšné společnosti Tamtamy pokřtili knihu Veroniky Cézové (Ne)normální, která obsahuje příběhy lidí s handicapy – zaměstnanců společnosti Tamtamy. Na nich je sice vidět, že hendikep je často velmi náročnou výzvou, ale dá se překonat s odvahou i humorem. Jako každý rok také vyhlásili výsledky soutěže Uklízečka roku.

Štěpánka Fingerhutová

Do projektu Kalendář pomoci se zapojila i mladá herečka známá z Ordinace v růžové zahradě Štěpánka Fingerhutová. I ona si našla svůj způsob jak pomáhat. Kalendář pomoci realizujeme ve spolupráci s fotografem Honzou Kvardou, redaktorem Markem Čihákem a Asociací veřejně prospěšných organizací.

Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková se s námi pustila do projektu Kalendář pomoci. A povyprávěla nám o tom, jak neziskovkám pomáhá a proč. Děkujeme Aničce, fotografovi Honzovi Kvardovi, redaktorovi Marku Čihákovi, Asociaci veřejně prospěšných organizací ČR a její ředitelce Monice Jindrové za spolupráci a podporu.

Výstava reliéfů a soch

Výstava reliéfů a soch ze šamotové hlíny od nevidomých výtvarnic Boženy Přikrylové, Alice Horné, Libuše Petrašové a dalších je tematicky sjednocena a inspirována Starým zákonem. Výstava je interaktivní a hapticky přístupná pro všechny – tedy nejen nevidomé – návštěvníky.

Stručně z Konference INSPO 2017

Sedmnáctý ročník Konference INSPO se konal 25. března 2017 v Kongresovém centru Praha. Cena Nadace Vodafone Rafael za využití ICT inovace pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením byla udělena Centru pro dětský sluch Tamtam, o.p.s., za mobilní aplikaci Znakujte s námi, která je určená nejen slyšícím rodičům neslyšících dětí.

Konference INSPO 2017

Reportáž ze sedmnáctého ročníku Konference INSPO. Konference proběhla 25. března 2017 v Kongresovém centru Praha. Cena Nadace Vodafone Rafael za využití ICT inovace pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením byla udělena Centru pro dětský sluch Tamtam, o.p.s., za mobilní aplikaci Znakujte s námi, která je určená nejen slyšícím rodičům neslyšících dětí.

Remedium a Divadelní spolek Proměna

Aktivní život s důchodovým věkem zdaleka nekončí. Dokazují to senioři z pražského Klubu REMEDIUM. Cvičí, učí se zacházet s moderní technikou a hrají divadlo. Divadelní spolek Proměna jsme navštívili nejen na zkoušce, ale i v Divadle Kampa na představení ... pozvi mne dál. Reportáž byla odvysílána v magazínu Týden v regionech na ČT 24 v sobotu 25. března 2017. Redaktor: Marek Čihák; kamera: Hanka Kosová

S čím pomáhá zpěvák Tomáš Klus?

Zpěvák Tomáš Klus pomáhá neziskovkám v rámci svých koncertů a také podporuje Asociaci veřejně prospěšných organizací ČR a Značku spolehlivosti. A komu pomáháte vy? Najděte si také svoji neziskovku ... Mediálním partnerem projektu BuduPomahat.cz je Český rozhlas Region, rádio vašeho kraje.

Divadelní spolek Proměna - Pozvi mne dál

...POZVI MNE DÁL je autorské představení Divadelního spolku PROMĚNA dlouhodobě fungujícího pod záštitou obecně prospěšné společnosti REMEDIUM Praha, která nabízí řadu aktivit pro seniory - cvičení, kurzy, výlety apod.

Pevnost - České centrum znakového jazyka

Radka Nováková je uznávanou lingvistkou, která na Karlově univerzitě vyučuje český znakový jazyk. Stejně jako její rodiče je od narození neslyšící. Má mnoho aktivit a jak sama říká - pracuje v prostředí, které je komunikačně bezbariérové. Světy neslyšících a slyšících propojuje Radka nejenom na akademické půdě, ale také v Pevnosti: v organizaci, kterou spoluzakládala a ve které se zájemci mohou od neslyšících lektorů naučit znakovat. Ten, kdo by se neobvyklé výuky znakového jazyka obával, může navštívit některou z ukázkových hodin kurzu. Reportáž byla odvysílána v magazínu Týden v regionech na ČT 24 v sobotu 4. února 2017. Redaktor: Marek Čihák; kamera: Hanka Kosová

Anna Vojtíšková - Život 90

Paní Anna Vojtíšková pomáhá jako dobrovolnice v Životě 90. Učí seniory italštinu, účastní se jako průvodce vánočních vyjížděk pro seniory po Praze. Video bylo natočeno pro Gerontologický institut v rámci projektu Senioři komunitě.

Jiří Zajíček - Okamžik

Pan Jiří Zajíček působí v řadách dobrovolníků Okamžiku - doprovází nevidomé a pravidelně navštěvuje pana Vintra. Video bylo natočeno pro Gerontologický institut v rámci projektu Senioři komunitě.

Kristína Hunková - Hestia

Paní Kristína Hunková se v Hestia zapojila do dobrovolnického programu 3G. S rodinou Mrázkových se schází každý týden a pro jejich děti je skvělou babičkou. Video bylo natočeno pro Gerontologický institut v rámci projektu Senioři komunitě.

Marie Turková - Dobrovolnické centrum Prachatice

Paní Marie Turková navštěvuje klienty hospicu a pacienty s Alzheimerovou chorobou. Video bylo natočeno pro Gerontologický institut v rámci projektu Senioři komunitě.

Konference INSPO 2017

Mobilní aplikaci Záchranka si již stáhlo více než 280 000 uživatelů. V případě nouze si jejím prostřednictvím mohou přivolat Zdravotnickou záchrannou službu, která je automaticky informována o jejich poloze. Na konferenci INSPO 25. března 2017 v Kongresovém centru Praha autoři aplikace představí její vylepšení, které umožní neslyšícím v rámci tísňového volání specifikovat své zranění bez nutnosti hlasové komunikace.

Hestia - Program Tři generace

Tři generace. Tak se jmenuje dobrovolnický program, v rámci kterého lidé po padesátce pomáhají rodinám postrádajícím prarodiče. Fungují v nich jako náhradní babičky nebo dědečkové. Do programu se v Praze zapojila paní Kristína. Reportáž byla odvysílána v magazínu Týden v regionech na ČT 24 v sobotu 7.ledna 2017. Redaktor: Marek Čihák; kamera: Hanka Kosová

Ježíšek u Smíšků

V Mramorovém sále pražské Lucerny se nadělovalo už 21.12. Děti z integračních školek Smíšek mnohokrát děkují všem svým Ježíškům ...

Tisková konference k INSPO 2017

Na tiskové konferenci v Praze byl vyhlášen již třetí ročník Ceny Nadace Vodafone Rafael. S Cenou je spojená finanční odměna 200 000 korun. Účastníci se mohou přihlásit do 22. února, veškeré informace jsou na stránkách INSPO v sekci Cena Rafael. V prvním ročníku získala Cenu Rafael Česká asociace paraplegiků – CZEPA za aplikaci VozejkMap. Jde o mapu bezbariérových míst nejen v ČR, na kterou lze přistupovat pomocí mobilní aplikace pro chytré telefony nebo přes webové rozhraní. Data do ní zadávají a ověřují samotní vozíčkáři. Letos v březnu byla cena udělena sociálnímu podniku Levebee za projekt Včelka. Online aplikace Včelka zlepšuje úroveň čtenářských dovedností, pomáhá dětem při obtížích se čtením, zejména pak dětem s dyslexií. Cena Nadace Vodafone bude předána na 17. ročníku konference INSPO o informačních a komunikačních technologiích pro osoby se specifickými potřebami. Ta se uskuteční 25. března 2017 v Kongresovém centru Praha.

Jarmila Onderková

Ráda sportovala, lezla po skalách a cestovala. Pak narazila autem do stromu a ochrnula. Aktivního života se ale Jarmila Onderková ani na invalidním vozíku nevzdala. Sportuje dál a ve školách upozorňuje děti na možné následky vážných úrazů. Dotazy školáků směřují například na sportovní aktivity vozíčkářů. Ti mají svůj sportovní klub, který Jarmila pomáhala zakládat. V současné době se v něm věnuje hlavně potápění. Ročně najezdí Jarmila po Česku i 18 tisíc kilometrů. A i když v centrále VZP, pro kterou projekt Vzpora úrazům připravuje, nemůže být každý den, o jejích vlastnostech tu mají jasno: "Plná energie, plná elánu, člověk, který prostě nezná hranice," říká Zdeněk Šimůnek. Potlesk sklízí Jarmila Onderková nejenom od dětí a kolegů, ale také od odborné veřejnosti. Ta ji vyhlásila zdravotně postiženým zaměstnancem roku 2016.

Herečka Jana Plodková pomáhá. A Vy?

Herečka Jana Plodková je patronkou neziskové organizace EDA, která podporuje rodiny s dětmi se zrakovým a kombinovaným postižením. A komu pomáháte vy? Najděte si také svoji neziskovku ... Mediálním partnerem projektu BuduPomahat.cz je Český rozhlas Region, rádio vašeho kraje.

Adam Mišík si vybral EDU

Adam Mišík si v soutěži Tvoje tvář má známý hlas vybral neziskovou organizaci EDA a pomáhá jí stále. A komu pomáháte vy? Najděte si také svoji neziskovku ... Mediálním partnerem projektu BuduPomahat.cz je Český rozhlas Region, rádio vašeho kraje.

S brejlema nebo bez brejlí

Nezisková organizace EDA uspořádala v úterý 22. listopadu 2016 v pražském klubu Jazz Dock charitativní koncert „S brejlema nebo bez brejlí“. Večerem provázela herečka Jana Plodková. V programu vystoupil zpěvák Xavier Baumaxa, Adam Mišík, Juwana Jenkins a její All-Star Mojo Band a také skupina United Heads. Během večera proběhl také křest rodinného kalendáře pro rok 2017. Výtěžek z koncertu podpoří činnost organizace, aby mohla i v dalším roce co nejlépe pomáhat svým klientským rodinám.

"Najděte si také svoji neziskovku," vzkazuje paní Marta Kubišová

Paní Marta Kubišová podporuje řadu dobročinných aktivit - Helppes - Centrum výcviku psů pro postižené o.p.s., Projekt Šance, zvířecí útulky ... A komu pomáháte Vy? Najděte si také svoji neziskovku ...

OZP Akademie pokřtila počítač. Jmenuje se Tomík.

OZP Akademie představila nový speciální počítač pro klienty s těžkým zrakovým postižením. V pondělí 24. října ho pokřtila ředitelka OZP Akademie. Počítač bude využíván pro zaměstnance se zrakovým postiženým a zejména pro nevidomé studenty kurzů OZP Akademie.

Večery s Olgou - AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací pořádá pro neziskové organizace řadu zajímavých aktivit. Večery s Olgou nabízejí setkání se zajímavými hosty. Na část setkání s Monikou Tomíčkovou, manažerkou charitativních aktivit České televize se můžete podívat. V záznamu naleznete řadu užitečných tipů!

Koncert pro uši 2016

První simultánně přepisovaný koncert s tlumočením do znakového jazyka uspořádala nezisková organizace Orbi Pontes v Divadle ABC v neděli 25. září 2016. Vystoupili Tomáš Klus, Tomáš Trapl, Míša Tomešová, Vít Bečvář a Honza Jareš. Programem provázela Agáta Prachařová. Výtěžek z koncertu byl věnován na tlumočnické služby pro osoby se sluchovým postižením. Záznam celého koncertu naleznate zde https://youtu.be/Ey9VAiqPD-U

5. ročník festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením byl zahájen

Praha 23. 9. 2016: V Senátu PČR proběhlo, za účasti Ing. Zdeňka Škromacha, oficiální zahájení 5. ročníku festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením. 5. ročník festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením probíhá v termínu 24. 9. 2016 až 2. 10. 2016.

Dítě mnoha rolí

V úterý 13. září se na náměstí Míru v Praze konal 4. ročník benefiční módní přehlídky dětí z integračních školek Smíšek za účasti Marcely Březinové, Pavlíny Matiové, Vojty Lavičky, Standy Čermáka, Renaty Drössler a dalších

Miroslav Táborský pokřtil kalendář NENÍ TICHO JAKO TICHO 2017

13. září v 17 hodin byla ve Švandově divadle v Praze oficiálně zahájena výstava fotografií s mottem "Není ticho jako ticho". Vernisáž proběhla pod taktovkou organizace ORBI PONTES, která pořádá 5. ročník festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením. K vidění byly černobílé portrétní fotografie Jana Kvardy. Symbolem projektu "Není ticho jako ticho" se stala sluchátka chránící sluch proti hluku. Tohoto projektu se zúčastnili známé tváře Petra Hřebíčková, Klára Cibulková, Klára Sedláčková-Oltová, Jana Bernášková, Lumír Olšovský, Miroslav Hruška, Miroslav Táborský, Jiří Korn, Stanislav Zindulka, Lada Jelínková, Michaela Zemánková, Anička Slováčková, Michaela Maurerová, Ilona Svobodová, Stanislava Jachnická, Henrieta Hornáčková. Výstavu pořádá ORBI PONTES, z.s. ve spolupráci s Janem Kvardou a Švandovým divadlem, za podpory městské části Praha 5, ČSOB, firem Sluchadlová akustika spol. s r.o., Panter s.r.o., Transkript online. Z vybraných fotografií vznikl kalendář Není ticho jako ticho 2017. Výtěžek z prodeje kalendáře je určen na podporu Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel – ASNEP. Kmotrem kalendáře se stal herec Miroslav Táborský. Kalendář lze objednat emailem na tajemnice.asnep@gmail.com, doporučená cena 200 kč. Výstava je k vidění v prostorách Švandova divadla do 5. října 2016. Program festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením naleznete na www.orbipontes.cz.

Přijďte podpořit Smíšky

Přijďte podpořit děti z integračních školiček Smíšek na náměstí Míru v Praze, 13. září 2016 od 14 hodin.

Snídaně s AVPO ČR

V kavárně Bílá vrána v Praze se ve středu 15.června sešli u ranní kávy zástupci neziskových organizací. Konala se první ze série Snídaní s Asociací veřejně prospěšných organizací České republiky. Stěžejním tématem byly chystané projekty Asociace veřejně prospěšných organizací v oblasti vzdělávání zaměstnanců neziskových organizací. Účastníci setkání projevili zájem o vzdělávání v oblasti IT, jazykových dovedností, PR a marketingu, supervize a výcviku vlastních supervizorů. Měli také možnost vyjádřit, co od členství v Asociaci očekávají. Společné snídaně se budou konat 1x měsíčně. V případě zájmu o účast sledujte facebookový profil Asociace.

Fosa, o.p.s.

Reportáž byla 28.5.2016 odvysílána v magazínu Týden v regionech na ČT 24. Redaktor: Marek Čihák; Kamera: Hanka Kosová; RESPONDENTI: Marek Zehnálek, pracovní asistent; Pavlína Štípková, Fosa, o.p.s.; Petra Helebrantová, Tamtamy, o.p.s. Společnost Fosa vznikla v roce 2010 se záměrem zajistit udržitelnost a stabilitu veřejně prospěšných služeb poskytovaných původně občanskými sdruženími FORMIKA, o. s., a Podpora samostatnosti Osa, a to vzájemným obohacením vypěstovanou kulturou, respektovanými hodnotami, získanými zkušenostmi a dobrou praxí. Obě předchozí sdružení působila v oblasti sociálních služeb pro lidi se zdravotním (zejména s mentálním) postižením od roku 2003.

Koncert k 25 výročí CID

Ve čtvrtek 5.5.2016 v Karlíně oslavovalo 25. výročí Centrum integrace dětí a mládeže, z. s.​

Prosaz otevřel nové prostory na Pankráci

Ve čtvrtek 28. dubna Prosaz otevřel nové prostory na pražské Pankráci. Působiště zde našla nejen chráněná dílna. Slavnostní pásku přestřihla zástupkyně starosty městské části Praha 4 Iva Kotvová spolu se členem zastupitelstva Pavlem Caldrem. Posláním organizace PROSAZ je pomáhat zdravotně postiženým žít normálně. Zapojuje je do běžného života zajištěním přímé péče, zaměstnáváním a nabídkou volnočasových a rekreačních aktivit.

AKCE CIHLA 2016

Za sedmnáct let pořádání AKCE CIHLA se díky penězům ze sbírky povedlo pořadatelům otevřít či zrekonstruovat již 26 objektů, v kterých jsou poskytovány sociální služby dospělým lidem s mentálním postižením. Často přitom nejde jen o možnosti podporovaného bydlení, ale také o pracovní uplatnění nebo plnohodnotné a svobodné trávení volného času. Benefiční cihlu si obyvatelé a návštěvníci šestnácti měst Čech a Moravy mohou zakoupit přímo na ulici u cihlových stánků, na místě si ji pomalovat, vložit do cihlové věže nebo odnést domů. Od roku dvatisíce tak učinilo více než 235 000 lidí.

Helppes - Centrum výcviku psů pro postižené o.p.s.

Zkrácená reportáž byla 30.4.2016 odvysílána v magazínu Týden v regionech na ČT 24. Redaktor: Marek Čihák Kamera: Hanka Kosová RESPONDENTI: Zuzana Daušová, ředitelka Helppes, Marie Macková, klientka Helppes; Veronika Paldusová, asistentka výcviku, Helppes; Posláním obecně prospěšné společnosti Helppes je integrace osob se zdravotním postižením do společnosti a kolektivu, jejich návrat do aktivního života, zařazení do vzdělávacího či pracovního procesu, rozšíření možností při sebeobsluze, získání větší soběstačnosti, nezávislosti, sebevědomí, svobody a bezpečí. To vše pomocí speciálně vycvičených psů v projektu Pomoc přichází na čtyřech tlapkách.

EDA PLAY Toby a Pauli

Na tiskové konferenci v Praze představila nezisková organizace EDA dvě nové aplikace pro iPad - EDA PLAY TOBY a EDA PLAY PAULI. Aplikace vznikly ve spolupráci s odbornými garantkami, které zajistily, aby úkoly a cvičení byly pro děti maximálně jednoduché a přitom motivační. Aby pomáhaly rozvíjet jejich schopnosti a zároveň dětem přinášely radost z úspěchu. První aplikace EDA PLAY byla na trh uvedena v roce 2013 a její oblíbenost u dětí vedla EDU k rozhodnutí pustit se do vývoje dalších her. EDA PLAY TOBY a PAULI jsou inspirované mimo jiné konkrétními klienty organizace EDA. Tobiáškovi se EDA věnuje od raného věku a Pulinku měl v péči od narození do sedmi let. Veškerý výtěžek z prodeje aplikací EDA PLAY je použit na činnost neziskové organizace EDA, která poskytuje především odbornou službu rané péče.

Národní ústav pro autismus

Reportáž byla 2.4.2016 odvysílána v magazínu Týden v regionech na ČT 24. Redaktor: Marek Čihák; kamera: Hanka Kosová; RESPONDENTI: Tereza Šafránková, speciální pedagožka; Magdalena Čáslavská, ředitelka Národního ústavu pro autismus; Šárka Henychová, vedoucí respitního centra. Národní ústav pro autismus, z.ú. (ve zkratce NAUTIS) vznikl rozhodnutím o transformaci Asociace pomáhající lidem s autismem – APLA Praha, Střední Čechy o.s. NAUTIS poskytuje nejkomplexnější nabídku služeb pro lidi s poruchou autistického spektra (PAS) a jejich rodiny v České republice. Je registrovaným poskytovatelem terénních a pobytových sociálních služeb a realizuje program podporovaného zaměstnávání. Provozuje ojedinělé celoroční pobytové zařízení pro osoby s autismem a těžkým problémovým chováním.

Konference INSPO

V sobotu 12.3. hostilo pražské Kongresové centrum už pošestnácté INSPO - konferenci o informačních a komunikačních technologiích pro osoby se specifickými potřebami.

Konference INSPO 2016

Reportáž byla 19.3.2016 odvysílána v magazínu Týden v regionech na ČT 24. Redaktor: Marek Čihák; kamera: Hanka Kosová; RESPONDENTI: Alexandr Zvonek; Stanislav Kubík, administrátor aplikace VozejkMap; Jaroslav Winter, organizátor konference INSPO. Pražské Kongresové centrum hostilo 12. března už pošestnácté INSPO - konferenci o informačních a komunikačních technologiích pro osoby se specifickými potřebami.

Smíšek u vojáků

Děti ze Smíšku navštívili 15. ženijní pluk v Bechyni a děkují za úžasný zážitek!

Sportovní klub vozíčkářů Praha

Reportáž byla 12.3.2016 odvysílána v magazínu Týden v regionech na ČT 24. Redaktor: Marek Čihák Kamera: Hanka Kosová RESPONDENTI: Bohuslav Hůlka, předseda Sportovního klubu vozíčkářů; Dominika Horáková, vedoucí florbalového oddílu; Zbyněk Sýkora, výrobce florbalových vozíků. Sportovní klub vozíčkářů Praha funguje už 25 let. Hlavním posláním SKV Praha je vytváření podmínek tělesně hendikepovaným ke sportovní činnosti. Má široký záběr sportovních aktivit po celé České republice i v zahraničí, je otevřen zájemcům o sport na všech úrovních - od rekreační po vrcholovou.

Jako doma

Reportáž byla 27.2.2016 odvysílána v magazínu Týden v regionech na ČT 24. Redaktor: Marek Čihák; kamera: Hanka Kosová; RESPONDENTKY: paní Růžena, Růžena Čatlošová. Jako doma – Homelike, o.p.s. je nezisková organizace, která spolupracuje se ženami bez domova na principech partnerství a participace, empowermentu a vytváření bezpečného prostředí.

PROSAZ

Reportáž byla 13.2.2016 odvysílána v magazínu Týden v regionech na ČT 24. Redaktor: Marek Čihák; kamera: Hanka Kosová; RESPONDENTKY: Iveta Pešková, zakladatelka Prosazu; Romana Fenclová, asistentka; Veronika Žilková, herečka. Posláním organizace PROSAZ je pomáhat zdravotně postiženým žít normálně. Zapojuje je do běžného života zajištěním přímé péče, zaměstnáváním a nabídkou volnočasových a rekreačních aktivit.

Pohoda o.p.s.

Reportáž byla 28.11.2015 odvysílána v magazínu Týden v regionech na ČT 24. Redaktor: Marek Čihák; kamera: Hanka Kosová; RESPONDENTI: Marie, klientka obecně prospěšné společnosti Pohoda; Lucie Mervardová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Pohoda; Jana Miškuvová, manažerka chráněného bydlení. Obecně prospěšná společnost POHODA umožňuje dospělým lidem s mentálním postižením v maximální možné míře prožívat dospělost a přijímat odpovědnost za svá rozhodnutí.

Dárky s přidanou hodnotou

Reportáž byla 12.12.2015 odvysílána v magazínu Týden v regionech na ČT 24. Redaktor: Marek Čihák; kamera: Hanka Kosová; RESPONDENTKY: Lucie Kohoutková, terapeutka sklářské dílny; Marie Palasová, sociální terapeutka Eliášova obchodu; Kateřina Michailidu, projektová manažerka. V reportáži se dozvíte něco málo o neziskovkách Bona, Eliášův obchod a projektu Srdcerváči.

ERGO Aktiv o.p.s.

Reportáž byla 16.1.2016 odvysílána v magazínu Týden v regionech na ČT 24. Redaktor: Marek Čihák; kamera: Hanka Kosová; RESPONDENTI: Olga Pekárková, terapeutka; Jana Přibylová, klientka; Jiří Holub, klient; Jan König, projektový manažer. Centrum ERGO Aktiv o.p.s. nabízí osobám po cévní mozkové příhodě či jiném poškození mozku podporu bezpečného návratu k aktivnímu životu.

Život 90

Reportáž byla 23.1.2016 odvysílána v magazínu Týden v regionech na ČT 24. Redaktor: Marek Čihák; kamera: Hanka Kosová; RESPONDENTI: Bohumil Glückauf; Lenka Ryšavá, vedoucí tísňové péče; Daniela Kolářová, herečka; Jan Lorman, ředitel spolku Život 90. Život 90 od roku 1995 provozuje v centru Prahy komunitní centrum pro seniory a jejich blízké. Poskytuje své služby 365 dnů v roce, 24 hodin denně. Klienti mohou zdarma navštívit informační a poradenské centrum, kde získají rady například v sociálně – právní oblasti, mohou navštívit psychologa nebo se spolu setkávat a popovídat si. Dále je možné využívat linku důvěry Senior telefon, tísňovou péči, pečovatelskou službu, odlehčovací službu, centrum denních služeb, Akademii seniorů a další služby.

10. reprezentační ples PROSAZu

10. reprezentační ples k 25. výročí od založení organizace Prosaz. Posláním organizace PROSAZ je pomáhat zdravotně postiženým žít normálně. Zapojuje je do běžného života zajištěním přímé péče, zaměstnáváním a nabídkou volnočasových a rekreačních aktivit.

Centrum zprostředkování tlumočníků pro neslyšící

Centrum zprostředkování tlumočníků pro neslyšící poskytuje tlumočnickou službu, je to sociální služba. Můžete si objednat různé typy tlumočnické služby - tlumočení do českého znakového jazyka, znakované češtiny, artikulační tlumočení, tlumočení pro hluchoslepé a nebo přepis - a to zasláním emailu nebo sms, zasláním vlastního natočeného videa, online přes Skype nebo přijďte do kanceláře (Vodičkova 36) a tlumočení objednejte osobně. Centrum zprostředkování tlumočníků pro neslyšící provozuje Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel - ASNEP. Veškeré potřebné informace jsou obsaženy ve videu.

Polívková smršť Anděl

Polívková smršť na Andělu v plném proudu! Nepropásněte luxusní polévky, v pátek končí! Nejen že si pochutnáte (já polévku slupla, ani jsem nedýchala), ale také podpoříte ERGO Aktiv. 8. - 12.2.2015

Ježíšek existuje

Je mnoho dětí, kterým se jejich vánoční přání nesplní a dárky Ježíšek nepřinese, přestože byly hodné. Mnoho dětí nemá lehký start do života - děti z azylových domů, dětských domovů, děti ze znevýhodněného prostředí, děti z domova pro zdravotně postižené. Mnoho dětí si prošlo i tím nejhorším a to týráním od nejbližších, kteří by je měli mít rádi. Smíšek děkuje všem, kdo těmto dětem rozzářil úsměv na tváři.

Cena Rafael Nadace Vodafone 2016 - 200 tisíc pro neziskovku!

Nadace Vodafone vyhlásila druhý ročník Ceny Rafael, která je spojena s finanční odměnou 200 000 korun. O Cenu Rafael Nadace Vodafone se mohou ucházet neziskové organizace, které příkladně využívají informační a komunikační technologie ke zlepšení kvality života lidí se zdravotním postižením. Více v reportáži.

Neziskovka roku 2015

Třetí ročník Neziskovky roku zná své vítěze. Z Valdštejnského paláce si ocenění odnesly neziskové organizace Linka bezpečí, Raná péče EDA a Tamtamy. Mezi velkými neziskovkami byla favoritem Linka bezpečí. Ta si odnesla i Cenu veřejnosti. Své služby poskytuje od roku 1994. Linka je zdarma a zaručuje anonymitu. Raná péče EDA poskytuje odborné služby a podporu rodinám, ve kterých vyrůstá dítě se zrakovým či kombinovaným postižením. Sociální firma Tamtamy poskytuje služby pro domácnost. Většina jejích zaměstnanců jsou lidé s lehčími formami zdravotního znevýhodnění. Neziskovka roku je ocenění, které uděluje Nadace rozvoje občanské společnosti. Letos se přihlásilo 115 organizací. Cílem je zviditelnit ty nejlepší a představit příklady dobré praxe.

Týden komunikace osob se sluchovým postižením 2015

Více než 100 zajímavých akcí v osmnácti městech České republiky se uskutečnilo na konci září v rámci 4. ročníku festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením, který pořádala nezisková organizace Orbi Pontes. Více v reportáži.

Ona má křídla

Herec s vášní pro roli a zapálený muzikant Petr H. Batěk pokřtil svou první knihu básní s názvem Ona má křídla. A také se rozhodl, že bude pomáhat ... :) Co knize i Petrovi popřála Chantal Poullain, Ladislav Županič a ilustrátorka Jana Nuslauerová se dozvíte v reportáži.

Seniorská míle

Babička je lepší než auto! To ví určitě ti, kteří se v sobotu 10. října zúčastnili 14. ročníku Seniorské míle. Závod přišla odstartovat olympijská vítězka Dana Zátopková. Tradiční běh seniorů se konal u holešovického Výstaviště, nechybělo občerstvení ani doprovodný program. Seniorská míle je určena pro všechny ženy a muže, kteří ke dni závodu oslavili 60. narozeniny. Speciálního minizávodu si mohou užít babičky a dědečkové i se svými vnoučaty. Pořadatelem Seniorské míle je Spolek Život 90, který poskytuje seniorům tísňovou péči, odlehčovací pobyty, poradenství a řadu dalších služeb. Informační kampaň Babička je lepší než auto upozorňuje na zásadní místo, které mají prarodiče v životě rodiny, a první mezigenerační seznamka v Česku otevírá novou cestu, jak se senioři a rodiny mohou najít.

Brýle pro neslyšící na konferenci v rámci TKOSP

Letošní Týden komunikace osob se sluchovým postižením přinesl žhavou novinku. Firma "Transkript online" představila brýle pro neslyšící. Odborná konference se konala 24. září v Brožíkově sále Staroměstské radnice. Představila problematiku komunikace s osobami se sluchovým postižením i technologie usnadňující komunikaci jak v zaměstnání, tak v běžném životě. Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel představila Centrum zprostředkování tlumočníku pro neslyšící. Tlumočnické služby včetně přepisu si mohou objednat jak lidé se sluchovým postižením, tak slyšící. Více najdete na www.cztn.cz.

Seminář k zahájení festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením 2015

V Senátu Parlamentu České republiky proběhl v pátek 18. září seminář k zahájení festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením. Seminář byl věnován problematice neslyšících, nedoslýchavých, hluchoslepých i uživatelů kochleárních implantátů. Zazněly novinky z oblasti sluchového postižení, týkající se zejména komunikačních prostředků jako je simultánní přepis a tlumočení do znakového jazyka. 4. ročník festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením zahájí Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel oslavou Mezinárodního dne neslyšících v sobotu 19.9.2015 odpoledne na Ovocném trhu. Na 90 zajímavých akcí po celé republice můžete navštívit až do 26. září.

Dítě v pěkných šatech

Malí Smíškové z integračních školek se představili na jedinečné módní přehlídce s řadou osobností. Podpořit je přišli Richard Samko, Marcela Březinová, Marcela Augustová, Vojta Lavička, David Matásek a řada dalších. Podívejte se, jak jim to slušelo!

Marcela Březinová

Marcela Březinová pomáhá dětem z integračních školek Smíšek. A komu pomáháte vy? Najděte si také svoji neziskovku ... Mediálním partnerem projektu BuduPomahat.cz je Český rozhlas Region, rádio vašeho kraje.

Dítě v pěkných šatech

V úterý 15.9. proběhla v Praze na náměstí Míru exkluzivní módní přehlídka na podporu dětí z integračních školiček občanského sdružení Smíšek. Mrkněte na ochutnávku ...

Mezinárodní den neslyšících 2015

Klára Cibulková zve na oslavu Mezinárodního dne neslyšících 19. září 2015 na Ovocném trhu v Praze.

Klára Cibulková

Herečka Klára Cibulková pomáhá lidem s postižením sluchu. A komu pomáháte Vy? Nejděte si také svoji neziskovku... Mediálním partnerem projektu BuduPomahat.cz je Český rozhlas Region, Středočeský kraj.

Pro Smíšky

Přijďte 15. září podpořit děti za Smíšku. Představí se Vám v rámci módní přehlídky společně s řadou umělců. S dětmi vystoupí Honza Musil, Richard Pachman, Marcela Březinová, Richard Tesařík, Sestry Matiovy, Vojta Lavička, Jiří Zbořil, Patricie Solaříková, Dana Morávková, David Matásek, Marcela Augustová, Irena Budwaiserová, Renata Drössler a řada dalších

OZP Akademie slavila narozeniny

OZP Akademie oslavila první narozeniny! Kdo zavítal ve čtvrtek 30. července na Kubánské náměstí v Praze 10, určitě se nenudil. Mohl si vybrat z mnoha workshopů na zajímavá témata. Zájem byl například o kurz asertivity Naučte se říkat ne!, kariérové poradenství, on-line marketing nebo workshop Mýty a omyly v rodinných financích. OZP Akademie nabízí širokou paletu rekvalifikačních, rozvojových i zájmových kurzů pro každého, kdo chce rozvinout svůj potenciál, najít lepší zaměstnání nebo změnit profesi. Výuka je vedena hravým interaktivním stylem v přátelské inspirativní atmosféře.

Život bez násilí je právo každé ženy

Posláním proFem o.p.s. je působení na zlepšení situace v oblasti domácího násilí a jiných forem násilí především na ženách, a to prostřednictvím lobbingu, osvěty, vydávání publikací a přímé podpory osob ohrožených domácím násilím či jinou formou násilí.

"Je důležité dát prostor malým neziskovkám," říká Miluška Voborníková

Úsměv je lék. Tak se jmenuje komponovaný pořad nejen o SEMAFORu s Miluškou Voborníkovou a Jiřím Zbořilem. V červnovém pořadu v Praze jako host vystoupila i Monika Jindrová, ředitelka asociace ASNEP a představila nejen Asociaci organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel - ASNEP, ale i časopis Gong a další neziskovku - ORBI PONTES. Miluška Voborníková a Jiří Zbořil již řadu let podporují různé neziskové organizace. Nyní se rozhodli svoje aktivity na pomoc druhým ještě rozšířit. O neziskových organizacích se stále málo mluví, a tak se o jejich existenci lidé dozvídají někdy až ve chvíli, kdy jejich pomoc potřebují. Jiří Zbořil, Miluška Voborníková a jejich další kolegové se ve spolupráci s projektem BuduPomahat.cz budou snažit najít další cesty k jejich větší medializaci. "Snažíme se hledat cestu, jak alespoň trochu přispět k tomu, aby se o činnosti neziskovek i jejich problémech více mluvilo. Hodně lidí si stále myslí, že jejich činnost je financována státem. Není tomu tak, nemají žádnou garanci příjmů, na svoji činnost si finanční prostředky musejí shánět různými cestami i přes to, že zákon ukládá poskytování některých služeb zdarma. Myslíme si, že každý člověk, který je na tom relativně dobře – má kde bydlet, co jíst, má práci, si může najít svoji vlastní cestu, jak práci neziskových organizací podpořit. Minimálně tím, že může věnovat věci, které už sám nepotřebuje anebo jako dobrovolník. I kdyby měl věnovat jen hodinu týdně…“

Dana Batulková

Herečka Dana Batulková pomáhá dětem zpříjemnit pobyt v nemocnici. A komu pomáháte Vy? Nejděte si také svoji neziskovku... Mediálním partnerem projektu BuduPomahat.cz je Český rozhlas Region, Středočeský kraj.

Patrik Rozehnal

Moderátor Českého rozhlasu Region, Středočeský kraj, Patrik Rozehnal, pomáhá nemocným dětem. Najděte si také svoji neziskovku ... Mediálním partnerem projektu BuduPomahat.cz je Český rozhlas Region, Středočeský kraj.

Jana Chládková

Jana Chládková dlouhodobě podporuje Prosaz, společnost pro sociální rehabilitaci občanů se zdravotním postižením. Najděte si také svoji neziskovku... Mediálním partnerem projektu BuduPomahat.cz je Český rozhlas Region, Středočeský kraj.

Alice Bendová

Alici Bendovou můžeme často potkat na benefičních akcích na podporu znevýhodněných dětí. Najděte si také svoji neziskovku... Mediálním partnerem projektu BuduPomahat.cz je Český rozhlas Region, Středočeský kraj.

Jan Rosák

Mediálním partnerem projektu BuduPomahat.cz je Český rozhlas Region, Středočeský kraj. V novém společném spotu se dozvíte i to, které neziskové organizace podporuje Jan Rosák.

AKCE CIHLA 2015 ZAČALA!

Od roku 1999 podpořilo AKCI CIHLA přes 220 000 lidí zakoupením benefičních cihel, zasláním DMS nebo zakoupením benefičních předmětů. Díky Vaší pomoci bylo otevřeno přes 25 objektů, které slouží lidem s mentálním nebo jiným zdravotním postižením k bydlení, odpočinku a práci.

Trhy chráněných dílen - Vyšehrad 2015

Rodinný výlet na pražský Vyšehrad jste i letos mohli spojit s pomocí dobré věci. Každoročně tady obecně prospěšná společnost Borůvka pořádá trhy chráněných dílen s téměř dvacetiletou tradicí. Letos se představilo více než 30 dílen z celé České republiky. Chráněné dílny nabízejí pracovní uplatnění lidem, kteří by ho na běžném pracovním trhu kvůli svému handicapu nenašli. Nákupem výrobků chráněných dílen můžete podpořit zaměstnávání lidí s handicapem i vy.

Tamjdem na Toulcově dvoře

Práce zadarmo není nadarmo! Podívejte se, jak vypadá jeden den s Tamjdemem a jak se líbí dobrovolníkům.

NGO Market 2015

Šestnáctý ročník veletrhu neziskovek NGO Market 2015 se konal ve čtvrtek 23. dubna v nových prostorách pražského Fora Karlín. Představilo se na něm více než dvě stovky neziskových organizací z Česka i ze zahraničí. Seznamte se alespoň s některými z nich. NGO Market je každoročně velkou příležitostí pro všechny, kdo hledají pomoc a podporu. Mají tak možnost osobně se setkat s představiteli neziskových organizací a svoje potřeby prodiskutovat. Poskytuje prostor i těm, kteří se chtějí přidat ke smysluplným a prospěšným aktivitám, a pomoci neziskovkám s realizací jejich důležité práce. Tak, jako my potřebujeme neziskové organizace, potřebují i neziskovky nás.

Cena Nadace Vodafone RAFAEL

Cenu Nadace Vodafone Rafael získala Česká asociace paraplegiků. Ocenění za projekt Vozejkmap předal ředitel Nadace Vodafone Ondřej Zapletal na 15. ročníku konference INSPO, která se uskutečnila v sobotu 28. března 2015 v Kongresovém centru Praha.

Přeberte si to!

Více než dvě stovky neziskových organizací z Česka i ze zahraničí se letos představily na tradičním veletrhu neziskovek NGO Market 2015. Jeho šestnáctý ročník se konal ve čtvrtek 23. dubna v nových prostorách pražského Fora Karlín. Moto letošního NGO Marketu - "Přeberte si to" - nás inspirovalo k hledání paradoxů. Nezbytnost a prospěšnost práce neziskových organizací, zejména těch, které pomáhají znevýhodněným skupinám spoluobčanů, je nezpochybnitelná. Méně se však mluví o tom, jaké mají ke své činnosti podmínky. Posuďte sami, s jakými paradoxy se neziskové organizace potýkají. A ... přeberte si to ...

Slavnostní otevření Jezdecké akademie BLEU DE CIEL

Jezdecká akademie Bleu de Ciel, která dlouhodobě spolupracuje s obecně prospěšnou společností Zajíček na koni, zahájila v sobotu 21.3. 2015 svůj provoz v pražské Hostivaři. Ukázky jízd na koních a vožení dětí, výtvarná dílnička, malování na obličej a opékání dobrot. To vše bylo připraveno pro návštěvníky slavnostního otevření. Večer byla pokřtěna symbolická podkova, která nyní visí nad dveřmi stáje. V následujících měsících je připravena řada víkendových akcí ve spolupráci Zajíčka na koni a Jezdecké akademie. Nenechte si ujít nevšední zážitky s koňmi a přijďte se podívat.

INSPO 2015

V sobotu 28. března se v pražském Kongresovém centru konal patnáctý ročník Konference o informačních a komunikačních technologiích pro osoby se specifickými potřebami INSPO 2015. Byla představena řada novinek včetně 3D tisku a byla poprvé udělena Cena Nadace Vodafone RAFAEL, a to projektu VozejkMap České asociaci paraplegiků.

ZŠ Táborská - panenky pro UNICEF

Děti ze Základní školy Táborská se rozhodly pomoci dětem v Africe. Společně s rodiči se pustily do šití panenek. podpořit je přišla například Kateřina Macháčková nebo Tereza Pokorná-Herz. Přidat se můžete i Vy!

Výstava handicapovaných umělců

Karlínské Centrum integrace dětí a mládeže zahájilo oslavy 25. výročí založení. V budově Tělovýchovné jednoty Sokol Karlín uspořádalo výstavu handicapovaných umělců - fotografa Ivana Navrátilíka a básnířky Violy Jíchové. Vernisáž proběhla 11. března. Výstava vás provede průřezem prací obou umělců. Součástí výstavy jsou fotografie, texty poezie a texty písní různých žánrů. Oba vystavující mají společné to, že se vydali po stopách svého otce. První fotil a druhý zpíval a hrál. Viola Jíchová se věnuje psaní lyrické poezie a krátkých prozaických úvah. Knižně debutovala v roce 2009 básnickou sbírkou Veselé slzy, za niž byla nominovaná na Cenu Jiřího Ortena. Ivan Navrátilík se začal nejprve věnovat fotografování pro neziskové organizace. S fotoaparátem ho můžete potkat třeba na veletrhu neziskovek NGO Market, udělování cen MOSTY nebo v rámci festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením. Výstava potrvá do 31. března.

Navštivte novou kavárnu Bílá vrána

V centru Prahy můžete navštívit novou sociální kavárnu Bílá vrána. Slavnostní otevření proběhlo 11. března za přítomnosti mnoha podporovatelů. Kavárnu provozuje obecně prospěšná společnost Pohoda, která podporuje lidi s mentálním znevýhodněním a poskytuje řadu sociálních služeb už od roku 1998. Kavárna Bílá vrána zaměstnává lidi s mentálním znevýhodněním, nabízí fairtrade kávu, domácí koláče i kulturní program. Najdete ji v ulici Ve Smečkách, je nekuřácká a samozřejmostí je i dětský koutek.

Najdi si svoji neziskovku

Mediálním partnerem projektu BuduPomahat.cz je Český rozhlas Region, Středočeský kraj. Děkujeme za nový rozhlasový spot!

Zajíček na koni v Praze

Jízdy na koních pro všechny. Pro zdravé i handicapované, pro velké, malé i pro ty úplně nejmenší. A v Praze! Do Hostivaře za koňmi vás zve obecně prospěšná společnost Zajíček na koni společně s Jezdeckou akademií Bleu de Ciel. Každý měsíc se tak můžete těšit na jezdecký výcvik, terapeutické jízdy i zajímavý doprovodný program. Obecně prospěšná společnosti Zajíček na koni poskytuje své služby rodinám a zařízením pečujícím o děti a mladistvé ze znevýhodněných skupin obyvatel. A kdo z vás by rád pomáhal s dětmi a koňmi, přispěl svými schopnostmi od umění, přes zemědělství až po kuchařství, může se k Zajíčkovi na koni přidat jako dobrovolník. Zajíček na koni uvítá každého, kdo by měl zájem.

Svobodné sklo

Dá se spojit výroba skla a výcvik asistenčních psů? Že ne? Pak zhlédněte toto krátké video. Představujeme projekt "Svobodné sklo". Inspirujte se a spojte svého koníčka s pomocí ostatním.

Naše srdce nezamrzla

Taneční studio Mirabel uspořádalo ve středu 21. 1. 2015 v Salesiánském divadle v Kobylisích benefiční představení Ledový drak. Celý výtěžek ze vstupného 4. ročníku projektu Naše srdce nezamrzla byl věnován textilní dílně a dřevodílně Gawain a keramické dílně Eliáš, lidem s mentálním, tělesným a kombinovaným postižením. Kromě dětí se na tvorbě představení aktivně podíleli i sami obdarovaní, tedy lidé s mentálním postižením, uživatelé služby sociální rehabilitace Dílny Gawain - ztvárnili některé role v příběhu. Dílna Gawain se zaměřuje na textilní výrobu převážně z ovčí vlny a oživuje tak staré řemeslo našich předků. V roce 2013 byla její činnost rozšířena o dřevodílnu. Posláním a cílem občanského sdružení Dílna Eliáš je umožňovat lidem s mentálním, fyzickým či kombinovaným postižením začlenit se do společnosti a zařadit se do pracovního procesu s ohledem na jejich zvláštní situaci. Dílna Eliáš se zaměřuje na práci s keramikou. Fotogalerii najdete zde: http://navratilik.cz/?page_id=5592

Spot pro Helppes

Obecně prospěšná společnost HELPPES opět vyhrála Cenu veřejnosti v soutěži Žihadlo roku 2014 - kategorie Rozhlasový spot. Jednou z cen je mediální prostor od společnosti The media - vysílání spotu organizace na 80 informačních obrazovkách ve fakultních nemocnicích v Brně a v Ostravě, v Krajské nemocnici v Karlových Varech a v Chebu po dobu 1 měsíce. Bylo mi velkou ctí spot pro Helppes připravit, spolupráce s ředitelkou společnosti Zuzanou Daušovou si velmi vážím, je skvělým profesionálem, skvělým nadšencem, skvělým člověkem :)

Zastavte se dnes v pasáži Myslbek!

Praha, 20.12.: Velká benefiční akce pro Dílnu Eliáš - přijďte ochutnat vánoční dobroty nebo nakoupit dárky do pasáže Myslbek! Je připravena spousta krásných vánočních balíčků, dobrovolníci napekli cukroví, které vám prodá Anife Vyskočilová. Podpořte Dílnu Eliáš! Děkujeme :)

IWAP CHRISTMAS MARKET

IWAP CHRISTMAS MARKET - charitativní projekt Mezinárodní organizace žen v Praze - akce se v roce 2014 konala ve prospěch Koplingova domu a projektu Šance.

Křest kalendáře Pestré společnosti

Pestrá společnost pokřtila kalendář The PES 2015! Cílem charitativního kalendáře je získat finanční prostředky na výcvik asistenčních psů pro lidi s postižením a prezentovat kvalitní práci Pestré společnosti, o.p.s. Fotografem i grafikem kalendáře je Marie Hrdinová, která trpí svalovou dystrofií LMGD a proto má také svého asistenčního psa Jokera, který je jeden z modelů jejích fotografií. Nezisková organizace Pestrá společnost, o.p.s. se zabývá kvalitním bezkotcovým výcvikem a předáváním asistenčních, vodících a signálních psů pro osoby se zdravotním postižením.

Rafael: 300000 pro neziskovku

Nadace Vodafone ve spolupráci s BMI sdružením vyhlašuje novou cenu Rafael, spojenou s finanční odměnou 300 000 korun. Oceněny mohou být projekty, které již přinášejí užitek většímu počtu uživatelů (minimálně 500) nejméně po dobu půl roku. Více v reportáži z tiskové konference.

Pomůžete žabkám?

I neslyšící děti mají mít možnost jít do divadla na pohádku! Nezisková organizace ORBI PONTES se snaží takový zážitek neslyšícím dětem zprostředkovat. Do hradecké školy pro děti se sluchovým postižením může s Vaší pomocí zavítat Kvak a Žbluňk. Více zde: http://www.budupomahat.cz/clanky/predstaveni-pro-neslysici-deti-v-hradci-kralove

Zakončení kampaně na podporu dárcovství kostní dřeně

Slavnostním koncertem Hudby Hradní stráže a Policie České republiky v Kongresovém centru České národní banky byla dne 23. října 2014 zakončena kampaň Policie České republiky „Podpořme darování kostní dřeně“, jejímž cílem bylo získat nové dobrovolníky pro zápis do Českého národního registru dárců dřeně. Do registru se za devět měsíců letošního roku zapsalo 4 a půl tisíce dobrovolníků, což je stejný počet jako za celý předchozí rok. A právě tento nárůst jednoho a půl tisíce registrovaných je přičítán aktivitám Policie České republiky.

Týden komunikace osob se sluchovým postižením

Na osmdesát zajímavých akcí ve čtrnácti městech České republiky se uskutečnilo na konci září v rámci 3. ročníku festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením, který pořádala nezisková organizace Orbi Pontes. Organizace poskytující služby lidem se sluchovým postižením se prezentovaly veřejnosti i na oslavách Mezinárodního dne neslyšících v Praze na Andělu, které každoročně pořádá Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel - ASNEP. V rámci festivalu se konaly dny otevřených dveří, ukázkové hodiny českého znakového jazyka, výstavy, sportovní akce,přednášky, divadelní představení, workshopy... Jedním z nich byl i kurz Nevysvětluj, ukazuj. Pořádající organizace ORBI PONTES připravila kromě jiného oblíbené komentované procházky po Praze s využitím simultánního přepisu. Na řadě míst jste tak mohli potkat skupinku lidí s tablety v čele s paní průvodkyní, která svůj výklad směřovala nejen k přítomným, ale zejména do mikrofonu připojeného k mobilnímu telefonu. Neslyšící si mohli v přímém přenosu výklad paní průvodkyně přečíst přímo na tabletech půjčených pořadateli. Stěžejní akcí byla odborná konference "Komunikační prostředky osob se sluchovým postižením v praxi", která se uskutečnila v důstojném prostředí velkého sálu Magistrátu hl. m. Prahy. Velký zájem o konferenci potvrdil, že vzrůstá potřeba získávání nových poznatků o moderních komunikačních technologiích. V rámci festivalu Týden komunikace osob se sluchovým postižením se také otevíraly dveře neziskových organizací. Mohli jsme se seznámit s jejich činností, aktivitami i připravovaným programem. Aktivity spojené s tématikou sluchového postižení pokračují i po skončení festivalu. Rozhodně si nenechte ujít přehlídku Mluvící ruce pořádanou Českou unií neslyšících. Přínosný bude i kurz na téma Efektivní elektronická komunikace s veřejnou správou, na který se můžete přihlásit i vy. Vše o festivalu i o dalších akcích s podobnou tématikou naleznete na webových stránkách neziskové organizace ORBI PONTES.

Podpořme darování kostní dřeně - koncert Hradec Králové

Poslední ze série koncertů Hudby Hradní stráže a Policie České republiky v rámci kampaně Policie ČR "Podpořme darování kostní dřeně" se pod záštitou 1. náměstka primátora statutárního města Hradec Králové Ing. Martina Soukupa uskutečnil 12. října v Hradci Králové. Celou kampaň symbolicky uzavřel brig. gen. Mgr. Martin Červíček, ředitel Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje, který stál u zrodu celé akce a byl jejím patronem. Na místě se do Českého národního registru dárců dřeně zaregistrovalo více než 20 nových dobrovolníků. Na reportáže z vybraných koncertů se můžete podívat zde: https://www.youtube.com/playlist?list=PLPtq4EYLjF3hRbBLcQ3kLrh24WCcQZi4n

Prosaz - den otevřených dveří

Na mnoha místech republiky se otevíraly dveře veřejnosti. V rámci Týdne sociálních služeb se konala řada akcí, na kterých bylo možné seznámit se s neziskovými organizacemi. V úterý 7. října jsme navštívili Prosaz, společnost pro sociální rehabilitaci občanů se zdravotním postižením. Posláním společnosti Prosaz je pomáhat zdravotně postiženým žít normálně - zajištěním přímé péče, zaměstnáváním a nabídkou volnočasových a rekreačních aktivit. Pokud se rozhodnete společnost Prosaz podpořit, můžete nakoupit výrobky anebo třeba dodat chráněné dílně materiál vhodný na výrobu různých rukodělných výrobků. Stánek s výrobky společnosti Prosaz můžete potkat na farmářských trzích a dalších akcích pořádaných v Praze. Více v reportáži.

Dobročinný bazárek Pestré společnosti

V Praze na Černém Mostě řada zdánlivě nepotřebných věcí změnila svůj účel! Konal se tady dobročinný bazárek Pestré společnosti, která se zabývá výcvikem asistenčních a signálních psů. Dobročinné bazárky jsou jednou z možností, jak může vybranou neziskovou organizaci podpořit každý - věnováním nepotřebných věcí nebo nákupem. Mohou se zapojit i školy nebo firmy a zorganizovat sbírku nepotřebných věcí mezi zaměstnanci. Pestrou společnost tímto způsobem podpořily například firma Cleverlance, Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra nebo Základní škola Na Slovance. Jsou ale i další možnosti, jak se zapojit do podpory Pestré společnost a pomoci tak dalšímu člověku se zdravotním postižením k získání asistenčního psa. Jaký je nový kalendář Pestré společnosti a co je "Ponožkový pes" se dozvíte v reportáži :)

Týden komunikace osob se sluchovým postižením

Není ticho jako ticho. S tímto motem začal v sobotu 20. září třetí ročník Týdne komunikace osob se sluchovým postižením, jehož smyslem je zvýšit povědomost veřejnosti o bariérách, se kterými se denně potýkají sluchově postižení spoluobčané. Součástí festivalu je i oslava Mezinárodního dne neslyšících. Tu každoročně pořádá Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel v Praze na Andělu. V jejím rámci se představila řada organizací, jejichž činnost s problematikou sluchového postižení souvisí. V rámci festivalu proběhne na osmdesát akcí ve 14 městech ČR za součinnosti více než 50 partnerů. Na programu jsou dny otevřených dveří, oslavy Mezinárodního dne neslyšících, sportovní akce, divadelní představení, přednášky... Festival pořádá nezisková organizace ORBI PONTES. "Orbi Pontes je nezisková organizace, jsme otevřená organizace, která pracuje s neslyšícími a pro lidi se sluchovým postižením. Snažíme se šířit osvětu v oblasti sluchového postižení, vzdělávat úředníky, vzdělávat zdravotníky a naučit veřejnost využívat dostupné komunikační prostředky jako je simultánní přepis a tlumočení do znakového jazyka. Na našich akcích si veřejnost může vyzkoušet, že komunikace je snadná a stačí se nebát." Hlavním tématem festivalu jsou komunikační prostředky a jejich využití v praxi. Sluchové postižení je Světovou zdravotnickou organizací označováno jako druhé nejtěžší. Je velmi různorodé, neviditelné a svým způsobem se týká každého z nás. Týden komunikace osob se sluchovým postižením každoročně poskytuje veřejnosti prostor k lepšímu porozumění světu neslyšících a pomáhá odstranit bariéry v komunikaci.

Podzimní bazárek Letního domu

Co o pomáhání říká Petr Vacek, Jan Hrušínský a Martin Písařík se dozvíte v reportáži... V úterý 16. září jste mohli v Praze na náměstí Míru ochutnat hereckou polévku nebo nakoupit od herců Divadla Na Jezerce a pomoci tak dětem z dětských domovů. Pořádal se tady Podzimní dobročinný bazárek Letního domu. Jeho posláním je pomoci dětem a mladým lidem, vyrůstajícím v náhradní výchovné péči nebo bez fungujícího rodinného zázemí, aby prožívali šťastné dětství a dospěli k samostatnému a plnohodnotnému životu. Letní dům pracuje dlouhodobě a cíleně, tvořivě rozvíjí osobnost, pomáhá v krizovém období a podporuje vztahové vazby v prostředí, kde děti a mladí lidé vyrůstají a žijí. Dobročinné bazary jsou jednou z možností neziskových organizací, jak získat prostředky na činnost, a je příležitostí k pomoci pro každého. Máte-li doma věci, které vám již nejsou k užitku, určitě ve svém okolí najdete neziskovou organizaci, která dobročinné bazárky pořádá. Můžete také ve firmě, kde pracujete, zorganizovat sbírku nepotřebných věcí mezi zaměstnanci a vše věnovat nějaké prospěšné organizaci. Výtěžek z bazárku Letního domu podpoří projekty pro děti a mladé lidi z dětských domovů, především sociálně-terapeutické pobyty a pobyty v tréninkovém bytě.

Přehlídka Pro a se Smíšky 2014

Benefiční módní přehlídka Pro a se Smíšky upozornila na opomíjenou skupinu sociálně vyloučených dětí předškolního věku Benefiční módní přehlídka občanského sdružení Smíšek, která se konala ve čtvrtek 11. září v prostorách vinohradského parku Grébovka, hostila mnoho známých tváří. Zazpívat či předvést zajímavé modely přišli patronka Smíška Marcela Březinová, Jan Musil, Valérie Zawadská, Richard Pachman, Věra Martinová, Vojta Lavička, Renata Drössler, Pavlína Senic, s dětmi na módní molo vyrazila starostka Jana Černochová, herečka Eva Hrušková, tanečník Jiří Zbořil, Lenka Kohoutová a další. Návštěvníci se mohli na vlastní oči seznámit s dětmi zapojenými do integračních programů Smíšku a přesvědčit se, že podaná pomocná ruka jim pomáhá překonat těžší start do života. Občanské sdružení Smíšek se věnuje dětem předškolního věku, které pocházejí ze sociálně slabého nebo odlišného sociokulturního prostředí a kvůli tomu nemohou navštěvovat žádné předškolní zařízení. Díky této exkluzi nejsou dostatečně připraveny na vstup do základní školy a mnohdy inteligentní děti končí ve školách speciálních. Poděkování patří všem účastníkům, které neodradilo špatné počasí a přišli podpořit aktivity, které mají smysl. Na podporu Integračních školiček se podařilo získat bez mála třicet tisíc kotun. Pro ty, kterým to nevyšlo a nedorazili, je zde otevřená transparentní možnost finanční pomoci. (více na www.os-smisek.cz. Na děti ze Smíšku se můžete přijít osobně podívat a podpořit je podle vlastního uvážení. První školička Smíšku byla otevřena v roce 2012 ve Vysočanech. Díky výtěžku z benefiční akce v předchozím roce mohla být vybudována integrační školička na Vinohradech, nyní se připravuje otevření školičky v Karlíně a do února příštího roku bude vybudována školka v Praze 10, na kterou se v současné době hledají prostory.

Mluvící ruce

Letošní 17. ročník Mluvících rukou bude netradičně 1. listopadu 2014. Přehlídka tvorby neslyšících umělců proběhne v divadelních prostorech Rock Café, na Národní 20 v Praze 1. V letošním roce by měla převažovat hudební a taneční vystoupení. Můžete se těšit na hudební vystoupení skupiny Cava a Hands dance, vystoupí dva finalisté ze soutěže Hledáme tiché talenty, která proběhla letos v červnu. Vítězové soutěže "Hledáme Tiché Talenty" Veronika Mikulová s Věrou Lištvanovou ze skupiny You & Me předvedou akrojógu a mnoho dalších vystoupení. I letos proběhne soutěž o vstupenky na Mluvící ruce a autorskou hračku od Lucie Trnkové. Soutěžící mají za úkol nakreslit „Co je v kouzelném klobouku?“ Obrázky nám mohou zaslat nebo přinést k nám do ČUN do 25. října 2014. Odborná porota vybere dva výherce, kterým budou dárky předány osobně 1.11. v Rock Café .

Se Smíšky pro Smíšky

Občanské sdružení Smíšek provozuje integrační školky, ve kterých se věnuje dětem předškolního věku 3-6 let ze sociálně slabých, dysfunkčních rodin a rodin z odlišného sociokulturního prostředí. Přijďte malé Smíšky podpořit na benefiční módní přehlídku, na které společně s dětmi vystoupí řada umělců. Koná se 11. září od 15,30h v pražské Grébovce.

Simona Stašová se stala prodavačkou

Simona Stašová se na jedno odpoledne stala prodavačkou. Podpořila tak klienty občanského sdružení Portus Praha. Návštěvníci si zde také mohli nechat podepsat kuchařku s recepty od šedesáti známých osobností. Potravinářská dílna Dobroty s příběhem se v městysu Davle otevřela v únoru 2014. Vyrábějí se tady nakládané potraviny, především sýry a utopence. Jejími zaměstnanci jsou lidé s postižením. Dobroty s příběhem vznikly jako produkt pracovní terapie lidí s mentálním postižením v sociálně terapeutické dílně na Slapech. Tu provozuje občanské sdružení Portus Praha, známé pořádáním celostátního benefičního projektu Akce cihla. Z výtěžku několika ročníků této sbírky Portus Praha kofinancoval i výstavbu zcela nové dílny v městysu Davle. A právě zde se v pátek 11. července slavnostně otevřelo i malé občerstvení s posezením, kde si kromě obvyklého sortimentu můžete nakoupit speciality potravinářské dílny Dobroty s příběhem. Herečka Simona Stašová podporuje Portus Praha od roku 2006. Dobroty s příběhem jsou vůbec prvním sociálním podnikem v regionu. Moderní prosvětlenou dřevostavbu najdete přímo u značení konec městysu Davle na hlavním silničním tahu na Slapy.

Děti ze základní školy Jarov rozdávaly šeky

Děti ze základní školy Jarov už počtvrté rozdávaly šeky. 16. června se ve škole na pražském Jarově sešli zástupci pěti neziskových organizací, aby společně s dětmi zakončili další cyklus charitativního projektu, který začal v polovině školního roku 2010-2011. Předání symbolických šeků je vyvrcholením celoroční aktivity dětí, rodičů i zaměstnanců školy. V rámci projektu se děti dozvědí o charitativní práci obecně, seznámí se se svou partnerskou charitativní organizací, navštíví ji a rozhodnou se, na co chtějí vybranými penězi přispět. Na charitativní akci v závěru školního roku prodávají výrobky, na kterých pracovaly v průběhu roku a výtěžek pak rozdělí mezi partnerské organizace. Těmi jsou Domov Sue Ryder, Kaňka, Helppes, Dialog a Kolping. Účastníci projektu si bezprostředně uvědomí hodnoty, které charitativní a dobrovolná činnost přináší do jejich života. Získají větší sebedůvěru a vidí, jakou radost a naplnění jim přináší pomoc těm, kteří to potřebují. Každé z dětí se dozví, že opravdu může pozitivním způsobem změnit život někoho jiného. Že se může podílet na práci a učit se od těch, kteří svůj život věnují pomoci druhým. Každoroční charitativní činnost základní školy Jarov v letošním roce postoupila do finálové trojky v kategorii "Cena za školní dobročinnost" prestižního veřejného ocenění Nadace VIA. A je krásným příkladem toho, jak může pomáhat opravdu každý.

Dobroty s příběhem

V městysu Davle je od února 2014 otevřena potravinářská dílna DOBROTY S PŘÍBEHEM. 11. července od tří hodin se hosté nového sociálního podniku DOBROTY S PŘÍBĚHEM mohou osobně setkat s paní Simonou Stašovou, která je již od roku 2006 patronkou benefiční sbírky AKCE CIHLA podporující lidi s mentálním postižením.

Benefiční bazárek Nadace Divoké husy

Byli jsme se podívat na benefičním bazárku Nadace Divoké husy, abychom Vám ji mohli představit: Logo Nadace Divoké husy jste mohli vidět na mnoha akcích neziskových organizací. V České republice působí od roku 1997. Nadace Divoké husy je česká nestátní nezisková organizace, která zdvojnásobuje výtěžky benefičních akcí až do výše 60 000 Kč. Rozdělila více než 300 milionů korun mezi bezmála 1 500 projektů. Nadace podporuje aktivity neziskových organizací v sociální a zdravotní oblasti v České republice a také humanitární projekty po celém světě. Pomáhá organizacím, které podporují děti, dospělé či seniory se znevýhodněním nebo postižením. Nadační příspěvky tak nejčastěji putují do stacionářů, chráněných dílen, hospiců, azylových domů či nízkoprahových klubů. Nadace Divoké husy spojuje lidi, kteří chtějí doletět dál. Uvítá pomoc při organizování benefičních akcí i šikovné lidi se zajímavými nápady.

Poznejte nás - festival umění neslyšících

6.6.2014 se na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze uskutečnil festival umělecké tvorby a kultury neslyšících Poznejte nás. Na festivalu vystoupili nejen neslyšící umělci, ale i profesionalové, kteří chtěli neslyšící podpořit. Celá akce byla tlumočena do znakového jazyka. Po celý den si diváci mohli vyzkoušet a naučit se několik frází z Českého znakového jazyka, proběhlo semifinále soutěže „Hledáme Tiché talenty", několik workshopů, výtvarná dílna, žonglování, parkur, doprovodný program plný zábavy a názorných ukázek ze života neslyšících. Na závěr akce proběhla velká dražba obrazů od začínajících výtvarníků (slyšících i neslyšících). Výtěžek z této akce půjde na podporu kultury neslyšících. Dne 21.6.2014 se na náměstí Stará náves na Praze 18 uskuteční festival umělecké tvorby a kultury neslyšících Pojďte k nám.

Májové slavnosti na Malostranském hřbitově

V sobotu 31. května se na Malostranském hřbitově uskutečnil již šestý ročník Májových slavností, které každoročně pořádá Sdružení pro záchranu Malostranského hřbitova a Správa pražských hřbitovů. Unikátní historický hřbitov, který existoval necelých 100 let, je významný nejen tím, že jsou zde pohřbeny významné osobnosti národního obrození , ale i funerálními plastikami od našich předních sochařů 19. století. Májové slavnosti jsou jednou z příležitostí, kdy je možné toto jinak veřejnosti nepřístupné místo navštívit. Letošní ročník slavností byl věnován poslednímu vládnoucímu pasovskému biskupovi a majiteli košířské usedlosti Cibulka Leopoldu Thun-Hohensteinovi. S jeho životními osudy a historií jeho monumentálního náhrobku, který náleží k největším litinovým dílům svého druhu v Evropě, se návštěvníci mohli dozvědět z brožury vydané díky grantu od Městské části Praha 5 a také v rámci komentovaných prohlídek.

Podpořme darování kostní dřeně

Kampaň Policie České republiky k získání nových dobrovolníků pro zápis do Českého národního registru dárců dřeně. Zdroj: http://www.policie.cz/clanek/pomahame-druhym-podporme-darovani-kostni-drene.aspx

BĚH S BATOHEM

Prvního ročníku charitativního Běhu s batohem se 22.5. na pražské Letné zúčastnily zhruba dvě stovky malých i velkých běžců, běžely i děti z dětských domovů. Díky startovnému za běh, aukci zážitků se známými osobnostmi a darům od sponzorů, se na podporu mladých lidí, kteří se po odchodu z dětských domovů staví na vlastní nohy, vybralo téměř 122 tisíc korun. Veškerý výtěžek půjde na tréninky dospělosti, které jim pomohou připravit se na samostatný život.

Dobročinný bazar Asistence na podporu tranzitního programu

V Duhové čajovně v Praze 7 pořádala obecně prospěšná společnost Asistence večer na podporu tranzitního programu. Asistence se snaží rozpoštět vnitřní i vnější bariéry v životě lidí s postižením. Večera se účastnili sami klienti, například v roli moderátorů, DJ nebo čističe bot. S kytarou akci podpořil Jaroslav Svoboda z Trabandu. Na tomto večeru se bariéry určitě rozpustit podařilo. A pokud jste se této ojedinělé akce nemohli zúčastnit, můžete asistenci podpořit kdykoliv jindy.

Akce CIHLA pokračuje

Patnáctý ročník celostátní benefiční kampaně na podporu lidí s mentálním postižením - Akce CIHLA - je v plném proudu. V prvních čtrnácti dnech bylo prodáno více než 500 cihel. Lidé se ke stánku každoročně vracejí. Novinkou letošního ročníku je mobilní stánek, který v průběhu léta můžete potkat na mnoha místech v Praze a do kterého přišel prodávat cihly i houslový virtuóz Jaroslav Svěcený. Výtěžek z prodeje cihle je určen na dostavbu chráněné dílny v Davli. Tu svojí cihlu pro štěstí si můžete v Praze koupit do konce září.

Jarní bazárek Letního domu

V úterý 20. května jste si mohli v Praze na náměstí Míru užít letní den s Letním domem. Pořádal se tady Jarní dobročinný bazárek občanského sdružení Letní dům. Dobročinné bazary jsou jednou z možností neziskových organizací, jak získat prostředky na činnost. Máte-li doma věci, které vám již nejsou k užitku, máte možnost podpořit děti z dětských domovů i prostřednictvím podzimního dobročinného bazaru Letního domu. Můžete také uspořádat sbírku nepotřebných věcí mezi zaměstnanci, jako to pro dnešní bazárek udělali ve firmě AV Media nebo v Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra. Z výtěžku bazárku bude možné kompletně uhradit dva letní tvořivé pobyty každý pro 12 dětí z dětských domovů a také 6 jednodenních výletů za uměním nebo za poznáním.

Trhy chráněných dílen na Vyšehradě

V areálu národní kulturní památky Vyšehrad se 17. května uskutečnily Trhy chráněných dílen, které mají už více než patnáctiletou tradici. Představilo se zde přes 30 dílen z celé České republiky. Akci pořádala obecně prospěšná společnost Borůvka a konala se v rámci kampaně "Pracují, navzdory...", která má za cíl upozornit na úspěchy lidí s handicapem s nalezením práce a na místa, kde mohou lidé s tělesným postižením získat pracovní praxi. Příští rok – anebo na nějaké podobné akci – si můžete výrobky lidí s handicapem zakoupit a pomoci dobré věci.

Výstava NASLEPO

Občanské sdružení Okamžik společně s hotelem ILF uspořádalo výstavu nevidomých sochařů NASLEPO. Vernisáž se uskutečnila 6. května. Posláním pražského občanského sdružení Okamžik je podporovat plnohodnotný a samostatný život lidí se zrakovým postižením a propojovat ho se světem lidí bez postižení prostřednictvím sociálních služeb, dobrovolnických, kulturních a osvětových aktivit. Vystaveny jsou také fotografie zrakově postižené fotografky Jany Morávkové, které dokumentují vznik těchto děl. Součástí vernisáže byla i ukázka hmatového modelování. Výstavu si můžete prohlédnout do konce června v kavárně hotelu Ilf v Praze.

Akce CIHLA

V Praze na rohu ulic Havířská a Na Příkopě byl slavnostně zahájen již 15. ročník AKCE CIHLA. Pražskou kampaň pořádá občanské sdružené Portus Praha, jehož cílem je vytváření plnohodnotného životního prostoru pro lidi s mentálním či jiným postižením. Prodej cihel zahájila herečka Simona Stašová, která je již od roku 2006 patronkou kampaně. Akce Cihla probíhá v mnoha regionech po celé republice. Získané finance ze sbírky pomáhají stavět či rekonstruovat chráněná bydlení, sociálně terapeutické dílny a sociální podniky, pro lidi s mentálním postižením, kteří potřebují pomoc druhých na jejich životní cestě. V Praze si můžete přijít vyzdobit cihlu podle svých představ do konce září.

Běh s batohem

BĚH S BATOHEM - charitativní běh s aukcí sportovních zážitků známých osobností - čtvrtek 22. 5. 2014, Letenské sady Praha Vezměte batoh na záda a poběžte s námi pro dobrou věc! Běh s batohem je charitativní akce neziskové organizace Spolu dětem a ultramaratonce Mirka Čepického. Jejím cílem je podpora dětí v dětských domovech. Batoh symbolizuje handicap, s nímž děti bez vlastního rodinného zázemí vstupují do samostatného života. Výtěžek běhu s batohem a aukce sportovních zážitků bude celý věnován na tréninky dospělosti pro děti, které se chystají opustit dětský domov a postavit se na vlastní nohy. Proč? Odchod z dětského domova je jedním z nejkritičtějších období v životě dětí. Našim cílem je, aby co nejvíce dětí vstoupilo do samostatného života s potřebnými znalostmi a dovednostmi. Více zde: http://www.budupomahat.cz/clanky/beh-s-batohem-beh-se-zatezi

Mezi námi

Mezi námi – setkávání mezi generacemi. To, co dnes méně funguje v rodinách, se daří obecně prospěšné společnosti Mezi námi...

Čarodějnický bazárek pro dobrou věc

V Praze se slétly módychtivé čarodějnice. A ještě k tomu podpořily dobrou věc. Zaměstnanci obecně prospěšné společnosti Tamtamy uspořádali výměnný bazárek oblečení. Každý mohl něco přinést a odnesl si to, co se mu líbilo. A co zbylo, odneslo si občanské sdružení Splněné dětské přání. Tamtamy, o.p.s. je úklidová sociální firma poskytující kompletní úklid dobré kvality. Většina zaměstnanců jsou lidé s lehčími formami zdravotního postižení (například nedoslýchavostí) a tento typ zaměstnání a jeho flexibilita jim umožňuje zapojit se do práce. Pokud se rozhodnete pro tuto firmu, získáte nejen kvalitní úklidovou službu, ale i dobrý pocit, že jste pomohli lidem se zdravotním postižením zapojit se do práce.

NGO Market 2014

Tradiční veletrh neziskovek - NGO Market je jedinečnou jednodenní akcí, která od svého vzniku v roce 2000 neustále rozšiřuje svůj rozsah i záběr. Neziskové organizace představují klíčový prvek při vzniku silné občanské společnosti a hrají zásadní roli při transformačních procesech v oblasti střední a východní Evropy. Proto by jim mělo být zajištěno více příležitostí a podpory. Letošní 15. ročník NGO Marketu se uskutečnil v Národní technické knihovně v Praze a představil návštěvníkům více než 200 neziskových organizací z celé České republiky i zahraničí.

Raná péče EDA pokřtila jedinečnou knihu

Raná péče EDA vydala jedinečnou knihu ,,Rosteme hrou, Vývoj a podpora hry dětí se zrakovým postižením". Kniha podává nejen shrnutí vědeckého výzkumu v oblasti vývoje hry této skupiny dětí v uplynulých padesáti letech, ale i mnoho konkrétních postřehů k tomu, jak jejich hru podpořit. Hlavním motivem této knihy je myšlenka, že hra je pro děti přirozenou vyjadřovací možností a zažívají při ní mnoho radosti. Autorkami knihy jsou tři holandské psycholožky, které dlouhodobě pracují s dětmi s postižením zraku. Raná péče EDA ji přeložila do českého jazyka, upravila graficky a obohatila ji o fotografie z našeho prostředí. Kniha je k prodeji v sídle obecně prospěšné společnosti Raná péče EDA v Trojické ulici č. 2 v Praze.

APLAUS 2014

Modré světlo v domácnostech, kancelářích i ve školách, lidé v modrém oblečení, modré dorty i květiny, tak to vypadalo 2. dubna. Tento den se totiž stal Světovým dnem porozumění autismu a na podporu lidí s autismem se svět halí do modré barvy. Praha nechce zůstat pozadu, proto se organizace APLA - asociace pomáhající lidem s autismem připojila k celosvětové kampani Lightit up blue neboli Rozsviťme to modře. Uspořádala Setkání v modrém, na kterém se sešla více než stovka modře oblečených lidí. V modrém si tak připomněli fakt, že se ve světě každé 100. dítě rodí s poruchou autistického spektra, a že to, co lidé s autismem a jejich rodiny potřebují nejvíce, je porozumění a podpora. U této příležitosti byly také předány ceny Aplaus těm, kteří lidem s autismem pomáhají. Setkání v modrém vzniklo z iniciativy dobrovolníků, kteří jsou zapojeni do dobrovolnické služby APLA Praha, která nese název "Pomáháme. Chceme porozumět."

INSPO 2014

Již čtrnáctým rokem představila konference INSPO informační a komunikační technologie usnadňující život lidem se specifickými potřebami. Tentokrát 15. března v Kongresovém centru Praha převládly mezi 30 přednáškami prezentace mobilních aplikací. Bylo na ní představeno množství novinek určených pro lidi s tělesným, zrakovým, sluchovým či kombinovaným postižením, pro dyslektiky nebo osoby po mozkové mrtvici.

Projekt Postav se na vlastní nohy

Do projektu Postav se na vlastní nohy se zapojil i hotel Šumava Kašperských Horách. Projekt postav se na vlastní nohy je určen mladým lidem z dětských domovů ve věku 15 - 26 let z celé ČR, kteří se připravují na opuštění, nebo již opouštějí dětský domov. Je vlastně tréninkem dospělosti. A právě o to šlo také při návštěvě dětí z dětského domova v Kašperských Horách v hotelu Šumava. Podobně se mohou zapojit firmy z celé republiky. Dětem tak mohou pomoci nastartovat život a třeba i kariéru. Ideálním přístupem je nejen umožnění návštěvy svých provozů a ukázka toho jak jednotlivé profese fungují a co je jejich pracovní náplní, ale také nabídka brigád, při kterých mají děti možnost přímého zapojení do pracovního porocesu a nasbírají tak neocenitelné zkušenosti. Více se o projektu postav se na vlastní nohy dozvíte na webových stránkách www.spoludetem.cz.

Music Therapy I - benefice pro Alexe

20. ledna se pod patronací Nadace Naše dítě v Malostranské besedě uskutečnil benefiční minifest MUSIC THERAPY I, jehož výtěžek půjde na výcvik asistenčního canisterapeutického psa pro šestiletého Alexe, který trpí velmi vážným genetickým metabolickým degenerativním onemocněním mozku. Mottem večera bylo "Hudbou a zábavou pomáháme konkrétním lidem". Vystoupili Marek Ztracený, Sixin, Noise Trap, Bůhví, Jan Bárta a další.

České děti zachraňují malé syrské uprchlíky před mrazem

České „stonožkové“ děti sebraly téměř 20 tun oblečení pro uprchlé syrské děti postižené válečným konfliktem v jejich zemi. Ministerstvo vnitra ve spolupráci s hnutím Na vlastních nohou Stonožka uspořádalo před Vánoci sbírku teplého oblečení. Do sběru se zapojila téměř stovka škol z celého Česka. Především děti vybraly skoro 20 tun oblečení.

Sběr víček

Víčka pomáhají! Ve prospěch jednotlivých sbírek je vykupuje například firma Hottech - http://www.hottech.cz/, peníze pak podpoří konkrétní dítě s handicapem. A v Praze se sbírá třeba v Bille na Florenci.

Společenská odpovědnost

Státní organizace nemohou neziskovky sponzorovat, přesto ale mají prostor, jak je podpořit. Zařízení služeb pro Ministerstvo vnitra ve spolupráci s odborovou organizací se do takové podpory pustilo několika aktivitami. Kromě toho, že se zapojilo do projektu stáží pro handicapované studenty a aktivně přistoupilo ke sběru víček na podporu nemocných dětí, uspořádalo také mezi zaměstnanci sbírku nepotřebných věcí ve prospěch o.s. Smíšek a Domova Sue Ryder a v době adventu umožnilo několika neziskovým organizacím prodej výrobků handicapovaných v prostorách organizace.

ASNEP - Večer splněných přání

Ve čtvrtek 19. prosince se uskutečnil Večer splněných přání s hvězdou na dlani. V budově Era svět na Jungmannově náměstí v Praze se sešli přátelé, příznivci, ale i partneři sdružení ASNEP na malém předvánočním večírku. A protože ASNEP je Asociace organizací neslyšících, nedoslýchavých a jejich přátel, byl celý večer věnovaný právě lidem s vadami sluchu. Celá akce byla přístupná veřejnosti a sál byl skutečně plný do posledního místečka. A to bylo moc dobře. Celý večer byl totiž samozřejmě benefiční.

Koncert Richarda Pachmana pro Dětské centrum Strančice

V úterý 17.12. uspořádal hudební skladatel a zpěvák Richard Pachman jako každý rok benefiční koncert pro Dětské centrum ve Strančicích. Společně s ním vystoupila Kamila Moučková, Dita Hořínková a Komorní sbor Mistra Jakoubka ze Stříbra.

Neziskovky na adventních trzích

Adventní trhy jsou tradiční součástí předvánoční atmosféry a lidé je často a rádi navštěvují nejen proto, aby na nich sháněli dárky, ale také právě proto, aby si užili vánoční náladu a setkali se s přáteli nad sklenkou svařeného vína. Je tak logické, že se mezi stánky prodejců sladkostí, vánočních ozdob nebo různých dárkových předmětů objevují také stánky neziskových organizací. My jsme se byli podívat na adventních trzích na náměstí Míru a bylo pro nás docela překvapivé, že lidé často stánky dobročinných organizací, obcházeli obloukem. U stánků neziskovek máte možnost nákupem nejen danou neziskovku podpořit, ale můžete se také dozvědět, co je jejím posláním. Věřte, že lidé v neziskovkách vykonávají mnoho záslužné práce a bez nich by si mnozí nevěděli rady. A tak si můžete u stánku nechat o jejich práci povyprávět :)

Bruslení proti civilizačním chorobám

Střecha pražské Galerie Harfa v sobotu 7. prosince ožila vánoční benefiční akcí, kterou pořádal Svaz postižených civilizačními chorobami v ČR. Za účasti známých osobností a velkého zájmu veřejnosti se na střeše konalo bruslení proti civilizačním chorobám. Účastníci benefičního setkání mohli mít mnohonásobně dobrý pocit; zasportovali si, soutěžili o atraktivní ceny, současně podpořili dobročinnou iniciativu a navíc se setkali s českými hokejovými reprezentanty Jakubem Klepišem, Ondřejem Němcem a kapitánem národního týmu Jiřím Novotným, kteří byli hlavními garanty sbírky.

FILM DEAF FESTIVAL

10. prosince se v promítacím sále pražské FAMU uskutečnilo slavnostní vyhlášení výsledků Film Deaf Festivalu. Filmy, které neslyšící buď natočili nebo v nich vystupovali, soutěžili celkem v šesti kategoriích. Mezi nominacemi se objevily zajímavé dokumenty, ale také horory nebo komedie. Smyslem festivalu je podpora mladých, aby se i přes svůj handicap nebáli zkoušet nové věci. Prezentace APPN z produkce BuduPomahat.cz zvítězila v kategorii reklama :)

Mikulášské luftování skříní

V sobotu a neděli 7. a 8. prosince se luftovaly skříně. Mikulášské luftování skříní pozvalo všechny, kteří chtějí pomáhat do Literární kavárny na Karlově náměstí v Praze. Tam bylo možné nejen nakupovat a vybírat z toho, co se ve skříních našlo, ale byla tu také možnost přispět svými věcmi, které, přestože jsou ještě krásné a funkční, už pro nás nejsou potřebné, ale mohly by pomoci někomu jinému. Výtěžek z letošního luftování bude věnován organizaci Elpida pro seniory.

Žiju s handicapem a kolo pro Jakuba

Webový portál Žiju s handicapem vznikl na podporu lidí žijících s handicapem, ať už s vlastním, či s handicapem někoho blízkého. Jeho cílem je nejen přinášet cenné rady a zajímavé informace, ale dát prostor všem, kteří mají s handicapy něco společného. Šéfredaktorem portálu se stal Tomáš Mošnička, vrcholový sportovec, mistr světa ve vzpírání tělesně postižených a úspěšný handbikerový závodník. Jeho elán a životní zkušenosti handicapovaného dokážou být inspirací pro ostatní, kteří procházejí těžkou životní situací. Tomáše Mošničku jsme zastihli na galavečeru Handi CUP pořádaném občanským sdružením Černí koně v Centru pohybové medicíny v Praze 4. Ke spuštění portálu Žiju s handicapem došlo v září 2012. Za pouhý rok provozu si získal řadu příznivců, ale zejména dokázal rozšířit své aktivity i na přímou podporu handicapovaných. Jedním z prvních úspěchů, na kterých má portál zásluhu, je kolo pro Jakuba Trefného. Další aktivitou, tentokrát na podporu dětí s handicapem a dětských domovů je předvánoční dobročinný trh, do kterého se můžete zapojit i vy.

Den otevřených dveří Dílny Eliáš

Posláním a cílem občanského sdružení Dílna Eliáš je umožňovat lidem s mentálním, fyzickým či kombinovaným postižením začlenit se do společnosti a zařadit se do pracovního procesu s ohledem na jejich zvláštní situaci: "Společnou činností chceme přispívat ke smysluplnému naplnění života všech lidí, kteří do dílny přicházejí." A tuto myšlenku si mohli na vlastní kůži vyzkoušet všichni, kteří přišli 16.11. na den otevřených dveří. Tvůrčí atmosféra panovala v každém koutku. Ostatně posuďte sami.

První Národní potravinová sbírka

První Národní potravinová sbírka se uskutečnila v sobotu 16. listopadu 2013 od 8:00 do 20:00 ve stovce vybraných prodejen potravin po celé České republice. Darované potraviny poputují do potravinových bank a následně organizacím, které pomáhají lidem v nouzi. V České republice je to na 150 zařízení od azylových domů a dětských domovů až po domovy pro seniory či humanitární organizace.

Swing pro Mathildu

Partnerem večera byl Nadační fond Mathilda, který podporuje zrakově postižené a výcvik vodících psů pro nevidomé. Zakoupením vstupenky hosté podpořili jednoho nevidomého, kterému byl v průběhu večera předán šek s částkou 25 000,-Kč.

Den otevřených dveří v SONS

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ DOMU SLUŽEB PRO NEVIDOMÉ Ačkoli ztráta nebo vážné poškození zraku znamená v životě takto postiženého člověka velkou změnu, život tím nekončí. Ačkoli je pro takto postiženého člověka těžké orientovat se ve svém bytě, natož na ulici, ačkoli je pro něj obtížné samostatně se najíst, natož si uvařit, ačkoli je pro něj takřka nemožné číst nebo psát běžným způsobem, natož pracovat v zaměstnání, může se to naučit dělat. Asi ne sám a možná ne úplně snadno. Ale může! Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých ČR je zde proto, aby jemu i jeho blízkým při tom pomohla.

Raná péče EDA pokřtila kalendář

Křest kalendáře „Portréty osobností a historické motocykly 2014" se uskutečnil 14. listopadu 2013 v sídle organizace Raná péče EDA, o. p. s. v Trojické 2, Praha 2. Patronem projektu je známý kardiolog a sběratel starých motocyklů, pan profesor Jan Pirk. Pro zvýšení atraktivity kalendáře byly záběry pořízeny v historickém centru Prahy. Projektu se dále zúčastnili prof. Pavel Pafko, Václav Postránecký, Pavel Liška, Arnošt Goldflam, Květa Fialová, Naďa Konvalinková, Gabriela Soukalová, Vladimír Šmicer, Alice Nellis a další. Tento projekt vznikl ve spolupráci organizace Raná péče EDA s fotografem Jiřím Šourkem a navazuje na úspěšný projekt kalendáře 2013.

Společnost Duha - den otevřených dveří

Setkání to bylo milé, samí usměvaví lidé - klienti, zaměstnanci i návštěvníci. Pohodová atmosféra, chutné jednohubky a družné rozhovory. Příště určitě zajděte. Dny otevřených dveří slouží především k tomu, aby měla veřejnost poznat služby, které nezisková organizace poskytuje a třeba našla i nějakou možnost podpory.

Křest kalendáře a benefiční koncert APLA

Chcete vidět Ondřeje Brzobohatého v rozervané košili od fanynek, Jiřího Langmajera zachraňujícího chlapce, úplně ztraceného a polonahého Marka Ztraceného, Pavla Šporcla zakusujícího se do houslí, nebo Rudu z Ostravy vystupujícího ze smogu? V charitativním kalendáři na rok 2014 s názvem „Každý je originál" pro organizaci APLA najdete řadu umělců a samozřejmě dětí s autismem, které se známými umělci pózovaly.

EUNAD WORKSHOP PRAGUE

Občané se sluchovým či zrakovým postižením při katastrofách -- mezinárodní konference v Praze Při mimořádných událostech dochází k narušení běžného fungování, dopravních tras, jsou přijímána specifická opatření, která mají dopad na každého -- včetně lidí s disabilitou. Tito lidé mají reakce na traumatizující události stejné jako všichni ostatní, ale někteří z nich jsou v nevýhodě vzhledem k informačním, orientačním a komunikačním omezením. Výzvou pro krizové řízení je modifikovat své postupy s ohledem na lidi se speciálními potřebami. Týká se to systémů varování, evakuace, nouzového ukrytí, ale i psychosociální pomoci těmto lidem, či terapie následků zažitého traumatu. V této oblasti je mnohé co zlepšovat -- a to nejen v České republice, ale ve všech evropských zemích i v zámoří.

Stáže handicapovaných studentů na Ministerstvu vnitra

Martin Pecina se v úterý 29. října 2013 setkal se skupinou zdravotně handicapovaných studentů vysokých škol. Ti jsou na Ministerstvu vnitra na pracovní stáži v rámci projektu „Pracovní místa pro zdravotně postižené“, který realizuje Nadační fond pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením a Metropolitní univerzita v Praze. Ministerstvo vnitra se jako státní instituce rozhodlo jít příkladem a účastnit se projektu mj. z toho důvodu, aby vyslalo veřejnosti signál, že proti předsudkům a stereotypům se musí bojovat ve všech jejich podobách. Projekt má nejen nabídnout handicapovaným pracovní možnosti, ale také ukázat veřejnosti, že zdravotní postižení neznamená menší pracovní schopnosti.

Česká unie neslyšících

Česká unie neslyšících pořádala den otevřených dveří. Ve čtvrtek 26 září se tak každý, kdo přišel, mohl seznámit s činností této organizace a třeba si vyzkoušet překladatelské a tlumočnické služby nebo zjistit co je to simultánní přepis. Součástí dne otevřených dveří byla také výstava nádherných obrazů, která přilákala velké množství návštěvníků. Hlavním bodem dne otevřených dveří bylo vyhlášení výsledků dětské výtvarné soutěže o vstupenky na akci Mluvící ruce.

Stáže pro handicapované studenty na Ministerstvu vnitra

Ministerstvo vnitra ČR se zapojilo do projektu „Pracovní místa pro zdravotně postižené", který realizuje Metropolitní univerzita v Praze spolu s Nadačním fondem pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením.

Slyšeli jste mluvit ruce?

Přehlídka tvorby ve znakovém jazyce Mluvící ruce se konala 5. října 2013 v Divadle v Dlouhé. Každoročně ji pořádá Česká unie neslyšících. "Dáváme prostor všem souborům, které se podílejí na tvorbě a podpoře kultury neslyšících. Není to jen o neslyšících, ale je to kulturní událost pro všechny, kteří mají chuť se podívat na něco jedinečného a neokoukaného", řekla nám o přehlídce Petra Čížková.

Co je RAMBAR?

Ramus, stejně jako mnohé další organizace, pracuje na tom, aby se lidé s postižením mohli začlenit do společnosti a pokud chtějí a mohou, také přispěli svou troškou do mlýna. Ovšem cesta, kterou si tu zvolili, je oproti těm ostatním, hodně jiná.

Jakou roli hrají mezi dětmi handicapy

V rámci akce Zažít město jinak jsme se na Karlínském náměstí setkali s Centrem integrace dětí a mládeže. A ptali jsme se na to, jakou roli hrají mezi dětmi handicapy. Na rozdíl od nás dospělých totiž děti rozdíly nevnímají a přizpůsobí se situaci. Možná by nebylo od věci, vzít si z dětí příklad a nevnímat handicap jako problém. Vzít ho jako výzvu, abychom přišli na to, jak dělat věci jinak a třeba lépe.

BezBAR

Podívejte se na jeden výjimečný bar a až ho někde potkáte, dejte si třeba Hornickou vlajku. BezBAR je projekt ostravské Nadace OKD, která se mimo jiné dlouhodobě a systematicky věnuje integraci hendikepovaných do pracovního procesu i běžného života včetně kultury. BezBAR je unikátní putovní bar, v němž hosty obsluhují vozíčkáři, můžete jej navštívit na českých a moravských kulturních akcích, převážně hudebních festivalech. Výtěžek z bezBARu putuje na konto důvěryhodné organizace, která se odborně věnuje osobám po úrazu páteře – České asociaci paraplegiků – CZEPA.

Mezinárodní den neslyšících s ASNEP

Pořadatelem letošních oslav mezinárodního dne neslyšících v Praze na Andělu byla organizace ASNEP. My jsme se byli s kamerou na oslavách podívat a hlavně jsme se byli zeptat prezidenta ASNEP na to, s jakými problémy se u nás neslyšící potýkají.

SANANIM

SANANIM je nestátní neziskovou organizací, která od svého založení v r. 1990 působí v oblasti drogových závislostí. Lidem ohroženým drogami a jejich blízkým poskytuje pomoc v síti programů a služeb, které tvoří komplexní systém prevence, péče, léčby a resocializace. Touto svou činností tak vyvrací stále značně rozšířený mýtus, že závislosti na drogách se nelze zbavit, a napomáhá odstranit stigmatizaci související s užíváním drog, která je v poskytnutí efektivní pomoci často zcela zbytečnou překážkou. Rovněž se aktivně účastní na vytváření protidrogové politiky na všech úrovních státní správy s důrazem na ochranu veřejného zdraví, prosazuje realistický a poučený postup, pokud jde o priority a vytýčené cíle, a zasazuje se o hodnocení efektivity poskytovaných služeb, změnu systému jejich financování a jejich dlouhodobé plánování.

Sue Ryder Charity Cup 2013

Sue Ryder Charity Cup je turnaj v malé kopané, jehož výtěžek je určen na péči o seniory v Domově Sue Ryder. Letos v záři se konal 5. ročník. Atmosféra byla skvělá! Tak mrkněte a zvažte, zda se příští rok nezapojit. Podpořit péči o seniory v Domově Sue Ryder můžete i jako dobrovolníci nebo diváci.

Tichá kavárna

V sobotu 21.9.2013 jsme se byli podívat v Tiché kavárně, abychom Vám mohli ukázat místo, kde slovo "handicap" ztrácí význam. Tichá kavárna představuje prostor, kde mohou pracovat neslyšící, využít své schopnosti a ukázat sobě i svému okolí, že i v tak náročném oboru, jakým je pohostinství, se neslyšící mohou s úspěchem uplatnit. Kavárna slouží rovněž jako tréninkové prostředí a nabízí podporu studentům a absolventům odborných škol pro jejich profesní začátky. Tichá kavárna rozhodně stojí za návštěvu.

Pestrá společnost - den otevřených dveří

Pestrá společnost, o.p.s. nabízí lidem se zdravotním postižením i široké veřejnosti pestré kynologické služby a integrační aktivity. Cestovní agentura Bezbatour je jedinou službou svého druhu v ČR, která se specializuje primárně na cestování bez bariér. Den otevřených dveří se konal 3.9.2013. www.budupomahat.cz

Letní den se Spolu dětem

Den plný her, soutěží, zábavného programu a charity uspořádala nezisková organizace Spolu dětem 16. července na Náměstí Míru v Praze. Výtěžek z dobrostánků půjde na projekty Dejme šanci dětem a Postav se na vlastní nohy. Úžasný prostor pro všechny, kteří mají něco, co nepotřebují a mohou to tak věnovat do charitativního bazárku, i pro ty, kteří na bazárku nakoupí. Akcí, které pomáhají, není nikdy dost :)

Benefiční módní přehlídka - občanské sdružení Smíšek

V Praze na Folimance se uskutečnila nádherná akce. Charitativní módní přehlídka, která byla zároveň koncertem osobností, přilákala nejen pozornost, ale také hodně pobavila. Valerie Zawadská, Marcela Březinová, Honza Musil, Aleš Brichta, Richard Pachman nebo Jitka Smutná, to je jen krátký výčet skvělých lidí, kteří se objevili na přehlídkovém molu nejen jako modelky, ale také jako doprovod dětských modelů a modelek, které předváděly róby z dílny návrhářů a návrhářek ze Smíšku. Mezi těmi, kteří se po přehlídkovém molu také prošli, byli i ti, kteří nad celou akcí převzali záštitu. Poslankyně Lenka Kohoutová nebo starostka Městské části Praha 2 Jana Černochová. Výtěžek celé akce směřuje k existenci další integrační školky, která pomáhá jak dětem handicapovanáým, tak znevýhodněným a sociálně slabším. A že se to vše podařilo bylo vidět na každém kroku. Folimanka doslova zářila a to nejen dětskými úsměvy plnými radosti, ale také chutí. Chutí pomáhat těm, kteří pomoc potřebují a kteří si ji zaslouží. Na tom se ostatně shodli všichni, kteří přišli. Charitativní přehlídka občanského sdružení Smíšek tak vlastně dala krásný příklad toho, proč je dobré nesedět v koutě a nebát se přiznat, když člověk má chuť pomáhat druhým. Pomoci může každý. Třeba i vy.

Výstava Moje cesta

Cílem interaktivní výstavy pro děti i dospělé Moje cesta je zprostředkovat zážitkovou formou každodenní život lidí se zdravotním postižením. Uvidíte, jak mají vozíčkáři zařízený byt a jaké používají předměty k usnadnění činností, prohlédnete si pomůcky pro zrakově nebo sluchově postižené, pomocí upravených brýlí zjistíte, jaké jsou formy postižení zraku, můžete se projít ve tmě nebo se naučit znakovou řeč. Na vozíku si můžete vyzkoušet i to, jak je mnohdy obtížné pohybovat se po městských ulicích. V rámci výstavy si na vlastní kůži vyzkoušíte každodenní život lidí se zrakovým, sluchovým a tělesným postižením. Zjistíte, že jejich světy nejsou odlišné, jen musí na svých cestách překonávat jiné překážky. Vstup na výstavu je zdarma a navštívit ji můžete do 29. června na Výstavišti v pražských Holešovicích.

Dobročinná aukce pro občanské sdružení Múzy dětem

Občanské sdružení Múzy dětem má za cíl zvýšit šanci dětí z dětských domovů na plnohodnotný život v rámci společnosti i soukromí a tím zvýšit stabilitu společnosti. Děti z dětských domovů podporuje prostřednictvím mnoha projektů. Aby bylo možné projekty realizovat, je potřeba potřeba na ně sehnat finanční prostředky. Jednou z možností tak byla dobročinná aukce v galerii Amadeus. A jistě nebyla poslední. Příště se můžete přidat.

Charitativní projekt ZŠ V Zahrádkách

Cílem tohoto projektu je naučit žáky být součástí širší společnosti, ve které nejsme zodpovědni pouze sami za sebe, ale i za každého kolem nás. Účastníci projektu si bezprostředně uvědomí hodnoty, které charitativní a dobrovolná činnost přináší do jejich života. Získají větší sebedůvěru a vidí, jakou radost a naplnění jim přináší pomoc těm, kteří to potřebují. Každé z dětí se dozví, že opravdu může pozitivním způsobem změnit život někoho jiného, a že se může podílet na práci a učit se od těch, kteří svůj život věnují pomoci druhým.

Světový romský festival Khamoro

Občanské sdružení Slovo 21 je nevládní nezisková organizace, která začala působit v Praze roku 1999. Vznik organizace je spjat především s počátky Světového romského festivalu Khamoro - ostatně ten je dodnes nejznámějším projektem Slovo 21. Khamoro ale není zdaleka jedinou aktivitou, která se snaží zlepšit celkové postavení Romů v české společnosti a přispívá k lepšímu soužití s majoritní společností. Občanské sdružení Slovo 21 dlouhodobě realizuje různorodé romské projekty, pomocí kterých se mimo jiné věnujeme podpoře vzdělávání a zaměstnávání Romů či posilování romské identity. Festival Khamoro je jednou z nejvýraznější aktivit. V české metropoli se koná již od roku 1999 a během této doby byl podpořen mnoha významnými osobnostmi, mezi nimi například Václav Havel, Petr Pithart, Libuše Benešová, Ramiro Cibriá a další. My jsme s kamerou navštívili jednu z doprovodných akcí festivalu Khamoro 2013 - výstavu plakátů a křest knihy Ireny Eliášové.

Postiženi normalitou

V pražském DOXu najdete zajímavou výstavu s názvem Postiženi normalitou. Prohlédnout si můžete soubor uměleckých děl, instalací a audiovizuálních projekcí, které se dotýkají vztahu světa „normálního" s tím, který za normální považovat neumíme. Výstavu Postiženi normalitou můžete navštívit až do 16. Září 2013.

Jarmark neziskovek

Na náměstí Míru v Praze se 23. května 2013 konal Jarmark neziskovek, který pořádala Městská část Praha 2. Vedení Městské části si plně uvědomuje, že neziskové organizace je potřeba podporovat a vytvářet jim prostor pro jejich prezentaci. Veřejnost se tímto způsobem může seznámit s nabízenými službami pro různé skupiny obyvatel - děti, seniory, handicapované, sociálně znevýhodněné... A každý tak má možnost podpořit neziskovky i podle svých možností - nákupem výrobků či reklamních předmětů anebo dobrovolnou pomocí.

Bambiriáda

Bambiriáda je aktivní prezentace občanských sdružení dětí a mládeže a středisek volného času. Bambiriáda ovšem není jen a pouze o využití volného času. Přináší zároveň možnost ukázat dětem i jiné formy dětství. Potkáte zde i neziskové organizace, které pomáhají znevýhodněným. Třeba občanské sdružení Helppes nabo Nadaci Leontinka. 23. - 26. června 2013, Praha 6, Vítězné náměstí a další města http://www.budupomahat.cz/akce/bambiriada-praha

Aplikace EDA PLAY

Reportáž z tiskové konference, na které obecně prospěšná společnost Raná péče EDA představila novou aplikaci, která pomáhá dětem s handicapem rozvíjet zrak i jemnou motoriku.

Zajíček na koni - tábořiště v Bučovicích

Občanské sdružení Zajíček na koni pomáhá dětem handicapovaným, znevýhodněným, zdravým, zkrátka úplně všem. Nabízí aktivity pro děti i pro dospělé: programy ve městě, v přírodě, akce s koníky... A pokud i Vy chcete pomoci, prostoru je zde hodně ...

Chráněné dílny - Vyšehrad, 18.5.2013

Chráněná dílna je obecný název pro dílnu určenou pro práci lidí se zdravotním nebo duševním znevýhodněním. Kromě pracovního místa poskytují chráněné dílny těmto osobám i neméně důležitou terapii a učí je základním pracovním návykům, aby se mohly lépe začlenit do společnosti a najít si vhodné zaměstnání na otevřeném trhu práce. Chráněné dílny se zabývají nejčastěji výrobou různých předmětů, které pak prodávají a vydělávají si tak na svoji činnost. Chráněné dílny často provozují neziskové organizace. Nákupem výrobků chráněných dílen podpoříme jejich velmi důležitou činnost a umožníme znevýhodněným spoluobčanům využití jejich pracovních schopností a tím i prožití plnohodnotného života. Znevýhodnění lidé touží stejně jako kdokoliv jiný být užiteční svému okolí a možnost pracovat je pro ně velmi důležitá.

Kavárna POTMĚ TOUR 2013

Kavárna POTMĚ TOUR 2013! Stojí za návštěvu! Praha, náměstí Míru 14.-16.5. od 10 do 20 hodin. A kam jede dál se dozvíte zde: http://www.budupomahat.cz/akce/kavarna-potme-tour-2013

Festival Pojď dál

4.5.2013 - Jedličkův ústav - Festival Pojď dál. Koncert kapel Tam Tam Batucada a Čechomor. Jako poslední od 19h vystoupí kapela The Tap Tap, která zároveň pokřtí svoji novou desku Moje volba. Byli jsme se s kamerou podívat jen chvíli a stálo to za to!

NGO Market 2013

NGO Market je jedinečnou jednodenní akcí, která od svého vzniku v roce 2000 neustále rozšiřuje svůj rozsah i záběr. Neziskové organizace aktivní ve vzdělávání, dobrovolnictví, oblasti lidských práv, environmentální problematice nebo jiných oblastech mají možnost představit své aktivity široké veřejnosti, navázat nová partnerství, zaujmout a oslovit sponzory a dobrovolníky, ale i získat nové vědomosti potřebné pro úspěšné vedení své organizace. Podívejte se, jaký byl NGO Market 2013.

Profesionálové v neziskovkách

Ve čtvrtek 25.4.2013 proběhla v HUB Praha konference Profesionálové v neziskovkách. Byl tak vytvořen prostor pro setkání zástupců neziskových organizací s lidmi, kteří jim mají co nabídnout. Jak bylo zdůrazněno, svět potřebuje pomoc. A každý je či může být profesionálem v něčem, co ho baví, každý může svoje zkušenosti předávat dál. Každý může mít jinou motivaci a přínos vzájemné pomoci je všestranný.

Kde se dělá dobro - 1. díl

S předstihem se můžete podívat na první díl pořadu Kde se dělá dobro. Kromě návštěvy Domova Sue Ryder se v něm dozvíte, proč lidé pomáhají, kam se můžete vypravit za dobrem a co to je APLAUS. V týdnu od 20. května ho bude vysílat TV NOE.

Midnight Walk

Charitativní pochod Midnight Walk je inspirován nočními pochody pořádanými v Anglii. Letos se konal podruhé. Stojí za ním dvě kamarádky a kolegyně z Domova Sue Ryder -- Jana Havlenová a Radka Kulhánková. Účastí na tomto zajímavém projektu může kdokoliv podpořit činnost Domova Sue Ryder a přispět tak seniorům na péči a prožití důstojného stáří. Inspirujte se pro příští jaro !

Navštivte s námi dobro

Víte, kde se dělá dobro? Určitě na mnoha místech... A my budeme pravidelně taková místa navštěvovat. I úplně maličké dobro je dobrem. Zapojte se i vy do šíření dobra, sdílejte, podělte se s ostatními o dobrá místa, dobré chvíle a dobré příklady. Podívejte se, kam jít za dobrem. Dejte o dobru vědět. Děkujeme :) BuduPomahat.cz

APLAUS

APLAUS je soutěžně - edukativní projekt, který vyhlásila APLA Praha, střední Čechy, o.s. Hlavním cílem projektu je zviditelnit a formálně ocenit přínos těch, kteří pomáhají lidem s autismem. Inspirativní příběh vítězky dětské kategorie si můžete přečíst zde: http://www.budupomahat.cz/clanky/aplaus

Karlínské slavnosti dětí - jaro 2013

Neziskové organizace pořádají řadu veřejných akcí, na kterých se můžete seznámit s jejich činností, s pomocí, kterou Vám nabízejí, ale i s možnostmi podpory, kterou jim můžete nabídnou Vy. Jednou z takových akcí jsou Karlínské slavnosti, které několikrát do roka pořádá Centrum integrace dětí a mládeže. Podívejte se, jak to na takové slavnosti vypadalo 21.3.2013.

Cukrárna La fantasia podporuje výrobu hraček pro handicapované děti

Slavnostní křest debutového autorského alba Petra Ševčíka se uskutečnil v cukrárně La Fantasia v pasáži Fenix na Václavském náměstí 10. 3. 2013. Kromě malého koncertu Petr ve spolupráci s Honzou Kovaříkem vyrobil "hvězdný" pohár dle vlastní receptury, který můžete po celý další rok v cukrárně La Fantasia ochutnat. Z každého poháru prodaného v rámci této akce bude poskytnut příspěvek na výrobu speciálních hraček pro handicapované děti.

Super den Helppes

Helppes pomáhá osobám se zdravotním postižením na cestě k integraci. My jsme se byli podívat na jedné veřejné akci - kromě opravdu bohatého programu s mnoha známými osobnostmi jsme viděli i promoci nově vycvičených psích asistentů a bylo zde mnoho příležitostí, jak sdružení podpořit. Zajděte se někdy do výcvikového střediska v Motole podívat.

Benefiční turnaj v malé kopané na podporu Domova Sue Ryder.

Víte, že můžete pomáhat i tím, když si půjdete zahrát fotbal? Sue Ryder Charity Cup je benefiční turnaj v malé kopané. Jeho výtěžek pomáhá prožívat důstojné stáří mnoha seniorům v Domově Sue Ryder. Je to nádherná akce. Podpořit ji můžete stejně, jako řada firem, které se tohoto turnaje pravidelně zúčastňují - účastí fotbalového týmu. Nebo můžete akci podpořit finančně, či jako dobrovolník. I tady je mnoho možností, jak pomáhat.

Den s kadeřníky v Salonu New You

Máte rádi svoji práci? Tak proč se o své zkušenosti nepodělit třeba s dětmi z dětských domovů? 10.11.2012 proběhl kadeřnický workshop pro děti z dětských domovů. Díky kadeřníkům ze salonu New You v Praze se děti mohly podívat, jak to chodí u profesionálů. Krásný příklad zájmu o druhé a snahy je podpořit :)

Jak vidí neziskový sektor poslankyně Lenka Kohoutová

Neziskové organizace ve společnosti řeší problémy, které se společnosti týkají. Pomáhají nám i státu.

BezBAR

Pořádáte akci a sháníte stánek s občerstvením? Pozvěte BezBAR! Společný projekt Nadace OKD a NFOZP dal prostor vozíčkářům, aby předvedli, že je práce baví. Potkat jsme je mohli na několika letních festivalech a moc jim to za barem slušelo :)

Rodiny, darujte krev

Sdružení Hořovické maminky bylo založeno za účelem maximální pomoci rodinám s dětmi, dále pak za účelem zlepšení kulturního, sociálního a sportovního života rodin v Hořovicích. Je ro krásný příklad toho, že nemusíme čekat, až pro nás někdo něco připraví. Velmi inspirativní aktivitou tohoto sdružení jsou organizované "výlety" do místní nemocnice k hromadnému odběru krve. Mnoho maminek zvažovalo darování krve samostatně, ale nevěděly, jak na to a neměly hlídání pro děti. A tak se dohodly s vedením nemocnice, že si vždy určí termín, kdy přijdou společně, děti si vzájemně pohlídají v prostoru, který jim nemocnice pro tu chvíli vyčlení a všechny darují krev. Skvělý nápad :)

Večery u kapucínů

"Večery u kapucínů" je benefikční akce pořádaná provincií kapucínů v Praze na Hradčanech. 14. benefice v prostorách kapucínského klášterase uskutečnila 7. září 2011. Zazněly skladby především ze starých kancionálů, které se dochovaly v kapucínské knihovně. Dobrovolné vstupné bylo věnováno FOSA, o.p.s. BuduPomahat.cz na koncertě nechybělo :) Je to krásný příklad toho, jak lze pomáhat neziskovkám.